East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji X X X
Kisenosato X O O X O O X X X X
Goeido O O O O O X X O O X X X O O X
Mitakeumi O X O O O O X X X O O X X O O
Terunofuji X X X X X
Kotoshogiku X X X O O X X X X X O X O O O
Tamawashi O X O X O O O O O X O X O O O
Chiyotairyu X O X X X O X O O X X X O O O
Shohozan O O X X X X O X X X X X X X X
Chiyonokuni X X O X X X X X X O O O X O O
Takarafuji X X O X O O X X O O O O X X X
Chiyoshoma O X X O O X X O X O X O O X X
Daishomaru O X O X X X X X O X X O X X X
Takanoiwa
Endo O O X X O X O O O O O O X X X
Kaisei O X O X O O O X O X O X O X X
Aoiyama O X X O X X X X X X O
Okinoumi X O O O O O O O X O O O O X O
Takekaze X O X O X X X X O X O O O O X
Kotoyuki X X O X X O O X O O O O X O X
Nishikigi O O X X O O X X X O X X X O O
Ura
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O X O O O O
Kakuryu
Takayasu O O O O X X O X O O O X X
Yoshikaze X X O O X X O O X O O X X X X
Onosho O X X X X X X O O O X O O O O
Takakeisho X O X O O O O O X O X O O O O
Tochiozan X X X X X X X X O X O O X X O
Hokutofuji O O X O O O O X O O O O O X O
Ichinojo O O O O X O O O X X X O O O X
Arawashi O O O X O O O O X X X O X X X
Tochinoshin X O X O O X O O X O X O X O O
Shodai X O O X X X O X X O O O O O O
Chiyomaru X O X O X O X X O X X X O O O
Daieisho X X O O X O X X O X X X O X X
Ikioi X O X O O X X O X X O O O O O
Asanoyama O X X X X O X O O X O X X X X
Kagayaki O X O O X X O O X O X X X X O
Aminishiki O O O O O X O X X O X X X X O
Daiamami X X O X X O X X X O O X O O X
Myogiryu O O X X O X O O O X X X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagayaki 7-8 oshidashi Endo 9-6
Chiyomaru 7-8 yorikiri Asanoyama 5-10
Shodai 9-6 uwatenage Daiamami 6-9
Nishikigi 7-8 oshidashi Daishomaru 4-11
Tochinoshin 9-6 yorikiri Kotoyuki 8-7
Aminishiki 8-7 uwatedashinage Chiyoshoma 7-8
Ikioi 9-6 yorikiri Arawashi 8-7
Chiyonokuni 6-9 tsukidashi Takekaze 7-8
Aoiyama 3-8-4 oshidashi Shohozan 3-12
Tochiozan 4-11 okurinage Kaisei 8-7
Chiyotairyu 7-8 oshidashi Daieisho 5-10
Takakeisho 11-4 oshidashi Okinoumi 11-4
Tamawashi 11-4 oshidashi Hokutofuji 11-4
Onosho 8-7 oshidashi Takarafuji 7-8
Kotoshogiku 6-9 yorikiri Ichinojo 10-5
Mitakeumi 9-6 hikiotoshi Yoshikaze 6-9
Hakuho 14-1 uwatenage Goeido 9-6
Outstanding Performance Prize — Takakeisho (2)
Fighting Spirit Prize — Okinoumi (3), Aminishiki (2)
Technique Prize — Hokutofuji (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 6-8 yorikiri *Ryuden 8-6
Nishikigi 6-8 oshidashi Aoiyama 2-8-4
Kotoyuki 8-6 oshitaoshi Asanoyama 5-9
Ikioi 8-6 tsukiotoshi Kaisei 8-6
Takekaze 7-7 yorikiri Daieisho 5-9
Chiyomaru 6-8 tsukidashi Aminishiki 7-7
Shodai 8-6 default Myogiryu 6-8
Tochinoshin 8-6 yorikiri Kagayaki 6-8
Chiyotairyu 6-8 tsukiotoshi Daishomaru 4-10
Chiyonokuni 5-9 oshidashi Tochiozan 3-11
Tamawashi 10-4 hatakikomi Okinoumi 11-3
Takakeisho 10-4 sukuinage Chiyoshoma 7-7
Kotoshogiku 5-9 oshidashi Shohozan 3-11
Onosho 7-7 tsukidashi Hokutofuji 11-3
Ichinojo 10-4 oshidashi Yoshikaze 6-8
Mitakeumi 8-6 oshidashi Arawashi 8-6
Goeido 9-5 yorikiri Takarafuji 7-7
Hakuho 13-1 oshidashi Endo 9-5
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 5-8 yorikiri Aoiyama 2-7-4
Ikioi 7-6 oshidashi Aminishiki 7-6
Kaisei 8-5 yorikiri Asanoyama 5-8
Daieisho 5-8 tsukitaoshi Myogiryu 6-7
Chiyomaru 5-8 okuridashi Nishikigi 5-8
Shodai 7-6 kotenage Kotoyuki 7-6
Takekaze 6-7 katasukashi Daishomaru 4-9
Okinoumi 11-2 shitatenage Tochinoshin 7-6
Chiyoshoma 7-6 oshidashi Kagayaki 6-7
Chiyotairyu 5-8 hatakikomi Arawashi 8-5
Takakeisho 9-4 oshidashi Tochiozan 3-10
Tamawashi 9-4 oshidashi Endo 9-4
Onosho 6-7 oshidashi Shohozan 3-10
Kotoshogiku 4-9 sukuinage Chiyonokuni 4-9
Ichinojo 9-4 oshidashi Mitakeumi 7-6
Hokutofuji 11-2 yorikiri Yoshikaze 6-7
Goeido 8-5 default Takayasu 8-5
Hakuho 12-1 hatakikomi Takarafuji 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Okinoumi 10-2 oshitaoshi Aminishiki 7-5
Kotoyuki 7-5 oshidashi Aoiyama 2-6-4
Ikioi 6-6 uwatenage Daiamami 4-8
Endo 9-3 oshidashi Myogiryu 6-6
Takekaze 5-7 hikiotoshi Chiyomaru 4-8
Shodai 6-6 oshidashi Kagayaki 6-6
Chiyoshoma 6-6 yorikiri Nishikigi 5-7
Tochinoshin 7-5 yorikiri Asanoyama 5-7
Takarafuji 7-5 koshikudake Daieisho 4-8
Arawashi 8-4 yorikiri Kaisei 7-5
Daishomaru 4-8 tsukiotoshi Shohozan 3-9
Takakeisho 8-4 oshidashi Tamawashi 8-4
Tochiozan 3-9 tsukiotoshi Kotoshogiku 3-9
Onosho 5-7 okuridashi Chiyotairyu 4-8
Chiyonokuni 4-8 uwatenage Yoshikaze 6-6
Ichinojo 8-4 uwatenage Goeido 7-5
Hokutofuji 10-2 hikiotoshi Takayasu 8-4
Hakuho 11-1 yorikiri Mitakeumi 7-5
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takekaze 4-7 oshitaoshi Myogiryu 6-5
Okinoumi 9-2 yorikiri Kagayaki 6-5
Asanoyama 5-6 yorikiri Aoiyama 2-5-4
Kotoyuki 6-5 oshitaoshi Daieisho 4-7
Endo 8-3 yorikiri Nishikigi 5-6
Daiamami 4-7 yorikiri Chiyomaru 4-7
Shodai 5-6 hikiotoshi Aminishiki 7-4
Ikioi 5-6 yorikiri Tochinoshin 6-5
Kaisei 7-4 uwatenage Chiyoshoma 5-6
Chiyonokuni 3-8 hikiotoshi Daishomaru 3-8
Takarafuji 6-5 tsukiotoshi Shohozan 3-8
Tamawashi 8-3 oshidashi Arawashi 7-4
Tochiozan 2-9 hatakikomi Onosho 4-7
Kotoshogiku 3-8 yorikiri Takakeisho 7-4
Mitakeumi 7-4 oshidashi Chiyotairyu 4-7
Takayasu 8-3 oshidashi Ichinojo 7-4
Hokutofuji 9-2 oshitaoshi Goeido 7-4
Yoshikaze 6-5 yorikiri Hakuho 10-1
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 5-5 oshidashi *Ishiura 5-5
Kagayaki 6-4 oshidashi Myogiryu 6-4
Aminishiki 7-3 oshidashi Aoiyama 2-4-4
Daiamami 3-7 yorikiri Asanoyama 4-6
Nishikigi 5-5 oshidashi Kaisei 6-4
Okinoumi 8-2 oshidashi Daishomaru 3-7
Shodai 4-6 hikkake Ikioi 4-6
Chiyoshoma 5-5 yorikiri Daieisho 4-6
Tochinoshin 6-4 yorikiri Takekaze 3-7
Takarafuji 5-5 yorikiri Chiyomaru 4-6
Endo 7-3 yorikiri Arawashi 7-3
Hokutofuji 8-2 oshidashi Chiyotairyu 4-6
Takakeisho 7-3 tsukidashi Shohozan 3-7
Onosho 4-6 hatakikomi Tamawashi 7-3
Yoshikaze 5-5 tsukiotoshi Tochiozan 1-9
Mitakeumi 6-4 hatakikomi Goeido 7-3
Takayasu 7-3 hatakikomi Kotoshogiku 2-8
Chiyonokuni 2-8 default Kisenosato 4-6
Hakuho 10-0 uwatenage Ichinojo 7-3
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Homarefuji 3-6 hikkake Daiamami 2-7
Kotoyuki 4-5 hikiotoshi Okinoumi 7-2
Asanoyama 4-5 uwatenage Nishikigi 4-5
Takekaze 3-6 tsukiotoshi Aoiyama 2-3-4
Myogiryu 6-3 yorikiri Ikioi 4-5
Daieisho 4-5 oshidashi Aminishiki 6-3
Chiyomaru 4-5 hatakikomi Kagayaki 5-4
Kaisei 6-3 yorikiri Shodai 3-6
Endo 6-3 yorikiri Tochinoshin 5-4
Daishomaru 3-6 oshidashi Ichinojo 7-2
Hokutofuji 7-2 oshidashi Chiyoshoma 4-5
Tochiozan 1-8 katasukashi Arawashi 7-2
Chiyotairyu 4-5 yorikiri Shohozan 3-6
Onosho 3-6 hatakikomi Takakeisho 6-3
Tamawashi 7-2 kotenage Kotoshogiku 2-7
Takayasu 6-3 hatakikomi Mitakeumi 5-4
Goeido 7-2 okuridashi Yoshikaze 4-5
Hakuho 9-0 uwatedashinage Chiyonokuni 1-8
Takarafuji 4-5 shitatenage Kisenosato 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Yutakayama 6-2 yorikiri Nishikigi 4-4
Okinoumi 7-1 yorikiri Daiamami 2-6
Asanoyama 3-5 yorikiri Takekaze 2-6
Myogiryu 5-3 oshidashi Kaisei 5-3
Ikioi 4-4 tsukiotoshi Kotoyuki 3-5
Endo 5-3 oshidashi Aminishiki 6-2
Kagayaki 5-3 okuridashi Daieisho 3-5
Aoiyama 2-2-4 hatakikomi Daishomaru 2-6
Tochinoshin 5-3 yorikiri Shodai 3-5
Arawashi 7-1 hatakikomi Chiyomaru 3-5
Chiyoshoma 4-4 kirikaeshi Shohozan 3-5
Chiyotairyu 3-5 oshidashi Tochiozan 0-8
Tamawashi 6-2 oshidashi Takarafuji 3-5
Onosho 2-6 hatakikomi Kotoshogiku 2-6
Takakeisho 6-2 oshidashi Mitakeumi 5-3
Goeido 6-2 oshidashi Chiyonokuni 1-7
Yoshikaze 4-4 tsukiotoshi Takayasu 5-3
Ichinojo 7-1 yorikiri Kisenosato 4-4
Hakuho 8-0 yorikiri Hokutofuji 6-2
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 3-4 tsukidashi Daiamami 2-5
Aminishiki 6-1 hatakikomi Takekaze 2-5
Kagayaki 4-3 oshidashi Nishikigi 4-3
Myogiryu 4-3 yorikiri Asanoyama 2-5
Okinoumi 6-1 tsukiotoshi Ikioi 3-4
Kaisei 5-2 yorikiri Chiyomaru 3-4
Tochinoshin 4-3 yorikiri Daieisho 3-4
Endo 4-3 katasukashi Chiyoshoma 3-4
Arawashi 6-1 yorikiri Daishomaru 2-5
Shodai 3-4 yorikiri Takarafuji 3-4
Ichinojo 6-1 oshidashi Tochiozan 0-7
Takakeisho 5-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 2-5
Tamawashi 5-2 oshidashi Mitakeumi 5-2
Yoshikaze 3-4 yorikiri Kotoshogiku 2-5
Takayasu 5-2 oshidashi Chiyonokuni 1-6
Shohozan 3-4 oshidashi Goeido 5-2
Hakuho 7-0 tsukiotoshi Onosho 1-6
Hokutofuji 6-1 yorikiri Kisenosato 4-3
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 4-2 yorikiri Myogiryu 3-3
Daiamami 2-4 hatakikomi Takekaze 2-4
Kotoyuki 2-4 oshidashi Kagayaki 3-3
Asanoyama 2-4 uwatenage Aminishiki 5-1
Okinoumi 5-1 kotenage Endo 3-3
Chiyomaru 3-3 tsukiotoshi Ikioi 3-3
Kaisei 4-2 yorikiri Daishomaru 2-4
Daieisho 3-3 tsukidashi Shodai 2-4
Arawashi 5-1 hatakikomi Chiyoshoma 3-3
Takarafuji 3-3 tsukiotoshi Chiyonokuni 1-5
Ichinojo 5-1 yorikiri Tochinoshin 3-3
Hokutofuji 5-1 hatakikomi Kotoshogiku 2-4
Tamawashi 4-2 hatakikomi Yoshikaze 2-4
Mitakeumi 5-1 hatakikomi Onosho 1-5
Chiyotairyu 2-4 tsukidashi Goeido 5-1
Takakeisho 4-2 oshidashi Takayasu 4-2
Kisenosato 4-2 tsukiotoshi Tochiozan 0-6
Hakuho 6-0 uwatenage Shohozan 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 3-2 yorikiri *Tokushoryu 2-3
Nishikigi 3-2 oshidashi Kotoyuki 1-4
Aminishiki 5-0 sukuinage Daiamami 1-4
Ikioi 3-2 oshidashi Takekaze 2-3
Kaisei 3-2 yorikiri Kagayaki 3-2
Okinoumi 4-1 katasukashi Daieisho 2-3
Endo 3-2 yorikiri Asanoyama 1-4
Tochinoshin 3-2 yorikiri Chiyomaru 2-3
Arawashi 4-1 kotenage Shodai 2-3
Takarafuji 2-3 yorikiri Daishomaru 2-3
Chiyoshoma 3-2 okuridashi Ichinojo 4-1
Hokutofuji 4-1 oshidashi Chiyonokuni 1-4
Kotoshogiku 2-3 oshidashi Chiyotairyu 1-4
Mitakeumi 4-1 default Terunofuji 0-5
Takakeisho 3-2 oshidashi Yoshikaze 2-3
Tamawashi 3-2 okuridashi Takayasu 4-1
Goeido 5-0 hatakikomi Onosho 1-4
Hakuho 5-0 oshidashi Tochiozan 0-5
Kisenosato 3-2 tsukiotoshi Shohozan 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Ryuden 2-2 yorikiri Kotoyuki 1-3
Takekaze 2-2 tsukiotoshi Nishikigi 2-2
Aminishiki 4-0 hatakikomi Myogiryu 2-2
Kagayaki 3-1 okuridashi Daiamami 1-3
Okinoumi 3-1 shitatenage Kaisei 2-2
Ikioi 2-2 kotenage Endo 2-2
Daieisho 2-2 yoritaoshi Asanoyama 1-3
Chiyomaru 2-2 hikiotoshi Shodai 2-2
Chiyoshoma 2-2 uwatenage Daishomaru 2-2
Tochinoshin 2-2 yoritaoshi Takarafuji 1-3
Ichinojo 4-0 yorikiri Arawashi 3-1
Hokutofuji 3-1 oshidashi Tochiozan 0-4
Kotoshogiku 1-3 yorikiri Terunofuji 0-4
Yoshikaze 2-2 hatakikomi Onosho 1-3
Mitakeumi 3-1 oshitaoshi Chiyonokuni 1-3
Goeido 4-0 katasukashi Tamawashi 2-2
Takayasu 4-0 yorikiri Shohozan 2-2
Takakeisho 2-2 tsukidashi Kisenosato 2-2
Hakuho 4-0 yorikiri Chiyotairyu 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 1-2 yorikiri *Kyokushuho 1-2
Kotoyuki 1-2 tsukitaoshi Myogiryu 2-1
Aminishiki 3-0 katasukashi Nishikigi 2-1
Okinoumi 2-1 hatakikomi Takekaze 1-2
Kagayaki 2-1 yorikiri Asanoyama 1-2
Kaisei 2-1 default Aoiyama 1-2
Daieisho 1-2 hikiotoshi Ikioi 1-2
Shodai 2-1 yorikiri Endo 2-1
Daishomaru 2-1 oshidashi Chiyomaru 1-2
Arawashi 3-0 sukuinage Tochinoshin 1-2
Takarafuji 1-2 uwatenage Chiyoshoma 1-2
Ichinojo 3-0 katasukashi Hokutofuji 2-1
Chiyonokuni 1-2 hatakikomi Shohozan 2-1
Mitakeumi 2-1 sukuinage Kotoshogiku 0-3
Yoshikaze 1-2 yorikiri Terunofuji 0-3
Takayasu 3-0 hikiotoshi Onosho 1-2
Goeido 3-0 katasukashi Tochiozan 0-3
Hakuho 3-0 yoritaoshi Takakeisho 1-2
Tamawashi 2-1 default Harumafuji 0-3
Kisenosato 2-1 yorikiri Chiyotairyu 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 2-0 oshidashi *Ishiura 0-2
Myogiryu 2-0 yorikiri Daiamami 0-2
Takekaze 1-1 oshitaoshi Kotoyuki 0-2
Aminishiki 2-0 hatakikomi Kagayaki 1-1
Okinoumi 1-1 yoritaoshi Aoiyama 1-1
Ikioi 1-1 oshidashi Asanoyama 1-1
Endo 2-0 shitatehineri Kaisei 1-1
Chiyomaru 1-1 yorikiri Daieisho 0-2
Shodai 1-1 yorikiri Chiyoshoma 1-1
Tochinoshin 1-1 yorikiri Daishomaru 1-1
Arawashi 2-0 hikiotoshi Chiyonokuni 0-2
Ichinojo 2-0 yorikiri Takarafuji 0-2
Hokutofuji 2-0 oshidashi Mitakeumi 1-1
Shohozan 2-0 yorikiri Terunofuji 0-2
Chiyotairyu 1-1 oshitaoshi Yoshikaze 0-2
Goeido 2-0 yorikiri Kotoshogiku 0-2
Takayasu 2-0 yorikiri Tochiozan 0-2
Takakeisho 1-1 oshidashi Harumafuji 0-2
Kisenosato 1-1 tsukiotoshi Onosho 1-1
Hakuho 2-0 okuridashi Tamawashi 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 1-0 yorikiri *Homarefuji 0-1
Nishikigi 1-0 oshidashi Daiamami 0-1
Aminishiki 1-0 uwatenage Kotoyuki 0-1
Kagayaki 1-0 oshitaoshi Takekaze 0-1
Asanoyama 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Aoiyama 1-0 hatakikomi Ikioi 0-1
Kaisei 1-0 oshidashi Daieisho 0-1
Endo 1-0 tsukidashi Chiyomaru 0-1
Daishomaru 1-0 okuridashi Shodai 0-1
Chiyoshoma 1-0 katasukashi Tochinoshin 0-1
Arawashi 1-0 kotenage Takarafuji 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Chiyonokuni 0-1
Hokutofuji 1-0 oshidashi Terunofuji 0-1
Shohozan 1-0 tsukiotoshi Yoshikaze 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Tochiozan 0-1
Takayasu 1-0 hikiotoshi Chiyotairyu 0-1
Goeido 1-0 oshidashi Takakeisho 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Kisenosato 0-1
Hakuho 1-0 uwatedashinage Kotoshogiku 0-1
Onosho 1-0 hatakikomi Harumafuji 0-1