East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O O
Takayasu O O X X O O O O O X O O X X X
Tochinoshin O X X X O O X O O X X X X O X
Takakeisho O O X X X O O O O O X X O X O
Mitakeumi O X O O X X X X X O O X X O O
Kaisei X X X X X X X O X X X O X O X
Daieisho X O O O X O X O X O X O O X X
Nishikigi X X X X X X X O O X O X O X X
Tochiozan O X X X X X X X X O X X X X O
Chiyotairyu X O O O O X O X X O X X O X O
Okinoumi X X O O X O O O O X O O X X O
Aoiyama O O O O O O O O O O X O X O O
Asanoyama O O X X X O X O O O X X X X X
Sadanoumi X X X X X O X X X X X O X O
Shohozan X X O O O O X O O X X X O X O
Ryuden O O O O O O X O X O O X X O O
Chiyonokuni
Tomokaze O X O O O X O X O X O O O O X
Terutsuyoshi X X X X X X X O X X O X O O O
Ishiura O O O O X X O X O X X X X X X
Daishoho X X O O X O X X O X X O O X O
Chiyoshoma O O X X O O X O X O X X O X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu X O O O O O O O O X O X O X X
Goeido O O O O O X O O X O O O X O O
Tamawashi O X X X O O O X X X X O X X X
Hokutofuji X X O O O X X X O X X O O O O
Endo X X X X O X O X O X O X O O O
Myogiryu X O O O X X O X X O X O X O X
Shodai X X X X X X X X X O O X O O O
Ichinojo O O O O O O O X O O O O O O O
Onosho O O X X X O X X X X X O X X X
Abi X X X X X O X X X O O O O O O
Takarafuji X X O O O X X O X X O O O X O
Kotoshogiku O O O O O X O X O O O O X O X
Ikioi O X X X X X X X X X X X X O X
Yago X O X X O X X X O X O X O O X
Meisei X O O O X X O O O O O O O X X
Yoshikaze O X O O X O O O O O O O O X X
Kagayaki X O X X O O O O X O O O X O X
Toyonoshima O X X X X X X X X O X X X O O
Kotoeko X O O O O X O O X X X X X X O
Yutakayama O O X X X X X X X X X X X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Toyonoshima 5-10 oshidashi *Kotoyuki 5-10
Daishoho 7-8 uwatenage Yago 6-9
Shohozan 7-8 oshidashi Chiyoshoma 7-8
Terutsuyoshi 6-9 hikiotoshi Ikioi 2-13
Sadanoumi 5-10 yorikiri Yutakayama 3-12
Ryuden 10-5 yorikiri Kotoshogiku 11-4
Kotoeko 7-8 sukuinage Asanoyama 7-8
Takarafuji 8-7 okuridashi Ishiura 6-9
Aoiyama 12-3 tsukitaoshi Tomokaze 9-6
Abi 8-7 hatakikomi Kagayaki 9-6
Okinoumi 8-7 oshidashi Yoshikaze 10-5
Chiyotairyu 8-7 oshidashi Myogiryu 6-9
Ichinojo 14-1 hatakikomi Daieisho 7-8
Endo 7-8 uwatedashinage Meisei 9-6
Tochiozan 3-12 yorikiri Kaisei 3-12
Hokutofuji 7-8 oshitaoshi Onosho 5-10
Mitakeumi 7-8 oshidashi Nishikigi 4-11
Shodai 5-10 tsukiotoshi Tamawashi 5-10
Takakeisho 10-5 oshidashi Tochinoshin 7-8
Goeido 12-3 tsukiotoshi Takayasu 10-5
Hakuho 15-0 shitatenage Kakuryu 10-5
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takagenji 7-7 oshidashi Ishiura 6-8
Terutsuyoshi 5-9 yorikiri Kotoeko 6-8
Ryuden 9-5 yorikiri Daishoho 6-8
Tomokaze 9-5 hatakikomi Shohozan 6-8
Yago 6-8 yoritaoshi Chiyoshoma 7-7
Ikioi 2-12 yorikiri Yutakayama 3-11
Kagayaki 9-5 oshidashi Asanoyama 7-7
Kotoshogiku 11-3 oshidashi Yoshikaze 10-4
Aoiyama 11-3 hatakikomi Meisei 9-5
Toyonoshima 4-10 katasukashi Takarafuji 7-7
Shodai 4-10 uwatedashinage Sadanoumi 4-10
Abi 7-7 hikiotoshi Daieisho 7-7
Myogiryu 6-8 kubinage Okinoumi 7-7
Kaisei 3-11 yorikiri Onosho 5-9
Endo 6-8 tsukiotoshi Nishikigi 4-10
Mitakeumi 6-8 yorikiri Chiyotairyu 7-7
Hokutofuji 6-8 oshidashi Tochiozan 2-12
Ichinojo 13-1 hatakikomi Takakeisho 9-5
Tochinoshin 7-7 oshidashi Tamawashi 5-9
Hakuho 14-0 abisetaoshi Takayasu 10-4
Goeido 11-3 yorikiri Kakuryu 10-4
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishoho 6-7 kimedashi Ishiura 6-7
Terutsuyoshi 4-9 oshidashi *Kotoyuki 5-8
Chiyoshoma 7-6 yorikiri Ryuden 8-5
Yago 5-8 yorikiri Kotoeko 6-7
Shohozan 6-7 oshidashi Yutakayama 3-10
Sadanoumi 4-9 yorikiri Toyonoshima 3-10
Meisei 9-4 uwatedashinage Kotoshogiku 10-3
Tomokaze 8-5 uwatenage Asanoyama 7-6
Takarafuji 7-6 hikkake Kagayaki 8-5
Yoshikaze 10-3 okuridashi Aoiyama 10-3
Abi 6-7 hikiotoshi Ikioi 1-12
Shodai 3-10 yorikiri Okinoumi 7-6
Nishikigi 4-9 kimedashi Tochiozan 2-11
Daieisho 7-6 oshidashi Onosho 5-8
Endo 5-8 yorikiri Kaisei 2-11
Hokutofuji 5-8 hikiotoshi Myogiryu 5-8
Ichinojo 12-1 hatakikomi Mitakeumi 5-8
Chiyotairyu 7-6 oshidashi Tamawashi 5-8
Takakeisho 9-4 oshidashi Takayasu 10-3
Kakuryu 10-3 yorikiri Tochinoshin 6-7
Hakuho 13-0 yorikiri Goeido 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Enho 7-5 oshidashi Toyonoshima 3-9
Tomokaze 7-5 oshidashi Ishiura 6-6
Kagayaki 8-4 yorikiri Kotoeko 6-6
Yoshikaze 9-3 hatakikomi Yutakayama 3-9
Meisei 8-4 yoritaoshi Chiyoshoma 6-6
Daishoho 5-7 uwatenage Ikioi 1-11
Aoiyama 10-2 hikiotoshi Ryuden 8-4
Takarafuji 6-6 yorikiri Yago 4-8
Okinoumi 7-5 yorikiri Shohozan 5-7
Abi 5-7 hatakikomi Terutsuyoshi 3-9
Kotoshogiku 10-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 6-6
Onosho 5-7 oshidashi Sadanoumi 3-9
Ichinojo 11-1 uwatenage Asanoyama 7-5
Daieisho 6-6 tsukiotoshi Tochiozan 2-10
Kaisei 2-10 yorikiri Shodai 2-10
Myogiryu 5-7 yorikiri Mitakeumi 5-7
Hokutofuji 4-8 oshidashi Nishikigi 3-9
Tamawashi 5-7 oshidashi Endo 4-8
Goeido 10-2 hatakikomi Takakeisho 8-4
Hakuho 12-0 yorikiri Tochinoshin 6-6
Takayasu 10-2 uwatenage Kakuryu 9-3
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 4-7 uwatenage Kotoeko 6-5
Terutsuyoshi 3-8 yorikiri Chiyoshoma 6-5
Kagayaki 7-4 hatakikomi Toyonoshima 3-8
Meisei 7-4 yorikiri Daishoho 4-7
Yago 4-7 hatakikomi Yutakayama 3-8
Tomokaze 6-5 hatakikomi Sadanoumi 3-8
Kotoshogiku 9-2 oshidashi Ishiura 6-5
Ryuden 8-3 yorikiri Asanoyama 7-4
Abi 4-7 tsukidashi Shohozan 5-6
Okinoumi 6-5 kotenage Ikioi 1-10
Yoshikaze 8-3 hatakikomi Onosho 4-7
Ichinojo 10-1 hatakikomi Aoiyama 9-2
Takarafuji 5-6 yorikiri Tochiozan 2-9
Shodai 2-9 oshidashi Myogiryu 4-7
Nishikigi 3-8 hikiotoshi Kaisei 1-10
Endo 4-7 oshidashi Hokutofuji 3-8
Mitakeumi 5-6 oshidashi Daieisho 5-6
Takayasu 9-2 tsukiotoshi Tochinoshin 6-5
Goeido 9-2 oshidashi Chiyotairyu 6-5
Kakuryu 9-2 hikiotoshi Tamawashi 4-7
Hakuho 11-0 uwatenage Takakeisho 8-3
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyomaru 7-3 hikiotoshi Daishoho 4-6
Chiyoshoma 6-4 oshitaoshi Tomokaze 5-5
Kagayaki 6-4 oshidashi Terutsuyoshi 2-8
Ryuden 7-3 yorikiri Kotoeko 6-4
Meisei 6-4 oshidashi Yutakayama 3-7
Toyonoshima 3-7 yorikiri Yago 3-7
Yoshikaze 7-3 yorikiri Ikioi 1-9
Asanoyama 7-3 hatakikomi Ishiura 6-4
Aoiyama 9-1 oshitaoshi Shohozan 5-5
Abi 3-7 tsukidashi Sadanoumi 3-7
Chiyotairyu 6-4 tsukiotoshi Takarafuji 4-6
Kotoshogiku 8-2 yorikiri Onosho 4-6
Tochiozan 2-8 katasukashi Okinoumi 5-5
Shodai 1-9 yorikiri Nishikigi 2-8
Myogiryu 4-6 yorikiri Kaisei 1-9
Mitakeumi 4-6 oshidashi Endo 3-7
Daieisho 5-5 hatakikomi Hokutofuji 3-7
Goeido 8-2 uwatehineri Tochinoshin 6-4
Ichinojo 9-1 tsukiotoshi Takayasu 8-2
Hakuho 10-0 tsukiotoshi Tamawashi 4-6
Takakeisho 8-2 hikiotoshi Kakuryu 8-2
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Shimanoumi 8-1 oshidashi Yutakayama 3-6
Daishoho 4-5 oshitaoshi Toyonoshima 2-7
Yoshikaze 6-3 hikiotoshi Chiyoshoma 5-4
Meisei 5-4 yorikiri Kotoeko 6-3
Ishiura 6-3 hikiotoshi Ryuden 6-3
Yago 3-6 hatakikomi Terutsuyoshi 2-7
Shohozan 5-4 tsukiotoshi Kagayaki 5-4
Tomokaze 5-4 hatakikomi Takarafuji 4-5
Aoiyama 8-1 katasukashi Ikioi 1-8
Kotoshogiku 7-2 oshidashi Abi 2-7
Okinoumi 5-4 kotenage Sadanoumi 3-6
Asanoyama 6-3 hatakikomi Onosho 4-5
Nishikigi 2-7 tsukidashi Daieisho 4-5
Endo 3-6 oshidashi Myogiryu 3-6
Hokutofuji 3-6 katasukashi Kaisei 1-8
Takakeisho 7-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 5-4
Ichinojo 8-1 kotenage Goeido 7-2
Takayasu 8-1 oshidashi Tamawashi 4-5
Tochinoshin 6-3 uwatenage Shodai 0-9
Kakuryu 8-1 oshidashi Tochiozan 1-8
Hakuho 9-0 yorikiri Mitakeumi 3-6
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 5-3 katasukashi *Tokushoryu 4-4
Terutsuyoshi 2-6 okuridashi Yutakayama 3-5
Kotoeko 6-2 yorikiri Tomokaze 4-4
Yoshikaze 5-3 oshidashi Daishoho 3-5
Ryuden 6-2 yorikiri Toyonoshima 2-6
Shohozan 4-4 oshidashi Ishiura 5-3
Kagayaki 5-3 oshidashi Yago 2-6
Meisei 4-4 sukuinage Ikioi 1-7
Aoiyama 7-1 hikiotoshi Sadanoumi 3-5
Okinoumi 4-4 yorikiri Kotoshogiku 6-2
Asanoyama 5-3 yorikiri Abi 2-6
Takarafuji 4-4 tsukiotoshi Onosho 4-4
Nishikigi 1-7 oshidashi Chiyotairyu 5-3
Daieisho 4-4 oshidashi Myogiryu 3-5
Kaisei 1-7 yorikiri Mitakeumi 3-5
Takakeisho 6-2 tsukidashi Endo 2-6
Takayasu 7-1 oshidashi Shodai 0-8
Tochinoshin 5-3 yorikiri Ichinojo 7-1
Goeido 7-1 yorikiri Tamawashi 4-4
Hakuho 8-0 kotenage Tochiozan 1-7
Kakuryu 7-1 oshidashi Hokutofuji 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 5-2 yorikiri Daishoho 3-4
Ishiura 5-2 oshidashi Toyonoshima 2-5
*Takagenji 4-3 kotenage Terutsuyoshi 1-6
Kagayaki 4-3 yorikiri Chiyoshoma 4-3
Tomokaze 4-3 uwatenage Yutakayama 3-4
Meisei 3-4 yorikiri Ryuden 5-2
Yoshikaze 4-3 tsukidashi Shohozan 3-4
Sadanomui 3-4 yorikiri Ikioi 1-6
Kotoshogiku 6-1 yorikiri Yago 2-5
Aoiyama 6-1 oshidashi Takarafuji 3-4
Okinoumi 3-4 yorikiri Asanoyama 4-3
Chiyotairyu 4-2 hatakikomi Onosho 4-3
Ichinojo 7-0 tsukiotoshi Abi 2-5
Myogiryu 3-4 okuritaoshi Tochiozan 1-6
Tamawashi 4-3 oshidashi Kaisei 0-7
Takakeisho 5-2 tsukidashi Daieisho 3-4
Endo 2-5 yoritaoshi Tochinoshin 4-3
Goeido 6-1 okuridashi Mitakeumi 3-4
Takayasu 6-1 okuridashi Hokutofuji 2-5
Kakuryu 6-1 hatakikomi Nishikigi 0-7
Hakuho 7-0 tsukitaoshi Shodai 0-7
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 4-2 katasukashi Ishiura 4-2
Daishoho 3-3 kotenage Terutsuyoshi 1-5
*Daiamami 3-3 yoritaoshi Toyonoshima 2-4
Kagayaki 3-3 tsukiotoshi Yutakayama 3-3
Yoshikaze 3-3 oshidashi Kotoeko 4-2
Ryuden 5-1 shitatenage Tomokaze 3-3
Shohozan 3-3 tsukidashi Meisei 2-4
Sadanoumi 2-4 yorikiri Yago 2-4
Asanoyama 4-2 yorikiri Ikioi 1-5
Aoiyama 5-1 oshidashi Kotoshogiku 5-1
Okinoumi 2-4 uwatenage Takarafuji 3-3
Abi 2-4 tsukiotoshi Chiyotairyu 4-2
Onosho 4-2 oshidashi Tochiozan 1-5
Ichinojo 6-0 hatakikomi Endo 1-5
Takakeisho 4-2 okuridashi Kaisei 0-6
Tamawashi 3-3 oshidashi Hokutofuji 2-4
Daieisho 3-3 oshidashi Goeido 5-1
Takayasu 5-1 oshidashi Myogiryu 2-4
Tochinoshin 4-2 uwatenage Mitakeumi 3-3
Hakuho 6-0 yorikiri Nishikigi 0-6
Kakuryu 5-1 hatakikomi Shodai 0-6
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 4-1 oshidashi Yutakayama 3-2
*Hakuyozan 1-4 oshitaoshi Ishiura 4-1
Chiyoshoma 3-2 okuridashi Toyonoshima 2-3
Kagayaki 2-3 oshidashi Daishoho 2-3
Tomokaze 3-2 hatakikomi Terutsuyoshi 1-4
Ryuden 4-1 yorikiri Yoshikaze 2-3
Yago 2-3 yorikiri Meisei 2-3
Shohozan 2-3 uwatenage Sadanoumi 1-4
Kotoshogiku 5-0 okuridashi Ikioi 1-4
Aoiyama 4-1 oshitaoshi Asanoyama 3-2
Takarafuji 3-2 tsukiotoshi Abi 1-4
Chiyotairyu 4-1 oshidashi Okinoumi 1-4
Ichinojo 5-0 hatakikomi Onosho 3-2
Endo 1-4 makiotoshi Tochiozan 1-4
Hokutofuji 2-3 oshidashi Mitakeumi 3-2
Tamawashi 2-3 oshidashi Takakeisho 3-2
Takayasu 4-1 yorikiri Nishikigi 0-5
Tochinoshin 3-2 yorikiri Kaisei 0-5
Goeido 5-0 oshitaoshi Shodai 0-5
Kakuryu 4-1 hatakikomi Daieisho 2-3
Hakuho 5-0 tsukiotoshi Myogiryu 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishoho 1-2 oshidashi *Kotoyuki 0-3
Kotoeko 2-1 tsukiotoshi Chiyoshoma 2-1
Ishiura 3-0 hikiotoshi Yutakayama 2-1
Tomokaze 2-1 hatakikomi Toyonoshima 1-2
Yoshikaze 2-1 watashikomi Terutsuyoshi 0-3
Meisei 2-1 oshidashi Kagayaki 1-2
Shohozan 1-2 oshidashi Yago 1-2
Ryuden 3-0 yorikiri Ikioi 1-2
Kotoshogiku 3-0 yorikiri Asanoyama 2-1
Takarafuji 1-2 yorikiri Sadanoumi 0-3
Okinoumi 1-2 sakatottari Abi 0-3
Aoiyama 3-0 hatakikomi Onosho 2-1
Ichinojo 3-0 kotenage Tochiozan 1-2
Chiyotairyu 2-1 oshidashi Shodai 0-3
Myogiryu 2-1 tsukiotoshi Tamawashi 1-2
Mitakeumi 2-1 yorikiri Takakeisho 2-1
Goeido 3-0 watashikomi Nishikigi 0-3
Daieisho 2-1 oshidashi Takayasu 2-1
Hokutofuji 1-2 oshidashi Tochinoshin 1-2
Kakuryu 2-1 oshidashi Endo 0-3
Hakuho 3-0 yoritaoshi Kaisei 0-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishoho 1-2 oshidashi *Kotoyuki 0-3
Kotoeko 2-1 tsukiotoshi Chiyoshoma 2-1
Ishiura 3-0 hikiotoshi Yutakayama 2-1
Tomokaze 2-1 hatakikomi Toyonoshima 1-2
Yoshikaze 2-1 watashikomi Terutsuyoshi 0-3
Meisei 2-1 oshidashi Kagayaki 1-2
Shohozan 1-2 oshidashi Yago 1-2
Ryuden 3-0 yorikiri Ikioi 1-2
Kotoshogiku 3-0 yorikiri Asanoyama 2-1
Takarafuji 1-2 yorikiri Sadanoumi 0-3
Okinoumi 1-2 sakatottari Abi 0-3
Aoiyama 3-0 hatakikomi Onosho 2-1
Ichinojo 3-0 kotenage Tochiozan 1-2
Chiyotairyu 2-1 oshidashi Shodai 0-3
Myogiryu 2-1 tsukiotoshi Tamawashi 1-2
Mitakeumi 2-1 yorikiri Takakeisho 2-1
Goeido 3-0 watashikomi Nishikigi 0-3
Daieisho 2-1 oshidashi Takayasu 2-1
Hokutofuji 1-2 oshidashi Tochinoshin 1-2
Kakuryu 2-1 oshidashi Endo 0-3
Hakuho 3-0 yoritaoshi Kaisei 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 2-0 uwatedashinage Daishoho 0-2
Yutakayama 2-0 oshidashi *Chiyomaru 1-1
Ishiura 2-0 hatakikomi Terutsuyoshi 0-2
Kotoeko 1-1 tsukiotoshi Toyonoshima 1-1
Kagayaki 1-1 oshidashi Yoshikaze 1-1
Meisei 1-1 oshitaoshi Tomokaze 1-1
Ryuden 2-0 yorikiri Shohozan 0-2
Yago 1-1 hatakikomi Ikioi 1-1
Asanoyama 2-0 hatakikomi Sadanoumi 0-2
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Takarafuji 0-2
Aoiyama 2-0 oshidashi Okinoumi 0-2
Onosho 2-0 oshidashi Abi 0-2
Chiyotairyu 1-1 hatakikomi Tochiozan 1-1
Ichinojo 2-0 yorikiri Shodai 0-2
Takakeisho 2-0 oshidashi Nishikigi 0-2
Daieisho 1-1 oshitaoshi Tamawashi 1-1
Takayasu 2-0 oshidashi Mitakeumi 1-1
Myogiryu 1-1 oshidashi Tochinoshin 1-1
Goeido 2-0 oshidashi Hokutofuji 0-2
Hakuho 2-0 oshidashi Endo 0-2
Kakuryu 1-1 yorikiri Kaisei 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyoshoma 1-0 uwatenage Shimanoumi 0-1
Yutakayama 1-0 oshidashi Daishoho 0-1
Ishiura 1-0 tottari Kotoeko 0-1
Toyonoshima 1-0 hatakikomi Terutsuyoshi 0-1
Tomokaze 1-0 hatakikomi Kagayaki 0-1
Yoshikaze 1-0 hatakikomi Meisei 0-1
Ryuden 1-0 shitatenage Yago 0-1
Ikioi 1-0 oshidashi Shohozan 0-1
Kotoshogiku 1-0 oshidashi Sadanoumi 0-1
Asanoyama 1-0 sukuinage Takarafuji 0-1
Aoiyama 1-0 tsukiotoshi Abi 0-1
Onosho 1-0 oshidashi Okinoumi 0-1
Ichinojo 1-0 tsukiotoshi Chiyotairyu 0-1
Tochiozan 1-0 katasukashi Shodai 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Nishikigi 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Myogiryu 0-1
Tochinoshin 1-0 tsukiotoshi Daieisho 0-1
Goeido 1-0 oshidashi Endo 0-1
Takayasu 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Mitakeumi 1-0 okuridashi Kakuryu 0-1
Hakuho 1-0 tsukiotoshi Hokutofuji 0-1