2022 Spring Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Terunofuji O X O O X X
Shodai X X X X O X O O O O O O X O O
Wakatakakage O O O X O O O O O O O O X O X
Takanosho X O X X X X X X X O X O O X X
Daieisho O O X X O O X X O X X X O O O
Ichinojo X O O X O O X O X O O O O X X
Onosho O X X O X O X X O X O X X X O
Kiribayama O O X O O X O X O O X O O X O
Takarafuji O X X X X X X O O X X O X O O
Hokutofuji X X O O O X X O X O O X O O O
Takayasu O O O O O O O O O O X O O X O
Chiyoshoma O O X X X X X O X O X O X X X
Tobizaru O X X O O X O X X O X O O O O
Shimanoumi X X O O X X O O O O X X O X O
Myogiryu X O O O X X X X O X O X X O O
Kotoeko X O X O O O X O O O X X O O X
Chiyomaru X X X X O O O O X X X X X O X
Kotoshoho O X X X O O O O X O X O X O O
Akua X X O X X X X O X X O X X X O
Nishikigi O O O X X O O X O O X X O O X
Kagayaki X O O O O X X X X X X O O X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Takakeisho O X X O O O O O X O O X X X X
Mitakeumi O O O O X O O O O X O X O X O
Abi X O O O O X O O X X X X O X O
Hoshoryu X X O O X O O X X X O O X O O
Ura X X X O X X X X X X X O O X O
Tamawashi X X O X O O X O X X O O X O X
Meisei O X X X X X X X X X X X X X X
Endo X O O O X O O X O X O X X X O
Ishiura X O X X X X X O X
Kotonowaka O O O X O O O O O O X X O O X
Okinoumi X X O X X X X X X O O X O O X
Sadanoumi X X X O X O X X X X O X O X O
Wakamotoharu X O O X O O O X O X O O X X O
Aoiyama O O X X O X X X X O O O O X X
Terutsuyoshi O X O X X O O X O O X X O O X
Chiyotairyu O X X O X X O X O X O X O X O
Chiyonokuni X O O O O X X O X X X
Yutakayama O O O X X X X X O O O O X X X
Tochinoshin O X X O O O X O O O O X X O X
Kotokuzan X O X O X O O X O X X O X O X
Ichiyamamoto O X X X X X O O X X O O O O O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 8-7 yorikiri *Hidenoumi 8-7
Kagayaki 7-8 yorikiri Terutsuyoshi 8-7
Myogiryu 7-8 yorikiri Tochinoshin 9-6
Shimanoumi 8-7 yorikiri Kotokuzan 7-8
Wakamotoharu 9-6 uwatenage Nishikigi 9-6
Kotoshoho 9-6 oshidashi Chiyoshoma 5-10
Hokutofuji 9-6 oshidashi Yutakayama 7-8
Akua 4-11 oshidashi Ishiura 2-7-6
Takarafuji 6-9 oshidashi Chiyonokuni 5-6-4
Kiribayama 10-5 kotenage Kotoeko 9-6
Chiyotairyu 7-8 hatakikomi Meisei 1-14
Onosho 6-9 oshidashi Chiyomaru 5-10
Endo 8-7 yorikiri Tamawashi 7-8
Tobizaru 9-6 yorikiri Ichinojo 9-6
Ura 4-11 oshidashi Okinoumi 5-10
Daieisho 8-7 oshidashi Aoiyama 7-8
Hoshoryu 8-7 shitatedashinage Kotonowaka 11-4
Sadanoumi 5-10 uwatenage Takanosho 4-11
Abi 8-7 okuritaoshi Takayasu 12-3
Mitakeumi 11-4 uwatedashinage Takakeisho 8-7
Shodai 8-7 yorikiri Wakatakakage 12-3
Championship playoff
Wakatakakage 12-3 uwatedashinage Takayasu 12-3
Technique Prize — Wakatakakage (3)
Fighting Spirit Prize — Takayasu (5), Kotonowaka (3)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Hidenoumi 8-6 oshidashi Kagayaki 6-8
Ichiyamamoto 7-7 okuridashi Chiyonokuni 5-5-4
Kotokuzan 7-7 oshidashi Chiyotairyu 6-8
Myogiryu 6-8 yoritaoshi Yutakayama 7-7
Nishikigi 9-5 oshidashi Shimanoumi 7-7
Kotoshoho 8-6 yoritaoshi Aoiyama 7-7
Tochinoshin 9-5 yorikiri Wakamotoharu 8-6
Terutsuyoshi 8-6 komatasukui Chiyoshoma 5-9
Kotoeko 9-5 sukuinage Sadanoumi 4-10
Takarafuji 5-9 sukuinage Akua 3-11
Tobizaru 8-6 oshitaoshi Kiribayama 9-5
Chiyomaru 5-9 oshitaoshi Meisei 1-13
Tamawashi 7-7 hatakikomi Onosho 5-9
Daieisho 7-7 tsukidashi Ichinojo 9-5
Ishiura 2-6-6 okuritaoshi Ura 3-11
Okinoumi 5-9 katasukashi Takanosho 4-10
Hoshoryu 7-7 hatakikomi Endo 7-7
Hokutofuji 8-6 oshidashi Abi 7-7
Shodai 8-6 sukuinage Takayasu 12-2
Kotonowaka 11-3 oshidashi Mitakeumi 10-4
Wakatakakage 12-2 yorikiri Takakeisho 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 6-7 tsukidashi *Tsurugisho 6-7
Kotoeko 8-5 oshidashi Yutakayama 7-6
Terutsuyoshi 7-6 oshidashi Kotokuzan 6-7
Nishikigi 8-5 kotenage Myogiryu 5-8
Aoiyama 7-6 tsukidashi Chiyonokuni 5-4-4
Shimanoumi 7-6 yorikiri Chiyomaru 4-9
Chiyotairyu 6-7 hatakikomi Wakamotoharu 8-5
Tobizaru 7-6 sukuinage Kotoshoho 7-6
Kagayaki 6-7 sukuinage Chiyoshoma 5-8
Okinoumi 4-9 sukuinage Akua 3-10
Sadanoumi 4-9 oshidashi Ishiura 1-6-6
Kiribayama 9-4 sotogake Tochinoshin 8-5
Hokutofuji 7-6 hatakikomi Tamawashi 6-7
Ura 3-10 okuridashi Meisei 1-12
Daieisho 6-7 hatakikomi Onosho 5-8
Ichinojo 9-4 abisetaoshi Hoshoryu 6-7
Takanosho 4-9 yorikiri Takarafuji 4-9
Abi 7-6 tsukidashi Endo 7-6
Mitakeumi 10-3 yorikiri Wakatakakage 11-2
Takayasu 12-1 uwatenage Takakeisho 8-5
Kotonowaka 10-3 yorikiri Shodai 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 9-3 hatakikomi Akua 3-9
Chiyonokuni 5-3-4 tsukidashi Kotoeko 7-5
Kagayaki 5-7 tsukiotoshi Chiyotairyu 5-7
Kotokuzan 6-6 hatakikomi Myogiryu 5-7
Yutakayama 7-5 hatakikomi Terutsuyoshi 6-6
Kotoshoho 7-5 shitatenage Shimanoumi 6-6
Aoiyama 6-6 yorikiri Chiyomaru 4-8
Tobizaru 6-6 hikiotoshi Tochinoshin 8-4
Chiyoshoma 5-7 uwatenage Nishikigi 7-5
Ichiyamamoto 5-7 hatakikomi Okinoumi 3-9
Kiribayama 8-4 yorikiri Hokutofuji 6-6
Wakamotoharu 8-4 yorikiri Endo 7-5
Takarafuji 4-8 oshidashi Meisei 1-11
Tamawashi 6-6 oshidashi Daieisho 5-7
Ura 2-10 yorikiri Sadanoumi 3-9
Takanosho 3-9 okuridashi Ishiura 1-5-6
Hoshoryu 6-6 oshitaoshi Onosho 5-7
Wakatakakage 11-1 yorikiri Kotonowaka 9-3
Ichinojo 8-4 tsukiotoshi Abi 6-6
Shodai 7-5 yorikiri Takakeisho 8-4
Takayasu 11-1 yorikiri Mitakeumi 9-3
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 4-7 oshidashi Chiyomaru 4-7
Chiyotairyu 5-6 hatakikomi Nishikigi 7-4
Tochinoshin 8-3 tsuridashi Terutsuyoshi 6-5
Myogiryu 5-6 oshidashi Kagayaki 4-7
Aoiyama 5-6 hatakikomi Kotokuzan 5-6
Akua 3-8 okuridashi Tobizaru 5-6
Sadanoumi 3-8 tottari Kotoshoho 6-5
Yutakayama 6-5 yorikiri Chiyoshoma 4-7
Hokutofuji 6-5 yorikiri Shimanoumi 6-5
Okinoumi 3-8 tsukidashi Ishiura 1-4-6
Endo 7-4 sukuinage Kotoeko 7-4
Wakamotoharu 7-4 yoritaoshi Kiribayama 7-4
Ichinojo 7-4 tsukidashi Meisei 1-10
Tamawashi 5-6 kotenage Ura 1-10
Hoshoryu 5-6 watashikomi Daieisho 5-6
Onosho 5-6 oshidashi Takanosho 2-9
Wakatakakage 10-1 yorikiri Takayasu 10-1
Shodai 6-5 tsukiotoshi Takarafuji 3-8
Mitakeumi 9-2 hikiotoshi Abi 6-5
Takakeisho 8-3 tsukiotoshi Kotonowaka 9-2
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochinoshin 7-3 yorikiri *Kaisei 4-6
Kotoshoho 6-4 oshidashi Kotokuzan 5-5
Yutakayama 5-5 tsukihiza Akua 2-8
Nishikigi 7-3 kotenage Chiyomaru 4-6
Kotoeko 7-3 sukuinage Ichiyamamoto 3-7
Shimanoumi 6-4 tottari Kagayaki 4-6
Tobizaru 5-5 oshidashi Chiyotairyu 4-6
Terutsuyoshi 6-4 katasukashi Wakamotoharu 6-4
Chiyoshoma 4-6 hatakikomi Myogiryu 4-6
Aoiyama 4-6 yorikiri Sadanoumi 2-8
Kiribayama 7-3 sukuinage Onosho 4-6
Okinoumi 2-8 yorikiri Meisei 1-9
Ichinojo 6-4 yorikiri Tamawashi 4-6
Kotonowaka 9-1 hatakikomi Daieisho 5-5
Takanosho 2-8 oshitaoshi Ura 1-9
Takayasu 10-0 yorikiri Hoshoryu 4-6
Wakatakakage 9-1 yorikiri Abi 6-4
Hokutofuji 5-5 yorikiri Mitakeumi 8-2
Takakeisho 7-3 katasukashi Takarafuji 3-7
Shodai 5-5 oshidashi Endo 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 6-3 yoritaoshi *Hidenoumi 4-5
Yutakayama 4-5 hatakikomi Ichiyamamoto 3-6
Tochinoshin 6-3 hatakikomi Kotoshoho 5-4
Kotokuzan 5-4 tsukidashi Chiyomaru 4-5
Chiyotairyu 4-5 hikiotoshi Akua 2-7
Kotoeko 6-3 sukuinage Kagayaki 4-5
Terutsuyoshi 5-4 watashikomi Sadanoumi 2-7
Shimanoumi 5-4 yorikiri Chiyoshoma 3-6
Myogiryu 4-5 kotenage Okinoumi 1-8
Takayasu 9-0 oshidashi Aoiyama 3-6
Kotonowaka 8-1 oshidashi Tobizaru 4-5
Wakamotoharu 6-3 hatakikomi Hokutofuji 4-5
Kiribayama 6-3 hatakikomi Meisei 1-8
Onosho 4-5 tsukiotoshi Ura 1-8
Daieisho 5-4 oshidashi Takanosho 1-8
Takarafuji 3-6 oshidashi Abi 6-3
Wakatakakage 8-1 yorikiri Ichinojo 5-4
Endo 6-3 yoritaoshi Takakeisho 6-3
Shodai 4-5 yorikiri Hoshoryu 4-5
Mitakeumi 8-1 yorikiri Tamawashi 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 6-2 yorikiri Kotokuzan 4-4
Tochinoshin 5-3 yorikiri Yutakayama 3-5
Chiyomaru 4-4 oshidashi Kagayaki 4-4
Kotoeko 5-3 yorikiri Nishikigi 5-3
Ichiyamamoto 3-5 tsukidashi Chiyotairyu 3-5
Akua 2-6 oshidashi Myogiryu 3-5
Kotoshoho 5-3 tsukidashi Terutsuyoshi 4-4
Chiyoshoma 3-5 okuridashi Aoiyama 3-5
Shimanoumi 4-4 oshidashi Sadanoumi 2-6
Takayasu 8-0 uwatenage Wakamotoharu 5-3
Hokutofuji 4-4 oshidashi Tobizaru 4-4
Takarafuji 2-6 yorikiri Okinoumi 1-7
Kotonowaka 7-1 oshidashi Endo 5-3
Tamawashi 4-4 tsukitaoshi Meisei 1-7
Ichinojo 5-3 yorikiri Takanosho 1-7
Wakatakakage 7-1 yorikiri Ura 1-7
Abi 6-2 tsukiotoshi Daieisho 4-4
Shodai 3-5 yorikiri Kiribayama 5-3
Mitakeumi 7-1 oshitaoshi Hoshoryu 4-4
Takakeisho 6-2 tsukiotoshi Onosho 3-5
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 2-5 oshidashi Akua 1-6
Kotoshoho 4-3 yorikiri Kagayaki 4-3
Chiyomaru 3-4 yorikiri Tochinoshin 4-3
Chiyotairyu 3-4 tsukidashi Yutakayama 3-4
Kotokuzan 4-3 hatakikomi Kotoeko 4-3
Terutsuyoshi 4-3 default Chiyonokuni 4-3
Nishikigi 5-2 oshidashi Aoiyama 3-4
Tobizaru 4-3 tsukiotoshi Myogiryu 3-4
Wakamotoharu 5-2 yorikiri Chiyoshoma 2-5
Shimanoumi 3-4 hikiotoshi Okinoumi 1-6
Kotonowaka 6-1 okuridashi Sadanoumi 2-5
Takayasu 7-0 tsukidashi Hokutofuji 3-4
Endo 5-2 shitatedashinage Takarafuji 1-6
Kiribayama 5-2 okuridashi Ichinojo 4-3
Hoshoryu 4-3 uwatenage Takanosho 1-6
Abi 5-2 uwatenage Ura 1-6
Wakatakakage 6-1 okuritsuriotoshi Daieisho 4-3
Mitakeumi 6-1 hikiotoshi Onosho 3-4
Takakeisho 5-2 oshidashi Tamawashi 3-4
Shodai 2-5 sukuinage Meisei 1-6
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tsurugisho 3-3 yorikiri Kagayaki 4-2
Kotoshoho 3-3 oshitaoshi Ichiyamamoto 1-5
Nishikigi 4-2 oshidashi Yutakayama 3-3
Kotokuzan 3-3 hatakikomi Chiyonokuni 4-2
Kotoeko 4-2 yorikiri Akua 1-5
Tochinoshin 4-2 yorikiri Chiyotairyu 2-4
Chiyomaru 2-4 tsukiotoshi Myogiryu 3-3
Terutsuyoshi 3-3 sukuinage Aoiyama 3-3
Sadanoumi 2-4 hatakikomi Tobizaru 3-3
Takayasu 6-0 oshidashi Shimanoumi 2-4
Wakamotoharu 4-2 yorikiri Okinoumi 1-5
Kotonowaka 5-1 uwatenage Chiyoshoma 2-4
Endo 4-2 oshidashi Hokutofuji 3-3
Daieisho 4-2 oshidashi Takarafuji 1-5
Ichinojo 4-2 hatakikomi Ura 1-5
Wakatakakage 5-1 hikiotoshi Takanosho 1-5
Hoshoryu 3-3 oshidashi Abi 4-2
Takakeisho 4-2 oshidashi Kiribayama 4-2
Tamawashi 3-3 tsukidashi Shodai 1-5
Mitakeumi 5-1 yorikiri Meisei 1-5
Onosho 3-3 default Terunofuji 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Oho 4-1 hatakikomi Ichiyamamoto 1-4
Tochinoshin 3-2 oshidashi Kotokuzan 2-3
Kagayaki 4-1 yorikiri Yutakayama 3-2
Kotoshoho 2-3 okuridashi Akua 1-4
Chiyonokuni 4-1 hatakikomi Nishikigi 3-2
Chiyomaru 1-4 hatakikomi Terutsuyoshi 2-3
Aoiyama 3-2 oshidashi Chiyotairyu 2-3
Kotoeko 3-2 yorikiri Shimanoumi 2-3
Wakamotoharu 3-2 yorikiri Myogiryu 3-2
Tobizaru 3-2 yorikiri Chiyoshoma 2-3
Kotonowaka 4-1 yorikiri Okinoumi 1-4
Hokutofuji 3-2 oshidashi Sadanoumi 1-4
Takayasu 5-0 tsukiotoshi Takarafuji 1-4
Ichinojo 3-2 yorikiri Endo 3-2
Daieisho 3-2 tsukidashi Ura 1-4
Abi 4-1 hikkake Takanosho 1-4
Wakatakakage 4-1 yorikiri Hoshoryu 2-3
Shodai 1-4 uwatenage Onosho 2-3
Kiribayama 4-1 yorikiri Mitakeumi 4-1
Takakeisho 3-2 oshidashi Meisei 1-4
Tamawashi 2-3 oshitaoshi Terunofuji 3-2
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagayaki 3-1 yorikiri Nishikigi 3-1
Tochinoshin 2-2 kubihineri Ichiyamamoto 1-3
Kotokuzan 2-2 hikiotoshi Yutakayama 3-1
Chiyonokuni 3-1 kirikaeshi Akua 1-3
Kotoeko 2-2 yorikiri Chiyomaru 0-4
Chiyotairyu 2-2 tsukidashi Kotoshoho 1-3
Shimanoumi 2-2 hatakikomi Terutsuyoshi 2-2
Myogiryu 3-1 tsukiotoshi Aoiyama 2-2
Sadanoumi 1-3 yoritaoshi Wakamotoharu 2-2
Tobizaru 2-2 hatakikomi Okinoumi 1-3
Hokutofuji 2-2 oshidashi Chiyoshoma 2-2
Takayasu 4-0 uwatenage Kotonowaka 3-1
Endo 3-1 default Ishiura 1-3
Onosho 2-2 yorikiri Takarafuji 1-3
Hoshoryu 2-2 okuridashi Tamawashi 1-3
Kiribayama 3-1 hatakikomi Wakatakakage 3-1
Abi 3-1 kotenage Meisei 1-3
Mitakeumi 4-0 hatakikomi Takanosho 1-3
Takakeisho 2-2 oshidashi Daieisho 2-2
Ura 1-3 okuridashi Shodai 0-4
Terunofuji 3-1 yorikiri Ichinojo 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagayaki 2-1 oshidashi Kotokuzan 1-2
Nishikigi 3-0 oshidashi Ichiyamamoto 1-2
Yutakayama 3-0 yorikiri Kotoshoho 1-2
Chiyonokuni 2-1 hikiotoshi Tochinoshin 1-2
Akua 1-2 uwatenage Chiyomaru 0-3
Terutsuyoshi 2-1 shitatenage Chiyotairyu 1-2
Myogiryu 2-1 oshidashi Kotoeko 1-2
Wakamotoharu 2-1 oshidashi Aoiyama 2-1
Shimanoumi 1-2 yorikiri Tobizaru 1-2
Okinoumi 1-2 uwatenage Sadanoumi 0-3
Takayasu 3-0 oshidashi Chiyoshoma 2-1
Kotonowaka 3-0 oshidashi Ishiura 1-2
Hokutofuji 1-2 oshidashi Takarafuji 1-2
Endo 2-1 oshitaoshi Onosho 1-2
Tamawashi 1-2 tsukidashi Takanosho 1-2
Abi 2-1 oshitaoshi Kiribayama 2-1
Wakatakakage 3-0 yorikiri Meisei 1-2
Hoshoryu 1-2 sukuinage Takakeisho 1-2
Ichinojo 2-1 yorikiri Shodai 0-3
Mitakeumi 3-0 tsukiotoshi Daieisho 2-1
Terunofuji 2-1 oshidashi Ura 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotokuzan 1-1 hatakikomi Ichiyamamoto 1-1
Kagayaki 1-1 oshitaoshi Akua 0-2
Nishikigi 2-0 yorikiri Tochinoshin 1-1
Yutakayama 2-0 oshidashi Chiyomaru 0-2
Chiyonokuni 1-1 tsukiotoshi Kotoshoho 1-1
Myogiryu 1-1 oshidashi Chiyotairyu 1-1
Kotoeko 1-1 yoritaoshi Terutsuyoshi 1-1
Aoiyama 2-0 oshidashi Tobizaru 1-1
Wakamotoharu 1-1 yorikiri Shimanoumi 0-2
Takayasu 2-0 sukuinage Sadanoumi 0-2
Chiyoshoma 2-0 shitatenage Okinoumi 0-2
Kotonowaka 2-0 oshidashi Takarafuji 1-1
Ishiura 1-1 oshidashi Hokutofuji 0-2
Endo 1-1 uwatenage Meisei 1-1
Kiribayama 2-0 uwatenage Hoshoryu 0-2
Wakatakakage 2-0 yoritaoshi Onosho 1-1
Abi 1-1 tsukidashi Tamawashi 0-2
Takanosho 1-1 oshidashi Shodai 0-2
Mitakeumi 2-0 oshidashi Ura 0-2
Ichinojo 1-1 yorikiri Takakeisho 1-1
Daieisho 2-0 okuridashi Terunofuji 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 1-0 yorikiri Kagayaki 0-1
Nishikigi 1-0 oshidashi Kotokuzan 0-1
Tochinoshin 1-0 oshitaoshi Akua 0-1
Yutakayama 1-0 oshidashi Chiyonokuni 0-1
Kotoshoho 1-0 oshidashi Chiyomaru 0-1
Chiyotairyu 1-0 tsuridashi Kotoeko 0-1
Terutsuyoshi 1-0 hikiotoshi Myogiryu 0-1
Aoiyama 1-0 yorikiri Shimanoumi 0-1
Tobizaru 1-0 oshitaoshi Wakamotoharu 0-1
Chiyoshoma 1-0 kubinage Sadanoumi 0-1
Takayasu 1-0 uwatenage Okinoumi 0-1
Kotonowaka 1-0 yorikiri Hokutofuji 0-1
Takarafuji 1-0 hatakikomi Ishiura 0-1
Kiribayama 1-0 yorikiri Endo 0-1
Meisei 1-0 uwatedashinage Takanosho 0-1
Onosho 1-0 oshidashi Abi 0-1
Wakatakakage 1-0 tsukiotoshi Tamawashi 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Ichinojo 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Ura 0-1
Daieisho 1-0 oshidashi Shodai 0-1
Terunofuji 1-0 yorikiri Hoshoryu 0-1