2019 Kyushu Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu X
Goeido X X
Takakeisho O X O O X X O O O O O X O X X
Mitakeumi O X O X X X O O O X X O X X X
Abi X O X X O O O X O O X O X O O
Hokutofuji X O O O X O X X X X X O X O O
Daieisho X O X O O X O O X X O X O O X
Myogiryu X O O X X O X X X O O O X O O
Takarafuji O X X X O O X O X X X O X X O
Tamawashi O O X X O O X X X O O X O X O
Aoiyama O X O O X O X X O X X O X X X
Onosho X O X X O O O X X O X O O X X
Tsurugisho O O X O X X O O X X X X X X O
Shohozan O X O O X O X O O X X O O X X
Kotoshogiku X X X X O O X X X X O O O X O
Shimanoumi X O O X X O X X X O X X O X O
Ishiura X X X O X O O O X O O O X O O
Ichinojo
Chiyomaru O O X X O O O X O O X O X O X
Terutsuyoshi O X O X X X O O O O X O O X X
Daishomaru X X X O O O X X X X O X X O X
Wakatakakage O O O O X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O X O O O O O O O O O O O O O
Takayasu O X O X X X O X
Tochinoshin X X O O X
Endo O X X X X O O O X X O X O O X
Asanoyama O O X O O X O O O O O X O O X
Okinoumi X O X X O X X X O O O X O X X
Meisei O O X O O X X X O X X X X O X
Tomokaze X X X
Kotoyuki X O O O X X X O X X O O X O O
Ryuden O X O X X O X X X O X O O X X
Enho X O O O O X X X O X O X X O O
Kotoeko X X X X O X O O O X X X X X O
Sadanoumi O O X O O X O X O X X X O X X
Yutakayama O O O X O X X O X O O X O X X
Shodai O O O O X X O X O O O O O X O
Chiyotairyu X X O O O X O O X O X X O O O
Takanosho O X X X O O X O O O O O X O O
Kagayaki X O O X O O O O O X O X X O O
Nishikigi X O O X X X X X X O X X X O X
Daishoho X X X O X X X O X X X O X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 6-9 yorikiri Nishikigi 4-11
Ishiura 9-6 shitatenage Daishoho 3-12
Shimanoumi 6-9 yorikiri Chiyomaru 9-6
Chiyotairyu 9-6 hikiotoshi Yutakayama 8-7
Kagayaki 10-5 oshidashi Shohozan 8-7
Kotoeko 5-10 hikiotoshi Daishomaru 5-10
Tsurugisho 6-9 hatakikomi Terutsuyoshi 8-7
Kotoshogiku 6-9 tsukiotoshi Aoiyama 6-9
Tamawashi 8-7 oshidashi Sadanoumi 7-8
Takarafuji 6-9 uwatedashinage Meisei 6-9
Myogiryu 8-7 oshidashi Onosho 7-8
Takanosho 10-5 hikiotoshi Okinoumi 6-9
Enho 8-7 sukuinage Daieisho 8-7
Shodai 11-4 yorikiri Asanoyama 11-4
Hokutofuji 7-8 oshidashi Ryuden 6-9
Kotoyuki 8-7 tsukidashi Endo 7-8
Abi 9-6 hatakikomi Mitakeumi 6-9
Hakuho 14-1 yorikiri Takakeisho 9-6
Outstanding Performance Prize — Daieisho (1)
Fighting Spirit Prize — Shodai (3)
Technique Prize — Asanoyama (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyoshoma 8-6 uwatedashinage Daishoho 3-11
Takanosho 9-5 yorikiri Shimanoumi 5-9
Daishomaru 5-9 yorikiri Kotoshogiku 5-9
Kagayaki 9-5 oshidashi Yutakayama 8-6
Ishiura 8-6 tsukiotoshi Sadanoumi 7-7
Nishikigi 4-10 kotenage Tsurugisho 5-9
Chiyotairyu 8-6 oshidashi Kotoeko 4-10
Enho 7-7 shitatenage Terutsuyoshi 8-6
Chiyomaru 9-5 tsukiotoshi Takarafuji 5-9
Myogiryu 7-7 yorikiri Shodai 10-4
Meisei 6-8 uwatenage Shohozan 8-6
Daieisho 8-6 tsukidashi Onosho 7-7
Kotoyuki 7-7 oshidashi Okinoumi 6-8
Asanoyama 11-3 yorikiri Ryuden 6-8
Hokutofuji 6-8 oshidashi Aoiyama 6-8
Endo 7-7 yoritaoshi Tamawashi 7-7
Abi 8-6 okuridashi Takakeisho 9-5
Hakuho 13-1 sotogake Mitakeumi 6-8
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 9-4 sokubiotoshi Daishomaru 4-9
Shimanoumi 5-8 tsukiotoshi Nishikigi 3-10
Yutakayama 8-5 oshidashi Daishoho 3-10
Kotoshogiku 5-8 kimedashi Ishiura 7-6
Sadanoumi 7-6 yorikiri Kagayaki 8-5
Shohozan 8-5 oshidashi Chiyomaru 8-5
Terutsuyoshi 8-5 tsukiotoshi Kotoeko 4-9
Chiyotairyu 7-6 yorikiri Tsurugisho 5-8
Shodai 10-3 yoritaoshi Enho 6-7
Onosho 7-6 tsukiotoshi Takanosho 8-5
Ryuden 6-7 yorikiri Aoiyama 6-7
Okinoumi 6-7 uwatenage Meisei 5-8
Daieisho 7-6 oshidashi Myogiryu 6-7
Asanoyama 10-3 oshidashi Kotoyuki 6-7
Tamawashi 7-6 oshidashi Hokutofuji 5-8
Endo 6-7 yorikiri Takarafuji 5-8
Takakeisho 9-4 tsukidashi Mitakeumi 6-7
Hakuho 12-1 oshidashi Abi 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishoho 3-9 yorikiri *Yago 1-11
Ishiura 7-5 kirikaeshi Kagayaki 8-4
Terutsuyoshi 7-5 yoritaoshi Chiyotairyu 6-6
Shodai 9-3 yorikiri Daishomaru 4-8
Kotoshogiku 4-8 yorikiri Nishikigi 3-9
Shohozan 7-5 uwatenage Shimanoumi 4-8
Chiyomaru 8-4 oshidashi Sadanoumi 6-6
Onosho 6-6 abisetaoshi Yutakayama 7-5
Takanosho 8-4 hatakikomi Enho 6-6
Aoiyama 6-6 hatakikomi Tsurugisho 5-7
Takarafuji 5-7 yorikiri Kotoeko 4-8
Kotoyuki 6-6 hikiotoshi Daieisho 6-6
Myogiryu 6-6 yorikiri Okinoumi 5-7
Hokutofuji 5-7 tsukiotoshi Meisei 5-7
Abi 7-5 tsukitaoshi Tamawashi 6-6
Mitakeumi 6-6 yorikiri Asanoyama 9-3
Ryuden 5-7 tsukiotoshi Takakeisho 8-4
Hakuho 11-1 hatakikomi Endo 5-7
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Ikioi 8-3 hatakikomi Terutsuyoshi 6-5
Daishomaru 4-7 oshidashi Shimanoumi 4-7
Yutakayama 7-4 oshidashi Chiyomaru 7-4
Kotoshogiku 3-8 shitatenage Chiyotairyu 6-5
Shodai 8-3 utchari Sadanoumi 6-5
Takanosho 7-4 oshidashi Shohozan 6-5
Ishiura 6-5 shitatenage Kotoeko 4-7
Kagayaki 8-3 oshidashi Tsurugisho 5-6
Enho 6-5 yorikiri Daishoho 2-9
Kotoyuki 5-6 oshidashi Nishikigi 3-8
Tamawashi 6-5 tsukidashi Onosho 5-6
Daieisho 6-5 oshitaoshi Meisei 5-6
Okinoumi 5-6 hatakikomi Abi 6-5
Asanoyama 9-2 yorikiri Takarafuji 4-7
Myogiryu 5-6 tsukiotoshi Hokutofuji 4-7
Endo 5-6 yorikiri Mitakeumi 5-6
Takakeisho 8-3 oshidashi Aoiyama 5-6
Hakuho 10-1 yorikiri Ryuden 4-7
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 3-7 yorikiri *Yago 1-9
Terutsuyoshi 6-4 oshidashi Kagayaki 7-3
Shimanoumi 4-6 oshidashi Daishoho 2-8
Yutakayama 6-4 yorikiri Daishomaru 3-7
Chiyotairyu 6-4 yorikiri Shohozan 6-4
Takanosho 6-4 yorikiri Sadanoumi 6-4
Ishiura 5-5 okuridashi Tsurugisho 5-5
Shodai 7-3 oshitaoshi Kotoeko 4-6
Onosho 5-5 yoritaoshi Kotoshogiku 2-8
Chiyomaru 7-3 tsukidashi Enho 5-5
Tamawashi 5-5 oshidashi Daieisho 5-5
Okinoumi 4-6 oshidashi Takarafuji 4-6
Asanoyama 8-2 yorikiri Meisei 5-5
Abi 6-4 tsukidashi Hokutofuji 4-6
Myogiryu 4-6 yorikiri Endo 4-6
Ryuden 4-6 yorikiri Mitakeumi 5-5
Takakeisho 7-3 tsukidashi Kotoyuki 4-6
Hakuho 9-1 yorikiri Aoiyama 5-5
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tochiozan 6-3 oshidashi Daishomaru 3-6
Terutsuyoshi 5-4 oshidashi Ishiura 4-5
Shodai 6-3 yorikiri Daishoho 2-7
Kagayaki 7-2 oshidashi Shimanoumi 3-6
Takanosho 5-4 yorikiri Yutakayama 5-4
Sadanoumi 6-3 okuritaoshi Chiyotairyu 5-4
Kotoeko 4-5 yorikiri Nishikigi 2-7
Chiyomaru 6-3 tsukidashi Tsurugisho 5-4
Enho 5-4 hikkake Kotoshogiku 2-7
Shohozan 6-3 uwatenage Onosho 4-5
Aoiyama 5-4 katasukashi Takarafuji 4-5
Meisei 5-4 tsukiotoshi Myogiryu 3-6
Asanoyama 7-2 hatakikomi Daieisho 5-4
Okinoumi 3-6 uwatenage Endo 4-5
Abi 5-4 tsukidashi Ryuden 3-6
Mitakeumi 5-4 yorikiri Tamawashi 4-5
Takakeisho 6-3 tsukiotoshi Hokutofuji 4-5
Hakuho 8-1 hikiotoshi Kotoyuki 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishoho 2-6 yorikiri Chiyomaru 5-3
Takanosho 4-4 yorikiri Daishomaru 3-5
Ishiura 4-4 mitokorozeme Nishikigi 2-6
Chiyotairyu 5-3 hatakikomi Shimanoumi 3-5
Terutsuyoshi 4-4 oshidashi Shodai 5-3
Kagayaki 6-2 yorikiri Kotoshogiku 2-6
Tsurugisho 5-3 oshidashi Sadanoumi 5-3
Kotoeko 3-5 tsukiotoshi Onosho 4-4
Yutakayama 5-3 hatakikomi Enho 4-4
Shohozan 5-3 tsukiotoshi Ryuden 3-5
Kotoyuki 4-4 oshidashi Myogiryu 3-5
Daieisho 5-3 oshidashi Okinoumi 2-6
Endo 4-4 oshidashi Hokutofuji 4-4
Asanoyama 6-2 oshidashi Abi 4-4
Mitakeumi 4-4 yorikiri Aoiyama 4-4
Takakeisho 5-3 oshidashi Meisei 4-4
Takarafuji 4-4 default Takayasu 3-5
Hakuho 7-1 yorikiri Tamawashi 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagayaki 5-2 yorikiri Nishikigi 2-5
Terutsuyoshi 3-4 oshidashi Takanosho 3-4
Chiyotairyu 4-3 yorikiri Daishoho 1-6
Ishiura 3-4 oshidashi Daishomaru 3-4
Chiyomaru 5-2 hatakikomi Kotoshogiku 2-5
Shodai 5-2 oshidashi Shohozan 4-3
Kotoeko 2-5 oshidashi Shimanoumi 3-4
Tsurugisho 4-3 tsukiotoshi Yutakayama 4-3
Sadanoumi 5-2 yorikiri Enho 4-3
Onosho 4-3 yorikiri Meisei 4-3
Endo 3-4 tsukiotoshi Ryuden 3-4
Abi 4-3 oshidashi Aoiyama 4-3
Asanoyama 5-2 yorikiri Okinoumi 2-5
Daieisho 4-3 oshidashi Hokutofuji 4-3
Mitakeumi 3-4 oshidashi Kotoyuki 3-4
Takayasu 3-4 tsukitaoshi Tamawashi 4-3
Takakeisho 4-3 oshidashi Myogiryu 3-4
Hakuho 6-1 hatakikomi Takarafuji 3-4
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagayaki 4-2 yorikiri Daishoho 1-5
Takanosho 3-3 yorikiri Nishikigi 2-4
Daishomaru 3-3 tsukiotoshi Chiyotairyu 3-3
Shimanoumi 3-3 uwatedashinage Terutsuyoshi 2-4
Chiyomaru 4-2 yorikiri Shodai 4-2
Ishiura 2-4 yorikiri Yutakayama 4-2
Kotoshogiku 2-4 yorikiri Tsurugisho 3-3
Onosho 3-3 yorikiri Sadanoumi 4-2
Shohozan 4-2 uwatedashinage Enho 4-2
Ryuden 3-3 oshidashi Kotoeko 1-5
Aoiyama 4-2 tsukidashi Okinoumi 2-4
Abi 3-3 oshidashi Daieisho 3-3
Hokutofuji 4-2 hatakikomi Kotoyuki 3-3
Endo 2-4 shitatenage Asanoyama 4-2
Takarafuji 3-3 yorikiri Mitakeumi 2-4
Tamawashi 4-2 oshidashi Takakeisho 3-3
Myogiryu 3-3 yoritaoshi Takayasu 2-4
Hakuho 5-1 uwatedashinage Meisei 4-2
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishomaru 2-3 oshidashi Terutsuyoshi 2-3
Kagayaki 3-2 default Wakatakakage 4-1
Takanosho 2-3 yorikiri Daishoho 1-4
Chiyotairyu 3-2 tsukidashi Nishikigi 2-3
Chiyomaru 3-2 oshidashi Ishiura 1-4
Kotoshogiku 1-4 yorikiri Shodai 4-1
Sadanoumi 4-1 yorikiri Shimanoumi 2-3
Yutakayama 4-1 tsukidashi Shohozan 3-2
Kotoeko 1-4 hatakikomi Tsurugisho 3-2
Enho 4-1 hikiotoshi Aoiyama 3-2
Onosho 2-3 oshidashi Kotoyuki 3-2
Tamawashi 3-2 oshidashi Ryuden 2-3
Asanoyama 4-1 yorikiri Hokutofuji 3-2
Abi 2-3 tsukidashi Endo 1-4
Daieisho 3-2 default Tochinoshin 2-3
Okinoumi 2-3 yorikiri Mitakeumi 2-3
Meisei 4-1 kainahineri Takayasu 2-3
Takarafuji 2-3 tsukiotoshi Takakeisho 3-2
Hakuho 4-1 tsukiotoshi Myogiryu 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakatakakage 4-0 yorikiri Terutsuyoshi 2-2
Daishoho 1-3 yorikiri Nishikigi 2-2
Daishomaru 1-3 oshidashi Chiyomaru 2-2
Ishiura 1-3 yorikiri Takanosho 1-3
Chiyotairyu 2-2 yorikiri Kagayaki 2-2
Shodai 4-0 yorikiri Shimanoumi 2-2
Shohozan 3-1 uwatenage Kotoshogiku 0-4
Sadanoumi 3-1 yorikiri Yutakayama 3-1
Tsurugisho 3-1 hatakikomi Onosho 1-3
Enho 3-1 oshidashi Kotoeko 0-4
Aoiyama 3-1 hatakikomi Tamawashi 2-2
Kotoyuki 3-1 oshidashi Ryuden 2-2
Meisei 3-1 oshidashi Abi 1-3
Asanoyama 3-1 yorikiri Myogiryu 2-2
Daieisho 2-2 yorikiri Mitakeumi 2-2
Tochinoshin 2-2 kubihineri Takarafuji 1-3
Takakeisho 3-1 hatakikomi Endo 1-3
Hokutofuji 3-1 oshidashi Takayasu 2-2
Hakuho 3-1 uwatenage Okinoumi 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakatakakage 3-0 oshidashi *Tokushoryu 1-2
Terutsuyoshi 2-1 yorikiri Daishoho 0-3
Kagayaki 2-1 yorikiri Daishomaru 0-3
Nishikigi 2-1 oshidashi Chiyomaru 2-1
Chiyotairyu 1-2 tsukidashi Ishiura 0-3
Shodai 3-0 katasukashi Takanosho 1-2
Shimanoumi 2-1 katasukashi Kotoshogiku 0-3
Shohozan 2-1 hatakikomi Sadanoumi 2-1
Yutakayama 3-0 oshidashi Kotoeko 0-3
Enho 2-1 shitatedashinage Onosho 1-2
Ryuden 2-1 yorikiri Tsurugisho 2-1
Kotoyuki 2-1 tsukidashi Tamawashi 2-1
Aoiyama 2-1 default Tomokaze 0-3
Myogiryu 2-1 oshidashi Abi 1-2
Hokutofuji 2-1 oshidashi Takarafuji 1-2
Tochinoshin 1-2 hatakikomi Endo 1-2
Mitakeumi 2-1 yorikiri Meisei 2-1
Takayasu 2-1 uwatenage Okinoumi 1-2
Takakeisho 2-1 hatakikomi Daieisho 1-2
Hakuho 2-1 sukuinage Asanoyama 2-1
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakatakakage 2-0 okuridashi Daishoho 0-2
Nishikigi 1-1 oshidashi Daishomaru 0-2
Chiyomaru 2-0 oshidashi Terutsuyoshi 1-1
Kagayaki 1-1 oshidashi Takanosho 1-1
Shimanoumi 1-1 yorikiri Ishiura 0-2
Shodai 2-0 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Yutakayama 2-0 tsukiotoshi Kotoshogiku 0-2
Tsurugisho 2-0 kotenage Shohozan 1-1
Sadanoumi 2-0 yorikiri Kotoeko 0-2
Onosho 1-1 tsukiotoshi Aoiyama 1-1
Enho 1-1 hikiotoshi Ryuden 1-1
Tamawashi 2-0 okuridashi Takarafuji 1-1
Kotoyuki 1-1 oshidashi Tomokaze 0-2
Meisei 2-0 tsukiotoshi Endo 1-1
Hokutofuji 1-1 tsukiotoshi Mitakeumi 1-1
Myogiryu 1-1 hikiotoshi Tochinoshin 0-2
Okinoumi 1-1 default Goeido 0-2
Asanoyama 2-0 uwatedashinage Takakeisho 1-1
Abi 1-1 oshidashi Takayasu 1-1
Daieisho 1-1 oshidashi Hakuho 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 1-0 yorikiri Daishoho 0-1
Wakatakakage 1-0 yorikiri Daishomaru 0-1
Terutsuyoshi 1-0 yorikiri Nishikigi 0-1
Chiyomaru 1-0 hatakikomi Kagayaki 0-1
Takanosho 1-0 oshidashi Chiyotairyu 0-1
Shodai 1-0 yorikiri Ishiura 0-1
Yutakayama 1-0 oshidashi Shimanoumi 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Kotoshogiku 0-1
Shohozan 1-0 tsukidashi Kotoeko 0-1
Tsurugisho 1-0 uwatenage Enho 0-1
Ryuden 1-0 hatakikomi Onosho 0-1
Aoiyama 1-0 hatakikomi Kotoyuki 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Tomokaze 0-1
Takarafuji 1-0 tsukiotoshi Abi 0-1
Meisei 1-0 shitatehineri Tochinoshin 0-1
Mitakeumi 1-0 hikiotoshi Myogiryu 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Okinoumi 0-1
Takayasu 1-0 tsukidashi Daieisho 0-1
Endo 1-0 yoritaoshi Goeido 0-1
Hakuho 1-0 hatakikomi Hokutofuji 0-1
Asanoyama 1-0 default Kakuryu 0-1