2022 Summer Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Terunofuji X O O O O X O X O O O O O O O
Mitakeumi O X X O X O X O X O X X O X X
Wakatakakage O X O X X O X X O O O X O O O
Hoshoryu X O O X O O O X O X X O X O X
Takayasu X X O X X X O X X X O O X O O
Kiribayama O X X X O O O O O O O X O X O
Hokutofuji X X X O X X O X X O X X O X O
Endo O X X X O O X X O X X O O X O
Onosho O O X X X X
Ura X O O O X X O O O O O O X X
Takarafuji X X X X X X X X O X O X X O O
Shimanoumi X X X O O O X O O O O X X X X
Kotoshoho X O O X X O O O X X X O X X X
Okinoumi O X X X O X O O X X O O O O O
Aoiyama O O O O O O X X O X X O O X O
Myogiryu O O X X O O X X X O X X X O X
Chiyotairyu X X X O O O O O X O O X X O X
Oho X O O X X X O X O O X X O X X
Azumaryu X X X O O O O X O X X X X X X
Ishiura
Kotokuzan X X X X X X X O X X X O X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Shodai X X X O X X X O O X O O X X X
Takakeisho X O X O O X O O X X O X X O O
Abi X O O O X O X O X X X O O X X
Daieisho O X O O O X O X X O O O O O O
Ichinojo
Kotonowaka O O O X X X X O O O X X O O O
Tamawashi O O O X O O X O X X X X O O O
Takanosho X O X O O O O O O O O O X O X
Tobizaru O O O O X O X X X X X X X O O
Wakamotoharu O X O O O X X O X O X O O O X
Kotoeko O O X X O O X X X X O X X O X
Terutsuyoshi O X O X X X X X X O O X X X O
Tochinoshin X X X O O O O X O O O O X X X
Nishikigi X O X O X O X O X X O O X O O
Chiyoshoma X O O X X X O O X X O X O X X
Sadanoumi O X O O O O O X O X O O O X O
Meisei O X X X O X O O O X X O O O X
Yutakayama O O X X X X X O O X O X O X X
Ichiyamamoto O O O O O X X O O O X X X X X
Midorifuji X O O X X O O X O O X X O O O
Kagayaki O X O O X X X X X O X O X X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 8-7 yorikiri Chiyotairyu 8-7
Okinoumi 9-6 uwatenage Meisei 8-7
Midorifuji 9-6 katasukashi Tochinoshin 8-7
Aoiyama 10-5 hatakikomi Kotoshoho 6-9
Terutsuyoshi 5-10 ashitori Azumaryu 5-10
Kagayaki 6-9 tsukidashi Kotoeko 6-9
Takarafuji 4-11 yorikiri Kotokuzan 2-13
Tobizaru 7-8 oshidashi Yutakayama 6-9
Sadanoumi 11-4 sukuinage Takanosho 11-4
Endo 7-8 shitatedashinage Myogiryu 6-9
Tamawashi 9-6 tsukidashi Ichiyamamoto 8-7
Hokutofuji 5-10 yorikiri Oho 6-9
Kotonowaka 9-6 yorikiri Wakamotoharu 9-6
Takayasu 6-9 uwatenage Chiyoshoma 6-9
Daieisho 11-4 hatakikomi Shimanoumi 7-8
Kiribayama 10-5 uwatehineri Hoshoryu 8-7
Wakatakakage 9-6 oshidashi Abi 7-8
Takakeisho 8-7 tsukiotoshi Shodai 5-10
Terunofuji 12-3 yorikiri Mitakeumi 6-9
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Mitoryu 6-8 yorikiri Kotokuzan 2-12
Midorifuji 8-6 shitatenage Chiyoshoma 6-8
Okinoumi 8-6 tsukiotoshi Kagayaki 5-9
Myogiryu 6-8 sukuinage Kotoshoho 6-8
Chiyotairyu 8-6 oshidashi Shimanoumi 7-7
Takarafuji 3-11 yorikiri Yutakayama 6-8
Kotoeko 6-8 yorikiri Azumaryu 5-9
Wakamotoharu 9-5 utchari Ichiyamamoto 8-6
Tobizaru 6-8 tsukidashi Oho 6-8
Meisei 8-6 oshitaoshi Endo 6-8
Nishikigi 7-7 oshidashi Hokutofuji 4-10
Tamawashi 8-6 okuridashi Tochinoshin 8-6
Takanosho 11-3 tsukiotoshi Kiribayama 9-5
Takayasu 5-9 tsukiotoshi Terutsuyoshi 4-10
Hoshoryu 8-6 okuridashi Aoiyama 9-5
Daieisho 10-4 hatakikomi Sadanoumi 10-4
Wakatakakage 8-6 fusen Ura 9-5
Kotonowaka 8-6 tsukiotoshi Abi 7-7
Takakeisho 7-7 oshidashi Mitakeumi 6-8
Terunofuji 11-3 yorikiri Shodai 5-9
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hidenoumi 8-5 yorikiri Kagayaki 5-8
Oho 6-7 katasukashi Myogiryu 5-8
Midorifuji 7-6 katasukashi Nishikigi 6-7
Okinoumi 7-6 oshidashi Kotokuzan 2-11
Meisei 7-6 yorikiri Kotoshoho 6-7
Chiyoshoma 6-7 hatakikomi Terutsuyoshi 4-9
Aoiyama 9-4 oshidashi Shimanoumi 7-6
Yutakayama 6-7 tsukiotoshi Kotoeko 5-8
Wakamotoharu 8-5 yorikiri Azumaryu 5-8
Tamawashi 7-6 oshidashi Chiyotairyu 7-6
Hokutofuji 4-9 oshidashi Takarafuji 2-11
Kotonowaka 7-6 oshitaoshi Tobizaru 5-8
Kiribayama 9-4 yorikiri Tochinoshin 8-5
Endo 6-7 uwatedashinage Takayasu 4-9
Daieisho 9-4 hikiotoshi Ichiyamamoto 8-5
Sadanoumi 10-3 yoritaoshi Hoshoryu 7-6
Abi 7-6 oshidashi Ura 9-4
Wakatakakage 7-6 hikiotoshi Takanosho 10-3
Mitakeumi 6-7 yorikiri Shodai 5-8
Terunofuji 10-3 yoritaoshi Takakeisho 6-7
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ryuden 8-4 oshidashi Oho 5-7
Kagayaki 5-7 oshitaoshi Chiyotairyu 7-5
Aoiyama 8-4 tsukidashi Azumaryu 5-7
Meisei 6-6 yorikiri Chiyoshoma 5-7
Okinoumi 6-6 oshidashi Yutakayama 5-7
Kotoshoho 6-6 yoritaoshi Midorifuji 6-6
Tochinoshin 8-4 yorikiri Myogiryu 5-7
Sadanoumi 9-3 oshidashi Shimanoumi 7-5
Kotokuzan 2-10 tsukitaoshi Terutsuyoshi 4-8
Nishikigi 6-6 uwatenage Kotoeko 5-7
Takanosho 10-2 oshidashi Ichiyamamoto 8-4
Endo 5-7 okuridashi Hokutofuji 3-9
Wakamotoharu 7-5 yorikiri Kiribayama 8-4
Takayasu 4-8 tsukiotoshi Takarafuji 2-10
Hoshoryu 7-5 oshidashi Kotonowaka 6-6
Daieisho 8-4 hikiotoshi Tamawashi 6-6
Shodai 5-7 oshidashi Tobizaru 5-7
Abi 6-6 oshidashi Mitakeumi 5-7
Ura 9-3 tsukiotoshi Takakeisho 6-6
Terunofuji 9-3 kimedashi Wakatakakage 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 5-6 oshidashi Mitoryu 4-7
Chiyoshoma 5-6 yorikiri Kotokuzan 1-10
Nishikigi 5-6 yoritaoshi Meisei 5-6
Okinoumi 5-6 kimedashi Midorifuji 6-5
Tochinoshin 7-4 yorikiri Azumaryu 5-6
Chiyotairyu 7-4 tsukidashi Kotoshoho 5-6
Terutsuyoshi 4-7 yorikiri Myogiryu 5-6
Shimanoumi 7-4 oshitaoshi Ichiyamamoto 8-3
Kotoeko 5-6 sukuinage Oho 5-6
Takarafuji 2-9 tsukiotoshi Kagayaki 4-7
Sadanoumi 8-3 yoritaoshi Wakamotoharu 6-5
Ura 8-3 yorikiri Aoiyama 7-4
Kiribayama 8-3 yorikiri Tobizaru 5-6
Takayasu 3-8 hatakikomi Hokutofuji 3-8
Daieisho 7-4 oshidashi Kotonowaka 6-5
Takanosho 9-2 yoritaoshi Hoshoryu 6-5
Wakatakakage 6-5 yorikiri Mitakeumi 5-6
Takakeisho 6-5 tsukidashi Endo 4-7
Shodai 4-7 tsukiotoshi Tamawashi 6-5
Terunofuji 8-3 oshidashi Abi 5-6
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tsurugisho 7-3 yorikiri Azumaryu 5-5
Myogiryu 5-5 oshidashi Kotokuzan 1-9
Midorifuji 6-4 katasukashi Aoiyama 7-3
Kagayaki 4-6 oshidashi Chiyoshoma 4-6
Ichiyamamoto 8-2 tsukidashi Kotoshoho 5-5
Tochinoshin 6-4 yorikiri Sadanoumi 7-3
Shimanoumi 6-4 uwatenage Yutakayama 4-6
Terutsuyoshi 3-7 hatakikomi Meisei 5-5
Oho 5-5 oshidashi Takarafuji 1-9
Chiyotairyu 6-4 oshidashi Kotoeko 4-6
Ura 7-3 katasukashi Nishikigi 4-6
Wakamotoharu 6-4 yorikiri Okinoumi 4-6
Takanosho 8-2 oshidashi Endo 4-6
Kotonowaka 6-4 tsukiotoshi Tamawashi 6-4
Daieisho 6-4 tsukiotoshi Takayasu 2-8
Kiribayama 7-3 hatakikomi Abi 5-5
Hokutofuji 3-7 oshidashi Takakeisho 5-5
Wakatakakage 5-5 yorikiri Shodai 3-7
Mitakeumi 5-5 sukuinage Tobizaru 5-5
Terunofuji 7-3 yoritaoshi Hoshoryu 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Midorifuji 5-4 sukuinage Chiyonokuni 2-7
Oho 4-5 tsukidashi Kotokuzan 1-8
Meisei 5-4 yoritaoshi Chiyotairyu 5-4
Sadanoumi 7-2 oshidashi Kagayaki 3-6
Ichiyamamoto 7-2 tsukidashi Chiyoshoma 4-5
Azumaryu 5-4 hatakikomi Kotoshoho 5-4
Yutakayama 4-5 okuridashi Terutsuyoshi 2-7
Shimanoumi 5-4 tsukiotoshi Myogiryu 4-5
Aoiyama 7-2 kotenage Kotoeko 4-5
Takarafuji 1-8 yorikiri Nishikigi 4-5
Tochinoshin 5-4 abisetaoshi Wakamotoharu 5-4
Ura 6-3 oshidashi Okinoumi 4-5
Endo 4-5 oshidashi Tamawashi 6-3
Kotonowaka 5-4 tsukiotoshi Hokutofuji 2-7
Kiribayama 6-3 oshidashi Daieisho 5-4
Hoshoryu 6-3 tottari Takayasu 2-7
Shodai 3-6 oshidashi Abi 5-4
Takanosho 7-2 yorikiri Mitakeumi 4-5
Wakatakakage 4-5 hatakikomi Takakeisho 5-4
Terunofuji 6-3 kimedashi Tobizaru 5-4
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotokuzan 1-7 tsukidashi Hidenoumi 4-4
Chiyotairyu 5-3 oshitaoshi Azumaryu 4-4
Meisei 4-4 tsukite Midorifuji 4-4
Yutakayama 3-5 okuridashi Myogiryu 4-4
Ichiyamamoto 6-2 hatakikomi Sadanoumi 6-2
Nishikigi 4-4 hatakikomi Kagayaki 3-5
Kotoshoho 5-3 oshidashi Oho 3-5
Shimanoumi 4-4 oshidashi Terutsuyoshi 2-6
Chiyoshoma 4-4 yorikiri Takarafuji 0-8
Okinoumi 4-4 yoritaoshi Kotoeko 4-4
Ura 5-3 katasukashi Tochinoshin 4-4
Wakamotoharu 5-3 oshidashi Aoiyama 6-2
Tamawashi 6-2 oshidashi Tobizaru 5-3
Kiribayama 5-3 oshidashi Hokutofuji 2-6
Kotonowaka 4-4 shitatenage Wakatakakage 3-5
Abi 5-3 oshidashi Takayasu 2-6
Mitakeumi 4-4 hatakikomi Endo 3-5
Takakeisho 5-3 hatakikomi Daieisho 5-3
Shodai 2-6 yoritaoshi Hoshoryu 5-3
Takanosho 6-2 yorikiri Terunofuji 5-3
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 5-2 oshidashi Kagayaki 3-4
Oho 3-4 oshidashi Yutakayama 2-5
Meisei 3-4 tsukidashi Kotokuzan 0-7
Chiyotairyu 4-3 hatakikomi Ichiyamamoto 5-2
Midorifuji 4-3 uwatedashinage Myogiryu 4-3
Sadanoumi 6-1 oshidashi Aoiyama 6-1
Azumaryu 4-3 uwatenage Nishikigi 3-4
Chiyoshoma 3-4 yorikiri Shimanoumi 3-4
Tochinoshin 4-3 uwatenage Kotoeko 4-3
Okinoumi 3-4 tsukiotoshi Takarafuji 0-7
Kotoshoho 4-3 sukuinage Wakamotoharu 4-3
Ura 4-3 oshidashi Terutsuyoshi 2-5
Takanosho 5-2 oshidashi Tobizaru 5-2
Takayasu 2-5 oshidashi Kotonowaka 3-4
Hoshoryu 5-2 yorikiri Abi 4-3
Kiribayama 4-3 hatakikomi Wakatakakage 3-4
Takakeisho 4-3 oshidashi Tamawashi 5-2
Hokutofuji 2-5 oshidashi Shodai 1-6
Daieisho 5-2 oshidashi Mitakeumi 3-4
Terunofuji 5-2 hatakikomi Endo 3-4
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Midorifuji 3-3 hatakikomi Oho 2-4
Chiyotairyu 3-3 hatakikomi Yutakayama 2-4
Azumaryu 3-3 uwatenage Meisei 2-4
Myogiryu 4-2 katasukashi Kagayaki 3-3
Sadanoumi 5-1 oshidashi Kotokuzan 0-6
Aoiyama 6-0 hatakikomi Ichiyamamoto 5-1
Kotoshoho 3-3 yorikiri Okinoumi 2-4
Tochinoshin 3-3 kotenage Chiyoshoma 2-4
Nishikigi 3-3 yorikiri Terutsuyoshi 2-4
Shimanoumi 3-3 yorikiri Takarafuji 0-6
Kotoeko 4-2 tottari Wakamotoharu 4-2
Tobizaru 5-1 fusen Onosho 2-4
Endo 3-3 oshidashi Ura 3-3
Kiribayama 3-3 okuridashi Kotonowaka 3-3
Hoshoryu 4-2 yorikiri Daieisho 4-2
Wakatakakage 3-3 okuridashi Takayasu 1-5
Takanosho 4-2 yorikiri Shodai 1-5
Mitakeumi 3-3 uwatedashinage Hokutofuji 1-5
Abi 4-2 hikiotoshi Takakeisho 3-3
Tamawashi 5-1 oshidashi Terunofuji 4-2
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 2-3 kotenage Midorifuji 2-3
Ichiyamamoto 5-0 hikiotoshi Oho 2-3
Meisei 2-3 oshidashi Kagayaki 3-2
Chiyotairyu 2-3 okuridashi Kotokuzan 0-5
Sadanoumi 4-1 yorikiri Yutakayama 2-3
Aoiyama 5-0 kotenage Chiyoshoma 2-3
Myogiryu 3-2 tsukiotoshi Nishikigi 2-3
Tochinoshin 2-3 oshidashi Kotoshoho 2-3
Okinoumi 2-3 yorikiri Terutsuyoshi 2-3
Kotoeko 3-2 okuridashi Takarafuji 0-5
Wakamotoharu 4-1 okuridashi Ura 3-2
Shimanoumi 2-3 oshitaoshi Tobizaru 4-1
Takanosho 3-2 yorikiri Kotonowaka 3-2
Kiribayama 2-3 tsukiotoshi Takayasu 1-4
Daieisho 4-1 oshidashi Abi 3-2
Hoshoryu 3-2 okuridashi Wakatakakage 2-3
Tamawashi 4-1 oshidashi Mitakeumi 2-3
Takakeisho 3-2 oshitaoshi Onosho 2-3
Endo 2-3 yorikiri Shodai 1-4
Terunofuji 4-1 kimetaoshi Hokutofuji 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 1-3 oshidashi Kotokuzan 0-4
Kagayaki 3-1 oshidashi Yutakayama 2-2
Chiyotairyu 1-3 tokkurinage Midorifuji 2-2
Ichiyamamoto 4-0 tsukidashi Myogiryu 2-2
Sadanoumi 3-1 yorikiri Oho 2-2
Aoiyama 4-0 tsukiotoshi Meisei 1-3
Nishikigi 2-2 kotenage Chiyoshoma 2-2
Shimanoumi 1-3 oshidashi Okinoumi 1-3
Tochinoshin 1-3 yorikiri Takarafuji 0-4
Ura 3-1 yorikiri Kotoshoho 2-2
Wakamotoharu 3-1 oshitaoshi Terutsuyoshi 2-2
Tobizaru 4-0 oshidashi Kotoeko 2-2
Hokutofuji 1-3 hikiotoshi Onosho 2-2
Takanosho 2-2 shitatedashinage Tamawashi 3-1
Daieisho 3-1 hatakikomi Wakatakakage 2-2
Abi 3-1 yorikiri Endo 1-3
Takakeisho 2-2 tsukiotoshi Hoshoryu 2-2
Shodai 1-3 oshidashi Takayasu 1-3
Mitakeumi 2-2 kotenage Kiribayama 1-3
Terunofuji 3-1 yorikiri Kotonowaka 3-1
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Midorifuji 2-1 yorikiri Kotokuzan 0-3
Kagayaki 2-1 oshidashi Azumaryu 0-3
Ichiyamamoto 3-0 oshidashi Yutakayama 2-1
Oho 2-1 tsukiotoshi Chiyotairyu 0-3
Sadanoumi 2-1 yoritaoshi Meisei 1-2
Aoiyama 3-0 kotenage Myogiryu 2-1
Chiyoshoma 2-1 shitatenage Okinoumi 1-2
Kotoshoho 2-1 shitatenage Nishikigi 1-2
Terutsuyoshi 2-1 yorikiri Tochinoshin 0-3
Wakamotoharu 2-1 uwatenage Shimanoumi 0-3
Ura 2-1 oshidashi Kotoeko 2-1
Tobizaru 3-0 yorikiri Takarafuji 0-3
Tamawashi 3-0 tsukiotoshi Onosho 2-1
Hoshoryu 2-1 tsukiotoshi Hokutofuji 0-3
Abi 2-1 tsukiotoshi Takanosho 1-2
Wakatakakage 2-1 uwatedashinage Endo 1-2
Daieisho 2-1 oshidashi Shodai 0-3
Kotonowaka 3-0 tsukiotoshi Mitakeumi 1-2
Takayasu 1-2 oshitaoshi Takakeisho 1-2
Terunofuji 2-1 kirikaeshi Kiribayama 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Midorifuji 1-1 katasukashi Kagayaki 1-1
Ichiyamamoto 2-0 oshidashi Kotokuzan 0-2
Oho 1-1 yorikiri Azumaryu 0-2
Yutakayama 2-0 oshidashi Meisei 1-1
Myogiryu 2-0 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Chiyoshoma 1-1 shitatenage Sadanoumi 1-1
Aoiyama 2-0 oshidashi Okinoumi 1-1
Nishikigi 1-1 oshitaoshi Tochinoshin 0-2
Kotoshoho 1-1 tsukidashi Shimanoumi 0-2
Kotoeko 2-0 hatakikomi Terutsuyoshi 1-1
Ura 1-1 oshidashi Takarafuji 0-2
Tobizaru 2-0 hikiotoshi Wakamotoharu 1-1
Onosho 2-0 oshidashi Endo 1-1
Takanosho 1-1 tsukiotoshi Daieisho 1-1
Tamawashi 2-0 hikiotoshi Wakatakakage 1-1
Abi 1-1 tsukidashi Hokutofuji 0-2
Hoshoryu 1-1 oshidashi Mitakeumi 1-1
Takakeisho 1-1 yorikiri Kiribayama 1-1
Kotonowaka 2-0 tsukiotoshi Shodai 0-2
Terunofuji 1-1 kotenage Takayasu 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagayaki 1-0 oshidashi Kotokuzan 0-1
Ichiyamamoto 1-0 tsukidashi Midorifuji 0-1
Yutakayama 1-0 tsukidashi Azumaryu 0-1
Meisei 1-0 oshidashi Oho 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Chiyotairyu 0-1
Myogiryu 1-0 oshidashi Chiyoshoma 0-1
Aoiyama 1-0 hikiotoshi Nishikigi 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Terutsuyoshi 1-0 katasukashi Kotoshoho 0-1
Kotoeko 1-0 yorikiri Shimanoumi 0-1
Wakamotoharu 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Tobizaru 1-0 oshidashi Ura 0-1
Onosho 1-0 tsukiotoshi Takanosho 0-1
Endo 1-0 tsukiotoshi Hoshoryu 0-1
Tamawashi 1-0 tsukidashi Abi 0-1
Wakatakakage 1-0 yorikiri Hokutofuji 0-1
Kotonowaka 1-0 oshidashi Takakeisho 0-1
Kiribayama 1-0 yorikiri Shodai 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Takayasu 0-1
Daieisho 1-0 oshidashi Terunofuji 0-1