East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O X O O
Harumafuji O O O X X
Kotoshogiku X O O O X X X O O O O O X O X
Myogiryu
Jokoryu X X X X X O O X X O X O X X X
Terunofuji O X X X X X X O X O O X X O O
Takayasu O X X X X O O X O X O X O O X
Aoiyama O O X X X X O O O X O O O O O
Takarafuji X O O X O X O X X O X O O O X
Toyohibiki O X O X O X O X X X O O X O O
Aminishiki X O O X X O O O O O O O O X X
Shohozan O X O X O O X X X X O O X X X
Tochiozan O O X O O X X O X O O O O O O
Tamawashi O X X X O X X X X O O O O X O
Ichinojo O O O O O O X O O O O O O X O
Chiyomaru X X X X O O O X X X X X X O X
Sadanoumi O X O O X O O O X X X X O O X
Homasho
Kyokutenho O O O O X O X O X X O X X
Kyokushuho X X O O O X X O O X X X O O X
Tokitenku O X X X O X X X X X O X O O O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O O O O O O O X O O X X O X
Kisenosato O X O O O O O O X X X X O X O
Goeido X O X O O O O X O X X X O X O
Takekaze X O O X O O X X O X X X O O X
Chiyotairyu X X X O X X X X X X X
Endo X X X X X X X O X X O X O X X
Toyonoshima X X X X X O O O O X O O
Yoshikaze O X O O O X X O O X X X X X O
Osunaarashi X O X O O X X X O X X O X O O
Ikioi O O X O X O O X X O O O O X O
Kaisei X X O X X O O O X X X O O O O
Chiyootori X O X O X X O O O O O X X X O
Arawashi X X X O X X X O X O X O X O X
Tochinowaka X X O O X X X X O X O X X X X
Kitataiki O O X X O O O X O X X X X X O
Takanoiwa X O X X X O X O O X X X O O O
Sadanofuji O X X X X O X X X O X X O X X
Sokokurai X O O X O X O X O O X O X X X
Azumaryu
Okinoumi X O O O O O O X O O O O X X X
Kagamio X X X O X X O O O O X X X X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagamio 6-9 tottari *Sotairyu 5-10
Tokitenku 6-9 yorikiri *Wakanosato 6-9
Takanoiwa 7-8 oshidashi Kyokushuho 7-8
*Homarefuji 11-4 oshidashi Chiyomaru 4-11
Kitataiki 7-8 yorikiri Sokokurai 7-8
Tamawashi 7-8 kotenage Kyokutenho 8-7
Chiyootori 8-7 yorikiri Sadanofuji 4-11
Kaisei 8-7 oshidashi Sadanoumi 8-7
Ichinojo 13-2 oshidashi Aminishiki 10-5
Ikioi 10-5 kotenage Okinoumi 10-5
Tochiozan 11-4 oshidashi Takarafuji 8-7
Yoshikaze 7-8 tsukiotoshi Shohozan 6-9
Toyonoshima 6-6-3 yorikiri Tochinowaka 4-11
Aoiyama 10-5 tsukiotoshi Takayasu 7-8
Osunaarashi 7-8 yoritaoshi Endo 3-12
Terunofuji 6-9 kotenage Arawashi 5-10
Toyohibiki 8-7 tsukihiza Jokoryu 4-11
Goeido 8-7 oshidashi Takekaze 7-8
Kisenosato 9-6 yorikiri Kotoshogiku 9-6
Hakuho 14-1 kakenage Kakuryu 11-4
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
Outstanding Performance Prize — Ichinojo (1)

Fighting Spirit Prize — Ichinojo (1)

Technique Prize — Aminishiki (6)

14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokitenku 5-9 okuridashi *Shotenro 5-9
*Tochinoshin 14-0 yorikiri Okinoumi 10-4
Chiyomaru 4-10 oshidashi *Amuru 8-6
Takanoiwa 6-8 yorikiri Kitataiki 6-8
Tochiozan 10-4 hatakikomi Sokokurai 7-7
Kyokushuho 7-7 hatakikomi Shohozan 6-8
Sadanoumi 8-6 yoritaoshi Chiyootori 7-7
Kaisei 7-7 yorikiri Kagamio 5-9
Toyohibiki 7-7 oshidashi Kyokutenho 8-6
Aoiyama 9-5 hatakikomi Yoshikaze 6-8
Takayasu 7-7 sukuinage Tamawashi 6-8
Toyonoshima 5-6-3 oshidashi Sadanofuji 4-10
Terunofuji 5-9 sotogake Tochinowaka 4-10
Arawashi 5-9 tsukiotoshi Endo 3-11
Osunaarashi 6-8 tsukitaoshi Jokoryu 4-10
Takekaze 7-7 hatakikomi Ikioi 9-5
Kotoshogiku 9-5 kotenage Aminishiki 10-4
Takarafuji 8-6 shitatenage Goeido 7-7
Kakuryu 11-3 tsukiotoshi Kisenosato 8-6
Hakuho 13-1 uwatedashinage Ichinojo 12-2
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokitenku 4-9 uwatedashinage *Gagamaru 4-9
Sadanoumi 7-6 kotenage Kagamio 5-8
Kyokushuho 6-7 yorikiri Chiyomaru 3-10
Kyokutenho 8-5 uwatenage Tochinowaka 4-9
Tamawashi 6-7 kotenage Sokokurai 7-6
Sadanofuji 4-9 tsukidashi Arawashi 4-9
Tochiozan 9-4 hatakikomi Kitataiki 6-7
Takanoiwa 5-8 hatakikomi Shohozan 6-7
Aminishiki 10-3 katasukashi Okinoumi 10-3
Aoiyama 8-5 kotenage Chiyootori 7-6
Kaisei 6-7 tsukiotoshi Toyonoshima 4-6-3
Takayasu 6-7 oshitaoshi Yoshikaze 6-7
Endo 3-10 yorikiri Terunofuji 4-9
Takarafuji 7-6 okurihikiotoshi Jokoryu 4-9
Takekaze 6-7 hikiotoshi Toyohibiki 6-7
Kisenosato 8-5 abisetaoshi Osunaarashi 5-8
Ikioi 9-4 tsukiotoshi Kotoshogiku 8-5
Goeido 7-6 yorikiri Hakuho 12-1
Ichinojo 12-1 hatakikomi Kakuryu 10-3
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Homarefuji 9-3 oshidashi Kagamio 5-7
Okinoumi 10-2 yorikiri Kitataiki 6-6
Tamawashi 5-7 oshidashi Chiyomaru 3-9
Tochiozan 8-4 oshidashi Kyokushuho 5-7
Arawashi 4-8 tsukiotoshi Sadanoumi 6-6
Shohozan 6-6 yorikiri Tokitenku 3-9
Sokokurai 7-5 yorikiri Chiyootori 7-5
Aminishiki 9-3 oshidashi Kyokutenho 7-5
Kaisei 5-7 yorikiri Tochinowaka 4-8
Takarafuji 6-6 oshitaoshi Takanoiwa 4-8
Aoiyama 7-5 hatakikomi Sadanofuji 3-9
Ikioi 8-4 kimedashi Takayasu 5-7
Toyohibiki 6-6 oshidashi Terunofuji 4-8
Toyonoshima 4-5-3 yorikiri Endo 2-10
Jokoryu 4-8 oshidashi Yoshikaze 6-6
Osunaarashi 5-7 uwatedashinage Takekaze 5-7
Ichinojo 11-1 uwatenage Goeido 6-6
Kotoshogiku 8-4 yorikiri Kakuryu 10-2
Hakuho 12-0 yoritaoshi Kisenosato 7-5
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Okinoumi 9-2 kotenage Sadanoumi 6-5
Tochinowaka 4-7 oshitaoshi Kagamio 5-6
Tamawashi 4-7 oshidashi Sadanofuji 3-8
Tokitenku 3-8 ketaguri Arawashi 3-8
Tochiozan 7-4 oshidashi Kyokutenho 7-4
Chiyootori 7-4 yorikiri Kyokushuho 5-6
Shohozan 5-6 tsukidashi Sokokurai 6-5
Ikioi 7-4 yorikiri Takanoiwa 4-7
Toyohibiki 5-6 oshidashi Kitataiki 6-5
Aminishiki 8-3 hatakikomi Yoshikaze 6-5
Toyonoshima 3-5-3 oshidashi Chiyomaru 3-8
Takayasu 5-6 yorikiri Takarafuji 5-6
Terunofuji 4-7 uwatenage Kaisei 4-7
Endo 2-9 default Chiyotairyu 1-10
Aoiyama 6-5 tsukitaoshi Jokoryu 3-8
Kotoshogiku 7-4 oshidashi Osunaarashi 4-7
Ichinojo 10-1 hatakikomi Kisenosato 7-4
Hakuho 11-0 hatakikomi Takekaze 5-6
Kakuryu 10-1 tsukiotoshi Goeido 6-5
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokutenho 7-3 yorikiri Sadanoumi 6-4
Sadanofuji 3-7 oshidashi Chiyomaru 3-7
Kagamio 5-5 uwatenage Takanoiwa 4-6
Tamawashi 3-7 oshidashi Tokitenku 2-8
Sokokurai 6-4 shitatenage Tochinowaka 3-7
Arawashi 3-7 yorikiri Kyokushuho 5-5
Okinoumi 8-2 oshidashi Shohozan 4-6
Chiyootori 6-4 yorikiri Kitataiki 6-4
Tochiozan 6-4 sukuinage Kaisei 4-6
Aminishiki 7-3 oshidashi Toyohibiki 4-6
Ikioi 6-4 oshidashi Aoiyama 5-5
Ichinojo 9-1 hatakikomi Yoshikaze 6-4
Terunofuji 3-7 ashitori Takayasu 4-6
Jokoryu 3-7 harimanage Endo 1-9
Toyonoshima 2-5-3 tsukiotoshi Chiyotairyu 1-9
Takarafuji 5-5 yoritaoshi Kisenosato 7-3
Kotoshogiku 6-4 yorikiri Goeido 6-4
Kakuryu 9-1 uwatedashinage Takekaze 5-5
Hakuho 10-0 tsukiotoshi Osunaarashi 4-6
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 5-4 yorikiri Kyokutenho 6-3
Kyokushuho 5-4 katasukashi Sadanofuji 2-7
Takanoiwa 4-5 yorikiri Chiyomaru 3-6
Ichinojo 8-1 yorikiri Sadanoumi 6-3
Tochinowaka 3-6 yorikiri Tokitenku 2-7
Kagamio 4-5 uwatedashinage Arawashi 2-7
Okinoumi 7-2 hatakikomi Tochiozan 5-4
Chiyootori 5-4 oshidashi Tamawashi 2-7
Aminishiki 6-3 shitatenage Kaisei 4-5
Kitataiki 6-3 oshidashi Ikioi 5-4
Osunaarashi 4-5 hatakikomi Shohozan 4-5
Aoiyama 5-4 tsukiotoshi Toyohibiki 4-5
Toyonoshima 1-5-3 katasukashi Terunofuji 2-7
Takayasu 4-5 oshidashi Jokoryu 2-7
Takekaze 5-4 hikiotoshi Endo 1-8
Kotoshogiku 5-4 yorikiri Chiyotairyu 1-8
Goeido 6-3 kubinage Kisenosato 7-2
Hakuho 9-0 yorikiri Takarafuji 4-5
Yoshikaze 6-3 oshidashi Kakuryu 8-1
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagamio 3-5 yorikiri Sokokurai 4-4
Sadanoumi 6-2 oshidashi Chiyomaru 3-5
Takanoiwa 3-5 yorikiri Tokitenku 2-6
Ichinojo 7-1 uwatenage Okinoumi 6-2
Kyokushuho 4-4 yorikiri Tamawashi 2-6
Tochiozan 5-3 oshidashi Sadanofuji 2-6
Kyokutenho 6-2 katasukashi Shohozan 4-4
Chiyootori 4-4 oshidashi Tochinowaka 2-6
Aminishiki 5-3 hatakikomi Kitataiki 5-3
Arawashi 2-6 shitatenage Toyohibiki 4-4
Kaisei 4-4 yorikiri Osunaarashi 3-5
Yoshikaze 5-3 yorikiri Ikioi 5-3
Endo 1-7 oshidashi Takayasu 3-5
Terunofuji 2-6 yorikiri Chiyotairyu 1-7
Kotoshogiku 4-4 tsukiotoshi Takarafuji 4-4
Aoiyama 4-4 hatakikomi Goeido 5-3
Kisenosato 7-1 oshidashi Takekaze 4-4
Kakuryu 8-0 tsukiotoshi Toyonoshima 0-5-3
Hakuho 8-0 yorikiri Jokoryu 2-6
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagamio 2-5 yorikiri Sadanofuji 2-5
Okinoumi 6-1 hikiotoshi Takanoiwa 2-5
Chiyomaru 3-4 oshitaoshi Tokitenku 2-5
Kitataiki 5-2 yorikiri Kyokushuho 3-4
Sokokurai 4-3 tsuridashi Arawashi 1-6
Chiyootori 3-4 yorikiri Kyokutenho 5-2
Sadanoumi 5-2 okuridashi Shohozan 4-3
Kaisei 3-4 tsukidashi Tamawashi 2-5
Aminishiki 4-3 okuridashi Tochinowaka 2-5
Ikioi 5-2 uwatenage Ichinojo 6-1
Toyohibiki 4-3 yorikiri Tochiozan 4-3
Aoiyama 3-4 yorikiri Osunaarashi 3-4
Jokoryu 2-5 yorikiri Terunofuji 1-6
Takarafuji 4-3 oshidashi Takekaze 4-3
Goeido 5-2 katasukashi Endo 0-7
Kisenosato 6-1 oshidashi Yoshikaze 4-3
Takayasu 3-4 sukuinage Kotoshogiku 3-4
Hakuho 7-0 oshidashi Toyonoshima 0-4-3
Kakuryu 7-0 yorikiri Chiyotairyu 1-6
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokutehno 5-1 yoritaoshi Tokitenku 2-4
Okinoumi 5-1 yorikiri Sokokurai 3-3
Chiyomaru 2-4 tsukidashi Kagamio 1-5
Ichinojo 6-0 yorikiri Kyokushuho 3-3
Kitataiki 4-2 oshidashi Tamawashi 2-4
Sadanofuji 2-4 yorikiri Tochinowaka 2-4
Sadanoumi 4-2 tsukiotoshi Tochiozan 4-2
Takanoiwa 2-4 uwatenage Arawashi 1-5
Aminishiki 3-3 yorikiri Chiyootori 2-4
Shohozan 4-2 okuridashi Toyohibiki 3-3
Ikioi 4-2 oshidashi Osunaarashi 3-3
Kaisei 2-4 oshidashi Aoiyama 2-4
Jokoryu 1-5 hatakikomi Toyonoshima 0-3-3
Takayasu 2-4 uwatenage Chiyotairyu 1-5
Kisenosato 5-1 uwatedashinage Endo 0-6
Takekaze 4-2 hatakikomi Kotoshogiku 3-3
Goeido 4-2 sotogake Terunofuji 1-5
Kakuryu 6-0 tsukiotoshi Takarafuji 3-3
Hakuho 6-0 yorikiri Yoshikaze 4-2
(Note: Toyonoshima’s record includes 3 rest days due to injury)
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Okinoumi 4-1 yorikiri Kagamio 1-4
Tokitenku 2-3 susoharai Sadanofuji 1-4
Kyokushuho 3-2 yorikiri Sadanoumi 3-2
Sokokurai 3-2 yorikiri Takanoiwa 1-4
Chiyomaru 1-4 okuridashi Kyokutehno 4-1
Kitataiki 3-2 oshitaoshi Arawashi 1-4
Ichinojo 5-0 yorikiri Chiyootori 2-3
Shohozan 3-2 tsukidashi Tochinowaka 2-3
Tamawashi 2-3 tsukidashi Aminishiki 2-3
Tochiozan 4-1 hatakikomi Ikioi 3-2
Takarafuji 3-2 okuridashi Kaisei 1-4
Toyohibiki 3-2 oshitaoshi Endo 0-5
Takekaze 3-2 tsukiotoshi Terunofuji 1-4
Yoshikaze 4-1 hikiotoshi Kotoshogiku 3-2
Goeido 3-2 hatakikomi Chiyotairyu 1-4
Kisenosato 4-1 yorikiri Jokoryu 0-5
Hakuho 5-0 hikiotoshi Aoiyama 2-3
Osunaarashi 3-2 default Harumafuji 3-2
Kakuryu 5-0 hatakikomi Takayasu 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagamio 1-3 yorikiri Tokitenku 1-3
Kyokushuho 2-2 yorikiri Sokokurai 2-2
Okinoumi 3-1 uwatenage Sadanofuji 1-3
Kyokutenho 4-0 tsukiotoshi Kitataiki 2-2
Sadanoumi 3-1 yorikiri Tamawashi 1-3
Tochinowaka 2-2 oshidashi Chiyomaru 0-4
Tochiozan 3-1 uwatedashinage Takanoiwa 1-3
Ichinojo 4-0 kotenage Shohozan 2-2
Arawashi 1-3 hatakikomi Aminishiki 2-2
Chiyootori 2-2 yorikiri Kaisei 1-3
Ikioi 3-1 oshitaoshi Toyohibiki 2-2
Osunaarashi 2-2 kotenage Takarafuji 2-2
Chiyotairyu 1-3 hikiotoshi Takekaze 2-2
Goeido 2-2 shitatenage Jokoryu 0-4
Kisenosato 3-1 yorikiri Terunofuji 1-3
Kotoshogiku 3-1 yoritaoshi Endo 0-4
Yoshikaze 3-1 foul Harumafuji 3-1
Kakuryu 4-0 sokubiotoshi Aoiyama 2-2
Hakuho 4-0 yorikiri Takayasu 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Okinoumi 2-1 oshidashi Tokitenku 1-2
Kyokushuho 1-2 yorikiri Kagamio 0-3
Kyokutenho 3-0 tsukiotoshi Sadanofuji 1-2
Sokokurai 2-1 oshidashi Chiyomaru 0-3
Sadanoumi 2-1 oshidashi Kitataiki 2-1
Tochinowaka 1-2 yorikiri Takanoiwa 1-2
Ichinojo 3-0 yorikiri Tochiozan 2-1
Shohozan 2-1 tsukidashi Tamawashi 1-2
Kaisei 1-2 yorikiri Arawashi 0-3
Toyohibiki 2-1 oshidashi Chiyootori 1-2
Aminishiki 2-1 yorikiri Osunaarashi 1-2
Takarafuji 2-1 tsukiotoshi Ikioi 2-1
Takekaze 2-1 oshidashi Jokoryu 0-3
Kisenosato 2-1 yorikiri Chiyotairyu 0-3
Kotoshogiku 2-1 yorikiri Aoiyama 2-1
Yoshikaze 2-1 komatasukui Goeido 1-2
Kakuryu 3-0 katasukashi Endo 0-3
Hakuho 3-0 yorikiri Terunofuji 1-2
Harumafuji 3-0 sukuinage Takayasu 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Amuru 2-0 oshidashi Tokitenku 1-1
Okinoumi 1-1 yorikiri Kyokushuho 0-2
Kyokutenho 2-0 yorikiri Kagamio 0-2
Sokokurai 1-1 yorikiri Sadanoumi 1-1
Takanoiwa 1-1 oshidashi Sadanofuji 1-1
Ichinojo 2-0 yorikiri Chiyomaru 0-2
Kitataiki 2-0 yorikiri Tochinowaka 0-2
Tochiozan 2-0 hikiotoshi Tamawashi 1-1
Chiyootori 1-1 yorikiri Arawashi 0-2
Aminishiki 1-1 hatakikomi Shohozan 1-1
Ikioi 2-0 yorikiri Kaisei 0-2
Takarafuji 1-1 hatakikomi Toyohibiki 1-1
Osunaarashi 1-1 kotenage Yoshikaze 1-1
Takekaze 1-1 oshidashi Takayasu 1-1
Kotoshogiku 1-1 kotenage Jokoryu 0-2
Goeido 1-1 default Toyonoshima 0-2
Aoiyama 2-0 hatakikomi Kisenosato 1-1
Hakuho 2-0 hatakikomi Endo 0-2
Harumafuji 2-0 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Kakuryu 2-0 kubinage Terunofuji 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tokushoryu 1-0 yorikiri Kagamio 0-1
Tokitenku 1-0 yorikiri Kyokushuho 0-1
Kyokutenho 1-0 uwatenage Okinoumi 0-1
Sadanofuji 1-0 yorikiri Sokokurai 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Takanoiwa 0-1
Kitataiki 1-0 tsukidashi Chiyomaru 0-1
Ichinojo 1-0 uwatenage Tochinowaka 0-1
Tamawashi 1-0 okuridashi Arawashi 0-1
Tochiozan 1-0 uwatedashinage Chiyootori 0-1
Shohozan 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Ikioi 1-0 oshidashi Aminishiki 0-1
Toyohibiki 1-0 oshidashi Osunaarashi 0-1
Yoshikaze 1-0 oshidashi Takarafuji 0-1
Aoiyama 1-0 hatakikomi Takekaze 0-1
Takayasu 1-0 tsukiotoshi Goeido 0-1
Kisenosato 1-0 oshidashi Toyonoshima 0-1
Terunofuji 1-0 hatakikomi Kotoshogiku 0-1
Harumafuji 1-0 hatakikomi Endo 0-1
Kakuryu 1-0 hatakikomi Jokoryu 0-1
Hakuho 1-0 hatakikomi Chiyotairyu 0-1