East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O O O O O O O O O X X X X
Kisenosato O O O O O X O X O O X O X O
Goeido X O O O O O O O O X O O O X
Mitakeumi O O O O O X O X X X X X O O O
Tamawashi X X X X X X X O X O O X X X X
Ikioi X X X X X X X O X X X O X O O
Yutakayama X X X X X X O X X X O X X
Shodai X X O O X X X O O O X X O X O
Chiyonokuni X O X X X O X X X O X X X O X
Myogiryu X O O O X O X O X O O O X X O
Kagayaki O X X O X X X O O O O X O X O
Shohozan O X O O X X O O X X X O X X O
Takarafuji X O X X X O O X O O X O X X O
Hokutofuji O O O O O O O X X X O X X O O
Aoiyama X X X X X O X O X X O O O O O
Sadanoumi O X O O O X X X O X X O O O O
Okinoumi X O X X O O X X O O X O O O O
Ryuden X O O O O O O O O X X X O X O
Takanosho O X X O X O O X X O O O X O X
Chiyoshoma X O O O X X X O O O O X O X O
Kotoyuki X X X O O X O X X O O X X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O
Takayasu O O O O O O O X O O X O O X X
Tochinoshin O O X O X O O X X O O X X O X
Ichinojo O X X X O X X X O X O O O O X
Takakeisho X X O X X O X O X O O O O O O
Kaisei O X X X O X O X O X O X O O
Chiyotairyu X X X X X O X O X X O O X X X
Endo X X X O X X X X X X X X O O O
Abi O O X X O O O X O X X X X X X
Asanoyama O O O X O O X O X O X X X X O
Onosho X X O X O X X X X O X X X X O
Tochiozan X X X O O X O X X X O O O O X
Kotoshogiku O O O X X X O O O X X X X O O
Daishomaru X O X X O X O X O X O X X X X
Daieisho O X X O X X X O O X O O O X X
Kyokutaisei X X O X X X X
Nishikigi O O O X X O X X O X O O O O X
Takanoiwa O O X X O O O O O O O X X X X
Chiyomaru X X O X X O O X X X O O O X X
Yoshikaze O O O O O X X O X O X O O O X
Ishiura O X X X X X X O X O X X X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Onosho 11-4 oshidashi Yutakayama 5-10
Sadanoumi 7-8 oshidashi Daishomaru 6-9
Kotoshogiku 10-5 sukuinage Meisei 9-6
Takarafuji 7-8 yorikiri Chiyonokuni 5-10
Ikioi 6-9 yorikiri Chiyomaru 4-11
Chiyoshoma 7-8 tsukiotoshi Abi 6-9
Endo 9-6 yorikiri Takanoiwa 6-9
Asanoyama 6-9 yorikiri Daiamami 7-8
Aoiyama 11-4 oshidashi Yoshikaze 7-8
Ryuden 6-9 yorikiri Daieisho 9-6
Okinoumi 11-4 tsukiotoshi Tamawashi 9-6
Shodai 8-7 oshidashi Tochiozan 8-7
Hokutofuji 7-8 tsukiotoshi Takanosho 4-11
Myogiryu 8-7 oshidashi Chiyotairyu 7-8
Takakeisho 13-2 hatakikomi Nishikigi 8-7
Kagayaki 5-10 oshidashi Ichinojo 6-9
Shohozan 10-5 uwatenage Tochinoshin 8-7
Mitakeumi 7-8 sukuinage Takayasu 12-3
Outstanding Performance Prize — Takakeisho (3)
Fighting Spirit Prize — Takakeisho (2), Onosho (3)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 6-8 tsukidashi *Arawashi 7-7
Okinoumi 8-6 uwatenage Chiyoshoma 8-6
Sadanoumi 8-6 yorikiri Ryuden 9-5
Takanosho 8-6 oshitaoshi Daieisho 7-7
Hokutofuji 9-5 oshidashi Takanoiwa 9-5
Ishiura 4-10 yorikiri Daishomaru 5-9
Aoiyama 6-8 hatakikomi Takarafuji 6-8
Nishikigi 9-5 kotenage Shohozan 6-8
Tochiozan 7-7 tsukiotoshi Chiyomaru 6-8
Kotoshogiku 7-7 oshidashi Kagayaki 7-7
Yoshikaze 10-4 tsukiotoshi Asanoyama 7-7
Endo 3-11 tsukidashi Yutakayama 2-10-2
Ikioi 3-11 hatakikomi Onosho 3-11
Kaisei 7-7 yorikiri Chiyotairyu 4-10
Chiyonokuni 4-10 tsukidashi Tamawashi 3-11
Takakeisho 8-6 hikiotoshi Myogiryu 8-6
Ichinojo 7-7 hatakikomi Shodai 6-8
Tochinoshin 8-6 shitatenage Abi 6-8
Mitakeumi 8-6 tsukiotoshi Takayasu 11-3
Kisenosato 10-4 yorikiri Kakuryu 10-4
Hakuho 14-0 uwatenage Goeido 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 5-8 default Arawashi 1-12
Daishomaru 6-7 tsukiotoshi Yutakayama 5-8
Chiyoshoma 6-7 sukuinage Sadanoumi 5-8
Kotoshogiku 8-5 kimedashi Onosho 9-4
Takarafuji 6-7 okuridashi Chiyomaru 3-10
Takanosho 4-9 yorikiri Ikioi 4-9
Okinoumi 10-3 sukuinage Shohozan 8-5
Meisei 8-5 tsukiotoshi Abi 6-7
Endo 8-5 oshidashi Kagayaki 4-9
Nishikigi 7-6 yorikiri Daiamami 6-7
Tochiozan 8-5 oshitaoshi Asanoyama 5-8
Tamawashi 8-5 okuritaoshi Hokutofuji 5-8
Myogiryu 6-7 yorikiri Shodai 6-7
Ryuden 5-8 sukuinage Kaisei 3-8-2
Takakeisho 12-1 oshitaoshi Aoiyama 9-4
Ichinojo 5-8 kotenage Yoshikaze 7-6
Chiyotairyu 6-7 hatakikomi Mitakeumi 6-7
Tochinoshin 7-6 koshikudake Takanoiwa 6-7
Takayasu 11-2 oshitaoshi Daieisho 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Hidenoumi 3-9 oshidashi Chiyomaru 3-9
Chiyonokuni 4-8 yorikiri Daiamami 6-6
Okinoumi 9-3 kotenage Meisei 7-5
Sadanoumi 5-7 yorikiri Arawashi 1-11
Yutakayama 5-7 oshidashi Endo 7-5
Kotoshogiku 7-5 yorikiri Aoiyama 9-3
Onosho 9-3 hatakikomi Daieisho 9-3
Daishomaru 5-7 tsukiotoshi Ikioi 4-8
Takanoiwa 6-6 shitatenage Chiyoshoma 5-7
Kagayaki 4-8 tottari Takanosho 3-9
Shohozan 8-4 yorikiri Chiyotairyu 5-7
Asanoyama 5-7 yorikiri Takarafuji 5-7
Yoshikaze 7-5 oshidashi Abi 6-6
Tochiozan 7-5 yorikiri Myogiryu 5-7
Shodai 6-6 tsukiotoshi Hokutofuji 5-7
Takakeisho 11-1 tsukiotoshi Tamawashi 7-5
Nishikigi 6-6 oshidashi Kaisei 3-7-2
Ichinojo 4-8 uwatenage Ryuden 4-8
Mitakeumi 6-6 default Goeido 8-4
Takayasu 10-2 uwatenage Tochinoshin 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Yago 7-4 yoritaoshi Arawashi 1-10
Meisei 7-4 tsukiotoshi Takanosho 3-8
Okinoumi 8-3 uwatenage Chiyoshoma 5-6
Aoiyama 9-2 hatakikomi Yutakayama 4-7
Chiyomaru 3-8 tsukidashi Sadanoumi 4-7
Daiamami 6-5 yorikiri Kotoshogiku 6-5
Takarafuji 5-6 oshitaoshi Daishomaru 4-7
Chiyonokuni 3-8 tsukiotoshi Ikioi 4-7
Shohozan 7-4 yorikiri Onosho 8-3
Endo 7-4 yorikiri Abi 6-5
Daieisho 9-2 oshidashi Kagayaki 3-8
Takanoiwa 5-6 yorikiri Shodai 5-6
Ryuden 4-7 uwatenage Asanoyama 4-7
Nishikigi 5-6 tsukiotoshi Hokutofuji 5-6
Tamawashi 7-4 hatakikomi Myogiryu 5-6
Takakeisho 10-1 hatakikomi Tochiozan 6-5
Yoshikaze 6-5 uwatedashinage Mitakeumi 5-6
Goeido 8-3 yoritaoshi Kaisei 3-6-2
Tochinoshin 6-5 tsukihiza Chiyotairyu 5-6
Takayasu 9-2 hatakikomi Ichinojo 3-8
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoeko 6-4 tsukidashi Chiyomaru 2-8
Onosho 8-2 yorikiri Chiyoshoma 5-5
Endo 6-4 yorikiri Arawashi 1-9
Meisei 6-4 hatakikomi Sadanoumi 4-6
Kotoshogiku 6-4 yorikiri Daishomaru 4-6
Daieisho 8-2 oshidashi Takanosho 3-7
Daiamami 5-5 katasukashi Ikioi 4-6
Aoiyama 8-2 hatakikomi Takarafuji 4-6
Okinoumi 7-3 oshidashi Abi 6-4
Shohozan 6-4 yoritaoshi Chiyonokuni 2-8
Yutakayama 4-6 oshidashi Kagayaki 3-7
Takanoiwa 4-6 hatakikomi Ryuden 3-7
Yoshikaze 5-5 oshidashi Tochiozan 6-4
Nishikigi 4-6 kotenage Myogiryu 5-5
Takakeisho 9-1 oshidashi Hokutofuji 5-5
Tamawashi 6-4 oshidashi Kaisei 3-5-2
Shodai 5-5 oshidashi Mitakeumi 5-5
Tochinoshin 5-5 yorikiri Ichinojo 3-7
Takayasu 8-2 yorikiri Chiyotairyu 5-5
Goeido 7-3 uwatenage Asanoyama 4-6
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 5-4 yorikiri *Tokushoryu 3-6
Onosho 7-2 oshidashi Daiamami 4-5
Aoiyama 7-2 oshitaoshi Meisei 5-4
Okinoumi 6-3 hatakikomi Daishomaru 4-5
Takanosho 3-6 oshitaoshi Chiyonokuni 2-7
Yutakayama 3-6 tsukidashi Chiyomaru 2-7
Daieisho 7-2 oshidashi Arawashi 1-8
Takarafuji 4-5 okuridashi Endo 5-4
Shohozan 5-4 oshidashi Sadanoumi 4-5
Ikioi 4-5 oshidashi Abi 6-3
Kotoshogiku 5-4 yorikiri Kagayaki 3-6
Takanoiwa 3-6 yorikiri Nishikigi 3-6
Tamawashi 5-4 oshidashi Asanoyama 4-5
Myogiryu 5-4 yorikiri Hokutofuji 5-4
Kaisei 3-4-2 kotenage Tochiozan 6-3
Ichinojo 3-6 oshidashi Shodai 4-5
Ryuden 3-6 yorikiri Mitakeumi 5-4
Takayasu 7-2 hatakikomi Yoshikaze 4-5
Goeido 6-3 hikiotoshi Chiyotairyu 5-4
Takakeisho 8-1 oshitaoshi Tochinoshin 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoyuki 5-3 oshidashi Daishomaru 4-4
Meisei 5-3 yorikiri Onosho 6-2
Takanosho 2-6 tsukiotoshi Arawashi 1-7
Aoiyama 6-2 yorikiri Daiamami 4-4
Endo 5-3 yorikiri Chiyomaru 2-6
Chiyoshoma 4-4 yoritaoshi Yutakayama 2-6
Kotoshogiku 4-4 yorikiri Chiyonokuni 2-6
Okinoumi 5-3 yorikiri Daieisho 6-2
Abi 6-2 hatakikomi Sadanoumi 4-4
Shohozan 4-4 kotenage Takanoiwa 2-6
Takarafuji 3-5 oshidashi Kagayaki 3-5
Asanoyama 4-4 uwatenage Ikioi 3-5
Nishikigi 3-5 kotenage Chiyotairyu 5-3
Tochiozan 6-2 katasukashi Tamawashi 4-4
Takakeisho 7-1 hikiotoshi Myogiryu 4-4
Hokutofuji 5-3 oshidashi Kaisei 2-4-2
Mitakeumi 5-3 oshidashi Ichinojo 2-6
Goeido 5-3 hatakikomi Yoshikaze 4-4
Tochinoshin 4-4 yorikiri Ryuden 2-6
Takayasu 6-2 oshidashi Shodai 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daishoho 4-3 yorikiri Meisei 4-3
Chiyomaru 2-5 hatakikomi Takanosho 1-6
Onosho 6-1 oshidashi Arawashi 1-6
Endo 4-3 hatakikomi Chiyoshoma 3-4
Okinoumi 4-3 yorikiri Daiamami 4-3
Daishomaru 4-3 yorikiri Chiyonokuni 2-5
Aoiyama 5-2 oshitaoshi Sadanoumi 4-3
Yutakayama 2-5 tsukiotoshi Kotoshogiku 3-4
Daieisho 6-1 oshidashi Abi 5-2
Kagayaki 3-4 oshidashi Ikioi 3-4
Takarafuji 2-5 oshidashi Takanoiwa 2-5
Asanoyama 3-4 yorikiri Shohozan 3-4
Tamawashi 4-3 tsukiotoshi Nishikigi 2-5
Hokutofuji 4-3 oshidashi Tochiozan 5-2
Kaisei 2-3-2 yorikiri Myogiryu 4-3
Ichinojo 2-5 oshidashi Chiyotairyu 5-2
Mitakeumi 4-3 hatakikomi Takakeisho 6-1
Yoshikaze 4-3 sukuinage Tochinoshin 3-4
Ryuden 2-5 yorikiri Takayasu 5-2
Goeido 4-3 oshidashi Shodai 4-3
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Aminishiki 3-3 amiuchi Daiamami 4-2
Meisei 4-2 yorikiri Chiyoshoma 3-3
Arawashi 1-5 hatakikomi Daishomaru 3-3
Onosho 5-1 oshidashi Chiyomaru 1-5
Aoiyama 4-2 hikiotoshi Takanosho 1-5
Chiyonokuni 2-4 okuridashi Endo 3-3
Sadanoumi 4-2 yorikiri Okinoumi 3-3
Ikioi 3-3 oshidashi Yutakayama 1-5
Daieisho 5-1 hatakikomi Takarafuji 1-5
Shohozan 3-3 uwatehineri Kotoshogiku 3-3
Chiyotairyu 5-1 oshidashi Takanoiwa 2-4
Abi 5-1 uwatenage Asanoyama 2-4
Yoshikaze 3-3 watashikomi Kagayaki 2-4
Nishikigi 2-4 kimedashi Tochiozan 5-1
Takakeisho 6-0 tsukiotoshi Kaisei 1-3-2
Mitakeumi 3-3 oshidashi Hokutofuji 3-3
Myogiryu 4-2 yorikiri Ichinojo 1-5
Takayasu 5-1 yorikiri Tamawashi 3-3
Goeido 3-3 yoritaoshi Ryuden 1-5
Shodai 4-2 oshidashi Tochinoshin 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishomaru 3-2 oshidashi Chiyomaru 1-4
Chiyoshoma 3-2 yorikiri Arawashi 0-5
Daiamami 4-1 uwatenage Takanosho 1-4
Endo 3-2 yorikiri Meisei 3-2
Onosho 4-1 oshidashi Okinoumi 3-2
Aoiyama 3-2 yorikiri Chiyonokuni 1-4
Yutakayama 1-4 oshidashi Takarafuji 1-4
Ikioi 2-3 yorikiri Sadanoumi 3-2
Daieisho 4-1 oshidashi Shohozan 2-3
Abi 4-1 hatakikomi Kotoshogiku 3-2
Chiyotairyu 4-1 hatakikomi Kagayaki 2-3
Takanoiwa 2-3 kotenage Yoshikaze 2-3
Shodai 3-2 uwatenage Asanoyama 2-3
Myogiryu 3-2 yoritaoshi Ryuden 1-4
Takakeisho 5-0 oshidashi Ichinojo 1-4
Kaisei 1-2-2 yorikiri Mitakeumi 2-3
Nishikigi 1-4 kotenage Goeido 2-3
Hokutofuji 3-2 oshitaoshi Tochinoshi 3-2
Tochiozan 5-0 sukuinage Takayasu 4-1
Tamawashi 3-2 default Kisenosato 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 3-1 hatakikomi Ishiura 1-3
Kotoyuki 1-3 oshidashi Chiyomaru 1-3
Yoshikaze 4-0 oshidashi Takanoiwa 2-2
Takanosho 2-2 tsukiotoshi Nishikigi 3-1
Ryuden 3-1 default Kyokutaisei 1-3
Daieisho 2-2 makiotoshi Okinoumi 1-3
Hokutofuji 4-0 oshidashi Aoiyama 0-4
Sadanoumi 3-1 oshidashi Daishomaru 1-3
Shohozan 3-1 uwatedashinage Kotoshogiku 3-1
Tochiozan 1-3 oshidashi Takarafuji 1-3
Myogiryu 3-1 hikiotoshi Onosho 1-3
Kagayaki 2-2 kotenage Asanoyama 3-1
Shodai 2-2 yorikiri Abi 2-2
Endo 1-3 oshidashi Chiyonokuni 1-3
Mitakeumi 4-0 oshidashi Ichinojo 1-3
Tochinoshin 3-1 tsukiotoshi Tamawashi 0-4
Takayasu 4-0 hikiotoshi Takakeisho 1-3
Goeido 3-1 hikiotoshi Ikioi 0-4
Kisenosato 4-0 yorikiri Kaisei 1-3
Hakuho 4-0 uwatenage Chiyotairyu 0-4
Kakuryu 4-0 oshidashi Yutakayama 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 1-2 hatakikomi Arawashi 0-3
Daiamami 2-1 yoritaoshi Meisei 2-1
Daishomaru 2-1 tsukiotoshi Chiyoshoma 2-1
Takanosho 1-2 yoritaoshi Onosho 2-1
Aoiyama 1-2 tsukidashi Endo 1-2
Okinoumi 2-1 shitatenage Chiyonokuni 1-2
Sadanoumi 3-0 yorikiri Yutakayama 0-3
Daieisho 2-1 yorikiri Kotoshogiku 2-1
Takarafuji 1-2 shitatenage Ikioi 0-3
Abi 2-1 uwatenage Shohozan 2-1
Takanoiwa 1-2 tsukiotoshi Kagayaki 1-2
Chiyotairyu 2-1 oshidashi Asanoyama 2-1
Shodai 2-1 oshidashi Yoshikaze 1-2
Takakeisho 3-0 tsukidashi Ryuden 1-2
Tamawashi 2-1 oshidashi Ichinojo 1-2
Mitakeumi 2-1 yorikiri Nishikigi 0-3
Takayasu 3-0 hatakikomi Kaisei 0-1-2
Tochiozan 3-0 sukuinage Goeido 1-2
Tochinoshin 2-1 hatakikomi Myogiryu 1-2
Hokutofuji 1-2 tsukiotoshi Kisenosato 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoeko 1-1 oshidashi Arawashi 0-2
Meisei 2-0 kotenage Chiyomaru 0-2
Chiyoshoma 2-0 kekaeshi Daiamami 1-1
Daishomaru 1-1 hatakikomi Takanosho 0-2
Onosho 2-0 oshidashi Aoiyama 0-2
Endo 1-1 oshidashi Okinoumi 1-1
Sadanoumi 2-0 yoritaoshi Chiyonokuni 1-1
Daieisho 1-1 tsukiotoshi Yutakayama 0-2
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Ikioi 0-2
Shohozan 2-0 oshidashi Takarafuji 0-2
Abi 1-1 oshidashi Takanoiwa 0-2
Asanoyama 2-0 uwatenage Kagayaki 1-1
Chiyotairyu 1-1 oshidashi Shodai 1-1
Ryuden 1-1 oshidashi Yoshikaze 1-1
Mitakeumi 1-1 oshidashi Tamawashi 1-1
Tochiozan 2-0 hikiotoshi Ichinojo 1-1
Takakeisho 2-0 tsukiotoshi Goeido 1-1
Tochinoshin 1-1 yorikiri Nishikigi 0-2
Takayasu 2-0 hatakikomi Hokutofuji 0-2
Myogiryu 1-1 yoritaoshi Kisenosato 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Yago 1-0 tsukiotoshi Chiyomaru 0-1
Daiamami 1-0 yorikiri Arawashi 0-1
Meisei 1-0 yorikiri Daishomaru 0-1
Chiyoshoma 1-0 hikiotoshi Takanosho 0-1
Onosho 1-0 oshidashi Endo 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Aoiyama 0-1
Chiyonokuni 1-0 oshidashi Yutakayama 0-1
Sadanoumi 1-0 okurihikiotoshi Daieisho 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Shohozan 1-0 tottari Ikioi 0-1
Kagayaki 1-0 oshidashi Abi 0-1
Asanoyama 1-0 uwatenage Takanoiwa 0-1
Yoshikaze 1-0 sukuinage Chiyotairyu 0-1
Shodai 1-0 shitatenage Ryuden 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Nishikigi 0-1
Tochiozan 1-0 tsukiotoshi Mitakeumi 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Tochinoshin 0-1
Takayasu 1-0 yorikiri Myogiryu 0-1
Goeido 1-0 oshidashi Hokutofuji 0-1
Takakeisho 1-0 hatakikomi Kisenosato 0-1