East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O X O X O O O
Takakeisho O X O X X O O O X X X O X O X
Asanoyama O O O O O X O X O O O O X X O
Hokutofuji X O O X X X X X X X X O X O X
Daieisho X X X O O O O O O O X X X O X
Okinoumi X O X X X O O O X O O X O X O
Yutakayama O X O X X X X O O O O O X X O
Enho X O X X O X X O X X O X O X O
Ryuden O X O X X O O X X X X X O X O
Myogiryu X X X X O X X X O O X X X O X
Takarafuji X O X O O O X O O O X O X X O
Shohozan X X O X X X X O X X X X O X O
Takanosho O O O O X O O O O X O X O O O
Sadanoumi O X X X O X O X X X X O O O X
Chiyotairyu O O O X O O O X X O X X X O X
Ishiura O O O O X O X O O X X O X X O
Kotoshogiku X O X X O O O X O X O X O X X
Kaisei X X X O O O X O O O O O X X X
Tsurugisho O X X X X
Azumaryu X O O O X X O X X O X X X X X
Meisei X O X X O X X O X O O X O O X
Kotonowaka O X O O O X O O O X X X X O O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O X O O O X O O O O O O O O X
Shodai O O X O X X X O X O X O O O X
Endo X O X O O O X X O X O X O X X
Takayasu X X X X X
Tokushoryu X X X X X O X X O X X O X O X
Mitakeumi O O O O O O X X O O O X O X X
Abi X X O O O X O X X X O X X O O
Onosho O O X O O X O X X O X O O X O
Kagayaki O X O O X O X O O X X O X X O
Tamawashi O X X X X X O X X O X X O O O
Kiribayama X O X O O O X X X X O O O O O
Tochinoshin X X O X X X O O X O O X X O X
Tochiozan X X X X X X X X X X O X X O O
Terutsuyoshi X O X O O X O X X O O O X O O
Ikioi O X O O X O X O X X O O O X X
Aoiyama O O O O O O X O O O O O X X X
Nishikigi X X X X X O X X O O X O O X O
Chiyomaru O O O X X O O X X O O X X
Shimanoumi O O X O X X X O O X O X O O O
Daiamami X X O X O X O X O X X O X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 9-6 yorikiri Aoiyama 11-4
Terutsuyoshi 9-6 yorikiri Daiamami 5-10
Shimanoumi 9-6 oshidashi Chiyotairyu 8-7
Nishikigi 6-9 tsuridashi Sadanoumi 6-9
Kotonowaka 9-6 uwatehineri Tochinoshin 6-9
Kagayaki 8-7 tsukidashi Meisei 7-8
Tochiozan 3-12 okuritaoshi Myogiryu 4-11
Ryuden 6-9 yorikiri Azumaryu 5-10
Abi 7-8 oshidashi Kaisei 8-7
Enho 6-9 shitatenage Ikioi 8-7
Onosho 9-6 oshidashi Mitakeumi 10-5
Yutakayama 8-7 tsukiotoshi Chiyomaru 7-6-2
Tamawashi 6-9 oshidashi Tokushoryu 4-11
Okinoumi 8-7 uwatenage Kotoshogiku 7-8
Kiribayama 9-6 uwatenage Daieisho 8-7
Takarafuji 9-6 oshidashi Endo 7-8
Shohozan 4-11 yorikiri Hokutofuji 4-11
Takanosho 12-3 oshitaoshi Shodai 8-7
Asanoyama 11-4 oshitaoshi Takakeisho 7-8
Hakuho 13-2 yorikiri Kakuryu 12-3
Outstanding Performance Prize — Onosho (1)
Fighting Spirit Prize — Takanosho (1)
Technique Prize — Aoiyama (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotonowaka 8-6 uwatedashinage Nishikigi 5-9
Meisei 7-7 oshidashi Ishiura 8-6
Shimanoumi 8-6 tsukiotoshi Ikioi 8-6
Chiyotairyu 8-6 hatakikomi Kotoshogiku 7-7
Terutsuyoshi 8-6 oshidashi Chiyomaru 7-5-2
Tochiozan 2-12 oshidashi Azumaryu 5-9
Sadanoumi 6-8 yorikiri Shohozan 3-11
Tamawashi 5-9 oshidashi Daiamami 5-9
Myogiryu 4-10 uwatenage Enho 5-9
Tochinoshin 6-8 katasukashi Yutakayama 7-7
Takanosho 11-3 oshidashi Mitakeumi 10-4
Kiribayama 8-6 uwatehineri Okinoumi 7-7
Tokushoryu 4-10 tsukiotoshi Kaisei 8-6
Daieisho 8-6 oshitaoshi Ryuden 5-9
Hokutofuji 4-10 oshidashi Kagayaki 7-7
Abi 6-8 hikiotoshi Endo 7-7
Shodai 8-6 yorikiri Takarafuji 8-6
Takakeisho 7-7 tsukidashi Onosho 8-6
Hakuho 12-2 uwatenage Aoiyama 11-3
Kakuryu 12-2 shitatenage Asanoyama 10-4
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ikioi 8-5 yorikiri Kotonowaka 7-6
Shimanoumi 7-6 oshidashi Ishiura 8-5
Meisei 6-7 yorikiri Chiyotairyu 7-6
Chiyomaru 7-4-2 hikiotoshi Tochiozan 1-12
Sadanoumi 5-8 uwatenage Daiamami 5-8
Kotoshogiku 7-6 yorikiri Tochinoshin 5-8
Takanosho 10-3 oshidashi Aoiyama 11-2
Kiribayama 7-6 okuridashi Kaisei 8-5
Tamawashi 4-9 tsukidashi Azumaryu 5-8
Nishikigi 5-8 sukuinage Myogiryu 3-10
Onosho 8-5 okuridashi Terutsuyoshi 7-6
Mitakeumi 10-3 yorikiri Takarafuji 8-5
Shohozan 3-10 okuridashi Tokushoryu 3-10
Okinoumi 7-6 tsukiotoshi Yutakayama 7-6
Enho 5-8 hikiotoshi Daieisho 7-6
Endo 7-6 yorikiri Kagayaki 7-6
Ryuden 5-8 yorikiri Hokutofuji 3-10
Shodai 7-6 oshitaoshi Abi 5-8
Kakuryu 11-2 yorikiri Takakeisho 6-7
Hakuho 11-2 oshidashi Asanoyama 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 4-8 hikiotoshi Kotoshogiku 6-6
Ishiura 8-4 oshitaoshi Kotonowaka 7-5
Terutsuyoshi 7-5 yorikiri Meisei 5-7
Sadanoumi 4-8 yorikiri Azumaryu 5-7
Daiamami 5-7 yorikiri Tochiozan 1-11
Chiyomaru 6-4-2 tsukiotoshi Tochinoshin 5-7
Kaisei 8-4 yorikiri Shohozan 2-10
Kiribayama 6-6 yorikiri Shimanoumi 6-6
Takarafuji 8-4 tsukiotoshi Chiyotairyu 7-5
Ikioi 7-5 hatakikomi Tamawashi 3-9
Yutakayama 7-5 tsukiotoshi Abi 5-7
Aoiyama 11-1 oshidashi Mitakeumi 9-3
Kagayaki 7-5 oshidashi Okinoumi 6-6
Tokushoryu 3-9 tsukiotoshi Myogiryu 3-9
Onosho 7-5 yoritaoshi Daieisho 7-5
Hokutofuji 3-9 kimetaoshi Enho 4-8
Asanoyama 10-2 oshitaoshi Takanosho 9-3
Takakeisho 6-6 tsukiotoshi Ryuden 4-8
Shodai 6-6 yorikiri Hakuho 10-2
Kakuryu 10-2 uwatenage Endo 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Aoiyama 10-1 tsukidashi Kotonowaka 7-4
Kotoshogiku 6-5 yorikiri Chiyomaru 5-4-2
Ikioi 6-5 yorikiri Daiamami 4-7
Terutsuyoshi 6-5 oshidashi Azumaryu 5-6
Kaisei 7-4 yorikiri Chiyotairyu 7-4
Meisei 5-6 hikkake Sadanoumi 3-8
Takanosho 9-2 oshidashi Ishiura 7-4
Kiribayama 5-6 okurinage Nishikigi 3-8
Shimanoumi 6-5 oshidashi Shohozan 2-9
Tochiozan 1-10 hatakikomi Tamawashi 3-8
Tochinoshin 5-6 hatakikomi Kagayaki 6-5
Yutakayama 6-5 oshidashi Takarafuji 7-4
Enho 4-7 tsukiotoshi Tokushoryu 2-9
Okinoumi 6-5 yorikiri Myogiryu 3-8
Mitakeumi 9-2 okuridashi Daieisho 7-4
Endo 6-5 yorikiri Onosho 6-5
Asanoyama 9-2 yorikiri Ryuden 4-7
Abi 5-6 oshidashi Takakeisho 5-6
Kakuryu 9-2 oshidashi Shodai 5-6
Hakuho 10-1 oshidashi Hokutofuji 2-9
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoyuki 4-6 oshidashi Daiamami 4-6
Azumaryu 5-5 uwatenage Kotoshogiku 5-5
Aoiyama 9-1 tsukidashi Shimanoumi 5-5
Kaisei 6-4 oshidashi Ishiura 7-3
Meisei 4-6 tsukiotoshi Ikioi 5-5
Terutsuyoshi 5-5 ashitori Kotonowaka 7-3
Nishikigi 3-7 kimedashi Tochiozan 0-10
Tochinoshin 4-6 oshidashi Shohozan 2-8
Chiyotairyu 7-3 hatakikomi Kiribayama 4-6
Takarafuji 7-3 tsukiotoshi Takanosho 8-2
Tamawashi 3-7 uwatenage Sadanoumi 3-7
Yutakayama 5-5 tsukiotoshi Kagayaki 6-4
Okinoumi 5-5 tsukiotoshi Tokushoryu 2-8
Daieisho 7-3 oshidashi Abi 4-6
Myogiryu 3-7 hikiotoshi Hokutofuji 2-8
Mitakeumi 8-2 oshidashi Endo 5-5
Asanoyama 8-2 oshidashi Enho 3-7
Shodai 5-5 hatakikomi Takakeisho 5-5
Onosho 6-4 oshidashi Hakuho 9-1
Kakuryu 8-2 yorikiri Ryuden 4-6
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotonowaka 7-2 kotenage *Hidenoumi 3-6
Daiamami 4-5 yorikiri Azumaryu 4-5
Kaisei 5-4 oshidashi Meisei 3-6
Ishiura 7-2 okuridashi Ikioi 5-4
Shimanoumi 5-4 oshitaoshi Terutsuyoshi 4-5
Aoiyama 8-1 oshidashi Chiyotairyu 6-3
Kotoshogiku 5-4 yorikiri Tochiozan 0-9
Nishikigi 2-7 oshidashi Shohozan 2-7
Takanosho 8-1 oshidashi Tamawashi 2-7
Takarafuji 6-3 kimedashi Kiribayama 4-5
Kagayaki 6-3 tsukidashi Sadanoumi 3-6
Myogiryu 2-7 oshidashi Tochinoshin 3-6
Tokushoryu 2-7 yorikiri Onosho 5-4
Daieisho 6-3 oshidashi Okinoumi 4-5
Endo 5-4 tsukidashi Enho 3-6
Mitakeumi 7-2 oshidashi Hokutofuji 2-7
Asanoyama 7-2 yorikiri Shodai 4-5
Yutakayama 4-5 oshidashi Takakeisho 5-4
Kakuryu 7-2 oshidashi Abi 4-5
Hakuho 9-0 oshidashi Ryuden 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Meisei 3-5 default Chiyomaru 5-3
Shimanoumi 4-4 yorikiri Kotoshogiku 4-4
Aoiyama 7-1 hatakikomi Daiamami 3-5
Ishiura 6-2 katasukashi Nishikigi 1-7
Ikioi 5-3 oshidashi Azumaryu 4-4
Kotonowaka 6-2 tsukidashi Chiyotairyu 6-2
Kaisei 4-4 yorikiri Terutsuyoshi 4-4
Shohozan 2-6 uwatenage Tochiozan 0-8
Takarafuji 5-3 oshidashi Sadanoumi 3-5
Tochinoshin 3-5 shitatedashinage Tamawashi 2-6
Takanosho 7-1 hikiotoshi Myogiryu 1-7
Kagayaki 5-3 yorikiri Kiribayama 4-4
Enho 3-5 katasukashi Onosho 5-3
Daieisho 5-3 oshidashi Tokushoryu 1-7
Okinoumi 4-4 yorikiri Endo 4-4
Yutakayama 3-5 sukuinage Asanoyama 6-2
Shodai 4-4 yorikiri Ryuden 4-4
Takakeisho 5-3 oshidashi Hokutofuji 2-6
Hakuho 8-0 tottari Abi 4-4
Kakuryu 6-2 oshidashi Mitakeumi 6-2
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 4-3 yorikiri Shimanoumi 3-4
Daiamami 3-4 yorikiri Nishikigi 1-6
Kotonowaka 5-2 yorikiri Kaisei 3-4
Kotoshogiku 4-3 sukuinage Meisei 2-5
Chiyomaru 5-2 tsukidashi Ishiura 5-2
Terutsuyoshi 4-3 shitatenage Aoiyama 6-1
Chiyotairyu 6-1 hatakikomi Ikioi 4-3
Sadanoumi 3-4 tsukitoshi Tochiozan 0-7
Tochinoshin 2-5 uwatenage Takarafuji 4-3
Takanosho 6-1 yorikiri Kagayaki 4-3
Tamawashi 2-5 oshidashi Myogiryu 1-6
Onosho 5-2 uwatedashinage Kiribayama 4-3
Ryuden 4-3 abisetaoshi Shohozan 1-6
Daieisho 4-3 oshidashi Yutakayama 2-5
Abi 4-3 hatakikomi Hokutofuji 2-5
Okinoumi 3-4 yorikiri Shodai 3-4
Asanoyama 6-1 kotenage Endo 4-3
Takakeisho 4-3 tsukiotoshi Tokushoryu 1-6
Kakuryu 5-2 oshitaoshi Enho 2-5
Hakuho 7-0 oshidashi Mitakeumi 6-1
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 4-2 tsukidashi Kotonowaka 4-2
Kaisei 3-3 yorikiri Azumaryu 3-3
Nishikigi 1-5 yorikiri Shimanoumi 3-3
Kotoshogiku 3-3 yorikiri Daiamami 2-4
Aoiyama 6-0 hatakikomi Meisei 2-4
Ikioi 4-2 sukuinage Terutsuyoshi 3-3
Chiyotairyu 5-1 hatakikomi Sadanoumi 2-4
Takanosho 5-1 yorikiri Tochiozan 0-6
Ishiura 5-1 uwatenage Tochinoshin 1-5
Kiribayama 4-2 uwatenage Shohozan 1-5
Kagayaki 4-2 oshidashi Myogiryu 1-5
Ryuden 3-3 yorikiri Tamawashi 1-5
Takarafuji 4-2 tsukiotoshi Onosho 4-2
Okinoumi 2-4 oshidashi Abi 3-3
Endo 4-2 oshidashi Hokutofuji 2-4
Mitakeumi 6-0 yorikiri Asanoyama 5-1
Daieisho 3-3 oshidashi Shodai 3-3
Takakeisho 3-3 tsukidashi Enho 2-4
Hakuho 6-0 yorikiri Yutakayama 2-4
Tokushoryu 1-5 yorikiri Kakuryu 4-2
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotonowaka 4-1 yorikiri Azumaryu 3-2
Daiamami 2-3 yorikiri Chiyomaru 3-2
Meisei 2-3 yorikiri Nishikigi 0-5
Kaisei 2-3 oshidashi Shimanoumi 3-2
Aoiyama 5-0 default Tsurugisho 1-4
Kotoshogiku 2-3 yorikiri Ishiura 4-1
Sadanoumi 2-3 uwatenage Ikioi 3-2
Terutsuyoshi 3-2 shitatenage Tochinoshin 1-4
Chiyotairyu 4-1 hatakikomi Takanosho 4-1
Kiribayama 3-2 yorikiri Tochiozan 0-5
Myogiryu 1-4 oshidashi Shohozan 1-4
Onosho 4-1 oshidashi Tamawashi 1-4
Takarafuji 3-2 yorikiri Ryuden 2-3
Abi 3-2 uwatenage Kagayaki 3-2
Enho 2-3 hikkake Okinoumi 1-4
Daieisho 2-3 oshidashi Hokutofuji 2-3
Endo 3-2 yorikiri Shodai 3-2
Asanoyama 5-0 default Takayasu 0-5
Mitakeumi 5-0 yorikiri Takakeisho 2-3
Kakuryu 4-1 oshidashi Yutakayama 2-3
Hakuho 5-0 shitatenage Tokushoryu 5-0
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 3-1 hatakikomi Meisei 1-3
Kotonowaka 3-1 yorikiri Tsurugisho 1-3
Shimanoumi 3-1 yorikiri Chiyomaru 3-1
Kaisei 1-3 yorikiri Daiamami 1-3
Aoiyama 4-0 kotenage Nishikigi 0-4
Ishiura 4-0 yorikiri Chiyotairyu 3-1
Terutsuyoshi 2-2 shitatenage Kotoshogiku 1-3
Ikioi 3-1 oshidashi Tochiozan 0-4
Takanosho 4-0 yorikiri Tochinoshin 1-3
Kiribayama 2-2 shitatenage Sadanoumi 1-3
Takarafuji 2-2 sukuinage Tamawashi 1-3
Kagayaki 3-1 oshidashi Shohozan 1-3
Onosho 3-1 oshidashi Ryuden 2-2
Abi 2-2 hikiotoshi Myogiryu 0-4
Mitakeumi 4-0 yorikiri Yutakayama 2-2
Endo 2-2 yoritaoshi Tokushoryu 0-4
Asanoyama 4-0 sukuinage Hokutofuji 2-2
Shodai 3-1 yorikiri Enho 1-3
Daieisho 1-3 oshidashi Takakeisho 2-2
Hakuho 4-0 uwatenage Okinoumi 1-3
Kakuryu 3-1 tsukiotoshi Takayasu 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 1-2 oshidashi Meisei 1-2
Kotonowaka 2-1 sukuinage Shimanoumi 2-1
Chiyomaru 3-0 hatakikomi Tsurugisho 1-2
Azumaryu 2-1 hatakikomi Nishikigi 0-3
Aoiyama 3-0 oshidashi Kotoshogiku 1-2
Ikioi 2-1 yorikiri Kaisei 0-3
Chiyotairyu 3-0 uwatenage Terutsuyoshi 1-2
Ishiura 3-0 shitatehineri Tochiozan 0-3
Takanosho 3-0 yorikiri Sadanoumi 1-2
Tochinoshin 1-2 yorikiri Kiribayama 1-2
Shohozan 1-2 okuridashi Takarafuji 1-2
Kagayaki 2-1 oshidashi Tamawashi 1-2
Ryuden 2-1 yorikiri Myogiryu 0-3
Abi 1-2 hikiotoshi Onosho 2-1
Yutakayama 2-1 oshitaoshi Enho 1-2
Hokutofuji 2-1 oshidashi Tokushoryu 0-3
Mitakeumi 3-0 oshidashi Shodai 2-1
Asanoyama 3-0 oshidashi Daieisho 0-3
Takakeisho 2-1 tsukidashi Endo 1-2
Kakuryu 2-1 yorikiri Okinoumi 1-2
Hakuho 3-0 yorikiri Takayasu 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Meisei 1-1 katasukashi Kotonowaka 1-1
Shimanoumi 2-0 tsukiotoshi Daiamami 0-2
Azumaryu 1-1 yorikiri Tsurugisho 1-1
Chiyomaru 2-0 hikiotoshi Nishikigi 0-2
Kotoshogiku 1-1 yorikiri Kaisei 0-2
Aoiyama 2-0 hatakikomi Ikioi 1-1
Ishiura 2-0 oshidashi Sadanoumi 1-1
Terutsuyoshi 1-1 oshidashi Tochiozan 0-2
Chiyotairyu 2-0 oshidashi Tochinoshin 0-2
Takanosho 2-0 tsukiotoshi Shohozan 0-2
Kiribayama 1-1 okuridashi Tamawashi 1-1
Takarafuji 1-1 hatakikomi Myogiryu 0-2
Onosho 2-0 hatakikomi Kagayaki 1-1
Enho 1-1 shitatenage Ryuden 1-1
Mitakeumi 2-0 oshidashi Abi 0-2
Endo 1-1 oshidashi Yutakayama 1-1
Asanoyama 2-0 uwatedashinage Tokushoryu 0-2
Shodai 2-0 sukuinage Takayasu 0-2
Okinoumi 1-1 uwatenage Takakeisho 1-1
Hakuho 2-0 sukuinage Daieisho 0-2
Hokutofuji 1-1 okuritaoshi Kakuryu 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotonowaka 1-0 yorikiri Daiamami 0-1
Shimanoumi 1-0 yorikiri Meisei 0-1
Chiyomaru 1-0 oshidashi Azumaryu 0-1
Tsurugisho 1-0 yorikiri Nishikigi 0-1
Aoiyama 1-0 oshidashi Kaisei 0-1
Ikioi 1-0 yorikiri Kotoshogiku 0-1
Ishiura 1-0 hatakikomi Terutsuyoshi 0-1
Chiyotairyu 1-0 hatakikomi Tochiozan 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Takanosho 1-0 okuridashi Kiribayama 0-1
Tamawashi 1-0 tsukiotoshi Shohozan 0-1
Kagayaki 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Onosho 1-0 shitatenage Myogiryu 0-1
Ryuden 1-0 hatakikomi Abi 0-1
Mitakeumi 1-0 oshitaoshi Enho 0-1
Yutakayama 1-0 oshidashi Hokutofuji 0-1
Shodai 1-0 oshidashi Tokushoryu 0-1
Asanoyama 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Takayasu 0-1
Kakuryu 1-0 okuridashi Daieisho 0-1
Hakuho 1-0 hatakikomi Endo 0-1