2021 Autumn Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho
Shodai X O O O O X O X O O O X X X X
Mitakeumi O X O O O O X O X O O X X X O
Asanoyama
Takayasu X X X X O O O X X O X X
Hoshoryu O X X X X O O X X X O O X
Hokutofuji O O X X X
Wakatakakage O O X O X X X O X X O O O O O
Tamawashi O O X X X O X X X X O O X X O
Chiyoshoma X X X X X X X O X O O X X O O
Ura X X X O O O X O X X X X O O O
Shimanoumi X O X O O X X X O X X O O O O
Okinoumi O X O O X O O O O X O O X O X
Aoiyama X X X O O X O O X O O X O X X
Chiyotairyu O X X X O O O X O O O X X X X
Endo X O O O X O O O O X O O O X O
Ishiura
Kagayaki O O X X O O X X O X X O X X O
Kaisei X O X O X X O X X O X X O X O
Ichiyamamoto O X X X X X O O X X X O X X X
Chiyomaru O O O X X X O O O X X O X O X
Chiyonokuni O O O O O X X O O X O X X O X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Terunofuji O O O O O O O O X O O X O O O
Takakeisho X X X O O X O O O O O O X X X
Meisei X X O O X X O X O X X O O O O
Ichinojo X X O X O X O X X O O O O O X
Takanosho X O X X O O X O O X O X O X X
Kiribayama O O O O X O X X O O X X X O O
Kotonowaka X O O X X X X O X X
Daieisho O X O O X O O X O X X O O O O
Takarafuji O X O X O X O X O O X X X O O
Onosho O O O X O O X O O O X O O X X
Terutsuyoshi X O X O X O X X X X X X O O X
Tobizaru O O O X O X X X X X X O X O O
Hidenoumi X O X X O X O X X O O X O X O
Myogiryu O O O O X O O O X O O X O O O
Kotoeko X X O O X X X X O O O O O X O
Tochinoshin O X X X X O X X O O O O O X X
Tsurugisho X X O X O O X O X X X O X X X
Yutakayama O X X O O X O X O O X O X X O
Chiyonoo X O O X X O X X X O X X X X X
Tokushoryu X X O X X X O O X X X X X O X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 6-9 yorikiri *Daiamami 7-8
*Shohozan 10-5 uwatenage Tsurugisho 5-10
Yutakayama 8-7 uwatenage Chiyotairyu 7-8
Kotoeko 8-7 oshidashi Aoiyama 7-8
Tobizaru 7-8 yorikiri Chiyonoo 4-11
Endo 11-4 uwatenage Okinoumi 10-5
Kagayaki 7-8 yoritaoshi Terutsuyoshi 5-10
Ura 7-8 tsukidashi Ichiyamamoto 4-11
Takarafuji 8-7 yorikiri Tochinoshin 7-8
Chiyoshoma 5-10 uwatenage Tokushoryu 4-11
Tamawashi 6-9 tsukidashi Onosho 10-5
Wakatakakage 9-6 tsukiotoshi Chiyonokuni 9-6
Kiribayama 9-6 tsuridashi Chiyomaru 8-7
Shimanoumi 8-7 oshidashi Takanosho 7-8
Hidenoumi 7-8 makiotoshi Hoshoryu 5-8-2
Daieisho 10-5 oshidashi Ichinojo 8-7
Meisei 8-7 katasukashi Myogiryu 11-4
Mitakeumi 9-6 oshidashi Takakeisho 8-7
Terunofuji 13-2 yorikiri Shodai 8-7
Outstanding Performance Prize — Daieisho (4)
Technique Prize — Myogiryu (6)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 4-10 hatakikomi Kotoeko 7-7
Chiyonokuni 9-5 tsukite Aoiyama 7-7
Tobizaru 6-8 oshitaoshi Ichiyamamoto 4-10
Shimanoumi 7-7 yorikiri Tsurugisho 5-9
Terutsuyoshi 5-9 kakenage Chiyonoo 4-10
Ura 6-8 ashitori Kaisei 5-9
Chiyoshoma 4-10 uwatenage Hidenoumi 6-8
Takarafuji 7-7 tsukiotoshi Kagayaki 6-8
Chiyomaru 8-6 hikiotoshi Tamawashi 5-9
Daieisho 9-5 oshidashi Yutakayama 7-7
Kiribayama 8-6 sotogake Tochinoshin 7-7
Hoshoryu 5-7-2 tottari Chiyotairyu 7-7
Wakatakakage 8-6 hatakikomi Takanosho 7-7
Ichinojo 8-6 tsukiotoshi Endo 10-4
Okinoumi 10-4 shitatenage Mitakeumi 8-6
Meisei 7-7 hatakikomi Onosho 10-4
Myogiryu 11-3 yorikiri Shodai 8-6
Terunofuji 12-2 uwatenage Takakeisho 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochinoshin 7-6 uwatenage Kagayaki 6-7
Hidenoumi 6-7 uwatedashinage Yutakayama 7-6
Aoiyama 7-6 oshidashi Tsurugisho 5-8
Kaisei 5-8 uwatenage Tobizaru 5-8
Terutsuyoshi 4-9 kotenage Tokushoryu 3-10
Shimanoumi 6-7 yorikiri Ichiyamamoto 4-9
Ura 5-8 oshidashi Chiyonoo 4-9
Kotoeko 7-6 oshidashi Chiyoshoma 3-10
Daieisho 8-5 oshidashi Chiyotairyu 7-6
Wakatakakage 7-6 yorikiri Chiyomaru 7-6
Endo 10-3 hatakikomi Kiribayama 7-6
Takanosho 7-6 oshidashi Chiyonokuni 8-5
Hoshoryu 4-7-2 tsukidashi Tamawashi 5-8
Ichinojo 7-6 kimedashi Okinoumi 9-4
Meisei 6-7 oshidashi Takarafuji 6-7
Myogiryu 10-3 sukuinage Takakeisho 8-5
Onosho 10-3 yorikiri Shodai 8-5
Terunofuji 11-2 yorikiri Mitakeumi 8-5
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 5-7 yorikiri Chiyonoo 4-8
Tochinoshin 6-6 oshidashi Chiyonokuni 8-4
Kotoeko 6-6 yorikiri Chiyotairyu 7-5
Kagayaki 6-6 oshidashi Myogiryu 9-3
Yutakayama 7-5 yorikiri Aoiyama 6-6
Tsurugisho 5-7 yorikiri Hidenoumi 5-7
Tobizaru 5-7 kubinage Tokushoryu 3-9
Shimanoumi 5-7 oshidashi Kaisei 4-8
Ichiyamamoto 4-8 tsukidashi Terutsuyoshi 3-9
Chiyomaru 7-5 hatakikomi Ura 4-8
Wakatakakage 6-6 oshidashi Chiyoshoma 3-9
Okinoumi 9-3 uwatanage Kiribayama 7-5
Daieisho 7-5 oshidashi Hoshoryu 3-7-2
Endo 9-3 hatakikomi Takanosho 6-6
Tamawashi 5-7 default Takayasu 4-8
Onosho 9-3 oshidashi Mitakeumi 8-4
Ichinojo 6-6 hatakikomi Shodai 8-4
Takakeisho 8-4 oshidashi Takarafuji 6-6
Meisei 5-7 shitatenage Terunofuji 10-2
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakamotoharu 5-6 yorikiri Chiyomaru 6-5
Tochinoshin 5-6 yorikiri Tokushoryu 3-8
Endo 8-3 yorikiri Kaisei 4-7
Myogiryu 9-2 yorikiri Ichiyamamoto 3-8
Chiyotairyu 7-4 hikiotoshi Tsurugisho 4-7
Hidenoumi 5-6 tsukiotoshi Kagayaki 5-6
Aoiyama 6-5 oshidashi Chiyonoo 4-7
Chiyonokuni 8-3 okuritaoshi Tobizaru 4-7
Okinoumi 8-3 yorikiri Yutakayama 6-5
Kotoeko 5-6 yorikiri Shimanoumi 4-7
Chiyoshoma 3-8 hatakikomi Terutsuyoshi 3-8
Tamawashi 4-7 oshidashi Ura 4-7
Wakatakakage 5-6 yorikiri Kiribayama 7-4
Takanosho 6-5 oshidashi Hoshoryu 3-6-2
Ichinojo 5-6 yorikiri Takarafuji 6-5
Mitakeumi 8-3 oshidashi Daieisho 6-5
Takakeisho 7-4 hikiotoshi Onosho 8-3
Shodai 8-3 uwatenage Meisei 4-7
Terunofuji 10-1 yorikiri Takayasu 4-7
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 4-6 oshidashi Ichiyamamoto 3-7
Yutakayama 6-4 oshidashi Chiyomaru 6-4
Chiyonoo 4-6 yorikiri Tsurugisho 4-6
Chiyotairyu 6-4 tsukidashi Kagayaki 5-5
Aoiyama 5-5 hatakikomi Tokushoryu 3-7
Hidenoumi 4-6 yorikiri Chiyonokuni 7-3
Myogiryu 8-2 yorikiri Okinoumi 7-3
Tochinoshin 4-6 yoritaoshi Tobizaru 4-6
Kotoeko 4-6 oshitaoshi Terutsuyoshi 3-7
Onosho 8-2 oshidashi Endo 7-3
Chiyoshoma 2-8 okuridashi Shimanoumi 4-6
Kiribayama 7-3 uwatenage Hoshoryu 3-5-2
Takarafuji 6-4 tsukiotoshi Takanosho 5-5
Takayasu 4-6 default Kotonowaka 3-7
Ichinojo 4-6 oshidashi Tamawashi 7-3
Mitakeumi 7-3 oshidashi Wakatakakage 4-6
Shodai 7-3 hatakikomi Daieisho 6-4
Takakeisho 6-4 oshidashi Meisei 4-6
Terunofuji 9-1 terunofuji Ura 4-6
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 7-2 hikiotoshi Tokushoryu 3-6
Kagayaki 5-4 oshidashi Kaisei 3-6
Tochinoshin 3-6 yorikiri Chiyonoo 3-6
Kotoeko 3-6 yorikiri Tsurugisho 4-5
Endo 7-2 hikkake Ichiyamamoto 3-6
Chiyomaru 6-3 yorikiri Hidenoumi 3-6
Okinoumi 7-2 oshidashi Tobizaru 4-5
Yutakayama 5-4 hatakikomi Terutsuyoshi 3-6
Shimanoumi 4-5 oshidashi Aoiyama 4-5
Onosho 7-2 oshidashi Myogiryu 7-2
Chiyotairyu 5-4 hikiotoshi Ura 4-5
Takarafuji 5-4 shitatenage Kotonowaka 3-6
Hoshoryu 3-4-2 ipponzeoi Wakatakakage 4-5
Takanosho 5-4 yorikiri Ichinojo 3-6
Meisei 4-5 tsukidashi Tamawashi 3-6
Kiribayama 6-3 okuridashi Mitakeumi 6-3
Takakeisho 5-4 oshidashi Takayasu 3-6
Shodai 6-3 oshidashi Chiyoshoma 1-8
Daieisho 6-3 yorikiri Terunofuji 8-1
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 5-3 oshitaoshi Kaisei 3-5
Tokushoryu 3-5 oshidashi Kagayaki 4-4
Tsurugisho 4-4 tsukiotoshi Yutakayama 4-4
Ichiyamamoto 3-5 yorikiri Tochinoshin 2-6
Chiyonokuni 6-2 oshidashi Kotoeko 2-6
Myogiryu 7-1 yorikiri Chiyonoo 3-5
Okinoumi 6-2 yorikiri Chiyotairyu 4-4
Endo 6-2 okuridashi Shimanoumi 3-5
Aoiyama 4-4 tsukidashi Terutsuyoshi 3-5
Ura 4-4 oshitaoshi Tobizaru 4-4
Onosho 6-2 okuridashi Hidenoumi 3-5
Wakatakakage 4-4 yorikiri Takarafuji 4-4
Takanosho 4-4 oshidashi Kiribayama 5-3
Chiyoshoma 1-7 uwatenage Takayasu 3-5
Hoshoryu 2-4-2 yorikiri Ichinojo 3-5
Mitakeumi 6-2 hikiotoshi Meisei 3-5
Kotonowaka 3-5 uwatenage Shodai 5-3
Takakeisho 4-4 hatakikomi Daieisho 5-3
Terunofuji 8-0 yorikiri Tamawashi 3-5
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 2-5 oshidashi *Mitoryu 2-5
Ichiyamamoto 2-5 oshidashi Tsurugisho 3-4
Chiyomaru 4-3 hatakikomi Kagayaki 4-3
Kaisei 3-4 yorikiri Tochinoshin 2-5
Yutakayama 4-3 oshidashi Kotoeko 2-5
Endo 5-2 yorikiri Chiyonokuni 5-2
Hidenoumi 3-4 yorikiri Chiyonoo 3-4
Chiyotairyu 4-3 tsukiotoshi Terutsuyoshi 3-4
Myogiryu 6-1 yorikiri Shimanoumi 3-4
Aoiyama 3-4 hatakikomi Onosho 5-2
Okinoumi 5-2 oshitaoshi Ura 3-4
Takarafuji 4-3 yorikiri Tobizaru 4-3
Daieisho 5-2 hikiotoshi Kiribayama 5-2
Takayasu 3-4 oshitaoshi Takanosho 3-4
Meisei 3-4 tsukiotoshi Chiyoshoma 0-7
Ichinojo 3-4 yorikiri Mitakeumi 5-2
Takakeisho 3-4 oshitaoshi Wakatakakage 3-4
Shodai 5-2 yorikiri Tamawashi 3-4
Terunofuji 7-0 yorikiri Kotonowaka 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Sadanoumi 5-1 oshidashi Chiyonokuni 5-1
Kagayaki 4-2 oshidashi Ichiyamamoto 1-5
Tsurugisho 3-3 tsukiotoshi Tokushoryu 1-5
Tochinoshin 2-4 yorikiri Yutakayama 3-3
Endo 4-2 uwatedashinage Chiyomaru 3-3
Chiyonoo 3-3 uwatenage Kotoeko 2-4
Myogiryu 5-1 oshidashi Kaisei 2-4
Chiyotairyu 3-3 oshidashi Shimanoumi 3-3
Terutsuyoshi 3-3 yorikiri Hidenoumi 2-4
Ura 3-3 oshidashi Aoiyama 2-4
Onosho 5-1 okuridashi Tobizaru 4-2
Okinoumi 4-2 yorikiri Takarafuji 3-3
Takanosho 3-3 oshidashi Chiyoshoma 0-6
Takayasu 2-4 tsukiotoshi Ichinojo 2-4
Mitakeumi 5-1 oshidashi Kotonowaka 2-4
Daieisho 4-2 hatakikomi Meisei 2-4
Kiribayama 5-1 yorikiri Shodai 4-2
Tamawashi 3-3 oshidashi Takakeisho 2-3
Terunofuji 6-0 kimedashi Wakatakakage 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakamotoharu 2-3 oshidashi Ichiyamamoto 1-4
Yutakayama 3-2 okuridashi Tokushoryu 1-4
Chiyonokuni 5-0 hikiotoshi Kaisei 2-3
Tsurugisho 2-3 yorikiri Chiyomaru 3-2
Kagayaki 3-2 oshidashi Chiyonoo 2-3
Chiyotairyu 2-3 hatakikomi Tochinoshin 1-4
Hidenoumi 2-3 ushiromotare Kotoeko 2-3
Aoiyama 2-3 hatakikomi Endo 3-2
Tobizaru 4-1 hikiotoshi Myogiryu 4-1
Shimanoumi 3-2 oshidashi Terutsuyoshi 2-3
Onosho 4-1 oshidashi Okinoumi 3-2
Takarafuji 3-2 hikiotoshi Chiyoshoma 0-5
Ura 2-3 okuritsuridashi Daieisho 3-2
Takanosho 2-3 default Hokutofuji 2-3
Takayasu 1-4 default Hoshoryu 1-4
Ichinojo 2-3 hatakikomi Meisei 2-3
Mitakeumi 4-1 hikiotoshi Tamawashi 2-3
Takakeisho 2-3 oshidashi Kotonowaka 2-3
Shodai 3-1 oshidashi Wakatakakage 3-2
Terunofuji 5-0 yorikiri Kiribayama 4-1
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kyokutaisei 1-3 yorikiri Chiyonoo 2-2
Kaisei 2-2 oshidashi Tokushoryu 1-3
Yutakayama 2-2 oshidashi Ichiyamamoto 1-3
Chiyonokuni 4-0 default Tsurugisho 1-3
Endo 3-1 hatakikomi Kagayaki 2-2
Kotoeko 2-2 tsukidashi Chiyomaru 3-1
Myogiryu 4-0 oshidashi Tochinoshin 1-3
Aoiyama 1-3 oshidashi Chiyotairyu 1-3
Okinoumi 3-1 yoritaoshi Hidenoumi 1-3
Shimanoumi 2-2 uwatedashinage Tobizaru 3-1
Terutsuyoshi 2-2 hatakikomi Onosho 3-1
Ura 1-3 oshidashi Chiyoshoma 0-4
Daieisho 3-1 hatakikomi Takarafuji 2-2
Wakatakakage 3-1 hatakikomi Tamawashi 2-2
Kiribayama 4-0 yorikiri Ichinojo 1-3
Mitakeumi 3-1 hikiotoshi Takayasu 0-4
Meisei 2-2 shitatedashinage Kotonowaka 2-2
Shodai 3-1 tsukiotoshi Takanosho 1-3
Takakeisho 1-3 tsukiotoshi Hoshoryu 1-3
Terunofuji 4-0 hikiotoshi Hokutofuji 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 1-2 oshidashi *Daiamami 0-3
Chiyomaru 3-0 sukuinage Ichiyamamoto 1-2
Chiyonokuni 3-0 tsukiotoshi Yutakayama 1-2
Chiyonoo 2-1 yorikiri Kaisei 1-2
Tsurugisho 1-2 yorikiri Tochinoshin 1-2
Kotoeko 1-2 oshidashi Kagayaki 2-1
Endo 2-1 oshidashi Chiyotairyu 1-2
Myogiryu 3-0 oshidashi Hidenoumi 1-2
Okinoumi 2-1 oshidashi Aoiyama 0-3
Tobizaru 3-0 uwatenage Terutsuyoshi 1-2
Onosho 3-0 oshitaosihi Ura 0-3
Takarafuji 2-1 tsukiotoshi Shimanoumi 1-2
Daieisho 2-1 oshidashi Tamawashi 2-1
Kotonowaka 2-1 uwatedashinage Chiyoshoma 0-3
Kiribayama 3-0 hikiotoshi Takayasu 0-3
Meisei 1-2 tsukiotoshi Wakatakakage 2-1
Mitakeumi 2-1 yoritaoshi Hoshoryu 1-2
Ichinojo 1-2 uwatenage Takakeisho 0-3
Shodai 2-1 yorikiri Hokutofuji 2-1
Terunofuji 3-0 yorikiri Takanosho 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 2-0 hatakikomi *Akua 1-1
Chiyonokuni 2-0 hatakikomi Ichiyamamoto 1-1
Chiyonoo 1-1 tsukiotoshi Tokushoryu 0-2
Kagayaki 2-0 oshidashi Yutakayama 1-1
Kaisei 1-1 yorikiri Tsurugisho 0-2
Endo 1-1 yorikiri Tochinoshin 1-1
Myogiryu 2-0 oshidashi Kotoeko 0-2
Hidenoumi 1-1 uwatedashinage Aoiyama 0-2
Tobizaru 2-0 shitatenage Chiyotairyu 1-1
Shimanoumi 1-1 hikiotoshi Okinoumi 1-1
Terutsuyoshi 1-1 hatakikomi Ura 0-2
Onosho 2-0 oshidashi Takarafuji 1-1
Tamawashi 2-0 hatakikomi Chiyoshoma 0-2
Kotonowaka 1-1 tsukidashi Daieisho 1-1
Wakatakakage 2-0 shitatenage Ichinojo 0-2
Hokutofuji 2-0 tsukiotoshi Mitakeumi 1-1
Takanosho 1-1 oshitaoshi Meisei 0-2
Shodai 1-1 oshidashi Takayasu 0-2
Kiribayama 2-0 oshidashi Takakeisho 0-2
Terunofuji 2-0 yoritaoshi Hoshoryu 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 1-0 oshidashi *Mitoryu 0-1
Chiyomaru 1-0 hikiotoshi Tokushoryu 0-1
Ichiyamamoto 1-0 oshidashi Chiyonoo 0-1
Yutakayama 1-0 oshitaoshi Kaisei 0-1
Kagayaki 1-0 hikiotoshi Tsurugisho 0-1
Tochinoshin 1-0 uwatedashinage Kotoeko 0-1
Myogiryu 1-0 hatakikomi Endo 0-1
Chiyotairyu 1-0 tsukidashi Hidenoumi 0-1
Tobizaru 1-0 yorikiri Aoiyama 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Terutsuyoshi 0-1
Onosho 1-0 oshidashi Shimanoumi 0-1
Takarafuji 1-0 oshidashi Ura 0-1
Daieisho 1-0 oshidashi Chiyoshoma 0-1
Tamawashi 1-0 yorikiri Kotonowaka 0-1
Wakatakakage 1-0 yoritaoshi Takayasu 0-1
Kiribayama 1-0 hatakikomi Meisei 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Takanosho 0-1
Hokutofuji 1-0 oshidashi Takakeisho 0-1
Hoshoryu 1-0 yorikiri Shodai 0-1
Terunofuji 1-0 yorikiri Ichinojo 0-1