2020 July Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O X X X
Takakeisho O O X O O X O X O O O X
Shodai O O X O O O O O O X X O O O O
Daieisho O O X X O X O O X O O O O O X
Endo O X X X X X O X O O O O X O O
Takanosho X X O X O O O O X X X O O O X
Takarafuji X X O O X X X O X O X X X O X
Kagayaki O O X X X O X X X O X X X O X
Abi X X O O O X X
Enho X O X O X O O X X X O X X X X
Terutsuyoshi O O X X X X O O O X X O O O X
Ishiura X X O X X O X O X O X X X X X
Tamawashi O O O X O O X O X O O X O X O
Kaisei X O X O X X O X X O O X X X O
Shimanoumi X X X O X O X X X X O O O X X
Sadanoumi O X O X X X O O X X O O X O O
Takayasu X O O X O O X X O X O O O O O
Kotoshogiku O O X O O X O O O X O X X X X
Kotoshoho O O O O O X O X O X X X O X X
Nishikigi X O X X O X X X O O O X O X X
Terunofuji O O O O X O O O O O O O O X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu X X
Asanoyama O O O O O O O O O X O O X X O
Mitakeumi O O O O O O O X X O X O O O X
Okinoumi X O O O X X X O X O O O O O X
Yutakayama X X X X X X X X O X X O O O O
Onosho X X X X X X X X X X X X X O O
Kiribayama X X O X X O X O O X X X X O O
Aoiyama X O X X O O X X X X O O X X X
Hokutofuji O X O O O X X O O X O X O X O
Ryuden O X X X X O O X X O O X O X O
Tokushoryu X X O O X O O X O O X X O X X
Chiyotairyu O X O X O X X X O O X X X X O
Ikioi X O X X O X X X X X X X X X O
Myogiryu O O O O O X O X O X X O O O X
Tochinoshin O X X O O O X O O X X O O O O
Shohozan X X X X X O O X X X X X O O O
Kotonowaka O O O X X O X X X X
Wakatakakage X X X O O O X O O O O O X O O
Chiyomaru X X X X X X O O X O X X X O X
Kotoeko O X O O O X O O X O O O X X O
Kotoyuki X X X O X X X O O O O O X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shohozan 5-10 oshidashi *Ichinojo 9-6
Sadanoumi 8-7 yorikiri Nishikigi 6-9
Tochinoshin 10-5 hatakikomi Kotoshoho 8-7
Kaisei 6-9 tsukidashi Shimanoumi 5-10
Wakatakakage 10-5 oshidashi Ishiura 4-11
Kotoeko 10-5 hatakikomi Terutsuyoshi 8-7
Ryuden 7-8 yorikiri Kotonowaka 4-6-5
Hokutofuji 9-6 hatakikomi Kotoshogiku 8-7
Chiyotairyu 6-9 tsukiotoshi Aoiyama 5-10
Ikioi 3-12 shitatenage Kagayaki 5-10
Kiribayama 6-9 uwatehineri Takarafuji 5-10
Onosho 2-13 shitatenage Chiyomaru 4-11
Takayasu 10-5 hikiotoshi Takanosho 8-7
Yutakayama 5-10 oshitaoshi Enho 5-10
Endo 8-7 yorikiri Tokushoryu 7-8
Tamawashi 10-5 uwatenage Okinoumi 9-6
Daieisho 11-4 hikiotoshi Myogiryu 10-5
Terunofuji 13-2 yorikiri Mitakeumi 11-4
Asanoyama 12-3 oshidashi Shodai 11-4
Outstanding Performance Prize — Mitakeumi (6), Daieisho (2), Terunofuji (2)
Fighting Spirit Prize — Shodai (5)
Technique Prize — Terunofuji (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takayasu 9-5 yorikiri Nishikigi 6-8
Sadanoumi 7-7 yorikiri Kotoshogiku 8-6
Shohozan 4-10 default Kotoyuki 6-8
Chiyomaru 4-10 yorikiri Shimanoumi 5-9
Myogiryu 10-4 hatakikomi Kotoshoho 8-6
Wakatakakage 9-5 oshidashi Tamawashi 9-5
Tochinoshin 9-5 uwatedashinage Hokutofuji 8-6
Kagayaki 5-9 yorikiri Kotonowaka 4-5-5
Takarafuji 5-9 tsukiotoshi Kaisei 5-9
Kiribayama 5-9 yorikiri Chiyotairyu 5-9
Takanosho 8-6 oshidashi Tokushoryu 7-7
Onosho 1-13 oshidashi Ikioi 2-12
Endo 7-7 uwatenage Ryuden 6-8
Yutakayama 4-10 oshidashi Ishiura 4-10
Daieisho 10-4 tsukitaoshi Enho 5-9
Okinoumi 9-5 tsukiotoshi Aoiyama 5-9
Shodai 11-3 yorikiri Terunofuji 12-2
Mitakeumi 11-3 sukuinage Kotoeko 9-5
Terutsuyoshi 8-6 ashitori Asanoyama 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochinoshin 8-5 yorikiri Chiyomaru 3-10
Shimanoumi 5-8 oshitaoshi Kotoyuki 6-7
Myogiryu 9-4 hatakikomi Wakatakakage 8-5
Nishikigi 6-7 yorikiri Kaisei 5-8
Tamawashi 9-4 tsukidashi Kotoeko 9-4
Kotoshoho 8-5 hatakikomi Chiyotairyu 5-8
Takayasu 8-5 hatakikomi Ishiura 4-9
Tokushoryu 7-6 yorikiri Sadanoumi 6-7
Ryuden 6-7 yorikiri Kotoshogiku 8-5
Terutsuyoshi 7-6 yorikiri Kiribayama 4-9
Shohozan 3-10 hatakikomi Onosho 0-13
Takanosho 7-6 hatakikomi Takarafuji 4-9
Yutakayama 3-10 sotogake Ikioi 2-11
Hokutofuji 8-5 hatakikomi Endo 6-7
Okinoumi 8-5 oshitaoshi Enho 5-8
Daieisho 9-4 tsukiotoshi Aoiyama 5-8
Mitakeumi 10-3 hikiotoshi Kagayaki 4-9
Terunofuji 12-1 yorikiri Asanoyama 11-2
Shodai 10-3 default Hakuho 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tobizaru 7-5 shitatenage Chiyomaru 3-9
Wakatakakage 8-4 yorikiri Nishikigi 5-7
Tochinoshin 7-5 hatakikomi Shohozan 2-10
Sadanoumi 6-6 uwatedashinage Kaisei 5-7
Myogiryu 8-4 yorikiri Kotoshogiku 8-4
Terunofuji 11-1 yorikiri Tamawashi 8-4
Takayasu 7-5 uwatenage Ikioi 2-10
Kotoyuki 6-6 oshidashi Ishiura 4-8
Shimanoumi 4-8 tsukiotoshi Chiyotairyu 5-7
Terutsuyoshi 6-6 ashitori Kotoshoho 7-5
Kotoeko 9-3 sukuinage Tokushoryu 6-6
Takanosho 6-6 yorikiri Ryuden 5-7
Aoiyama 5-7 hatakikomi Onosho 0-12
Endo 6-6 yorikiri Takarafuji 4-8
Yutakayama 2-10 oshidashi Kiribayama 4-8
Okinoumi 7-5 tsukiotoshi Kagayaki 4-8
Shodai 9-3 kimedashi Enho 5-7
Daieisho 8-4 default Takakeisho 8-4
Asanoyama 11-1 sukuinage Hokutofuji 7-5
Mitakeumi 9-3 tsukiotoshi Hakuho 10-2
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 5-6 oshidashi *Chiyoshoma 3-8
Wakatakakage 7-4 yorikiri Chiyomaru 3-8
Terunofuji 10-1 yorikiri Tochinoshin 6-5
Shimanoumi 3-8 oshidashi Shohozan 2-9
Kotoyuki 5-6 tsukidashi Myogiryu 7-4
Kotoeko 8-3 yorikiri Ikioi 2-9
Tamawashi 8-3 tsukitaoshi Kotoshoho 7-4
Takayasu 6-5 tsukidashi Chiyotairyu 5-6
Sadanoumi 5-6 hatakikomi Ishiura 4-7
Kaisei 5-6 yorikiri Tokushoryu 6-5
Kotoshogiku 8-3 yorikiri Terutsuyoshi 5-6
Ryuden 5-6 hatakikomi Onosho 0-11
Enho 5-6 oshidashi Takanosho 5-6
Aoiyama 4-7 yorikiri Yutakayama 1-10
Endo 5-6 tsukiotoshi Kiribayama 4-7
Okinoumi 6-5 tsukiotoshi Takarafuji 4-7
Hokutofuji 7-4 tsukiotoshi Shodai 8-3
Asanoyama 10-1 yorikiri Kagayaki 4-7
Takakeisho 8-3 oshidashi Mitakeumi 8-3
Daieisho 7-4 oshidashi Hakuho 10-1
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 7-3 hatakikomi *Meisei 6-4
Wakatakakage 6-4 tsukiotoshi Takayasu 5-5
Chiyomaru 3-7 hikiotoshi Sadanoumi 4-6
Terunofuji 9-1 hikiotoshi Shohozan 2-8
Nishikigi 4-6 yorikiri Shimanoumi 2-8
Kotoyuki 4-6 oshidashi Tochinoshin 6-4
Kaisei 4-6 shitatedashinage Kotoshoho 7-3
Ishiura 4-6 uwatedashinage Kotoshogiku 7-3
Chiyotairyu 5-5 oshidashi Myogiryu 7-3
Tamawashi 7-3 tsukiotoshi Terutsuyoshi 5-5
Tokushoryu 6-4 tottari Ikioi 2-8
Kagayaki 4-6 hatakikomi Enho 4-6
Ryuden 4-6 uwatenage Kiribayama 4-6
Endo 4-6 uwatenage Onosho 0-10
Takarafuji 4-6 yoritaoshi Yutakayama 1-9
Okinoumi 5-5 katasukashi Takanosho 5-5
Daieisho 6-4 tsukidashi Shodai 8-2
Takakeisho 7-3 tsukiotoshi Aoiyama 3-7
Mitakeumi 8-2 uwatenage Asanoyama 9-1
Hakuho 10-0 oshidashi Hokutofuji 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 3-6 tsukidashi *Daiamami 4-5
Takayasu 5-4 hikiotoshi Chiyomaru 2-7
Nishikigi 3-6 yoritaoshi Shohozan 2-7
Terunofuji 8-1 yorikiri Sadanoumi 4-5
Wakatakakage 5-4 yorikiri Shimanoumi 2-7
Myogiryu 7-2 hatakikomi Kotoeko 6-3
Kotoshoho 7-2 tsukiotoshi Ikioi 2-7
Kotoshogiku 7-2 yorikiri Tamawashi 6-3
Tochinoshin 6-3 yorikiri Ishiura 3-6
Terutsuyoshi 5-4 oshidashi Kaisei 3-6
Chiyotairyu 4-5 tsukidashi Ryuden 3-6
Tokushoryu 5-4 tsukiotoshi Takarafuji 3-6
Yutakayama 1-8 oshidashi Onosho 0-9
Endo 3-6 oshidashi Takanosho 5-4
Hokutofuji 5-4 tsukiotoshi Daieisho 5-4
Kiribayama 4-5 yorikiri Mitakeumi 7-2
Shodai 8-1 oshidashi Kagayaki 3-6
Asanoyama 9-0 uwatenage Okinoumi 4-5
Takakeisho 6-3 tsukitaoshi Enho 4-5
Hakuho 9-0 hatakikomi Aoiyama 3-6
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Terunofuji 7-1 yorikiri Nishikigi 2-6
Kotoeko 6-2 uwatenage Takayasu 4-4
Sadanoumi 4-4 uwatenage Kotoshoho 6-2
Wakatakakage 4-4 oshidashi Shohozan 2-6
Tochinoshin 5-3 default Kotonowaka 4-4
Kotoyuki 2-6 tsukidashi Kaisei 3-5
Chiyomaru 2-6 tsukiotoshi Myogiryu 6-2
Ishiura 3-5 susoharai Shimanoumi 2-6
Kotoshogiku 6-2 yorikiri Chiyotairyu 3-5
Terutsuyoshi 4-4 yorikiri Ikioi 2-6
Tamawashi 6-2 hatakikomi Tokushoryu 4-4
Takarafuji 3-5 tsukiotoshi Ryuden 3-5
Kiribayama 3-5 uwatenage Enho 4-4
Takanosho 5-3 yorikiri Yutakayama 0-8
Daieisho 5-3 okuridashi Onosho 0-8
Okinoumi 4-4 yorikiri Endo 2-6
Shodai 7-1 tsukiotoshi Mitakeumi 7-1
Hokutofuji 5-3 hatakikomi Takakeisho 5-3
Asanoyama 8-0 yorikiri Aoiyama 3-5
Hakuho 8-0 hatakikomi Kagayaki 3-5
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 1-6 yorikiri *Kyokushuho 3-4
Terunofuji 6-1 kimedashi Wakatakakage 3-4
Kotoshogiku 5-2 yorikiri Nishikigi 2-5
Sadanoumi 3-4 okuridashi Kotoyuki 1-6
Kotoeko 5-2 yorikiri Tochinoshin 4-3
Kotoshoho 6-1 shitatenage Shimanoumi 2-5
Myogiryu 6-1 oshidashi Takayasu 4-3
Kaisei 3-4 tsukitaoshi Kotonowaka 4-3
Shohozan 2-5 oshidashi Ikioi 2-5
Tokushoryu 4-3 tsukidashi Chiyotairyu 3-4
Ryuden 3-4 uwatenage Ishiura 2-5
Enho 4-3 yorikiri Tamawashi 5-2
Terutsuyoshi 3-4 amiuchi Hokutofuji 4-3
Takanosho 4-3 oshidashi Onosho 0-7
Endo 2-5 hatakikomi Yutakayama 0-7
Daieisho 4-3 yorikiri Okinoumi 3-4
Mitakeumi 7-0 default Abi 3-4
Shodai 6-1 tsukiotoshi Aoiyama 3-4
Asanoyama 7-0 yorikiri Takarafuji 2-5
Takakeisho 5-2 tsukiotoshi Kagayaki 3-4
Hakuho 7-0 yorikiri Kiribayama 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 4-2 yorikiri Nishikigi 2-4
Terunofuji 5-1 yorikiri Kotoshoho 5-1
Takayasu 4-2 oshidashi Kotoyuki 1-5
Kotonowaka 4-2 oshidashi Chiyomaru 0-6
Wakatakakage 3-3 hatakikomi Sadanoumi 2-4
Shohozan 1-5 hatakikomi Kotoeko 4-2
Tochinoshin 4-2 uwatenage Kotoshogiku 4-2
Tamawashi 5-1 oshidashi Myogiryu 5-1
Shimanoumi 2-4 yorikiri Ikioi 2-4
Ishiura 2-4 shitatedashinage Kaisei 2-4
Enho 3-3 shitatedashinage Chiyotairyu 3-3
Ryuden 2-4 tsukiotoshi Abi 3-3
Tokushoryu 3-3 tsukiotoshi Hokutofuji 4-2
Aoiyama 3-3 tsukidashi Terutsuyoshi 2-4
Kagayaki 3-3 oshidashi Yutakayama 0-6
Takanosho 3-3 oshitaoshi Daieisho 3-3
Shodai 5-1 oshidashi Endo 1-4
Mitakeumi 6-0 tsukiotoshi Okinoumi 3-3
Kiribayama 2-4 yorikiri Takakeisho 4-2
Asanoyama 6-0 yorikiri Onosho 0-6
Hakuho 6-0 oshidashi Takarafuji 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 4-1 sukuinage *Tobizaru 2-3
Nishikigi 2-3 oshidashi Chiyomaru 0-5
Wakatakakage 2-3 oshidashi Kotoyuki 1-4
Takayasu 3-2 yorikiri Terunofuji 4-1
Kotoshoho 5-0 kotenage Shohozan 0-5
Tochinoshin 3-2 tsukiotoshi Sadanoumi 2-3
Kotoshogiku 4-1 yoritaoshi Shimanoumi 1-4
Myogiryu 5-0 oshidashi Kotonowaka 3-2
Ikioi 2-3 shitatenage Kaisei 2-3
Tamawashi 4-1 oshidashi Ishiura 1-4
Chiyotairyu 3-2 uwatenage Terutsuyoshi 2-3
Hokutofuji 4-1 oshitaoshi Enho 2-3
Abi 3-2 oshidashi Tokushoryu 2-3
Aoiyama 2-3 hikiotoshi Ryuden 1-4
Takanosho 2-3 oshidashi Kagayaki 2-3
Daieisho 3-2 tsukiotoshi Yutakayama 0-5
Mitakeumi 5-0 oshidashi Endo 1-4
Shodai 4-1 sukuinage Okinoumi 3-2
Asanoyama 5-0 yorikiri Kiribayama 1-4
Takakeisho 4-1 hatakikomi Takarafuji 2-3
Hakuho 5-0 uwatedashinage Onosho 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Terunofuji 4-0 kimedashi *Chiyoshoma 0-4
Kotoyuki 1-3 tsukidashi Chiyomaru 0-4
Kotoshoho 4-0 hatakikomi Takayasu 2-2
Wakatakakage 1-3 yorikiri Kotonowaka 3-1
Kotoeko 3-1 yorikiri Sadanoumi 2-2
Kotoshogiku 3-1 hatakikomi Shohozan 0-4
Tochinoshin 2-2 hatakikomi Nishikigi 1-3
Shimanoumi 1-3 tsukiotoshi Tamawashi 3-1
Myogiryu 4-0 okuridashi Ikioi 1-3
Kaisei 2-2 yorikiri Chiyotairyu 2-2
Tokushoryu 2-2 oshidashi Ishiura 1-3
Abi 2-2 oshidashi Terutsuyoshi 2-2
Hokutofuji 3-1 oshidashi Ryuden 1-3
Enho 2-2 tsukiotoshi Aoiyama 1-3
Takarafuji 2-2 uwatenage Kagayaki 2-2
Okinoumi 3-1 oshidashi Onosho 0-4
Shodai 3-1 yorikiri Kiribayama 1-3
Mitakeumi 4-0 tsukiotoshi Yutakayama 0-4
Takakeisho 3-1 oshidashi Endo 1-3
Asanoyama 4-0 okuridashi Daieisho 2-2
Hakuho 4-0 tsukiotoshi Takanosho 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Meisei 3-0 oshidashi Kotoyuki 0-3
Terunofuji 3-0 uwatenage Chiyomaru 0-3
Kotoshoho 3-0 oshidashi Nishikigi 1-2
Kotoeko 2-1 yorikiri Wakatakakage 0-3
Takayasu 2-1 yorikiri Kotoshogiku 2-1
Kotonowaka 3-0 oshidashi Shohozan 0-3
Sadanoumi 2-1 yorikiri Shimanoumi 0-3
Myogiryu 3-0 yorikiri Tochinoshin 1-2
Tamawashi 3-0 hatakikomi Kaisei 1-2
Chiyotairyu 2-1 tsukidashi Ikioi 1-2
Ishiura 1-2 yorikiri Terutsuyoshi 2-1
Tokushoryu 1-2 hikiotoshi Ryuden 1-2
Abi 1-2 oshitaoshi Enho 1-2
Hokutofuji 2-1 oshidashi Aoiyama 1-2
Kiribayama 1-2 yorikiri Kagayaki 2-1
Takarafuji 1-2 okuridashi Daieisho 2-1
Mitakeumi 3-0 kubinage Onosho 0-3
Takanosho 1-2 okuridashi Shodai 2-1
Asanoyama 3-0 yorikiri Yutakayama 0-3
Okinoumi 2-1 oshitaoshi Takakeisho 2-1
Hakuho 3-0 oshidashi Endo 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 1-1 tsukiotoshi Kotoyuki 0-2
Terunofuji 2-0 yorikiri Kotoeko 1-1
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Chiyomaru 0-2
Kotoshoho 2-0 tsukiotoshi Wakatakakage 0-2
Kotonowaka 2-0 yorikiri Sadanoumi 1-1
Takayasu 1-1 shitatedashinage Shohozan 0-2
Kaisei 1-1 yorikiri Tochinoshin 1-1
Myogiryu 2-0 oshidashi Shimanoumi 0-2
Ikioi 1-1 hikiotoshi Ishiura 0-2
Tamawashi 2-0 kotenage Chiyotairyu 1-1
Enho 1-1 yorikiri Tokushoryu 0-2
Terutsuyoshi 2-0 yorikiri Ryuden 1-1
Kagayaki 2-0 hatakikomi Hokutofuji 1-1
Aoiyama 1-1 tsukidashi Abi 0-2
Okinoumi 1-1 yorikiri Kiribayama 0-2
Shodai 2-0 yorikiri Takarafuji 0-2
Mitakeumi 2-0 hatakikomi Takanosho 0-2
Takakeisho 2-0 hatakikomi Onosho 0-2
Asanoyama 2-0 yorikiri Endo 1-1
Hakuho 2-0 uwatenage Yutakayama 0-2
Daieisho 2-0 default Kakuryu 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Terunofuji 1-0 oshidashi Kotoyuki 0-1
Kotoeko 1-0 yorikiri Nishikigi 0-1
Kotoshoho 1-0 yorikiri Chiyomaru 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Wakatakakage 0-1
Kotonowaka 1-0 sukuinage Takayasu 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Shohozan 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Shimanoumi 0-1
Myogiryu 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Tamawashi 1-0 tsukiotoshi Ikioi 0-1
Chiyotairyu 1-0 hatakikomi Ishiura 0-1
Terutsuyoshi 1-0 kotenage Tokushoryu 0-1
Ryuden 1-0 kirikaeshi Enho 0-1
Hokutofuji 1-0 tsukiotoshi Abi 0-1
Kagayaki 1-0 oshidashi Aoiyama 0-1
Daieisho 1-0 oshidashi Kiribayama 0-1
Mitakeumi 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Shodai 1-0 uwatenage Onosho 0-1
Asanoyama 1-0 okuridashi Takanosho 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Yutakayama 0-1
Endo 1-0 koshikudake Kakuryu 0-1
Hakuho 1-0 katasukashi Okinoumi 0-1