Sumo Daily Bouts

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichinojo 8-7 uwatedashinage Chiyoshoma 8-7
Sadanoumi 5-10 yorikiri *Ishiura 8-7
Meisei 9-6 oshidashi Shimanoumi 11-4
Chiyonokuni 10-5 kotenage Kotoeko 6-9
Akua 9-6 kubinage Tokushoryu 8-7
Terutsuyoshi 5-10 oshidashi Kaisei 6-9
Aoiyama 6-9 oshidashi Chiyotairyu 9-6
Endo 8-7 hatakikomi Hoshoryu 7-8
Enho 3-12 yorikiri Tobizaru 6-9
Hokutofuji 11-4 yorikiri Ryuden 9-6
Yutakayama 6-9 oshidashi Kagayaki 5-10
Daieisho 10-5 kubinage Kotoshoho 8-7
Onosho 7-8 oshidashi Myogiryu 4-11
Wakatakakage 7-8 yorikiri Kotonowaka 7-8
Okinoumi 6-9 uwatenage Kiribayama 3-12
Takayasu 8-7 yorikiri Tamawashi 8-7
Tochinoshin 9-6 hatakikomi Takanosho 8-7
Mitakeumi 7-8 tsukiotoshi Takarafuji 9-6
Terunofuji 13-2 abisetaoshi Takakeisho 13-2
Championship ——-
Fighting Spirit Prize — Chiyonokuni (2), Shimanoumi (2)
Technique Prize — Terunofuji (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 8-6 hatakikomi *Ishiura 8-6
Yutakayama 5-9 tsukidashi Sadanoumi 4-10
Chiyotairyu 9-5 tsukidashi Meisei 8-6
Tokushoryu 8-6 yorikiri Kotonowaka 7-7
Akua 8-6 hatakikomi Kotoeko 6-8
Ichinojo 7-7 hatakikomi Aoiyama 5-9
Terutsuyoshi 4-10 sotokomata Enho 2-12
Tochinoshin 8-6 yorikiri Kaisei 6-8
Tamawashi 8-6 oshidashi Chiyonokuni 9-5
Myogiryu 4-10 okuridashi Hoshoryu 7-7
Endo 7-7 oshidashi Kagayaki 5-9
Hokutofuji 10-4 hatakikomi Onosho 6-8
Daieisho 9-5 oshidashi Ryuden 9-5
Tobizaru 6-8 hatakikomi Kiribayama 3-11
Wakatakakage 6-8 yorikiri Okinoumi 5-9
Terunofuji 12-2 yorikiri Shimanoumi 11-3
Kotoshoho 8-6 oshitaoshi Takayasu 7-7
Takanosho 8-6 oshidashi Takarafuji 9-5
Takakeisho 13-1 tsukidashi Mitakeumi 6-8
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyomaru 8-5 tsukidashi Akua 7-6
Chiyonokuni 9-4 oshidashi Yutakayama 4-9
Chiyoshoma 7-6 oshitaoshi Enho 2-11
Sadanoumi 4-9 yorikiri Kaisei 6-7
Meisei 8-5 oshidashi Kotonowaka 7-6
Ichinojo 6-7 uwatedashinage Kotoeko 6-7
Aoiyama 5-8 hatakikomi Hoshoryu 7-6
Chiyotairyu 8-5 hatakikomi Endo 6-7
Hokutofuji 9-4 yorikiri Tokushoryu 7-6
Tochinoshin 7-6 yorikiri Okinoumi 5-8
Tamawashi 7-6 oshidashi Kagayaki 5-8
Takarafuji 9-4 yorikiri Daieisho 8-5
Onosho 6-7 oshitaoshi Kotoshoho 7-6
Wakatakakage 5-8 tsukiotoshi Myogiryu 3-10
Kiribayama 3-10 yorikiri Terutsuyoshi 3-10
Tobizaru 5-8 kekaeshi Takayasu 7-6
Terunofuji 11-2 oshidashi Ryuden 9-4
Takanosho 7-6 oshitaoshi Mitakeumi 6-7
Takakeisho 12-1 oshidashi Shimanoumi 11-2
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotonowaka 7-5 uwatedashinage *Chiyonoo 4-8
Ichinojo 5-7 tsukitaoshi Enho 2-10
Shimanoumi 11-1 shitatedashinage Ryuden 9-3
Meisei 7-5 oshidashi Chiyoshoma 6-6
Tokushoryu 7-5 oshidashi Chiyotairyu 7-5
Kaisei 6-6 oshidashi Kotoeko 6-6
Yutakayama 4-8 oshidashi Aoiyama 4-8
Hoshoryu 7-5 abisetaoshi Terutsuyoshi 3-9
Akua 7-5 yoritaoshi Endo 6-6
Chiyonokuni 8-4 hatakikomi Myogiryu 3-9
Hokutofuji 8-4 yorikiri Tochinoshin 6-6
Kotoshoho 7-5 hatakikomi Okinoumi 5-7
Kagayaki 5-7 oshidashi Onosho 5-7
Kiribayama 2-10 yorikiri Sadanoumi 3-9
Wakatakakage 4-8 yoritaoshi Tobizaru 4-8
Takayasu 7-5 hatakikomi Daieisho 8-4
Terunofuji 10-2 yorikiri Mitakeumi 6-6
Takanosho 6-6 yorikiri Tamawashi 6-6
Takakeisho 11-1 tsukidashi Takarafuji 8-4
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyotairyu 7-4 tsukidashi *Ishiura 6-5
Shimanoumi 10-1 oshitaoshi Hoshoryu 6-5
Akua 6-5 yorikiri Kaisei 5-6
Ichinojo 4-7 oshidashi Yutakayama 3-8
Sadanoumi 3-8 yorikiri Enho 2-9
Meisei 6-5 hatakikomi Chiyonokuni 7-4
Tokushoryu 6-5 tottari Chiyoshoma 6-5
Terutsuyoshi 3-8 oshidashi Kotonowaka 6-5
Aoiyama 4-7 hatakikomi Kotoeko 6-5
Ryuden 9-2 okuritaoshi Takarafuji 8-3
Hokutofuji 7-4 tsukiotoshi Endo 6-5
Daieisho 8-3 tsukidashi Tamawashi 6-5
Onosho 5-6 yorikiri Okinoumi 5-6
Wakatakakage 3-8 oshidashi Kagayaki 4-7
Tochinoshin 6-5 yorikiri Kiribayama 1-10
Terunofuji 9-2 kimedashi Myogiryu 3-8
Tobizaru 4-7 hatakikomi Takanosho 5-6
Takayasu 6-5 oshidashi Mitakeumi 6-5
Takakeisho 10-1 tsukiotoshi Kotoshoho 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 6-4 hatakikomi *Midorifuji 7-3
Shimanoumi 9-1 yorikiri Chiyonokuni 7-3
Kotonowaka 6-4 yoritaoshi Akua 5-5
Hoshoryu 6-4 uwatenage Sadanoumi 2-8
Enho 2-8 tsukiotoshi Chiyotairyu 6-4
Meisei 5-5 oshitaoshi Tokushoryu 5-5
Kaisei 5-5 yorikiri Aoiyama 3-7
Yutakayama 3-7 hatakikomi Terutsuyoshi 2-8
Ichinojo 3-7 yorikiri Tochinoshin 5-5
Kotoeko 6-4 kotenage Endo 6-4
Ryuden 8-2 oshidashi Tamawashi 6-4
Hokutofuji 6-4 oshidashi Takarafuji 8-2
Daieisho 7-3 oshidashi Okinoumi 5-5
Kagayaki 4-6 yorikiri Kiribayama 1-9
Onosho 4-6 abisetaoshi Wakatakakage 2-8
Terunofuji 8-2 tsuridashi Tobizaru 3-7
Kotoshoho 6-4 okuridashi Mitakeumi 6-4
Takanosho 5-5 oshidashi Takayasu 5-5
Takakeisho 9-1 hatakikomi Myogiryu 3-7
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 5-4 yorikiri *Akiseyama 5-4
Kotonowaka 5-4 sukuinage Hoshoryu 5-4
Kaisei 4-5 yorikiri Ichinojo 2-7
Shimanoumi 8-1 okuridashi Yutakayama 2-7
Chiyotairyu 6-3 tsukidashi Sadanoumi 2-7
Chiyonokuni 7-2 tsukidashi Tokushoryu 5-4
Chiyoshoma 5-4 uwatenage Terutsuyoshi 2-7
Enho 1-8 yorikiri Aoiyama 3-6
Endo 6-3 tsukitaoshi Meisei 4-5
Ryuden 7-2 sukuinage Tochinoshin 5-4
Tamawashi 6-3 oshidashi Kotoeko 5-4
Takarafuji 8-1 tsukiotoshi Okinoumi 5-4
Hokutofuji 5-4 oshidashi Kagayaki 3-6
Daieisho 6-3 oshidashi Wakatakakage 2-7
Onosho 3-6 oshidashi Kiribayama 1-8
Takayasu 5-4 okuridashi Terunofuji 7-2
Kotoshoho 5-4 tsukiotoshi Takanosho 4-5
Myogiryu 3-6 yorikiri Mitakeumi 6-3
Tobizaru 3-6 hatakikomi Takakeisho 8-1
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shimanoumi 7-1 yorikiri *Chiyomaru 5-3
Hoshoryu 5-3 yorikiri Ichinojo 2-6
Kotonowaka 4-4 okuridashi Yutakayama 2-6
Chiyoshoma 4-4 okuridashi Kaisei 3-5
Akua 4-4 uwatehineri Enho 0-8
Ryuden 6-2 yorikiri Chiyotairyu 5-3
Aoiyama 3-5 tsukidashi Sadanoumi 2-6
Tochinoshin 5-3 hatakikomi Meisei 4-4
Endo 5-3 yorikiri Chiyonokuni 6-2
Takarafuji 7-1 yorikiri Kotoeko 5-3
Tokushoryu 5-3 hatakikomi Tamawashi 5-3
Kotoshoho 4-4 oshitaoshi Terutsuyoshi 2-6
Okinoumi 5-3 yorikiri Kagayaki 3-5
Wakatakakage 2-6 oshitaoshi Kiribayama 1-7
Daieisho 5-3 oshidashi Terunofuji 7-1
Takayasu 4-4 hatakikomi Onosho 2-6
Mitakeumi 6-2 uwatenage Tobizaru 2-6
Myogiryu 2-6 oshidashi Takanosho 4-4
Takakeisho 8-0 hikiotoshi Hokutofuji 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Ishiura 4-3 oshidashi Kotonowaka 3-4
Hoshoryu 4-3 watashikomi Chiyonokuni 6-1
Shimanoumi 6-1 okuridashi Kaisei 3-4
Chiyotairyu 5-2 tsukiotoshi Yutakayama 2-5
Sadanoumi 2-5 sukuinage Chiyoshoma 3-4
Meisei 4-3 yorikiri Ichinojo 2-5
Akua 3-4 uwatedashinage Ryuden 5-2
Kotoeko 5-2 kotenage Enho 0-7
Tochinoshin 4-3 yorikiri Endo 4-3
Tamawashi 5-2 hatakikomi Terutsuyoshi 2-5
Takarafuji 6-1 yorikiri Tokushoryu 4-3
Aoiyama 2-5 hatakikomi Kotoshoho 3-4
Daieisho 4-3 tsukidashi Myogiryu 1-6
Tobizaru 2-5 okuridashi Onosho 2-5
Takayasu 3-4 yorikiri Kiribayama 1-6
Terunofuji 7-0 sukuinage Wakatakakage 1-6
Kagayaki 3-4 hikiotoshi Takanosho 4-3
Mitakeumi 5-2 oshidashi Hokutofuji 4-3
Takakeisho 7-0 oshidashi Okinoumi 4-3
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyotairyu 4-2 oshidashi *Shohozan 1-5
Ichinojo 2-4 yorikiri Shimanoumi 5-1
Yutakayama 2-4 oshidashi Chiyoshoma 3-3
Kaisei 3-3 yorikiri Kotonowaka 3-3
Akua 2-4 uwatenage Sadanoumi 1-5
Chiyonokuni 6-0 hatakikomi Enho 0-6
Tokushoryu 4-2 oshitaoshi Hoshoryu 3-3
Aoiyama 1-5 oshitaoshi Meisei 3-3
Ryuden 5-1 hatakikomi Terutsuyoshi 2-4
Tochinoshin 3-3 uwatenage Kotoeko 4-2
Tamawashi 4-2 oshidashi Myogiryu 1-5
Kotoshoho 3-3 oshidashi Endo 4-2
Takarafuji 5-1 hatakikomi Tobizaru 1-5
Onosho 2-4 okuridashi Daieisho 3-3
Terunofuji 6-0 yorikiri Kiribayama 1-5
Takayasu 2-4 hatakikomi Wakatakakage 1-5
Mitakeumi 4-2 yorikiri Okinoumi 4-2
Takanosho 4-2 hatakikomi Hokutofuji 4-2
Takakeisho 6-0 hatakikomi Kagayaki 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shimanoumi 5-0 yorikiri Kotonowaka 3-2
Ichinojo 1-4 yoritaoshi Akua 1-4
Chiyoshoma 3-2 hatakikomi Hoshoryu 3-3
Chiyotairyu 3-2 yorikiri Kaisei 2-3
Chiyonokuni 5-0 hatakikomi Sadanoumi 1-4
Meisei 3-2 tsukiotoshi Yutakayama 1-4
Ryuden 4-1 oshitaoshi Enho 0-5
Terutsuyoshi 2-3 hatakikomi Kotoeko 4-1
Tokushoryu 3-2 oshidashi Tochinoshin 2-3
Tamawashi 3-2 oshidashi Aoiyama 0-5
Takarafuji 4-1 okuridashi Endo 4-1
Kotoshoho 2-3 oshidashi Tobizaru 1-4
Kagayaki 2-3 oshitaoshi Myogiryu 1-4
Okinoumi 4-1 tsukiotoshi Takayasu 1-4
Terunofuji 5-0 uwatenage Hokutofuji 4-1
Takanosho 3-2 oshidashi Kiribayama 1-4
Mitakeumi 3-2 yorikiri Wakatakakage 1-4
Takakeisho 5-0 tsukidashi Daieisho 3-2
Onosho 1-4 default Shodai 3-2
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shimanoumi 4-0 tsukiotoshi Akua 1-3
Kotonowaka 3-1 uwatenage Chiyoshoma 2-2
Chiyotairyu 2-2 hatakikomi Hoshoryu 3-1
Chiyonokuni 4-0 kakenage Kaisei 2-2
Sadanoumi 1-3 yorikiri Ichinojo 0-4
Ryuden 3-1 shitatedashinage Yutakayama 1-3
Meisei 2-2 oshitaoshi Enho 0-4
Kotoeko 4-0 tsukiotoshi Tokushoryu 2-2
Tochinoshin 2-2 yorikiri Terutsuyoshi 1-3
Takarafuji 3-1 hikiotoshi Aoiyama 0-4
Endo 4-0 oshidashi Tamawashi 2-2
Myogiryu 1-3 oshitaoshi Kotoshoho 1-3
Kagayaki 1-3 oshidashi Tobizaru 1-3
Terunofuji 4-0 yorikiri Okinoumi 3-1
Hokutofuji 4-0 oshidashi Takayasu 1-3
Kiribayama 1-3 katasukashi Mitakeumi 2-2
Takanosho 2-2 yorikiri Wakatakakage 1-3
Daieisho 3-1 tsukidashi Shodai 3-1
Takakeisho 4-0 oshidashi Onosho 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 1-2 hatakikomi *Midorifuji 1-2
Shimanoumi 3-0 oshidashi Chiyoshoma 2-1
Chiyonokuni 3-0 oshidashi Kotonowaka 2-1
Chiyotairyu 1-2 hikiotoshi Ichinojo 0-3
Kaisei 2-1 watashikomi Yutakayama 1-2
Hoshoryu 3-0 kotenage Enho 0-3
Ryuden 2-1 shitatedashinage Meisei 1-2
Kotoeko 3-0 yorikiri Sadanoumi 0-3
Terutsuyoshi 1-2 oshidashi Aoiyama 0-3
Endo 3-0 yorikiri Tokushoryu 2-1
Tamawashi 2-1 oshidashi Takarafuji 2-1
Tochinoshin 1-2 uwatenage Kotoshoho 1-2
Tobizaru 1-2 tsukiotoshi Myogiryu 0-3
Hokutofuji 3-0 oshidashi Daieisho 2-1
Terunofuji 3-0 oshidashi Onosho 0-3
Okinoumi 3-0 katasukashi Takanosho 1-2
Mitakeumi 2-1 oshidashi Kagayaki 0-3
Wakatakakage 1-2 default Asanoyama 1-2
Takakeisho 3-0 tsukiotoshi Kiribayama 0-3
Shodai 3-0 tsukiotoshi Takayasu 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 2-0 tsukiotoshi *Akiseyama 1-1
Shimanoumi 2-0 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Chiyonokuni 2-0 hatakikomi Akua 0-2
Kotonowaka 2-0 oshidashi Ichinojo 0-2
Hoshoryu 2-0 uchigake Yutakayama 1-1
Kaisei 1-1 oshitaoshi Enho 0-2
Ryuden 1-1 shitatenage Sadanoumi 0-2
Kotoeko 2-0 oshidashi Meisei 1-1
Tokushoryu 2-0 hatakikomi Aoiyama 0-2
Endo 2-0 hatakikomi Terutsuyoshi 0-2
Takarafuji 2-0 yorikiri Tochinoshin 0-2
Kotoshoho 1-1 tsukidashi Tamawashi 1-1
Hokutofuji 2-0 tsukiotoshi Tobizaru 0-2
Okinoumi 2-0 yorikiri Myogiryu 0-2
Takayasu 1-1 oshidashi Kagayaki 0-2
Daieisho 2-0 tsukiotoshi Mitakeumi 1-1
Takanosho 1-1 yorikiri Onosho 0-2
Takakeisho 2-0 tsukidashi Wakatakakage 0-2
Shodai 2-0 yorikiri Kiribayama 0-2
Terunofuji 2-0 uwatenage Asanoyama 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shimanoumi 1-0 oshidashi *Chiyonoo 0-1
Chiyoshoma 1-0 shitatenage Akua 0-1
Kotonowaka 1-0 katasukashi Chiyotairyu 0-1
Chiyonokuni 1-0 oshidashi Ichinojo 0-1
Hoshoryu 1-0 shitatenage Kaisei 0-1
Yutakayama 1-0 oshitaoshi Enho 0-1
Meisei 1-0 oshidashi Sadanoumi 0-1
Kotoeko 1-0 kakenage Ryuden 0-1
Tokushoryu 1-0 oshitaoshi Terutsuyoshi 0-1
Endo 1-0 oshidashi Aoiyama 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Tochinoshin 0-1
Takarafuji 1-0 oshitaoshi Kotoshoho 0-1
Hokutofuji 1-0 oshidashi Myogiryu 0-1
Okinoumi 1-0 oshidashi Tobizaru 0-1
Terunofuji 1-0 yorikiri Kagayaki 0-1
Daieisho 1-0 tsukiotoshi Takanosho 0-1
Mitakeumi 1-0 yorikiri Onosho 0-1
Shodai 1-0 tsukiotoshi Wakatakakage 0-1
Asanoyama 1-0 yorikiri Kiribayama 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Takayasu 0-1