East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O X X X
Takakeisho O X O O O O O O X O O O O X X
Asanoyama O O O X X O O X O X X O O O O
Abi X X X O O O X O O X X X X X X
Endo O O O X O O O X X X O X O X O
Hokutofuji O O O O X X X O O O O O O O X
Tamawashi O X O X X X X X X O X X X O O
Okinoumi O X X O O O O X X O O X X X O
Meisei X X X X O X X X
Takarafuji X O X O X X X O O O X X X O O
Shohozan O X O X X O X O O X X O X O X
Aoiyama O O X X O O X X X X X X X X X
Takanosho O X O X X X O O X O X O X O X
Sadanoumi X O O X X O O X O O X X X X O
Chiyotairyu O X X X X O O X X X O O O O X
Tsurugisho X O X O X X O X X X X O X O O
Kotoshogiku X X O O O X O X X X X X O O O
Terutsuyoshi O O O O O X O X X O O X X X X
Azumaryu O O X O X O O X X X X X O O X
Tochiozan O X X O O O X O O O X O X O X
Kiribayama O X O X O X X O O O O O O O O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu X O X X X
Goeido X X X O X O O X X X O X O X X
Takayasu X O O X X X O X X O X X X O O
Daieisho X O X X O X X O X X X O O O O
Myogiryu X X O O X X X O X X X O X X O
Mitakeumi X O X O O X O X O O O X X X X
Kotoyuki
Shodai O O O O O O X O O O O O O X X
Enho O X O X O X X O O X O O O X X
Tochinoshin X O X O X X O X O O X X X X X
Onosho X X X X O O O O X X O O O O O
Ryuden X O O O X X O O O X O O O O X
Yutakayama O X O O O O X O O O O X X O O
Ishiura X X X O O X X X O O O O X X X
Kagayaki O O O O O X X O O O O X X X O
Chiyomaru O X X X X O O O X X O X O X X
Kotoeko X O O X X X X X X X X X X X X
Shimanoumi X O X O X O X X X X O O O X X
Ikioi X X X X O O X X O O X O O O O
Kaisei X O O X X O O O O X X X O X O
Tokushoryu O X O O O O O O O O O O O O O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoshogiku 7-8 yorikiri Tochiozan 9-6
Kiribayama 11-4 okuridashi Chiyomaru 6-9
Tsurugisho 6-9 sukuinage Terutsuyoshi 8-7
Kaisei 8-7 yorikiri Chiyotairyu 7-8
Sadanoumi 7-8 oshidashi Kotoeko 2-13
Ikioi 8-7 hatakikomi Takanosho 7-8
Takarafuji 7-8 yorikiri Shimanoumi 6-9
Kagayaki 10-5 oshidashi Enho 8-7
Okinoumi 8-7 yorikiri Azumaryu 7-8
Tamawashi 5-10 oshidashi Ishiura 6-9
Shodai 13-2 oshidashi Mitakeumi 7-8
Yutakayama 11-4 hatakikomi Hokutofuji 11-4
Myogiryu 5-10 uwatedashinage Tochinoshin 5-10
Endo 9-6 yorikiri Shohozan 7-8
Daieisho 7-8 tsukidashi Abi 5-10
Takayasu 6-9 hikiotoshi Aoiyama 4-11
Asanoyama 10-5 abisetaoshi Ryuden 10-5
Onosho 9-6 shitatenage Goeido 5-10
Tokushoryu 14-1 yorikiri Takakeisho 11-4
Outstanding Performance Prize — Endo (1), Tokushoryu (1)
Fighting Spirit Prize — Kiribayama (1), Shodai (4), Tokushoryu (1)
Technique Prize — Hokutofuji (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 7-7 yorikiri Kaisei 7-7
Tochiozan 9-5 hatakikomi Terutsuyoshi 8-6
Ikioi 7-7 yorikiri Chiyomaru 6-8
Chiyotairyu 7-7 tsukidashi Shimanoumi 6-8
Tsurugisho 5-9 yorikiri Sadanoumi 6-8
Kotoshogiku 6-8 yorikiri Ishiura 6-8
Kiribayama 10-4 katatsukashi Aoiyama 4-10
Takanosho 7-7 oshidashi Okinoumi 7-7
Tokushoryu 13-1 tsukiotoshi Shodai 12-2
Tamawashi 4-10 oshidashi Kotoeko 2-12
Hokutofuji 11-3 oshidashi Kagayaki 9-5
Ryuden 10-4 yorikiri Mitakeumi 7-7
Yutakayama 10-4 okuridashi Endo 8-6
Onosho 8-6 oshitaoshi Myogiryu 4-10
Takarafuji 6-8 hikkake Abi 5-9
Daieisho 6-8 tsukidashi Enho 8-6
Takayasu 5-9 uwatenage Tochinoshin 5-9
Asanoyama 9-5 uwatenage Takakeisho 11-3
Shohozan 7-7 yoritaoshi Goeido 5-9
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 6-7 uwatenage Tsurugisho 4-9
Chiyotairyu 6-7 oshidashi Tochiozan 8-5
Kiribayama 9-4 hatakikomi Ishiura 6-7
Kaisei 7-6 yorikiri Sadanoumi 6-7
Tokushoryu 12-1 tsukiotoshi Yutakayama 9-4
Chiyomaru 6-7 tsukitaoshi Takanosho 6-7
Ryuden 9-4 hatakikomi Terutsuyoshi 8-5
Ikioi 6-7 oshidashi Aoiyama 4-9
Onosho 7-6 oshidashi Kotoeko 2-11
Shodai 12-1 yorikiri Kagayaki 9-4
Shimanoumi 6-7 hikiotoshi Tamawashi 3-10
Hokutofuji 10-3 yorikiri Mitakeumi 7-6
Kotoshogiku 5-8 oshitaoshi Myogiryu 4-9
Endo 8-5 shitatehineri Okinoumi 7-6
Daieisho 5-8 yorikiri Shohozan 6-7
Enho 8-5 ashitori Abi 5-8
Asanoyama 8-5 yorikiri Takarafuji 5-8
Goeido 5-8 yorikiri Tochinoshin 5-8
Takakeisho 11-2 oshidashi Takayasu 4-9
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ikioi 5-7 okuridashi Azumaryu 5-7
Shimanoumi 5-7 hatakikomi Terutsuyoshi 8-4
Tsurugisho 4-8 hatakikomi Kotoeko 2-10
Tokushoryu 11-1 tsukiotoshi Kagayaki 9-3
Kiribayama 8-4 okuridashi Sadanoumi 6-6
Ishiura 6-6 yorikiri Kaisei 6-6
Takanosho 6-6 yorikiri Kotoshogiku 4-8
Tochiozan 8-4 katasukashi Yutakayama 9-3
Chiyotairyu 5-7 kotenage Aoiyama 4-8
Ryuden 8-4 tsukiotoshi Chiyomaru 5-7
Onosho 6-6 hikiotoshi Tamawashi 3-9
Shohozan 6-6 okuridashi Mitakeumi 7-5
Hokutofuji 9-3 oshidashi Endo 7-5
Myogiryu 4-8 yorikiri Okinoumi 7-5
Shodai 11-1 tsukiotoshi Abi 5-7
Daieisho 4-8 oshidashi Takarafuji 5-7
Enho 7-5 shitatenage Takayasu 4-8
Takakeisho 10-2 kotenage Tochinoshin 5-7
Asanoyama 7-5 yorikiri Goeido 4-8
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kiribayama 7-4 yorikiri Azumaryu 5-6
Shimanoumi 4-7 yorikiri Kotoshogiku 4-7
Kagayaki 9-2 oshidashi Tochiozan 7-4
Chiyotairyu 4-7 hatakikomi Kotoeko 2-9
Ishiura 5-6 oshidashi Ikioi 4-7
Chiyomaru 5-6 hatakikomi Sadanoumi 6-5
Terutsuyoshi 8-3 hatakikomi Takanosho 5-6
Ryuden 7-4 yorikiri Tsurugisho 3-8
Tokushoryu 10-1 tsukiotoshi Aoiyama 4-7
Onosho 5-6 tsukiotoshi Kaisei 6-5
Yutakayama 9-2 oshitaoshi Shohozan 5-6
Okinoumi 7-4 yorikiri Tochinoshin 5-6
Hokutofuji 8-3 tsukiotoshi Tamawashi 3-8
Endo 7-4 hikiotoshi Myogiryu 3-8
Shodai 10-1 oshidashi Daieisho 3-8
Mitakeumi 7-4 okuridashi Abi 5-6
Enho 6-5 oshidashi Asanoyama 6-5
Goeido 4-7 yorikiri Takayasu 4-7
Takakeisho 9-2 oshidashi Takarafuji 5-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochiozan 7-3 makiotoshi Shimanoumi 3-7
Kiribayama 6-4 yorikiri Tsurugisho 3-7
Tokushoryu 9-1 tsukiotoshi Chiyomaru 4-6
Ikioi 4-6 oshidashi Chiyotairyu 3-7
Kagayaki 8-2 tsukidashi Kotoeko 2-8
Sadanoumi 6-4 yorikiri Kotoshogiku 4-6
Takanosho 5-5 oshidashi Kaisei 6-4
Yutakayama 8-2 oshidashi Azumaryu 5-5
Terutsuyoshi 7-3 hikkake Aoiyama 4-6
Ishiura 4-6 shitatedashinage Ryuden 6-4
Okinoumi 6-4 yorikiri Onosho 4-6
Shodai 9-1 yorikiri Shohozan 5-5
Mitakeumi 6-4 uwatedashinage Endo 6-4
Tamawashi 3-7 oshidashi Myogiryu 3-7
Hokutofuji 7-3 hikkake Daieisho 3-7
Tochinoshin 5-5 shitatenage Asanoyama 6-4
Takayasu 4-6 hatakikomi Abi 5-5
Takakeisho 8-2 oshidashi Enho 5-5
Takarafuji 5-5 okuridashi Goeido 3-7
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 6-3 oshidashi Terutsuyoshi 6-3
Ikioi 3-6 sukuinage Kotoeko 2-7
Kiribayama 5-4 okuridashi Kotoshogiku 4-5
Tochiozan 6-3 sukuinage Chiyomaru 4-5
Tokushoryu 8-1 yorikiri Tsurugisho 3-6
Kagayaki 7-2 oshidashi Shimanoumi 3-6
Sadanoumi 5-4 yorikiri Azumaryu 5-4
Ryuden 6-3 kotenage Chiyotairyu 3-6
Ishiura 3-6 okuridashi Aoiyama 4-5
Yutakayama 7-2 oshidashi Onosho 4-5
Shohozan 5-4 hatakikomi Takanosho 4-5
Tochinoshin 4-5 yorikiri Tamawashi 2-7
Mitakeumi 5-4 hatakikomi Okinoumi 5-4
Hokutofuji 6-3 sukuinage Myogiryu 3-6
Abi 5-4 tsukidashi Endo 6-3
Takarafuji 4-5 oshidashi Takayasu 3-6
Asanoyama 6-3 uwatenage Daieisho 3-6
Enho 5-4 oshidashi Goeido 3-6
Shodai 8-1 tsukiotoshi Takakeisho 7-2
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 5-3 yorikiri Ikioi 2-6
*Mitoryu 3-5 yorikiri Shimanoumi 3-5
Tokushoryu 7-1 tsukiotoshi Kotoshogiku 4-4
Kiribayama 4-4 uwatenage Kotoeko 2-6
Tochiozan 5-3 oshidashi Tsurugisho 3-5
Chiyomaru 4-4 tsukidashi Azumaryu 5-3
Yutakayama 6-2 yorikiri Terutsuyoshi 6-2
Kagayaki 6-2 oshidashi Aoiyama 4-4
Shohozan 4-4 tsukiotoshi Chiyotairyu 3-5
Onosho 4-4 tsukiotoshi Ishiura 2-6
Takarafuji 3-5 yorikiri Sadanoumi 4-4
Takanosho 4-4 oshidashi Tochinoshin 3-5
Ryuden 5-3 default Meisei 1-7
Enho 4-4 oshidashi Endo 6-2
Myogiryu 3-5 yorikiri Mitakeumi 4-4
Daieisho 3-5 oshidashi Tamawashi 2-6
Shodai 7-1 sukuinage Asanoyama 5-3
Hokutofuji 5-3 oshidashi Takayasu 3-5
Takakeisho 7-1 yorikiri Okinoumi 5-3
Abi 4-4 hatakikomi Goeido 3-5
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 4-3 uwatenage Tochiozan 4-3
Azumaryu 5-2 hatakikomi *Nishikigi 4-3
Terutsuyoshi 6-1 kotenage Kiribayama 3-4
Tokushoryu 6-1 yorikiri Kotoeko 2-5
Kotoshogiku 4-3 yorikiri Ikioi 2-5
Chiyomaru 3-4 hatakikomi Shimanoumi 3-4
Tsurugisho 3-4 hikiotoshi Ishiura 2-5
Chiyotairyu 3-4 tsukitaoshi Yutakayama 5-2
Takanosho 3-4 oshidashi Kagayaki 5-2
Sadanoumi 4-3 hikkake Aoiyama 4-3
Ryuden 4-3 okuridashi Shohozan 4-3
Tochinoshin 3-4 hatakikomi Takarafuji 3-4
Onosho 3-4 yorikiri Meisei 1-6
Okinoumi 5-2 yoritaoshi Enho 3-4
Endo 6-1 tottari Tamawashi 2-5
Mitakeumi 4-3 yorikiri Daieisho 2-5
Takayasu 3-4 oshidashi Myogiryu 2-4
Asanoyama 5-2 yorikiri Hokutofuji 4-3
Goeido 3-4 okuritaoshi Shodai 6-1
Takakeisho 6-1 oshidashi Abi 3-4
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochiozan 4-2 uwatenage Kiribayama 3-3
Ikioi 2-4 oshitaoshi *Kizakiumi 0-6
Tokushoryu 5-1 hikiotoshi Terutsuyoshi 5-1
Azumaryu 4-2 uwatedashinage Kotoshogiku 3-3
Kaisei 3-3 oshidashi Kotoeko 2-4
Shimanoumi 3-3 yoritaoshi Tsurugisho 2-4
Chiyomaru 2-4 tsukidashi Ishiura 2-4
Chiyotairyu 2-4 hatakikomi Takanosho 2-4
Yutakayama 5-1 oshidashi Kagayaki 5-1
Sadanoumi 3-3 abisetaoshi Ryuden 3-3
Aoiyama 4-2 kotenage Takarafuji 2-4
Shohozan 3-3 uwatedashinage Meisei 1-5
Onosho 2-4 yoritaoshi Enho 3-3
Shodai 6-0 yorikiri Tochinoshin 2-4
Abi 3-3 okuridashi Hokutofuji 4-2
Okinoumi 4-2 tsukiotoshi Daieisho 2-4
Asanoyama 4-2 yorikiri Myogiryu 2-4
Endo 5-1 tsukidashi Takayasu 2-4
Takakeisho 5-1 tsukiotoshi Mitakeumi 3-3
Goeido 2-4 oshidashi Tamawashi 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 4-1 oshidashi Azumaryu 3-2
Kiribayama 3-2 okuridashi Shimanoumi 2-3
Tochiozan 3-2 katasukashi Kotoeko 2-3
Kotoshogiku 3-2 yorikiri Kaisei 2-3
Terutsuyoshi 5-0 shitatenage Chiyomaru 1-4
Ikioi 1-4 uwatenage Tsurugisho 2-3
Kagayaki 5-0 oshidashi Chiyotairyu 1-4
Ishiura 2-3 amiuchi Sadanoumi 2-3
Yutakayama 4-1 tsukiotoshi Takanosho 2-3
Aoiyama 3-2 hatakikomi Ryuden 3-2
Onosho 1-4 okuridashi Takarafuji 2-3
Enho 3-2 hikiotoshi Shohozan 2-3
Meisei 1-4 tsukiotoshi Tochinoshin 2-3
Shodai 5-0 tsukidashi Hokutofuji 4-1
Abi 2-3 tsukidashi Myogiryu 2-3
Daieisho 2-3 oshidashi Takayasu 2-3
Endo 4-1 yoritaoshi Asanoyama 3-2
Okinoumi 3-2 tottari Goeido 1-4
Takakeisho 4-1 tsukiotoshi Tamawashi 2-3
Mitakeumi 3-2 default Kakuryu 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 3-1 yoritaoshi Kiribayama 2-2
Tochiozan 2-2 hatakikomi *Daishomaru 3-1
Terutsuyoshi 4-0 oshidashi Ikioi 0-4
Shimanoumi 2-2 uwatedashinage Kaisei 2-2
Azumaryu 3-1 hatakikomi Kotoeko 2-2
Tsurugisho 2-2 yorikiri Chiyomaru 1-3
Kotoshogiku 2-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 1-3
Kagayaki 4-0 yorikiri Sadanoumi 2-2
Ishiura 1-3 yorikiri Takanosho 2-2
Yutakayama 3-1 oshidashi Aoiyama 2-2
Ryuden 3-1 hatakikomi Onosho 0-4
Takarafuji 2-2 tsukiotoshi Shohozan 2-2
Tochinoshin 2-2 tsuridashi Enho 2-2
Okinoumi 2-2 yorikiri Meisei 0-4
Mitakeumi 2-2 oshidashi Tamawashi 2-2
Abi 1-3 oshitaoshi Asanoyama 3-1
Shodai 4-0 yorikiri Takayasu 2-2
Takakeisho 3-1 tsukiotoshi Endo 3-1
Goeido 1-3 kubinage Daieisho 1-3
Hokutofuji 4-0 default Hakuho 1-3
Myogiryu 2-2 oshidashi Kakuryu 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 2-1 yorikiri *Hidenoumi 1-2
Tokushoryu 2-1 oshidashi Tochiozan 1-2
Kiribayama 2-1 yorikiri Ikioi 0-3
Terutsuyoshi 3-0 yorikiri Azumaryu 2-1
Kotoeko 2-1 oshidashi Shimanoumi 1-2
Kotoshogiku 1-2 yorikiri Tsurugisho 1-2
Kagayaki 3-0 oshidashi Chiyomaru 1-2
Sadanoumi 2-1 oshidashi Chiyotairyu 1-2
Yutakayama 2-1 oshidashi Ishiura 0-3
Takanosho 2-1 oshidashi Aoiyama 2-1
Shohozan 2-1 hatakikomi Onosho 0-3
Ryuden 2-1 yorikiri Tochinoshin 1-2
Enho 2-1 shitatedashinage Meisei 0-3
Shodai 3-0 oshidashi Takarafuji 1-2
Tamawashi 2-1 oshidashi Abi 0-3
Takayasu 2-1 hatakikomi Mitakeumi 1-2
Asanoyama 3-0 yorikiri Okinoumi 1-2
Endo 3-0 tsukiotoshi Goeido 0-3
Takakeisho 2-1 oshidashi Daieisho 1-2
Hokutofuji 3-0 oshidashi Kakuryu 1-2
Myogiryu 1-2 tsukiotoshi Hakuho 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotonowaka 1-1 hatakikomi Kiribayama 1-1
Kaisei 1-1 oshidashi Tokushoryu 1-1
Azumaryu 2-0 hatakikomi Tochiozan 1-1
Shimanoumi 1-1 tsukiotoshi Ikioi 0-2
Terutsuyoshi 2-0 shitatenage Kotoshogiku 0-2
Kotoeko 1-1 oshidashi Chiyomaru 1-1
Tsurugisho 1-1 yorikiri Chiyotairyu 1-1
Kagayaki 2-0 oshidashi Ishiura 0-2
Sadanoumi 1-1 uwatedashinage Takanosho 1-1
Ryuden 1-1 yorikiri Yutakayama 1-1
Aoiyama 2-0 hatakikomi Shohozan 1-1
Tochinoshin 1-1 oshidashi Onosho 0-2
Takarafuji 1-1 yorikiri Meisei 0-2
Shodai 2-0 uwatenage Enho 1-1
Daieisho 1-1 oshidashi Myogiryu 0-2
Asanoyama 2-0 okuridashi Tamawashi 1-1
Takayasu 1-1 oshidashi Okinoumi 1-1
Hokutofuji 2-0 oshidashi Takakeisho 1-1
Mitakeumi 1-1 yorikiri Goeido 0-2
Endo 2-0 kirikaeshi Hakuho 1-1
Kakuryu 1-1 hatakikomi Abi 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 1-0 yorikiri *Chiyoshoma 0-1
Kiribayama 1-0 hikiotoshi Kaisei 0-1
Tochiozan 1-0 tsukiotoshi Ikioi 0-1
Azumaryu 1-0 yorikiri Shimanoumi 0-1
Terutsuyoshi 1-0 watashikomi Kotoeko 0-1
Chiyomaru 1-0 oshidashi Kotoshogiku 0-1
Kagayaki 1-0 oshidashi Tsurugisho 0-1
Chiyotairyu 1-0 tsukidashi Ishiura 0-1
Yutakayama 1-0 yorikiri Sadanoumi 0-1
Takanosho 1-0 yorikiri Ryuden 0-1
Aoiyama 1-0 hatakikomi Onosho 0-1
Shohozan 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Enho 1-0 shitatenage Takarafuji 0-1
Shodai 1-0 oshitaoshi Meisei 0-1
Okinoumi 1-0 tsukiotoshi Abi 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Takayasu 0-1
Asanoyama 1-0 yorikiri Mitakeumi 0-1
Hokutofuji 1-0 tsukiotoshi Goeido 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Myogiryu 0-1
Endo 1-0 yorikiri Kakuryu 0-1
Hakuho 1-0 yorikiri Daieisho 0-1