East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho
Goeido O O X O X X O O O O X O O X X
Takakeisho O O X O X X X
Ichinojo X O X O X X X X O O X O
Aoiyama O X X X X X X O O O O X O X X
Hokutofuji X X O X X O O X X O X X O O O
Endo X X O X X O X O X X O O X O O
Chiyotairyu X X X O X O X X O X X X O O O
Okinoumi X X X X O X O X X X O O X O X
Myogiryu X O X X X O X O X X O O X O X
Takarafuji O X O X O O X X O O O X O X X
Shodai O O X O O X X O O X O O X O O
Kaisei X X O O X O X X
Nishikigi X O X X X O O X X X O X O X X
Kagayaki X X O X X X X O X X X X O O O
Shohozan O O X O X X O O O X X X X O O
Shimanoumi X X O X O X O O X O O O O O X
Chiyomaru O O O X X X X X X O O O O X X
Tokushoryu X O X O X X X X X O X X X X O
Terutsuyoshi O X O X X X O X O X O O X X X
Daishoho O X X X O O O O O X X O O O X
Chiyoshoma X O X O X O X X X X O X X X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O O O O O O X O O X O X X O
Takayasu X O X O O X O O O O X X O X O
Tochinoshin O O O O O O O X O O X X X O X
Mitakeumi X O O X O O O X O X X O X O O
Kotoshogiku O X X X O X X O X X O O X X O
Daieisho O X O X O X X O X O X X X O O
Tamawashi X X O X O O X O O O O O O O X
Abi O X O O O X O O X X O O X O O
Ryuden O O O X X O O O X X O X O O O
Yoshikaze X O X O X X X X X O X O X X X
Meisei X X X O O X O O O O O O O X O
Asanoyama O O O O O X O O O O O X O O X
Tomokaze O X O X O O X X X X O X O O O
Onosho O O X X X O O X O X X O O X O
Tochiozan X X O O O O O X X O X X X X X
Yago O X X O O X X X X O O X X O X
Sadanoumi X O X O X O X O O X X O O X X
Enho O X O O O O X O O X X X X X X
Kotoeko X O O O O X O O O O X X X X X
Ishiura X O X X X O O X O O X X X X X
15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 5-10 katasukashi *Ikioi 4-11
Shohozan 8-7 uwatenage Enho 7-8
Onosho 8-7 oshidashi Chiyomaru 7-8
Kagayaki 5-10 oshidashi Ishiura 5-10
Tomokaze 8-7 oshitaoshi Sadanoumi 7-8
Meisei 10-5 yorikiri Daishoho 9-6
Shodai 10-5 oshidashi Kotoeko 8-7
Tokushoryu 4-11 yorikiri Yoshikaze 4-11
Shimanoumi 10-5 oshidashi Takarafuji 8-7
Abi 10-5 hikiotoshi Tamawashi 10-5
Chiyotairyu 6-9 tsukidashi Tochiozan 6-9
Daieisho 7-8 abisetaoshi Terutsuyoshi 6-9
Endo 7-8 tsukiotoshi Yago 6-9
Kotoshogiku 6-9 yorikiri Okinoumi 5-10
Hokutofuji 7-8 oshidashi Nishikigi 5-10
Mitakeumi 9-6 yorikiri Asanoyama 12-3
Ryuden 10-5 uwatenage Aoiyama 6-9
Ichinojo 5-7-3 hatakikomi Myogiryu 6-9
Takayasu 9-6 yorikiri Tochinoshin 10-5
Kakuryu 11-4 yorikiri Goeido 9-6
Outstanding Performance Prize — Asanoyama (1)
Fighting Spirit Prize — Abi (2), Asanoyama (3), Shimanoumi (1)
Technique Prize — Ryuden (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Toyonoshima 8-6 oshidashi Ishiura 5-9
Shimanoumi 9-5 tsukiotoshi Enho 7-7
Shohozan 7-7 kotenage Terutsuyoshi 6-8
Daishoho 9-5 uwatenage Tochiozan 6-8
Kagayaki 4-10 oshitaoshi Sadanoumi 7-7
Yago 6-8 yorikiri Nishikigi 5-9
Tomokaze 7-7 yorikiri Chiyoshoma 4-10
Abi 9-5 hatakikomi Meisei 9-5
Chiyotairyu 5-9 oshidashi Tokushoryu 3-11
Tamawashi 10-4 yorikiri Kotoeko 8-6
Endo 6-8 yorikiri Onosho 7-7
Daieisho 6-8 tsukidashi Chiyomaru 7-7
Hokutofuji 6-8 oshidashi Yoshikaze 4-10
Myogiryu 6-8 kubinage Kotoshogiku 5-9
Okinoumi 5-9 oshidashi Aoiyama 6-8
Mitakeumi 8-6 yorikiri Takarafuji 8-6
Ryuden 9-5 yorikiri Ichinojo 4-7-3
Shodai 9-5 hikiotoshi Takayasu 8-6
Asanoyama 12-2 yorikiri Goeido 9-5
Tochinoshin 10-4 hatakikomi Kakuryu 10-4
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakatakakage 6-7 yoritaoshi Ishiura 5-8
Sadanoumi 7-6 yorikiri Tokushoryu 3-10
Shimanoumi 8-5 yorikiri Kotoeko 8-5
Daishoho 8-5 hatakikomi Shohozan 6-7
Onosho 7-6 oshidashi Chiyoshoma 4-9
Kagayaki 3-10 oshidashi Yago 5-8
Nishikigi 5-8 oshidashi Terutsuyoshi 6-7
Meisei 9-4 kotenage Enho 7-6
Chiyomaru 7-6 oshidashi Yoshikaze 4-9
Takarafuji 8-5 oshidashi Tochiozan 6-7
Tomokaze 6-7 hatakikomi Myogiryu 5-8
Chiyotairyu 4-9 oshidashi Okinoumi 4-9
Tamawashi 9-4 hatakikomi Kotoshogiku 5-8
Hokutofuji 5-8 hatakikomi Daieisho 5-8
Ryuden 8-5 oshidashi Mitakeumi 7-6
Aoiyama 6-7 oshidashi Abi 8-5
Asanoyama 11-2 yorikiri Tochinoshin 9-4
Ichinojo 4-6-3 kotenage Endo 5-8
Goeido 9-4 oshidashi Shodai 8-5
Takayasu 8-5 oshidashi Kakuryu 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takagenji 11-1 yorikiri Tokushoryu 3-9
Shimanoumi 7-5 oshitaoshi Chiyoshoma 4-8
Terutsuyoshi 6-6 yorikiri Yago 5-7
Sadanoumi 6-6 yoritaoshi Shohozan 6-6
Daishoho 7-5 yorikiri Kagayaki 2-10
Onosho 6-6 yoritaoshi Enho 7-5
Chiyomaru 6-6 oshidashi Tomokaze 5-7
Shodai 8-4 oshidashi Tochiozan 6-6
Yoshikaze 4-8 hatakikomi Ishiura 5-7
Myogiryu 5-7 yoritaoshi Nishikigi 4-8
Okinoumi 4-8 yoritaoshi Kotoeko 8-4
Tamawashi 8-4 oshidashi Asanoyama 10-2
Endo 5-7 yorikiri Hokutofuji 4-8
Kotoshogiku 5-7 tsukiotoshi Chiyotairyu 3-9
Mitakeumi 7-5 oshidashi Daieisho 5-7
Ichinojo 3-6-3 yorikiri Aoiyama 5-7
Meisei 8-4 yorikiri Tochinoshin 9-3
Abi 8-4 hikiotoshi Takayasu 7-5
Goeido 8-4 yoritaoshi Takarafuji 7-5
Kakuryu 10-2 yorikiri Ryuden 7-5
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 5-6 hikiotoshi Kotoeko 8-3
Yago 5-6 oshidashi Daishoho 6-5
Terutsuyoshi 5-6 yoritaoshi Tochiozan 6-5
Chiyoshoma 4-7 yorikiri Kagayaki 2-9
Tomokaze 5-6 tsukitaoshi Enho 7-4
Nishikigi 4-7 tsukiotoshi Tokushoryu 3-8
Asanoyama 10-1 yorikiri Sadanoumi 5-6
Meisei 7-4 oshidashi Ishiura 5-6
Shodai 7-4 tsukiotoshi Shohozan 6-5
Shimanoumi 6-5 oshitaoshi Yoshikaze 3-8
Takarafuji 7-4 uwatenage Onosho 5-6
Tamawashi 7-4 oshitaoshi Chiyotairyu 3-8
Okinoumi 3-8 yoritaoshi Daieisho 5-6
Kotoshogiku 4-7 yorikiri Hokutofuji 4-7
Endo 4-7 yorikiri Mitakeumi 6-5
Abi 7-4 hatakikomi Tochinoshin 9-2
Ryuden 7-4 uwatedashinage Goeido 7-4
Aoiyama 5-6 oshidashi Takayasu 7-4
Myogiryu 4-7 oshidashi Kakuryu 9-2
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 4-6 oshidashi Daishoho 6-4
Ishiura 5-5 kotenage Sadanoumi 5-5
Shimanoumi 5-5 yorikiri Terutsuyoshi 4-6
Yago 4-6 yorikiri Chiyoshoma 3-7
Tochiozan 6-4 hatakikomi Enho 7-3
Tokushoryu 3-7 oshidashi Kagayaki 2-8
Kotoeko 8-2 hikiotoshi Onosho 5-5
Asanoyama 9-1 yorikiri Shodai 6-4
Meisei 6-4 tsukiotoshi Shohozan 6-4
Takarafuji 6-4 hikiotoshi Tomokaze 4-6
Yoshikaze 3-7 yorikiri Nishikigi 3-7
Tamawashi 6-4 tsukiotoshi Myogiryu 3-7
Hokutofuji 4-6 oshidashi Chiyotairyu 3-7
Daieisho 5-5 hikiotoshi Kotoshogiku 3-7
Aoiyama 4-6 hatakikomi Endo 3-7
Tochinoshin 9-1 yorikiri Mitakeumi 6-4
Takayasu 7-3 oshidashi Ryuden 6-4
Goeido 7-3 tsukiotoshi Okinoumi 2-8
Kakuryu 9-1 hatakikomi Abi 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Enho 7-2 hatakikomi *Toyonoshima 6-3
Sadanoumi 5-4 yorikiri Chiyoshoma 3-6
Terutsuyoshi 4-5 okurigake Chiyomaru 3-6
Ishiura 4-5 shitatenage Yago 3-6
Daishoho 6-3 oshidashi Shimanoumi 4-5
Kotoeko 7-2 oshidashi Tochiozan 5-4
Shohozan 6-3 kotenage Tokushoryu 2-7
Meisei 5-4 oshidashi Tomokaze 4-5
Shodai 6-3 hikiotoshi Kagayaki 2-7
Onosho 5-4 oshitaoshi Yoshikaze 2-7
Takarafuji 5-4 yorikiri Nishikigi 3-6
Asanoyama 8-1 yoritaoshi Ryuden 6-3
Tamawashi 5-4 oshidashi Daieisho 4-5
Chiyotairyu 3-6 tsukidashi Endo 3-6
Mitakeumi 6-3 oshidashi Hokutofuji 3-6
Aoiyama 3-6 tsukidashi Kotoshogiku 3-6
Goeido 6-3 hikiotoshi Abi 6-3
Tochinoshin 8-1 default Takakeisho 3-4-2
Takayasu 6-3 yorikiri Myogiryu 3-6
Kakuryu 8-1 yorikiri Okinoumi 2-7
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 3-5 oshitaoshi Chiyoshoma 3-5
Daishoho 5-3 katasukashi Terutsuyoshi 3-5
Kotoeko 6-2 tsukiotoshi Tokushoryu 2-6
Enho 6-2 ashitori Chiyomaru 3-5
Shimanoumi 4-4 oshidashi Ishiura 3-5
Shohozan 5-3 oshidashi Yago 3-5
Sadanoumi 4-4 yorikiri Tochiozan 5-3
Shodai 5-3 oshidashi Tomokaze 4-4
Meisei 4-4 kotenage Onosho 4-4
Asanoyama 7-1 tsukidashi Takarafuji 4-4
Kagayaki 2-6 yorikiri Yoshikaze 2-6
Myogiryu 3-5 default Kaisei 3-5
Ryuden 6-2 yorikiri Nishikigi 3-5
Daieisho 4-4 tsukidashi Chiyotairyu 2-6
Abi 6-2 oshidashi Hokutofuji 3-5
Kotoshogiku 3-5 default Ichinojo 2-6
Endo 3-5 uwatedashinage Tochinoshin 7-1
Aoiyama 2-6 hatakikomi Takakeisho 3-3-2
Takayasu 5-3 yorikiri Okinoumi 2-6
Goeido 5-3 yorikiri Mitakeumi 5-3
Tamawashi 4-4 oshidashi Kakuryu 7-1
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 3-4 shitatehineri Chiyoshoma 3-4
Terutsuyoshi 3-4 susoharai Enho 5-2
Daishoho 4-3 hatakikomi Tokushoryu 2-5
Kotoeko 5-2 oshidashi Sadanoumi 3-4
Shohozan 4-3 yorikiri Chiyomaru 3-4
Onosho 4-3 tsukiotoshi Yago 3-4
Shimanoumi 3-4 oshidashi Kagayaki 1-6
Tochiozan 5-2 hatakikomi Tomokaze 4-3
Nishikigi 3-4 kotenage Shodai 4-3
Asanoyama 6-1 oshidashi Yoshikaze 2-5
Ryuden 5-2 hatakikomi Kaisei 3-4
Meisei 3-4 oshidashi Myogiryu 2-5
Okinoumi 2-5 tsukiotoshi Takarafuji 4-3
Abi 5-2 oshidashi Endo 2-5
Mitakeumi 5-2 oshidashi Aoiyama 1-6
Tochinoshin 7-0 yorikiri Kotoshogiku 2-5
Hokutofuji 3-4 oshidashi Ichinojo 2-5
Goeido 4-3 oshidashi Tamawashi 3-4
Takayasu 4-3 oshidashi Daieisho 3-4
Kakuryu 7-0 yorikiri Chiyotairyu 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishoho 3-3 uwatedashinage Kotoeko 4-2
Chiyoshoma 3-3 sukuinage Tokushoryu 2-4
Ishiura 2-4 yorikiri Chiyomaru 3-3
Sadanoumi 3-3 yorikiri Terutsuyoshi 2-4
Enho 5-1 uwatehineri Yago 3-3
Tochiozan 4-2 hatakikomi Shimanoumi 2-4
Nishikigi 2-4 oshidashi Shohozan 3-3
Tomokaze 4-2 hatakikomi Kagayaki 1-5
Onosho 3-3 oshidashi Asanoyama 5-1
Kaisei 3-3 oshidashi Yoshikaze 2-4
Myogiryu 2-4 oshidashi Shodai 4-2
Ryuden 4-2 uwatenage Meisei 2-4
Takarafuji 4-2 oshidashi Abi 4-2
Endo 2-4 uwatedashinage Okinoumi 1-5
Hokutofuji 2-4 oshidashi Aoiyama 1-5
Mitakeumi 4-2 yorikiri Kotoshogiku 2-4
Tochinoshin 6-0 yorikiri Ichinojo 2-4
Tamawashi 3-3 okuridashi Takayasu 3-3
Chiyotairyu 2-4 hikiotoshi Goeido 3-3
Kakuryu 6-0 hatakikomi Daieisho 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 4-1 kotenage Ishiura 1-4
*Kyokushuho 4-1 yorikiri Terutsuyoshi 2-3
Enho 4-1 oshidashi Chiyoshoma 2-3
Daishoho 2-3 oshidashi Sadanoumi 2-3
Yago 3-2 yorikiri Tokushoryu 2-3
Tochiozan 3-2 yorikiri Chiyomaru 3-2
Shimanoumi 2-3 hatakikomi Onosho 2-3
Tomokaze 3-2 hatakikomi Shohozan 3-2
Asanoyama 5-0 sukuinage Kagayaki 1-4
Meisei 2-3 yorikiri Nishikigi 1-4
Shodai 4-1 yorikiri Yoshikaze 2-3
Takarafuji 3-2 yorikiri Kaisei 2-3
Abi 4-1 oshidashi Myogiryu 1-4
Okinoumi 1-4 tsukiotoshi Ryuden 3-2
Kotoshogiku 4-1 oshidashi Endo 1-4
Tochinoshin 5-0 yorikiri Hokutofuji 1-4
Mitakeumi 3-2 oshidashi Ichinojo 2-3
Daieisho 3-2 tsukidashi Goeido 3-2
Tamawashi 2-3 default Takakeisho 3-2
Takayasu 3-2 hatakikomi Chiyotairyu 1-4
Kakuryu 5-0 yorikiri Aoiyama 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 2-2 katasukashi Terutsuyoshi 2-2
Kotoeko 3-1 oshitaoshi *Wakatakakage 2-2
Tokushoryu 2-2 oshidashi Ishiura 1-3
Enho 3-1 shitatenage Daishoho 1-3
Sadanoumi 2-2 yorikiri Shimanoumi 1-3
Yago 2-2 hatakikomi Chiyomaru 3-1
Tochiozan 2-2 yorikiri Kagayaki 1-3
Shohozan 3-1 uwatenage Onosho 2-2
Kaisei 2-2 oshidashi Tomokaze 2-2
Asanoyama 4-0 yorikiri Nishikigi 1-3
Meisei 1-3 tottari Takarafuji 2-2
Yoshikaze 2-2 yorikiri Myogiryu 1-3
Shodai 3-1 yorikiri Ryuden 3-1
Abi 3-1 uwatenage Daieisho 2-2
Chiyotairyu 1-3 tsukiotoshi Aoiyama 1-3
Ichinojo 2-2 yorikiri Okinoumi 0-4
Tochinoshin 4-0 yorikiri Tamawashi 1-3
Takakeisho 3-1 yorikiri Mitakeumi 2-2
Takayasu 2-2 tsukidashi Hokutofuji 1-3
Goeido 3-1 uwatenage Kotoshogiku 1-3
Kakuryu 4-0 oshidashi Endo 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takagenji 3-0 yorikiri Daishoho 1-2
Kotoeko 2-1 sukuinage Chiyoshoma 1-2
Terutsuyoshi 2-1 hatakikomi Ishiura 1-2
Enho 2-1 ashitori Sadanoumi 1-2
Chiyomaru 3-0 tsukidashi Tokushoryu 1-2
Tochiozan 1-2 oshidashi Yago 1-2
Shimanoumi 1-2 uwatedashinage Shohozan 2-1
Tomokaze 2-1 oshidashi Onosho 2-1
Kagayaki 1-2 tsukiotoshi Nishikigi 1-2
Asanoyama 3-0 yorikiri Meisei 0-3
Kaisei 1-2 oshidashi Shodai 2-1
Ryuden 3-0 oshidashi Yoshikaze 1-2
Takarafuji 2-1 okuritaoshi Myogiryu 1-2
Abi 2-1 oshidashi Chiyotairyu 0-3
Daieisho 2-1 oshidashi Aoiyama 1-2
Tochinoshin 3-0 yorikiri Okinoumi 0-3
Tamawashi 1-2 oshidashi Ichinojo 1-2
Mitakeumi 2-1 hatakikomi Takayasu 1-2
Endo 1-2 yorikiri Goeido 2-1
Hokutofuji 1-2 oshidashi Takakeisho 2-1
Kakuryu 3-0 uwatenage Kotoshogiku 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 1-1 yorikiri Daishoho 1-1
Ishiura 1-1 yoritaoshi *Ikioi 0-2
Tokushoryu 1-1 oshidashi Terutsuyoshi 1-1
Kotoeko 1-1 oshidashi Enho 1-1
Chiyomaru 2-0 yorikiri Shimanoumi 0-2
Sadanoumi 1-1 yorikiri Yago 1-1
Shohozan 2-0 yorikiri Kagayaki 0-2
Onosho 2-0 yorikiri Tochiozan 0-2
Nishikigi 1-1 kotenage Kaisei 0-2
Asanoyama 2-0 uwatenage Tomokaze 1-1
Shodai 2-0 tsukiotoshi Takarafuji 1-1
Yoshikaze 1-1 hatakikomi Meisei 0-2
Myogiryu 1-1 yorikiri Okinoumi 0-2
Ryuden 2-0 oshitaoshi Abi 1-1
Mitakeumi 1-1 hatakikomi Tamawashi 0-2
Ichinojo 1-1 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Tochinoshin 2-0 tsuridashi Daieisho 1-1
Goeido 2-0 sukuinage Aoiyama 1-1
Takakeisho 2-0 tsukidashi Kotoshogiku 1-1
Takayasu 1-1 tsukidashi Endo 0-2
Kakuryu 2-0 oshidashi Hokutofuji 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Toyonoshima 1-0 tsukiotoshi Chiyoshoma 0-1
Daishoho 1-0 kimedashi Ishiura 0-1
Terutsuyoshi 1-0 tsukiotoshi Kotoeko 0-1
Enho 1-0 yorikiri Tokushoryu 0-1
Chiyomaru 1-0 hatakikomi Sadanoumi 0-1
Yago 1-0 hatakikomi Shimanoumi 0-1
Shohozan 1-0 sukuinage Tochiozan 0-1
Onosho 1-0 oshidashi Kagayaki 0-1
Tomokaze 1-0 hatakikomi Nishikigi 0-1
Asanoyama 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Shodai 1-0 yorikiri Meisei 0-1
Takarafuji 1-0 oshidashi Yoshikaze 0-1
Ryuden 1-0 okuridashi Myogiryu 0-1
Abi 1-0 hikiotoshi Okinoumi 0-1
Aoiyama 1-0 oshidashi Tamawashi 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Chiyotairyu 0-1
Daieisho 1-0 tsukidashi Ichinojo 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Endo 0-1
Kotoshogiku 1-0 oshidashi Takayasu 0-1
Goeido 1-0 yorikiri Hokutofuji 0-1
Kakuryu 1-0 oshidashi Mitakeumi 1-0