2021 Kyushu Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Terunofuji O O O O O O O O O O O O O O O
Shodai X O O O X X O O X O O O O X X
Mitakeumi O O O O X O O O O X O X X O O
Ichinojo O X O X X X O X X O X O X X X
Daieisho O X X X O O X X X X O O O O O
Onosho X X X X X O O X O O X X X O X
Okinoumi X O X X O X X X O O X O O X O
Takarafuji X X O O O X X X X O X X X O X
Takayasu O O X O O X X O X X X X X X O
Shimanoumi X X X X X O O O O O X X X X X
Ura O O O X O O X O O O X O O O X
Kotoeko X X X X X X X O X O X X O X X
Aoiyama O O O X X X X X X X X X O X X
Chiyotairyu O X X O O O O X X X X X X O X
Kotonowaka O X X X X O X O X X O O O X X
Ishiura X X O O X O X X O O X X O O X
Yutakayama O X X O X X X X O X O O O X O
Kagayaki X O X O X O X X X X X X X O O
Chiyomaru X O X X O X O O O X X O X O O
Akua X X O O X X O O O O X O O X O
Kaisei O X X X O O X O X X O O X O X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Takakeisho O O O O O O O O O X O O X O X
Meisei X X O O O X X O X O X X X X O
Kiribayama X X X X X O X O O X O X O X O
Wakatakakage X O X X O X X X X O O O O O O
Takanosho O X X O X O O O O X O O O O X
Myogiryu O X O X X X X X X X X X X X X
Endo X O X O O X O X O X X O O X O
Hoshoryu O X X X X O O O X X O X X O O
Tamawashi X O O O O O O X O O O X X X X
Chiyoshoma O O O X X X O X O O X X O O X
Tobizaru X O X O O O X O X X X O X O X
Hidenoumi X X O O O O O X X O X O O X X
Asanoyama
Terutsuyoshi X O O X O X X X X O O X X O O
Hokutofuji O O O O X X O O O O O X X O O
Tochinoshin X O X O X X O O X O O X
Chiyonokuni O X X X O O O X O X O O O X O
Abi O O O O O O X O O O O O O X X
Sadanoumi O O O O X X O O X X O O X X O
Shohozan X O X X X X X X O X O X X X O
15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Terutsuyoshi 7-8 shitatehineri Tochinoshin 6-6-3
Kagayaki 5-10 yorikiri Kotonowaka 6-9
Sadanoumi 9-6 tottari Chiyotairyu 6-9
Chiyonokuni 9-6 tsukiotoshi Hidenoumi 8-7
Akua 9-6 oshidashi Aoiyama 4-11
Yutakayama 7-8 hatakikomi Kotoeko 3-12
Hokutofuji 11-4 yorikiri Chiyoshoma 8-7
Chiyomaru 8-7 uwatenage Ura 10-5
Shohozan 4-11 yorikiri Shimanoumi 5-10
Endo 8-7 okuridashi Kaisei 7-8
Hoshoryu 7-8 uwatenage Takarafuji 5-10
Okinoumi 7-8 hikiotoshi Myogiryu 2-13
Takanosho 11-4 oshidashi Abi 12-3
Takayasu 6-9 hatakikomi Onosho 5-10
Wakatakakage 8-7 oshidashi Tobizaru 7-8
Daieisho 8-7 hatakikomi Ishiura 7-8
Kiribayama 6-9 yorikiri Tamawashi 9-6
Meisei 7-8 oshidashi Ichinojo 5-10
Mitakeumi 11-4 oshidashi Shodai 9-6
Terunofuji 15-0 oshidashi Takakeisho 12-3
Fighting Spirit Prize — Abi (3), Takanosho (2)
Technique Prize — Ura (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 7-7 oshidashi Chiyonokuni 8-6
Tochinoshin 6-5-3 yorikiri Kotonowaka 6-8
Terutsuyoshi 6-8 shitatenage Akua 8-6
Chiyotairyu 6-8 tsukidashi Shohozan 3-11
Chiyomaru 7-7 hatakikomi Aoiyama 4-10
Tobizaru 7-7 hikiotoshi Sadanoumi 8-6
Chiyoshoma 8-6 uwatenage Yutakayama 6-8
Kagayaki 4-10 tsukidashi Shimanoumi 5-9
Takarafuji 5-9 oshidashi Kotoeko 3-11
Ishiura 7-7 yorikiri Okinoumi 6-8
Onosho 5-9 hatakikomi Myogiryu 2-12
Takanosho 10-4 yorikiri Hidenoumi 8-6
Daieisho 7-7 tsukiotoshi Takayasu 5-9
Wakatakakage 7-7 yorikiri Endo 7-7
Hokutofuji 10-4 tsukiotoshi Ichinojo 5-9
Hoshoryu 6-8 yorikiri Kiribayama 5-9
Mitakeumi 10-4 hatakikomi Tamawashi 9-5
Ura 10-4 oshidashi Meisei 6-8
Takakeisho 12-2 tsukidashi Shodai 9-5
Terunofuji 14-0 oshitaoshi Abi 12-2
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 6-7 yorikiri Kaisei 6-7
Yutakayama 6-7 okuridashi Terutsuyoshi 5-8
Kotonowaka 6-7 oshidashi Chiyomaru 6-7
Tochinoshin 5-5-3 hatakikomi Chiyotairyu 5-8
Aoiyama 4-9 hatakikomi Shohozan 3-10
Akua 8-5 hatakikomi Tobizaru 6-7
Kotoeko 3-10 yorikiri Kagayaki 3-10
Chiyoshoma 7-6 hatakikomi Sadanoumi 8-5
Chiyonokuni 8-5 tsukidashi Shimanoumi 5-8
Hidenoumi 8-5 oshidashi Takayasu 5-8
Takanosho 9-4 oshidashi Hokutofuji 9-4
Okinoumi 6-7 uwatedashinage Onosho 4-9
Wakatakakage 6-7 oshidashi Hoshoryu 5-8
Daieisho 6-7 tsukidashi Myogiryu 2-11
Kiribayama 5-8 uwatenage Takarafuji 4-9
Ura 10-3 katasukashi Ichinojo 5-8
Endo 7-6 oshidashi Meisei 5-8
Abi 12-1 oshidashi Takakeisho 11-2
Shodai 9-4 yorikiri Tamawashi 9-4
Terunofuji 13-0 yorikiri Mitakeumi 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanoumi 8-4 amiuchi Tochinoshin 4-5-3
Chiyonokuni 7-5 tsukidashi Ishiura 5-7
Kotonowaka 5-7 oshidashi Shohozan 3-9
Kaisei 6-6 yorikiri Terutsuyoshi 5-7
Akua 7-5 oshidashi Chiyotairyu 5-7
Yutakayama 5-7 hatakikomi Aoiyama 3-9
Chiyomaru 6-6 hikiotoshi Kotoeko 2-10
Tobizaru 6-6 oshidashi Kagayaki 3-9
Ura 9-3 tottari Hokutofuji 9-3
Hidenoumi 7-5 yorikiri Chiyoshoma 6-6
Abi 11-1 tsukidashi Tamawashi 9-3
Okinoumi 5-7 yorikiri Shimanoumi 5-7
Takanosho 8-4 okuridashi Onosho 4-8
Daieisho 5-7 oshitaoshi Hoshoryu 5-7
Wakatakakage 5-7 yorikiri Myogiryu 2-10
Ichinojo 5-7 yorikiri Takarafuji 4-8
Endo 6-6 yorikiri Mitakeumi 9-3
Shodai 8-4 yorikiri Kiribayama 4-8
Takakeisho 11-1 okuridashi Takayasu 5-7
Terunofuji 12-0 kakenage Meisei 5-7
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hokutofuji 9-2 okuridashi Chiyomaru 5-6
Sadanoumi 7-4 yoritaoshi Ishiura 5-6
Terutsuyoshi 5-6 oshidashi Kagayaki 3-8
Kotonowaka 4-7 yoritaoshi Akua 6-5
Kaisei 5-6 yorikiri Hidenoumi 6-5
Chiyonokuni 6-5 tsukitaoshi Aoiyama 3-8
Shohozan 3-8 yorikiri Kotoeko 2-9
Tochinoshin 4-4-3 yorikiri Chiyoshoma 6-5
Abi 10-1 tsukitaoshi Ura 8-3
Tamawashi 9-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 5-6
Yutakayama 4-7 oshidashi Shimanoumi 5-6
Hoshoryu 5-6 yorikiri Tobizaru 5-6
Takanosho 7-4 yorikiri Takarafuji 4-7
Wakatakakage 4-7 hikiotoshi Okinoumi 4-7
Daieisho 4-7 hatakikomi Onosho 4-7
Kiribayama 4-7 tsuridashi Myogiryu 2-9
Mitakeumi 9-2 yorikiri Takayasu 5-6
Takakeisho 10-1 oshidashi Endo 5-6
Shodai 7-4 yorikiri Meisei 5-6
Terunofuji 11-0 yoritaoshi Ichinojo 4-7
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 6-4 hatakikomi Yutakayama 3-7
Tochinoshin 3-4-3 yorikiri Kaisei 4-6
Ishiura 5-5 okuridashi Shohozan 2-8
Hokutofuji 8-2 hatakikomi Sadanoumi 6-4
Terutsuyoshi 4-6 tsukiotoshi Chiyomaru 5-5
Hidenoumi 6-4 oshidashi Kagayaki 3-7
Kotoeko 2-8 oshidashi Chiyonokuni 5-5
Abi 9-1 tsukidashi Tobizaru 5-5
Ura 8-2 katasukashi Kotonowaka 3-7
Shimanoumi 5-5 oshidashi Chiyotairyu 5-5
Tamawashi 8-2 tsukidashi Aoiyama 3-7
Chiyoshoma 6-4 susoharai Endo 5-5
Okinoumi 4-6 hatakikomi Takanosho 6-4
Wakatakakage 3-7 hatakikomi Daieisho 3-7
Ichinojo 4-6 okuridashi Myogiryu 2-8
Onosho 4-6 tsukiotoshi Kiribayama 3-7
Takarafuji 4-6 yorikiri Mitakeumi 8-2
Shodai 6-4 oshidashi Takayasu 5-5
Meisei 5-5 oshidashi Takakeisho 9-1
Terunofuji 10-0 kimedashi Hoshoryu 4-6
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 5-4 kakenage Kagayaki 3-6
Shohozan 2-7 yorikiri Tochinoshin 2-4-3
Yutakayama 3-6 yoritaoshi Sadanoumi 6-3
Hokutofuji 7-2 oshidashi Kaisei 4-5
Chiyonokuni 5-4 tsukidashi Terutsuyoshi 3-6
Abi 8-1 hikiotoshi Chiyotairyu 5-4
Chiyomaru 5-4 yorikiri Tobizaru 5-4
Ishiura 4-5 shitatenage Kotoeko 1-8
Chiyoshoma 5-4 watashikomi Kotonowaka 3-6
Ura 7-2 katasukashi Aoiyama 3-6
Tamawashi 7-2 oshidashi Hidenoumi 5-4
Shimanoumi 4-5 oshidashi Takarafuji 3-6
Takanosho 6-3 oshidashi Myogiryu 2-7
Okinoumi 3-6 oshidashi Daieisho 3-6
Kiribayama 3-6 kakenage Wakatakakage 2-7
Onosho 3-6 oshidashi Ichinojo 3-6
Mitakeumi 8-1 yorikiri Meisei 4-5
Takakeisho 9-0 oshidashi Hoshoryu 4-5
Endo 5-4 tsukiotoshi Shodai 5-4
Terunofuji 9-0 yorikiri Takayasu 5-4
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanoumi 6-2 tsukiotoshi Shohozan 1-7
Kaisei 4-4 hikiotoshi Kagayaki 3-5
Akua 4-4 oshidashi Tochinoshin 2-3-3
Chiyomaru 4-4 tsukidashi Ishiura 3-5
Hokutofuji 6-2 oshidashi Chiyonokuni 4-4
Kotonowaka 3-5 yorikiri Yutakayama 2-6
Abi 7-1 yorikiri Hidenoumi 5-3
Kotoeko 1-7 hatakikomi Terutsuyoshi 3-5
Ura 6-2 katasukashi Chiyotairyu 5-3
Shimanoumi 3-5 yorikiri Aoiyama 3-5
Tobizaru 5-3 kekaeshi Tamawashi 6-2
Takayasu 5-3 yorikiri Chiyoshoma 4-4
Hoshoryu 4-4 katasukashi Onosho 2-6
Takanosho 5-3 oshidashi Wakatakakage 2-6
Kiribayama 2-6 tsukiotoshi Daieisho 3-5
Mitakeumi 7-1 yorikiri Okinoumi 2-6
Meisei 4-4 yoritaoshi Takarafuji 3-5
Shodai 5-3 tsukiotoshi Myogiryu 2-6
Takakeisho 8-0 foul Ichinojo 3-5
Terunofuji 8-0 oshidashi Endo 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 3-4 yorikiri Kaisei 3-4
Chiyonokuni 4-3 oshidashi Shohozan 1-6
Sadanoumi 5-2 yorikiri Kagayaki 3-4
Chiyomaru 3-4 hikiotoshi Yutakayama 2-5
Hokutofuji 5-2 hatakikomi Abi 6-1
Tochinoshin 2-2-3 yorikiri Ishiura 3-4
Chiyotairyu 5-2 yorikiri Kotonowaka 2-5
Hidenoumi 5-2 uwatedashinage Terutsuyoshi 3-4
Chiyoshoma 4-3 uwatenage Aoiyama 3-4
Shimanoumi 2-5 yorikiri Tobizaru 4-3
Hoshoryu 3-4 yorikiri Kotoeko 0-7
Tamawashi 6-1 oshidashi Takayasu 4-3
Endo 4-3 hikiotoshi Ura 5-2
Takanosho 4-3 hikiotoshi Daieisho 3-4
Ichinojo 3-4 oshidashi Wakatakakage 2-5
Onosho 2-5 hatakikomi Meisei 3-4
Mitakeumi 6-1 tsukiotoshi Kiribayama 1-6
Takakeisho 7-0 oshidashi Okinoumi 2-5
Shodai 4-3 yorikiri Takarafuji 3-4
Terunofuji 7-0 kotenage Myogiryu 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 3-3 oshidashi Chiyomaru 2-4
Abi 6-0 tokkurinage Sadanoumi 4-2
Kagayaki 3-3 tsukidashi Shohozan 1-5
Chiyonokuni 3-3 oshidashi Tochinoshin 1-2-3
Ishiura 3-3 hatakikomi Akua 2-4
Chiyotairyu 4-2 hatakikomi Yutakayama 2-4
Kotonowaka 2-4 oshidashi Aoiyama 3-3
Hidenoumi 4-2 hatakikomi Hokutofuji 4-2
Tobizaru 4-2 okuridashi Terutsuyoshi 3-3
Shimanoumi 1-5 tsukiotoshi Kotoeko 0-6
Ura 5-1 ashitori Takayasu 4-2
Hoshoryu 2-4 kirikaeshi Chiyoshoma 3-3
Tamawashi 5-1 oshidashi Endo 3-3
Onosho 1-5 oshidashi Wakatakakage 2-4
Kiribayama 1-5 uwatedashinage Ichinojo 2-4
Mitakeumi 5-1 hatakikomi Myogiryu 2-4
Daieisho 3-3 hikiotoshi Meisei 3-3
Takanosho 3-3 yorikiri Shodai 3-3
Takakeisho 6-0 oshidashi Takarafuji 3-3
Terunofuji 6-0 yorikiri Okinoumi 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Abi 5-0 oshitaoshi Akua 2-3
Chiyomaru 2-3 oshidashi Shohozan 1-4
Chiyonokuni 2-3 yorikiri Sadanoumi 4-1
Tochinoshin 1-1-3 yorikiri Kagayaki 2-3
Kaisei 2-3 yorikiri Yutakayama 2-3
Chiyotairyu 3-2 oshidashi Hokutofuji 4-1
Hidenoumi 3-2 okuridashi Ishiura 2-3
Terutsuyoshi 3-2 shitatenage Aoiyama 3-2
Tobizaru 3-2 oshidashi Kotonowaka 1-4
Ura 4-1 tottari Chiyoshoma 3-2
Tamawashi 4-1 oshidashi Kotoeko 0-5
Takayasu 4-1 yorikiri Hoshoryu 1-4
Endo 3-2 hatakikomi Shimanoumi 0-5
Takarafuji 3-2 tsukiotoshi Onosho 0-5
Daieisho 2-3 oshidashi Ichinojo 2-3
Meisei 3-2 oshitaoshi Kiribayama 0-5
Wakatakakage 2-3 yorikiri Mitakeumi 4-1
Takakeisho 5-0 oshidashi Myogiryu 2-3
Okinoumi 2-3 yorikiri Shodai 3-2
Terunofuji 5-0 uwatenage Takanosho 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 2-2 uwatenage Shohozan 1-3
Sadanoumi 4-0 uwatedashinage *Daiamami 0-4
Abi 4-0 oshidashi Kaisei 1-3
Kagayaki 2-2 tsukidashi Chiyomaru 1-3
Yutakayama 2-2 hatakikomi Chiyonokuni 1-3
Ishiura 2-2 yorikiri Kotonowaka 1-3
Hokutofuji 4-0 oshidashi Terutsuyoshi 2-2
Chiyotairyu 2-2 hikiotoshi Aoiyama 3-1
Hidenoumi 2-2 tsukiotoshi Kotoeko 0-4
Tobizaru 2-2 hikiotoshi Ura 3-1
Tamawashi 3-1 tsukidashi Chiyoshoma 3-1
Takayasu 3-1 uwatenage Shimanoumi 0-4
Endo 2-2 shitatenage Hoshoryu 1-3
Takarafuji 2-2 yorikiri Okinoumi 1-3
Takanosho 2-2 oshidashi Kiribayama 0-4
Mitakeumi 4-0 oshidashi Ichinojo 2-2
Meisei 2-2 tsukiotoshi Myogiryu 2-2
Shodai 3-1 oshidashi Wakatakakage 1-3
Takakeisho 4-0 tsukiotoshi Daieisho 1-3
Terunofuji 4-0 kimedashi Onosho 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakamotoharu 2-1 yorikiri Kaisei 1-2
Abi 3-0 tsukidashi Shohozan 1-2
Sadanoumi 3-0 yorikiri Chiyomaru 1-2
Akua 1-2 yorikiri Chiyonokuni 1-2
Hokutofuji 3-0 yorikiri Kagayaki 1-2
Ishiura 1-2 oshidashi Yutakayama 1-2
Terutsuyoshi 2-1 oshidashi Chiyotairyu 1-2
Hidenoumi 1-2 yorikiri Kotonowaka 1-2
Aoiyama 3-0 tsukidashi Kotoeko 0-3
Chiyoshoma 3-0 yorikiri Tobizaru 1-2
Tamawashi 2-1 oshidashi Shimanoumi 0-3
Ura 3-0 hikiotoshi Hoshoryu 1-2
Takarafuji 1-2 oshidashi Endo 1-2
Myogiryu 2-1 yoritaoshi Takayasu 2-1
Ichinojo 2-1 tsukiotoshi Takanosho 1-2
Meisei 1-2 yorikiri Okinoumi 1-2
Mitakeumi 3-0 sukuinage Daieisho 1-2
Takakeisho 3-0 tsukiotoshi Kiribayama 0-3
Shodai 2-1 hatkikomi Onosho 0-3
Terunofuji 3-0 oshidashi Wakatakakage 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shohozan 1-1 oshidashi *Tsurugisho 1-1
Sadanoumi 2-0 yorikiri Kaisei 1-1
Chiyomaru 1-1 tsukiotoshi Akua 0-2
Abi 2-0 tsukidashi Chiyonokuni 1-1
Kagayaki 1-1 yorikiri Yutakayama 1-1
Hokutofuji 2-0 oshidashi Kotonowaka 1-1
Terutsuyoshi 1-1 tsuridashi Ishiura 0-2
Aoiyama 2-0 okuridashi Hidenoumi 0-2
Tobizaru 1-1 kotenage Chiyotairyu 1-1
Ura 2-0 oshidashi Kotoeko 0-2
Chiyoshoma 2-0 yorikiri Shimanoumi 0-2
Tamawashi 1-1 yoritaoshi Hoshoryu 1-1
Takayasu 2-0 shitatedashinage Takarafuji 0-2
Endo 1-1 tsukiotoshi Myogiryu 1-1
Okinoumi 1-1 yorikiri Kiribayama 0-2
Mitakeumi 2-0 oshidashi Takanosho 1-1
Wakatakakage 1-1 hatakikomi Meisei 0-2
Shodai 1-1 yorikiri Ichinojo 1-1
Takakeisho 2-0 tsukidashi Onosho 0-2
Terunofuji 2-0 sukuinage Daieisho 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 1-0 oshidashi Shohozan 0-1
Sadanoumi 1-0 oshitaoshi Akua 0-1
Abi 1-0 oshidashi Chiyomaru 0-1
Chiyonokuni 1-0 hatakikomi Kagayaki 0-1
Yutakayama 1-0 default Tochinoshin 0-1
Hokutofuji 1-0 oshidashi Ishiura 0-1
Kotonowaka 1-0 hatakikomi Terutsuyoshi 0-1
Chiyotairyu 1-0 hikiotoshi Hidenoumi 0-1
Aoiyama 1-0 okuridashi Tobizaru 0-1
Chiyoshoma 1-0 uwatedashinage Kotoeko 0-1
Ura 1-0 ashitori Tamawashi 0-1
Hoshoryu 1-0 shitatenage Shimanoumi 0-1
Takayasu 1-0 oshidashi Endo 0-1
Myogiryu 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Takanosho 1-0 tsukiotoshi Meisei 0-1
Mitakeumi 1-0 yorikiri Onosho 0-1
Takakeisho 1-0 tsukiotoshi Wakatakakage 0-1
Daieisho 1-0 oshitaoshi Shodai 0-1
Terunofuji 1-0 komatasukui Kiribayama 0-1