2021 Summer Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho
Asanoyama O X X O O X O X O O O X
Shodai O X O O O X O X X X O O O X O
Takayasu O O O X O O X O X O X O O O X
Mitakeumi O O O X O X O O O X X X O O O
Wakatakakage X O O O X O X O X O O X O O X
Meisei X O X X X O O X O X O O O O X
Aoiyama O X X O O O X
Kiribayama X X X O X O X X X X O X O O O
Hoshoryu O X X X O X X O O O X X O X O
Hidenoumi X O O O O X X X X X X O X X X
Tochinoshin X O X X X O X X X O X O X O X
Tsurugisho X X O X X O X X X O O X X X X
Shimanoumi X X O O X O O X X X O O O X X
Tamawashi O O O X O X O X X O X X X X O
Kotonowaka X X O O O X X O O X O O X X X
Kotoeko O X O X O O X O X O X O X O O
Akiseyama X O X X X X X X
Ryuden
Kaisei O X X O O O X X X O X O O O O
Ishiura X O X O O O X X O X X X X O O
Akua X X O X X X X O O O X X X X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Takakeisho O X O O O O O O X O O O X O O
Terunofuji O O O O O O O O O O X O O X X
Takanosho O X O O X X X X X O X X X X O
Daieisho X O X O X O X X O X X X O X O
Hokutofuji X X X X X X O O O X O O X O X
Tobizaru X O X X X X X X X X O O O O X
Chiyonokuni X X X X
Myogiryu X X X X O O X X O O O X X O X
Onosho O O O X O X O O X X X X X O X
Ichinojo O O X O X O O O O X O X X O X
Takarafuji O X O X X X X O X O O O X X O
Endo O O X O O X O O O O O X O O X
Kagayaki X X X O O X O X O X O X O X X
Terutsuyoshi O X X X X X X O O O O X O X O
Chiyoshoma X O X O X O O O X O X X X O O
Okinoumi O O O X X O O O X O O X X X O
Daiamami X O X O O X O X O X X O X X O
Chiyotairyu O O O X X O O O O X X O O X O
Midorifuji
Chiyomaru O X O O X O O X O X X O O X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 7-8 shitatehineri Kotonowaka 7-8
Daiamami 7-8 tsukiotoshi Kagayaki 6-9
Chiyoshoma 8-7 yorikiri Shimanoumi 7-8
Takarafuji 7-8 oshidashi Chiyomaru 8-7
Kaisei 9-6 yorikiri Tochinoshin 5-10
Akua 5-10 kakenage Hidenoumi 5-10
Chiyotairyu 10-5 hatakikomi Onosho 7-8
Kiribayama 6-9 yorikiri Tsurugisho 4-11
Terutsuyoshi 7-8 shitatenage Aoiyama 4-3-8
Hoshoryu 7-8 yoritaoshi Tobizaru 5-10
Okinoumi 9-6 kotenage Meisei 8-7
Tamawashi 7-8 oshidashi Hokutofuji 6-9
Kotoeko 9-6 hikiotoshi Wakatakakage 9-6
Daieisho 9-5 tsukidashi Myogiryu 6-9
Mitakeumi 10-5 oshidashi Ichinojo 9-6
Takanosho 5-10 hatakikomi Takayasu 10-5
Shodai 9-6 oshidashi Endo 11-4
Takakeisho 12-3 tsukiotoshi Terunofuji 12-3
Championship playoff
Terunofuji 12-3 hatakikomi Takakeisho 12-3
Technique Prize — Endo (4), Wakatakakage (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 7-7 hatakikomi Daiamami 6-8
Kaisei 8-6 yorikiri Terutsuyoshi 6-8
Kotoeko 8-6 oshidashi Shimanoumi 7-7
Ishiura 6-8 uwatenage Tsurugisho 4-10
Tochinoshin 5-9 yorikiri Chiyomaru 8-6
Kiribayama 5-9 yorikiri Chiyotairyu 9-5
Myogiryu 6-8 yorikiri Kotonowaka 7-7
Aoiyama 4-2-8 tsukihiza Akua 4-10
Meisei 8-6 yorikiri Tamawashi 6-8
Tobizaru 5-9 oshidashi Kagayaki 6-8
Wakatakakage 9-5 oshidashi Okinoumi 8-6
Hokutofuji 6-8 oshidashi Hidenoumi 5-9
Mitakeumi 9-5 yorikiri Takarafuji 6-8
Onosho 7-7 yorikiri Daieisho 5-9
Takayasu 10-4 hatakikomi Hoshoryu 6-8
Ichinojo 9-5 hatakikomi Takanosho 4-10
Endo 11-3 shitatenage Terunofuji 12-2
Takakeisho 11-3 tsukiotoshi Shodai 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 7-6 yorikiri Chiyoshoma 6-7
Chiyomaru 8-5 yorikiri Kotonowaka 7-6
Terutsuyoshi 6-7 yoritaoshi Akua 4-9
Chiyotairyu 9-4 tsukitaoshi Tamawashi 6-7
Kagayaki 6-7 hatakikomi Ishiura 5-8
Shimanoumi 7-6 yorikiri Okinoumi 8-5
Kiribayama 4-9 yoritaoshi Kotoeko 7-6
Aoiyama 3-2-8 hatakikomi Daiamami 6-7
Tobizaru 4-9 yorikiri Tochinoshin 4-9
Meisei 7-6 oshidashi Tsurugisho 4-9
Wakatakakage 8-5 tsukiotoshi Hokutofuji 5-8
Daieisho 5-8 oshidashi Hidenoumi 5-8
Mitakeumi 8-5 yorikiri Onosho 6-7
Hoshoryu 6-7 uwatenage Takanosho 4-9
Takayasu 9-4 shitatedashinage Myogiryu 5-8
Terunofuji 12-1 yorikiri Ichinojo 8-5
Shodai 8-5 yorikiri Takarafuji 6-7
Endo 10-3 tsukiotoshi Takakeisho 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tokushoryu 8-4 oshidashi Ishiura 5-7
Chiyotairyu 8-4 hikiotoshi Okinoumi 8-4
Kaisei 6-6 oshidashi Tamawashi 6-6
Daiamami 6-6 yorikiri Terutsuyoshi 5-7
Shimanoumi 6-6 oshidashi Akua 4-8
Kotonowaka 7-5 shitatedashinage Kagayaki 5-7
Chiyomaru 7-5 tsukiotoshi Tsurugisho 4-8
Kotoeko 7-5 yorikiri Endo 9-3
Takarafuji 6-6 oshitaoshi Chiyoshoma 6-6
Tochinoshin 4-8 yoritaoshi Hoshoryu 5-7
Aoiyama 2-2-8 hatakikomi Myogiryu 5-7
Tobizaru 3-9 okuridashi Kiribayama 3-9
Hidenoumi 5-7 hatakikomi Wakatakakage 7-5
Meisei 6-6 yorikiri Mitakeumi 7-5
Hokutofuji 5-7 hatakikomi Daieisho 4-8
Shodai 7-5 sukuinage Takanosho 4-8
Takakeisho 10-2 oshidashi Ichinojo 8-4
Takayasu 8-4 default Asanoyama 7-5
Terunofuji 11-1 yorikiri Onosho 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Enho 4-7 yorikiri Chiyomaru 6-5
Kotonowaka 6-5 uwatedashinage Kaisei 5-6
Okinoumi 8-3 hikiotoshi Tamawashi 6-5
Kagayaki 5-6 yoritaoshi Chiyoshoma 6-5
Shimanoumi 5-6 oshidashi Ishiura 5-6
Endo 9-2 oshidashi Chiyotairyu 7-4
Tsurugisho 4-7 abisetaoshi Akua 4-7
Takarafuji 5-6 sukuinage Daiamami 5-6
Ichinojo 8-3 oshidashi Kotoeko 6-5
Terutsuyoshi 5-6 uwatedashinage Hidenoumi 4-7
Kiribayama 3-8 uwatedashinage Tochinoshin 3-8
Tobizaru 2-9 hikiotoshi Aoiyama 1-2-8
Wakatakakage 7-4 tsukidashi Hoshoryu 5-6
Meisei 5-6 yorikiri Daieisho 4-7
Hokutofuji 4-7 yorikiri Mitakeumi 7-4
Takakeisho 9-2 okuridashi Takayasu 7-4
Asanoyama 7-4 sukuinage Takanosho 4-7
Myogiryu 5-6 foul Terunofuji 10-1
Shodai 6-5 oshidashi Onosho 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 4-6 oshidashi *Azumaryu 3-7
Okinoumi 7-3 oshidashi Ishiura 5-5
Terutsuyoshi 4-6 shitatehineri Chiyomaru 6-4
Kaisei 5-5 yorikiri Shimanoumi 4-6
Kotoeko 6-4 yorikiri Kagayaki 4-6
Tsurugisho 3-7 kotenage Chiyotairyu 7-3
Endo 8-2 oshidashi Kotonowaka 5-5
Tochinoshin 3-7 tsukiotoshi Daiamami 5-5
Tamawashi 6-4 oshidashi Hidenoumi 4-6
Chiyoshoma 6-4 okuridashi Ichinojo 7-3
Takarafuji 4-6 tsukiotoshi Aoiyama 1-1-8
Myogiryu 4-6 oshidashi Tobizaru 1-9
Hoshoryu 5-5 okuridashi Hokutofuji 3-7
Wakatakakage 6-4 yoritaoshi Daieisho 4-6
Takanosho 4-6 tsukidashi Meisei 4-6
Asanoyama 6-4 yorikiri Mitakeumi 7-3
Terunofuji 10-0 yorikiri Kiribayama 2-8
Takayasu 7-3 yorikiri Shodai 5-5
Takakeisho 8-2 oshidashi Onosho 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyotairyu 7-2 yorikiri *Hakuyozan 4-5
Akua 3-6 hatakikomi Kotoeko 5-4
Ishiura 5-4 shitatedashinage Chiyoshoma 5-4
Chiyomaru 6-3 oshidashi Tamawashi 5-4
Daiamami 5-4 yorikiri Shimanoumi 4-5
Endo 7-2 hikiotoshi Kaisei 4-5
Terutsuyoshi 3-6 kakenage Tsurugisho 2-7
Kotonowaka 5-4 okuridashi Takarafuji 3-6
Ichinojo 7-2 yorikiri Okinoumi 6-3
Kagayaki 4-5 yorikiri Hidenoumi 4-5
Myogiryu 3-6 yorikiri Tochinoshin 2-7
Aoiyama 1-0-8 hatakikomi Kiribayama 2-7
Meisei 4-5 hatakikomi Tobizaru 1-8
Mitakeumi 7-2 uwatenage Wakatakakage 5-4
Hokutofuji 3-6 oshidashi Takanosho 3-6
Terunofuji 9-0 hatakikomi Takayasu 6-3
Hoshoryu 4-5 sotogake Shodai 5-4
Daieisho 4-5 oshidashi Takakeisho 7-2
Asanoyama 5-4 kotenage Onosho 6-3
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Ura 7-1 sukuinage Kaisei 4-4
Akua 2-6 default Akiseyama 1-7
Kotoeko 5-3 yorikiri Daiamami 4-4
Okinoumi 6-2 yorikiri Chiyomaru 5-3
Terutsuyoshi 2-6 sukuinage Ishiura 4-4
Chiyotairyu 6-2 tsukiotoshi Kagayaki 3-5
Kotonowaka 4-4 uwatedashinage Tsurugisho 2-6
Chiyoshoma 5-3 uwatenage Tochinoshin 2-6
Takarafuji 3-5 oshidashi Tamawashi 5-3
Endo 6-2 uwatedashinage Hidenoumi 4-4
Ichinojo 6-2 oshidashi Shimanoumi 4-4
Onosho 6-2 tsukiotoshi Meisei 3-5
Hokutofuji 2-6 oshidashi Tobizaru 1-7
Takayasu 6-2 okuritaoshi Kiribayama 2-6
Wakatakakage 5-3 oshidashi Takanosho 3-5
Mitakeumi 6-2 oshidashi Shodai 5-3
Takakeisho 7-1 hatakikomi Myogiryu 2-6
Hoshoryu 3-5 uchigake Asanoyama 4-4
Terunofuji 8-0 oshidashi Daieisho 3-5
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyonoo 5-2 yorikiri Ishiura 4-3
Chiyomaru 5-2 oshidashi Akiseyama 1-6
Okinoumi 5-2 hatakikomi Kaisei 4-3
Chiyotairyu 5-2 yorikiri Kotoeko 4-3
Chiyoshoma 4-3 uwatenage Akua 1-6
Daiamami 4-3 yorikiri Kotonowaka 3-4
Shimanoumi 4-3 oshidashi Terutsuyoshi 1-6
Tamawashi 5-2 uwatenage Tsurugisho 2-5
Kagayaki 3-4 oshidashi Takarafuji 2-5
Endo 5-2 yorikiri Tochinoshin 2-5
Ichinojo 5-2 yorikiri Hidenoumi 4-3
Onosho 5-2 oshidashi Tobizaru 1-6
Meisei 3-4 hatakikomi Wakatakakage 4-3
Mitakeumi 5-2 yorikiri Daieisho 3-4
Hokutofuji 1-6 tsukiotoshi Takayasu 5-2
Takakeisho 6-1 hatakikomi Hoshoryu 2-5
Asanoyama 4-3 sukuinage Myogiryu 2-5
Terunofuji 7-0 hatakikomi Takanosho 3-4
Shodai 5-2 yorikiri Kiribayama 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 4-2 oshidashi *Tokushoryu 4-2
Kaisei 4-2 oshidashi Akua 1-5
Ishiura 4-2 uwatedashinage Daiamami 3-3
Chiyotairyu 4-2 oshidashi Kotonowaka 3-3
Chiyoshoma 3-3 hatakikomi Akiseyama 1-5
Kotoeko 4-2 oshidashi Tamawashi 4-2
Okinoumi 4-2 abisetaoshi Terutsuyoshi 1-5
Tochinoshin 2-4 yorikiri Kagayaki 2-4
Shimanoumi 3-3 okuridashi Takarafuji 2-4
Tsurugisho 2-4 kimedashi Hidenoumi 4-2
Ichinojo 4-2 oshidashi Endo 4-2
Wakatakakage 4-2 hatakikomi Onosho 4-2
Meisei 2-4 oshidashi Hokutofuji 0-6
Takayasu 5-1 uwatenage Mitakeumi 4-2
Daieisho 3-3 oshidashi Takanosho 3-3
Kiribayama 2-4 uwatenage Asanoyama 3-3
Terunofuji 6-0 yorikiri Hoshoryu 2-4
Myogiryu 2-4 oshidashi Shodai 4-2
Takakeisho 5-1 tsukidashi Tobizaru 1-5
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Enho 1-4 tsukiotoshi Akua 1-4
Ishiura 3-2 okuridashi Chiyotairyu 3-2
Daiamami 3-2 oshidashi Chiyomaru 3-2
Kaisei 3-2 tsukiotoshi Akiseyama 1-4
Kotoeko 3-2 oshidashi Okinoumi 3-2
Tamawashi 4-1 oshidashi Chiyoshoma 2-3
Kotonowaka 3-2 hikiotoshi Shimanoumi 2-3
Endo 4-1 oshidashi Terutsuyoshi 1-4
Kagayaki 2-3 hikiotoshi Tsurugisho 1-4
Hidenoumi 4-1 hikiotoshi Takarafuji 2-3
Onosho 4-1 hikiotoshi Tochinoshin 1-4
Hoshoryu 2-3 yorikiri Ichinojo 3-2
Myogiryu 1-4 kotenage Hokutofuji 0-5
Mitakeumi 4-1 oshidashi Takanosho 3-2
Takayasu 4-1 oshitaoshi Daieisho 2-3
Terunofuji 5-0 yorikiri Wakatakakage 3-2
Shodai 4-1 yoritaoshi Meisei 1-4
Takakeisho 4-1 hatakikomi Kiribayama 1-4
Asanoyama 3-2 uwatenage Tobizaru 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 2-2 yorikiri Chiyotairyu 3-1
Ishiura 2-2 shitatenage Akiseyama 1-3
Daiamami 2-2 katasukashi Akua 1-3
Chiyomaru 3-1 tsukiotoshi Kotoeko 2-2
Chiyoshoma 2-2 uwatenage Okinoumi 3-1
Kotonowaka 2-2 oshidashi Tamawashi 3-1
Kagayaki 1-3 tsukiotoshi Terutsuyoshi 1-3
Shimanoumi 2-2 tsukiotoshi Tsurugisho 1-3
Endo 3-1 yorikiri Takarafuji 2-2
Hidenoumi 3-1 yorikiri Tochinoshin 1-3
Ichinojo 3-1 hatakikomi Onosho 3-1
Kiribayama 1-3 uwatedashinage Hoshoryu 1-3
Daieisho 2-2 default Chiyonokuni 0-4
Wakatakakage 3-1 oshidashi Takayasu 3-1
Takanosho 3-1 yorikiri Myogiryu 0-4
Shodai 3-1 oshidashi Tobizaru 1-3
Takakeisho 3-1 oshitaoshi Meisei 1-3
Asanoyama 2-2 yorikiri Hokutofuji 0-4
Terunofuji 4-0 yorikiri Mitakeumi 3-1
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 1-2 oshidashi Ishiura 1-2
Chiyomaru 2-1 okuritaoshi Kaisei 1-2
Chiyotairyu 3-0 yorikiri Akiseyama 1-2
Okinoumi 3-0 yorikiri Daiamami 1-2
Kotonowaka 1-2 kotenage Chiyoshoma 1-2
Kotoeko 2-1 hatakikomi Terutsuyoshi 1-2
Shimanoumi 1-2 tsukiotoshi Kagayaki 0-3
Tamawashi 3-0 kotenage Endo 2-1
Takarafuji 2-1 oshidashi Tochinoshin 1-2
Tsurugisho 1-2 yorikiri Ichinojo 2-1
Onosho 3-0 yorikiri Hoshoryu 1-2
Hidenoumi 2-1 yoritaoshi Myogiryu 0-3
Mitakeumi 3-0 oshidashi Chiyonokuni 0-3
Takanosho 2-1 oshitaoshi Kiribayama 0-3
Takayasu 3-0 oshitaoshi Meisei 1-2
Takakeisho 2-1 oshidashi Hokutofuji 0-3
Wakatakakage 2-1 yoritaoshi Asanoyama 1-2
Terunofuji 3-0 uwatenage Tobizaru 1-2
Shodai 2-1 tsukiotoshi Daieisho 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 1-1 okuridashi Chiyomaru 1-1
Chiyotairyu 2-0 hatakikomi Akua 0-2
Daiamami 1-1 okuridashi Kaisei 1-1
Akiseyama 1-1 yorikiri Kotoeko 1-1
Okinoumi 2-0 uwatenage Kotonowaka 0-2
Chiyoshoma 1-1 oshidashi Terutsuyoshi 1-1
Tamawashi 2-0 oshidashi Shimanoumi 0-2
Endo 2-0 hatakikomi Kagayaki 0-2
Tochinoshin 1-1 yorikiri Tsurugisho 0-2
Ichinojo 2-0 shitatedashinage Takarafuji 1-1
Hidenoumi 1-1 oshidashi Hoshoryu 1-1
Onosho 2-0 hikiotoshi Myogiryu 0-2
Daieisho 1-1 yoritaoshi Kiribayama 0-2
Takayasu 2-0 tsukitaoshi Chiyonokuni 0-2
Tobizaru 1-1 oshidashi Takanosho 1-1
Meisei 1-1 oshidashi Asanoyama 1-1
Terunofuji 2-0 okuridashi Hokutofuji 0-2
Wakatakakage 1-1 yorikiri Shodai 1-1
Mitakeumi 2-0 oshitaoshi Takakeisho 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 1-0 hikiotoshi Akua 0-1
Kaisei 1-0 yorikiri Ishiura 0-1
Chiyotairyu 1-0 tsukidashi Daiamami 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Akiseyama 0-1
Kotoeko 1-0 kotenage Chiyoshoma 0-1
Terutsuyoshi 1-0 ashitori Kotonowaka 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Kagayaki 0-1
Endo 1-0 okuridashi Shimanoumi 0-1
Takarafuji 1-0 yorikiri Tsurugisho 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Onosho 1-0 oshidashi Hidenoumi 0-1
Hoshoryu 1-0 yorikiri Myogiryu 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Kiribayama 0-1
Takanosho 1-0 oshidashi Chiyonokuni 0-1
Takayasu 1-0 tsukidashi Tobizaru 0-1
Terunofuji 1-0 kimedashi Meisei 0-1
Shodai 1-0 tsukiotoshi Hokutofuji 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Wakatakakage 0-1
Asanoyama 1-0 okuridashi Daieisho 0-1