2021 Spring Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O X
Shodai X O O X X X O O X O O O X X X
Takakeisho O O X O X O X O O X O O O O X
Terunofuji O O O O X O O X O X O O O O O
Takayasu X O O O O O O O O O X O X X X
Takarafuji X X X X X O X X X X O X X O X
Hokutofuji X O X O O O O X O X O X O O X
Meisei O X O X X O O O X O O O X O O
Kiribayama X O X O X X O X X O X O X O O
Endo X X X O O X O O O X
Tamawashi X O O X O X O O X X X X X X X
Tochinoshin X X O O O X X X X X O O O O X
Kotonowaka X O X X X O X O X X X O O O X
Chiyonokuni O X O O O O O X O X X O X
Midorifuji O O X X X X X O O X X X X X O
Chiyotairyu O X O X X X O O X O X X X X O
Akiseyama O O X O X O X X X O X O O X X
Terutsuyoshi X X O O O X O O O X X X X O O
Kotoeko O O X O X O O X X X X O O O X
Yutakayama O X X X X X O O O X X X X X
Kaisei X O O O O X X X O X O X O O X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu
Asanoyama O X O O O O X X O O O O X X O
Takanosho O X O O O O X X O X X X X O O
Mitakeumi O O X O X X X O X O X X O O O
Daieisho X X X X O X O O O O O X O X O
Onosho X X O X O X X X X X X X O O X
Wakatakakage X X O X O X O O O O O O O X O
Shimanoumi O X X X X X X O X O X X O X X
Myogiryu O O O O O X X X X X X X O X O
Okinoumi O X X X X O X X X O X X X X X
Ichinojo O O O X X O X O X O X O X X X
Kagayaki O O X X X X O X X X O O X X O
Tobizaru X X O O O O O X O O O X X O O
Hoshoryu X O X X O O O X O O O X O X X
Ryuden X X O X X O X O O X O O X X X
Kotoshoho X X X O X X X
Aoiyama O O X O O X X X O O O O O O O
Chiyoshoma X O O X O O O X X X X X O O O
Tsurugisho X X X O X O X O O O O O O O X
Hidenoumi O O X X O O X X O O O O O X O
Daiamami O X O X X X O O X O O X O O O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tokushoryu 7-8 tottari Kotoshoho 1-6-8
Hidenoumi 10-5 sukuinage Hoshoryu 8-7
Tobizaru 10-5 shitatenage Kaisei 8-7
Daiamami 9-6 yorikiri Kotonowaka 6-9
Kagayaki 6-9 yorikiri Kotoeko 8-7
Terutsuyoshi 8-7 yorikiri Tamawashi 5-10
Midorifuji 5-10 oshidashi Okinoumi 3-12
Myogiryu 7-8 yorikiri Ryuden 6-9
Chiyotairyu 6-9 hatakikomi Shimanoumi 4-11
Meisei 10-5 yorikiri Tsurugisho 9-6
Wakatakakage 10-5 oshidashi Hokutofuji 9-6
Chiyoshoma 8-7 uwatenage Onosho 4-11
Kiribayama 7-8 okurihikiotoshi Takarafuji 3-12
Daieisho 8-7 tsukidashi Akiseyama 7-8
Mitakeumi 8-7 oshidashi Ichinojo 7-8
Aoiyama 11-4 hatakikomi Takayasu 10-5
Takanosho 8-7 oshidashi Tochinoshin 7-8
Terunofuji 12-3 oshidashi Takakeisho 10-5
Asanoyama 10-5 uwatenage Shodai 7-8
Outstanding Performance Prize — Terunofuji (3)
Technique Prize — Wakatakakage (1)
Fighting Spirit Prize — Aoiyama (4), Meisei (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 8-6 yorikiri Akiseyama 7-7
Kaisei 8-6 yorikiri Chiyotairyu 5-9
Chiyoshoma 7-7 yorikiri Kotoshoho 1-5-8
Tsurugisho 9-5 kimedashi Midorifuji 4-10
Daiamami 8-6 yorikiri Hoshoryu 8-6
Kotonowaka 6-8 default Yutakayama 4-10
Tochinoshin 7-7 yorikiri Hidenoumi 9-5
Terutsuyoshi 7-7 tsukiotoshi Kagayaki 5-9
Meisei 9-5 yorikiri Tamawashi 5-9
Hokutofuji 9-5 yorikiri Ryuden 6-8
Aoiyama 10-4 kotenage Wakatakakage 9-5
Takarafuji 3-11 yorikiri Okinoumi 3-11
Onosho 4-10 tsukidashi Shimanoumi 4-10
Tobizaru 9-5 kubihineri Takayasu 10-4
Kiribayama 6-8 uwatenage Daieisho 7-7
Mitakeumi 7-7 oshidashi Myogiryu 6-8
Takanosho 7-7 yorikiri Ichinojo 7-7
Takakeisho 10-4 oshidashi Shodai 7-7
Terunofuji 11-3 yorikiri Asanoyama 9-5
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 7-6 hikiotoshi *Chiyomaru 9-4
Akiseyama 7-6 yorikiri Yutakayama 4-9
Hidenoumi 9-4 uwatenage Kotoshoho 1-4-8
Daiamami 7-6 yorikiri Chiyotairyu 5-8
Chiyoshoma 6-7 yorikiri Ryuden 6-7
Kaisei 7-6 okuridashi Midorifuji 4-9
Tsurugisho 8-5 default Chiyonokuni 8-5
Aoiyama 9-4 oshidashi Tobizaru 8-5
Kotonowaka 5-8 oshidashi Terutsuyoshi 6-7
Hoshoryu 8-5 uchigake Kagayaki 5-8
Tochinoshin 6-7 yoritaoshi Kiribayama 5-8
Shimanoumi 4-9 oshidashi Okinoumi 3-10
Hokutofuji 8-5 oshidashi Ichinojo 7-6
Onosho 3-10 oshidashi Takarafuji 2-11
Daieisho 7-6 oshidashi Meisei 8-5
Mitakeumi 6-7 oshidashi Tamawashi 5-8
Wakatakakage 9-4 yoritaoshi Takayasu 10-3
Myogiryu 6-7 hatakikomi Takanosho 6-7
Takakeisho 9-4 hatakikomi Asanoyama 9-4
Terunofuji 10-3 yorikiri Shodai 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 6-6 yorikiri Kaisei 6-6
Tsurugisho 7-5 yorikiri *Chiyonoo 6-6
Aoiyama 8-4 oshitaoshi Daiamami 6-6
Hidenoumi 8-4 okuridashi Chiyotairyu 5-7
Kotoshoho 1-3-8 okuridashi Terutsuyoshi 6-6
Ryuden 6-6 oshitaoshi Yutakayama 4-8
Akiseyama 6-6 yoritaoshi Hoshoryu 7-5
Kotonowaka 4-8 uwatenage Chiyoshoma 5-7
Ichinojo 7-5 yorikiri Midorifuji 4-8
Chiyonokuni 8-4 tsukiotoshi Myogiryu 5-7
Meisei 8-4 oshidashi Tobizaru 8-4
Kagayaki 5-7 yorikiri Shimanoumi 3-9
Tochinoshin 5-7 shitatenage Takarafuji 2-10
Kiribayama 5-7 sukuinage Onosho 2-10
Takayasu 10-2 oshidashi Hokutofuji 7-5
Wakatakakage 8-4 hatakikomi Daieisho 6-6
Terunofuji 9-3 tsukiotoshi Tamawashi 5-7
Asanoyama 9-3 yorikiri Mitakeumi 5-7
Shodai 7-5 hatakikomi Takanosho 6-6
Takakeisho 8-4 oshidashi Okinoumi 3-9
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hidenoumi 7-4 yorikiri Chiyoshoma 5-6
Kaisei 6-5 yorikiri Terutsuyoshi 6-5
Aoiyama 7-4 oshitaoshi Yutakayama 4-7
Tsurugisho 6-5 yorikiri Akiseyama 5-6
Daiamami 6-5 oshidashi Chiyonokuni 7-4
Tobizaru 8-3 tsukiotoshi Kotoeko 5-6
Ryuden 5-6 yorikiri Kotonowaka 3-8
Kagayaki 4-7 oshitaoshi Midorifuji 4-7
Tochinoshin 4-7 hatakikomi Chiyotairyu 5-6
Hoshoryu 7-4 sukuinage Okinoumi 3-8
Meisei 7-4 yorikiri Ichinojo 6-5
Wakatakakage 7-4 oshidashi Tamawashi 5-6
Takarafuji 2-9 oshidashi Shimanoumi 3-8
Daieisho 6-5 tsukiotoshi Onosho 2-9
Hokutofuji 7-4 oshidashi Mitakeumi 5-6
Terunofuji 8-3 yorikiri Takanosho 6-5
Shodai 6-5 tsukiotoshi Takayasu 9-2
Takakeisho 7-4 tsukidashi Kiribayama 4-7
Asanoyama 8-3 yorikiri Myogiryu 5-6
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Ishiura 7-3 hikiotoshi Yutakayama 4-6
Daiamami 5-5 kimedashi Terutsuyoshi 6-4
Aoiyama 6-4 oshidashi Kotoeko 5-5
Hidenoumi 6-4 oshitaoshi Midorifuji 4-6
Tsurugisho 5-5 kotenage Ryuden 4-6
Hoshoryu 6-4 shitatenage Kaisei 5-5
Tobizaru 7-3 komatasukui Chiyoshoma 5-5
Akiseyama 5-5 shitatenage Tochinoshin 3-7
Chiyotairyu 5-5 hatakikomi Kagayaki 3-7
Ichinojo 6-4 hatakikomi Kotonowaka 3-7
Okinoumi 3-7 oshitaoshi Chiyonokuni 7-3
Kiribayama 4-6 sotogake Tamawashi 5-5
Meisei 6-4 default Endo 5-5
Wakatakakage 6-4 yoritaoshi Takarafuji 1-9
Daieisho 5-5 oshidashi Hokutofuji 6-4
Mitakeumi 5-5 yorikiri Onosho 2-8
Shimanoumi 3-7 tsukiotoshi Terunofuji 7-3
Takayasu 9-1 uwatenage Takakeisho 6-4
Asanoyama 7-3 sukuinage Takanosho 6-4
Shodai 5-5 katasukashi Myogiryu 5-5
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hidenoumi 5-4 yorikiri *Daishomaru 3-6
Tsurugisho 4-5 hatakikomi Kotoeko 5-4
Terutsuyoshi 6-3 katasukashi Chiyoshoma 5-4
Aoiyama 5-4 yorikiri Akiseyama 4-5
Yutakayama 4-5 tsukidashi Chiyotairyu 4-5
Midorifuji 4-5 kainahineri Daiamami 4-5
Kaisei 5-4 hikiotoshi Kagayaki 3-6
Ryuden 4-5 yorikiri Tochinoshin 3-6
Hoshoryu 5-4 shitatenage Ichinojo 5-4
Chiyonokuni 7-2 hikiotoshi Tamawashi 5-4
Tobizaru 6-3 hikiotoshi Okinoumi 2-7
Endo 5-4 yorikiri Kotonowaka 3-6
Wakatakakage 5-4 tsukidashi Meisei 5-4
Hokutofuji 6-3 okuridashi Takarafuji 1-8
Takayasu 8-1 hatakikomi Onosho 2-7
Takanosho 6-3 oshidashi Kiribayama 3-6
Terunofuji 7-2 kimedashi Myogiryu 5-4
Asanoyama 6-3 yorikiri Shimanoumi 2-7
Daieisho 4-5 oshidashi Shodai 4-5
Takakeisho 6-3 oshidashi Mitakeumi 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyonoo 5-3 uwatenage Kaisei 4-4
Yutakayama 3-5 oshitaoshi Chiyoshoma 5-3
Daiamami 4-4 yorikiri Akiseyama 4-4
Tsurugisho 3-5 tsukiotoshi Aoiyama 4-4
Chiyotairyu 4-4 hatakikomi Kotoeko 5-3
Ryuden 3-5 yorikiri Hidenoumi 4-4
Terutsuyoshi 5-3 oshidashi Tobizaru 5-3
Midorifuji 3-5 hikiotoshi Tochinoshin 3-5
Tamawashi 5-3 tsukidashi Hoshoryu 4-4
Ichinojo 5-3 kotenage Chiyonokuni 6-2
Endo 4-4 oshidashi Kagayaki 3-5
Kotonowaka 3-5 katasukashi Okinoumi 2-6
Shimanoumi 2-6 isamiashi Hokutofuji 5-3
Wakatakakage 4-4 oshidashi Onosho 2-6
Mitakeumi 4-4 oshidashi Takarafuji 1-7
Takayasu 7-1 yorikiri Terunofuji 6-2
Meisei 5-3 oshidashi Takanosho 5-3
Shodai 4-4 yorikiri Kiribayama 3-5
Takakeisho 5-3 oshidashi Myogiryu 5-3
Daieisho 3-5 oshitaoshi Asanoyama 5-3
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 3-4 oshitaoshi *Akua 3-4
Yutakayama 2-5 shitatenage Kaisei 4-3
Terutsuyoshi 4-3 shitatenage Hidenoumi 4-3
Chiyotairyu 3-4 hatakikomi Tsurugisho 2-5
Kotoeko 5-2 kimedashi Ryuden 2-5
Chiyoshoma 5-2 makiotoshi Midorifuji 2-5
Hoshoryu 4-3 yorikiri Aoiyama 4-3
Chiyonokuni 6-1 kotenage Akiseyama 4-3
Tobizaru 5-2 oshidashi Ichinojo 4-3
Tamawashi 4-3 oshidashi Kotonowaka 2-5
Kagayaki 3-4 yorikiri Okinoumi 2-5
Endo 3-4 shitatedashinage Tochinoshin 3-4
Wakatakakage 3-4 tottari Myogiryu 5-2
Hokutofuji 5-2 oshidashi Onosho 2-5
Takayasu 6-1 uwatedashinage Takarafuji 1-6
Daieisho 2-5 oshidashi Takanosho 5-2
Terunofuji 6-1 yorikiri Mitakeumi 3-4
Meisei 4-3 oshidashi Takakeisho 4-3
Kiribayama 3-4 okuridashi Asanoyama 5-2
Shodai 3-4 uwatenage Shimanoumi 1-6
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hidenoumi 4-2 okuritaoshi Yutakayama 1-5
Kotoeko 4-2 oshidashi *Tokushoryu 1-5
Tsurugisho 2-4 yorikiri Terutsuyoshi 3-3
Chiyoshoma 4-2 tsukiotoshi Daiamami 2-4
Akiseyama 4-2 okuridashi Kaisei 4-2
Ryuden 2-4 oshidashi Aoiyama 4-2
Hoshoryu 3-3 oshidashi Chiyotairyu 2-4
Kotonowaka 2-4 oshitaoshi Midorifuji 2-4
Tobizaru 4-2 okuridashi Tochinoshin 3-3
Chiyonokuni 5-1 hikiotoshi Kagayaki 2-4
Ichinojo 4-2 hatakikomi Tamawashi 3-3
Okinoumi 2-4 yorikiri Endo 2-4
Hokutofuji 4-2 oshidashi Myogiryu 5-1
Takayasu 5-1 uwatedashinage Mitakeumi 3-3
Takarafuji 1-5 oshitaoshi Daieisho 1-5
Terunofuji 5-1 tsuridashi Kiribayama 2-4
Takanosho 5-1 yorikiri Onosho 2-4
Asanoyama 5-1 yorikiri Wakatakakage 2-4
Meisei 3-3 yorikiri Shodai 2-4
Takakeisho 4-2 oshidashi Shimanoumi 1-5
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 4-1 yoritaoshi Daiamami 2-3
*Chiyomaru 4-1 tsukidashi Tsurugisho 1-4
Hidenoumi 3-2 uwatenage Kotoeko 3-2
Terutsuyoshi 3-2 yorikiri Yutakayama 1-4
Chiyoshoma 3-2 uwatedashinage Akiseyama 3-2
Aoiyama 4-1 oshidashi Chiyotairyu 2-3
Chiyonokuni 4-1 tsukitaoshi Ryuden 1-4
Tobizaru 3-2 yorikiri Midorifuji 2-3
Hoshoryu 2-3 tsukiotoshi Kotonowaka 1-4
Tamawashi 3-2 oshitaoshi Kagayaki 2-3
Tochinoshin 3-2 yorikiri Okinoumi 1-4
Myogiryu 5-0 yorikiri Ichinojo 3-2
Endo 2-3 yorikiri Shimanoumi 1-4
Takayasu 4-1 tsukidashi Kiribayama 2-3
Daieisho 1-4 oshidashi Mitakeumi 3-2
Takanosho 4-1 oshidashi Takarafuji 0-5
Onosho 2-3 oshidashi Terunofuji 4-1
Wakatakakage 2-3 yorikiri Shodai 2-3
Hokutofuji 3-2 oshitaoshi Takakeisho 3-2
Asanoyama 4-1 yorikiri Meisei 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daishomaru 1-3 tsukiotoshi Yutakayama 1-3
Kotoeko 3-1 yorikiri Daiamami 2-2
Tsurugisho 1-3 yorikiri Hidenoumi 2-2
Kaisei 3-1 yorikiri Chiyoshoma 2-2
Terutsuyoshi 2-2 oshidashi Chiyotairyu 2-2
Aoiyama 3-1 hatakikomi Midorifuji 2-2
Akiseyama 3-1 yorikiri Ryuden 1-3
Chiyonokuni 3-1 okuritaoshi Hoshoryu 1-3
Tobizaru 2-2 shitatenage Kotonowaka 1-3
Tochinoshin 2-2 sukuinage Kagayaki 2-2
Endo 1-3 yorikiri Ichinojo 3-1
Kiribayama 2-2 kotenage Okinoumi 1-3
Myogiryu 4-0 hikiotoshi Tamawashi 2-2
Mitakeumi 3-1 yorikiri Wakatakakage 1-3
Takayasu 3-1 tsukiotoshi Daieisho 0-4
Terunofuji 4-0 kotenage Meisei 2-2
Takanosho 3-1 oshidashi Shimanoumi 1-3
Takakeisho 3-1 oshidashi Takarafuji 0-4
Asanoyama 3-1 tsukiotoshi Onosho 1-3
Hokutofuji 2-2 oshidashi Shodai 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Ishiura 2-1 uwatehineri Hidenoumi 2-1
Daiamami 2-1 tsukiotoshi Yutakayama 1-2
Kaisei 2-1 yorikiri Tsurugisho 0-3
Terutsuyoshi 1-2 oshidashi Kotoeko 2-1
Chiyoshoma 2-1 sukuinage Aoiyama 2-1
Chiyotairyu 2-1 tsukiotoshi Akiseyama 2-1
Ryuden 1-2 default Kotoshoho 0-3
Chiyonokuni 2-1 yoritaoshi Midorifuji 2-1
Tobizaru 1-2 tsukidashi Hoshoryu 1-2
Tochinoshin 1-2 oshidashi Kotonowaka 1-2
Ichinojo 3-0 sukuinage Kagayaki 2-1
Tamawashi 2-1 tsukidashi Endo 0-3
Myogiryu 3-0 yorikiri Okinoumi 1-2
Meisei 2-1 yoritaoshi Kiribayama 1-2
Takayasu 2-1 oshidashi Shimanoumi 1-2
Takanosho 2-1 oshidashi Mitakeumi 2-1
Terunofuji 3-0 yoritaoshi Daieisho 0-3
Asanoyama 2-1 oshitaoshi Hokutofuji 1-2
Shodai 2-1 yorikiri Takarafuji 0-3
Wakatakakage 1-2 yorikiri Takakeisho 2-1
Onosho 1-2 default Hakuho 2-1
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 1-1 okuridashi *Akua 1-1
Hidenoumi 2-0 yorikiri Daiamami 1-1
Kotoeko 2-0 tsukiotoshi Yutakayama 1-1
Chiyoshoma 1-1 yorikiri Tsurugisho 0-2
Akiseyama 2-0 okuridashi Terutsuyoshi 0-2
Aoiyama 2-0 tsukidashi Kotoshoho 0-2
Midorifuji 2-0 oshidashi Chiyotairyu 1-1
Hoshoryu 1-1 abisetaoshi Ryuden 0-2
Kotonowaka 1-1 hatakikomi Chiyonokuni 1-1
Kagayaki 2-0 okuritaoshi Tobizaru 0-2
Tamawashi 1-1 hatakikomi Tochinoshin 0-2
Ichinojo 2-0 kimedashi Okinoumi 1-1
Kiribayama 1-1 sukuinage Endo 0-2
Myogiryu 2-0 yorikiri Shimanoumi 1-1
Mitakeumi 2-0 oshidashi Meisei 1-1
Terunofuji 2-0 oshidashi Wakatakakage 0-2
Hokutofuji 1-1 hatakikomi Takanosho 1-1
Shodai 1-1 oshidashi Onosho 0-2
Takakeisho 2-0 tsukiotoshi Daieisho 0-2
Takayasu 1-1 yoritaoshi Asanoyama 1-1
Hakuho 2-0 kotenage Takarafuji 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 1-0 oshidashi *Tokushoryu 0-1
Hidenoumi 1-0 uwatenage Kaisei 0-1
Yutakayama 1-0 yoritaoshi Tsurugisho 0-1
Kotoeko 1-0 oshitaoshi Chiyoshoma 0-1
Aoiyama 1-0 kotenage Terutsuyoshi 0-1
Akiseyama 1-0 tsukiotoshi Kotoshoho 0-1
Chiyotairyu 1-0 katasukashi Ryuden 0-1
Midorifuji 1-0 tsukiotoshi Hoshoryu 0-1
Chiyonokuni 1-0 oshidashi Tobizaru 0-1
Kagayaki 1-0 tsukidashi Kotonowaka 0-1
Ichinojo 1-0 uwatenage Tochinoshin 0-1
Okinoumi 1-0 isamiashi Tamawashi 0-1
Myogiryu 1-0 oshidashi Endo 0-1
Shimanoumi 1-0 oshidashi Kiribayama 0-1
Meisei 1-0 kakenage Takayasu 0-1
Takanosho 1-0 oshidashi Wakatakakage 0-1
Terunofuji 1-0 shitatenage Hokutofuji 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Onosho 0-1
Asanoyama 1-0 tsukiotoshi Takarafuji 0-1
Mitakeumi 1-0 yoritaoshi Shodai 0-1
Hakuho 1-0 yoritaoshi Daieisho 0-1