East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O O X O O O O O O O O O O O
Kisenosato
Takayasu
Tochinoshin O O O O O O O O O O O O X X O
Mitakeumi O X O X O O X O O O X X O X O
Tamawashi X X X O X O X O X X O O O O O
Shohozan X X X O X X O X O O O X O O O
Daieisho X X X X X X O O X O X O X X O
Chiyotairyu O X X O O O X X X X X O X O X
Kotoshogiku X O O O X O O O X X X O X O X
Chiyoshoma X O X X X X X X O X O X O O O
Ryuden X X X X O X X X X O X X X X O
Yoshikaze O X X O O O X X O X X O X O O
Daishomaru O O X O O O O X X O X O X X O
Okinoumi O O O X X X O X O X X X X X X
Daiamami X O O O X X X X X X O X X X X
Arawashi X O X X X X O X O X O X O O O
Ishiura X X O X X O X X X X X O O O O
Sadanoumi O O X O X O X X X O O O X O X
Tochiozan X X O O O X O O X X O O O X X
Myogiryu O X O X O O O O O X O O X X O
Nishikigi O O X X X O O O O O O X O X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O X O O O O O X O X X
Goeido O O X X O X X X X
Ichinojo O O O O X X X X O O O X X O X
Endo X O O X O X X X X X X X X
Kaisei X X X X X O O X X X O O O X O
Abi X X X O X O O X O O X X O O X
Yutakayama X X X X X X X X X O O X X X X
Shodai O O O O O X X O X X X O O O X
Ikioi O O O X O X O O O X O X X X X
Takarafuji O X O O X X O O O X X X X O X
Chiyomaru X X O X X O X O X O O X X X X
Kagayaki X O O X O O O X X O X O O O X
Hokutofuji X X X O X O O O X X X
Takakeisho O X X X O X X O O O O O O O O
Chiyonokuni O X O O O O O O O X X O O O O
Asanoyama O O O X X O O X O X X O X X X
Aoiyama X X X O O X X O O O O O X O X
Takekaze O O X O X X X O X X X X O X O
Kyokutaisei X O O O O O X O X O O X O X O
Aminishiki X X X X O X X X X O X X O O X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanosho 7-8 oshidashi Aminishiki 4-11
Ishiura 6-9 komatasukui *Kyokushuho 6-9
Nishikigi 10-5 yorikiri Asanoyama 7-8
Arawashi 7-8 kotehineri Aoiyama 8-7
Takakeisho 10-5 hatakikomi Sadanoumi 8-7
Takekaze 6-9 katasukashi Okinoumi 5-10
Daishomaru 9-6 hikiotoshi Tochiozan 8-7
Chiyonokuni 12-3 tsukiotoshi Kagayaki 9-6
Kyokutaisei 10-5 okuridashi Chiyomaru 5-10
Ryuden 3-12 yoritaoshi Daiamami 4-11
Myogiryu 10-5 yorikiri Kotoshogiku 8-7
Daieisho 5-10 oshidashi Yutakayama 2-13
Yoshikaze 8-7 oshidashi Abi 7-8
Shohozan 8-7 yoritaoshi Takarafuji 7-8
Kaisei 6-9 sukuinage Chiyotairyu 6-9
Tamawashi 8-7 oshidashi Shodai 9-6
Chiyoshoma 6-9 uwatenage Endo 3-10-2
Mitakeumi 9-6 oshidashi Ichinojo 8-7
Tochinoshin 13-2 yorikiri Ikioi 8-7
Kakuryu 14-1 yorikiri Hakuho 11-4
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 5-9 yorikiri Kyokutaisei 9-5
Aoiyama 8-6 hatakikomi Daiamami 4-10
Chiyonokuni 11-3 hikiotoshi Tochiozan 8-6
Takakeisho 9-5 oshitaoshi Myogiryu 9-5
Arawashi 6-8 hatakikomi Daishomaru 8-6
Yoshikaze 7-7 yorikiri Nishikigi 9-5
Kagayaki 9-5 oshidashi Asanoyama 7-7
Aminishiki 4-10 watashikomi Ryuden 2-12
Sadanoumi 8-6 tsukiotoshi Chiyomaru 5-9
Chiyoshoma 5-9 oshitaoshi Takekaze 5-9
Takarafuji 7-7 yorikiri Okinoumi 5-9
Shohozan 7-7 watashikomi Daieisho 4-10
Abi 7-7 yorikiri Yutakayama 2-12
Tamawashi 7-7 oshidashi Ikioi 8-6
Kotoshogiku 8-6 yorikiri Kaisei 5-9
Shodai 9-5 sukuinage Mitakeumi 8-6
Chiyotairyu 6-8 oshidashi Endo 3-9-2
Kakuryu 13-1 sukuinage Tochinoshin 12-2
Ichinojo 8-6 uwatenage Hakuho 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takekaze 5-8 hatakikomi Asanoyama 7-6
Chiyonokuni 10-3 yorikiri Sadanoumi 7-6
Nishikigi 9-4 yorikiri Daiamami 4-9
Takakeisho 8-5 oshidashi Aoiyama 7-6
Aminishiki 3-10 uwatenage Okinoumi 5-8
Ishiura 4-9 yorikiri Daishomaru 8-5
Kagayaki 8-5 kotenage Myogiryu 9-4
Kyokutaisei 9-4 hikiotoshi Yoshikaze 6-7
Tochiozan 8-5 oshidashi Chiyomaru 5-8
Arawashi 5-8 yorikiri Ryuden 2-11
Chiyoshoma 4-9 yorikiri Daieisho 4-9
Abi 6-7 hatakikomi Takarafuji 6-7
Kaisei 5-8 oshidashi Yutakayama 2-11
Tamawashi 6-7 oshidashi Chiyotairyu 5-8
Shohozan 6-7 oshidashi Endo 3-8-2
Mitakeumi 8-5 yorikiri Kotoshogiku 7-6
Shodai 8-5 hikiotoshi Tochinoshin 12-1
Hakuho 11-2 uwatedashinage Ikioi 8-5
Kakuryu 12-1 yorikiri Ichinojo 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 3-9 oshidashi Aminishiki 2-10
Asanoyama 7-5 yorikiri Arawashi 4-8
Chiyonokuni 9-3 yorikiri Kyokutaisei 8-4
Tochiozan 7-5 yorikiri Okinoumi 5-7
Daishomaru 8-4 oshidashi Nishikigi 8-4
Yoshikaze 6-6 okurinage Daiamami 4-8
Kagayaki 7-5 oshidashi Takekaze 4-8
Sadanoumi 7-5 yoritaoshi Ryuden 2-10
Aoiyama 7-5 oshidashi Chiyomaru 5-7
Takakeisho 7-5 hatakikomi Chiyoshoma 3-9
Myogiryu 9-3 okuritaoshi Takarafuji 6-6
Shodai 7-5 oshidashi Shohozan 5-7
Daieisho 4-8 oshidashi Abi 5-7
Tamawashi 5-7 oshidashi Yutakayama 2-10
Chiyotairyu 5-7 tsukidashi Mitakeumi 7-5
Kaisei 4-8 tsukiotoshi Endo 3-7-2
Kotoshogiku 7-5 yorikiri Ichinojo 7-5
Kakuryu 11-1 oshidashi Ikioi 8-4
Tochinoshin 12-0 yorikiri Hakuho 10-2
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokutaisei 8-3 shitatenage *Gagamaru 2-9
Aoiyama 6-5 yorikiri Ishiura 2-9
Arawashi 4-7 yorikiri Takekaze 4-7
Myogiryu 8-3 yorikiri Chiyonokuni 8-3
Daiamami 4-7 yorikiri Aminishiki 2-9
Nishikigi 8-3 default Hokutofuji 4-7
Sadanoumi 6-5 uwatenage Kagayaki 6-5
Tochiozan 6-5 tsukidashi Yoshikaze 5-6
Chiyomaru 5-6 oshidashi Asanoyama 6-5
Takakeisho 6-5 tsukiotoshi Takarafuji 6-5
Chiyoshoma 3-8 shitatenage Okinoumi 5-6
Ikioi 8-3 oshidashi Daishomaru 7-4
Yutakayama 2-9 yoritaoshi Ryuden 2-9
Shohozan 5-6 tsukidashi Abi 5-6
Kaisei 3-8 yorikiri Daieisho 3-8
Tamawashi 4-7 tsukidashi Endo 3-6-2
Ichinojo 7-4 okuridashi Chiyotairyu 4-7
Tochinoshin 11-0 uwatenage Kotoshogiku 6-5
Hakuho 10-1 yorikiri Shodai 6-5
Kakuryu 10-1 hatakikomi Mitakeumi 7-4
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoeko 8-2 yoritaoshi Myogiryu 7-3
Sadanoumi 5-5 yorikiri Arawashi 3-7
Aminishiki 2-8 katasukashi Asanoyama 6-4
Nishikigi 7-3 oshidashi Chiyonokuni 8-2
Kyokutaisei 7-3 tsukidashi Okinoumi 5-5
Takakeisho 5-5 hatakikomi Tochiozan 5-5
Daishomaru 7-3 tsukiotoshi Takekaze 4-6
Aoiyama 5-5 tsukidashi Yoshikaze 5-5
Kagayaki 6-4 tsukidashi Ishiura 2-8
Ryuden 2-8 hatakikomi Hokutofuji 4-6
Chiyomaru 4-6 tsukidashi Daiamami 3-7
Daieisho 3-7 oshidashi Takarafuji 6-4
Yutakayama 1-9 oshitaoshi Chiyoshoma 2-8
Abi 5-5 uwatenage Tamawashi 3-7
Shohozan 4-6 yorikiri Kaisei 2-8
Mitakeumi 7-3 tsukiotoshi Ikioi 7-3
Tochinoshin 10-0 yorikiri Chiyotairyu 4-6
Ichinojo 6-4 oshidashi Shodai 6-4
Kakuryu 9-1 hatakikomi Kotoshogiku 6-4
Hakuho 9-1 okuridashi Endo 3-5-2
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Onosho 6-3 oshidashi Aminishiki 1-8
Nishikigi 6-3 tsuridashi Ishiura 2-7
Asanoyama 6-3 yorikiri Kyokutaisei 6-3
Arawashi 3-6 hatakikomi Tochiozan 5-4
Chiyonokuni 8-1 tsukidashi Takekaze 4-5
Myogiryu 7-2 yorikiri Daiamami 3-6
Aoiyama 4-5 hikiotoshi Kagayaki 5-4
Yoshikaze 5-4 oshidashi Sadanoumi 4-5
Takakeisho 4-5 oshitaoshi Chiyomaru 3-6
Okinoumi 5-4 uwatenage Ryuden 1-8
Takarafuji 6-3 tsukiotoshi Hokutofuji 4-5
Chiyoshoma 2-7 yorikiri Daishomaru 6-3
Ikioi 7-2 hatakikomi Chiyotairyu 4-5
Abi 4-5 hikiotoshi Kaisei 2-7
Shohozan 3-6 tsukiotoshi Tamawashi 3-6
Mitakeumi 6-3 oshidashi Yutakayama 0-9
Tochinoshin 9-0 yorikiri Daieisho 2-7
Ichinojo 5-4 default Goeido 3-6
Hakuho 8-1 uwatenage Kotoshogiku 6-3
Kakuryu 8-1 oshidashi Shodai 6-3
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 5-3 oshidashi *Sokokurai 3-5
Takekaze 4-4 abisetaoshi Sadanoumi 4-4
Aoiyama 3-5 oshidashi Aminishiki 1-7
Kyokutaisei 6-2 oshidashi Arawashi 2-6
Myogiryu 6-2 yoritaoshi Asanoyama 5-3
Tochiozan 5-3 katasukashi Daiamami 3-5
Chiyonokuni 7-1 hatakikomi Ishiura 2-6
Takakeisho 3-5 oshidashi Yoshikaze 4-4
Chiyomaru 3-5 oshidashi Okinoumi 4-4
Hokutofuji 4-4 oshidashi Chiyoshoma 1-7
Takarafuji 5-3 hatakikomi Daishomaru 6-2
Ikioi 6-2 sukuinage Kagayaki 5-3
Shodai 6-2 katasukashi Ryuden 1-7
Kotoshogiku 6-2 yorikiri Abi 3-5
Tamawashi 3-5 oshidashi Kaisei 2-6
Mitakeumi 5-3 oshidashi Shohozan 2-6
Tochinoshin 8-0 yorikiri Ichinojo 4-4
Daieisho 2-6 oshidashi Goeido 3-5
Kakuryu 7-1 uwatedashinage Chiyotairyu 4-4
Hakuho 7-1 yoritaoshi Yutakayama 0-8
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochiozan 4-3 oshidashi Kyokutaisei 5-2
Myogiryu 5-2 oshidashi Takekaze 3-4
Nishikigi 4-3 uwatenage Sadanoumi 4-3
Arawashi 2-5 komatasukui Aminishiki 1-6
Chiyonokuni 6-1 okuridashi Aoiyama 2-5
Asanoyama 5-2 oshidashi Daiamami 3-4
Okinoumi 4-3 yorikiri Ishiura 2-5
Daishomaru 6-1 oshidashi Takakeisho 2-5
Hokutofuji 3-4 oshidashi Chiyomaru 2-5
Kagayaki 5-2 hikiotoshi Chiyoshoma 1-6
Ikioi 5-2 oshidashi Yoshikaze 4-3
Kotoshogiku 5-2 yorikiri Ryuden 1-6
Takarafuji 4-3 yorikiri Shodai 5-2
Daieisho 1-6 tsukiotoshi Tamawashi 2-5
Kaisei 2-5 yorikiri Mitakeumi 4-3
Shohozan 2-5 shitatenage Ichinojo 4-3
Tochinoshin 7-0 default Endo 3-4
Abi 3-4 hatakikomi Goeido 3-4
Hakuho 6-1 yorikiri Chiyotairyu 4-3
Kakuryu 6-1 tsukiotoshi Yutakayama 0-7
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 4-2 yorikiri Tochiozan 3-3
Sadanoumi 4-2 oshidashi Aminishiki 1-5
Nishikigi 3-3 oshidashi Takekaze 3-3
Kyokutaisei 5-1 oshidashi Aoiyama 2-4
Ishiura 2-4 kirikaeshi Daiamami 3-3
Chiyonokuni 5-1 hikiotoshi Okinoumi 3-3
Asanoyama 4-2 hatakikomi Takakeisho 2-4
Hokutofuji 2-4 oshidashi Arawashi 1-5
Daishomaru 5-1 hatakikomi Ryuden 1-5
Yoshikaze 4-2 hatakikomi Chiyoshoma 1-5
Kagayaki 4-2 yorikiri Takarafuji 3-3
Chiyomaru 2-4 tsukiotoshi Ikioi 4-2
Kotoshogiku 4-2 kimedashi Shohozan 1-5
Kaisei 1-5 yorikiri Shodai 5-1
Mitakeumi 4-2 uwatedashinage Endo 3-3
Tochinoshin 6-0 tsukiotoshi Yutakayama 0-6
Tamawashi 2-4 oshidashi Ichinojo 4-2
Chiyotairyu 4-2 oshitaoshi Goeido 3-3
Kakuryu 5-1 hatakikomi Daieisho 0-6
Abi 2-4 oshidashi Hakuho 5-1
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Aminishiki 1-4 hikiotoshi Takekaze 3-2
Kyokutaisei 4-1 hikiotoshi Sadanoumi 3-2
Aoiyama 2-3 yorikiri Nishikigi 2-3
Myogiryu 3-2 oshidashi Ishiura 1-4
Tochiozan 3-2 yorikiri Asanoyama 3-2
Chiyonokuni 4-1 yorikiri Daiamami 3-2
Takakeisho 2-3 oshitaoshi Arawashi 1-4
Daishomaru 4-1 oshidashi Hokutofuji 1-4
Kagayaki 3-2 oshidashi Okinoumi 3-2
Ryuden 1-4 yorikiri Chiyomaru 1-4
Yoshikaze 3-2 hatakikomi Takarafuji 3-2
Ikioi 4-1 yorikiri Kotoshogiku 3-2
Shodai 5-0 yorikiri Chiyoshoma 1-4
Chiyotairyu 3-2 tsukidashi Shohozan 1-4
Mitakeumi 3-2 hikiotoshi Tamawashi 1-4
Endo 3-2 yorikiri Ichinojo 4-1
Tochinoshin 5-0 yorikiri Kaisei 0-5
Goeido 3-2 oshidashi Yutakayama 0-5
Hakuho 5-0 uwatenage Daieisho 0-5
Kakuryu 4-1 hatakikomi Abi 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochiozan 2-2 oshitaoshi Aminishiki 0-4
Kyokutaisei 3-1 oshitaoshi Nishikigi 2-2
Takekaze 3-1 hikiotoshi Ishiura 1-3
Aoiyama 1-3 hikiotoshi Myogiryu 2-2
Sadanoumi 3-1 tsukiotoshi Asanoyama 3-1
Daiamami 3-1 yorikiri Arawashi 1-3
Chiyonokuni 3-1 hatakikomi Takakeisho 1-3
Daishomaru 3-1 oshidashi Okinoumi 3-1
Hokutofuji 1-3 oshidashi Kagayaki 2-2
Yoshikaze 2-2 yorikiri Ryuden 0-4
Takarafuji 3-1 yorikiri Chiyomaru 1-3
Kotoshogiku 3-1 yorikiri Chiyoshoma 1-3
Shodai 4-0 yorikiri Ikioi 3-1
Chiyotairyu 2-2 tsukiotoshi Daieisho 0-4
Abi 1-3 tsukidashi Endo 2-2
Tochinoshin 4-0 yorikiri Mitakeumi 2-2
Ichinojo 4-0 yorikiri Yutakayama 0-4
Tamawashi 1-3 oshidashi Goeido 2-2
Shohozan 1-3 oshitaoshi Kakuryu 3-1
Hakuho 4-0 uwatedashinage Kaisei 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 2-1 oshidashi Aminishiki 0-3
Tochiozan 1-2 yorikiri Nishikigi 2-1
Kyokutaisei 2-1 oshidashi Takekaze 2-1
Ishiura 1-2 hikiotoshi Sadanoumi 2-1
Asanoyama 3-0 yorikiri Aoiyama 0-3
Daiamami 2-1 hatakikomi Takakeisho 1-2
Okinoumi 3-0 uwatenage Arawashi 1-2
Chiyonokuni 2-1 okuridashi Hokutofuji 0-3
Kagayaki 2-1 oshidashi Yoshikaze 1-2
Chiyomaru 1-2 oshidashi Daishomaru 2-1
Takarafuji 2-1 yoritaoshi Chiyoshoma 1-2
Ikioi 3-0 kotenage Ryuden 0-3
Shodai 3-0 oshitaoshi Chiyotairyu 1-2
Kotoshogiku 2-1 yorikiri Yutakayama 0-3
Mitakeumi 2-1 oshitaoshi Abi 0-3
Ichinojo 3-0 hatakikomi Daieisho 0-3
Tochinoshin 3-0 hatakikomi Tamawashi 0-3
Endo 2-1 katasukashi Goeido 2-1
Hakuho 3-0 oshidashi Shohozan 0-3
Kakuryu 3-0 yorikiri Kaisei 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 2-0 yorikiri Myogiryu 1-1
Kyokutaisei 1-1 susoharai Aminishiki 0-2
Sadanoumi 2-0 yoritaoshi Tochiozan 0-2
Takekaze 2-0 tsukiotoshi Aoiyama 0-2
Arawashi 1-1 yorikiri Ishiura 0-2
Asanoyama 2-0 yorikiri Chiyonokuni 1-1
Okinoumi 2-0 yorikiri Takakeisho 1-1
Daiamami 1-1 oshitaoshi Hokutofuji 0-2
Daishomaru 2-0 okuridashi Yoshikaze 1-1
Kagayaki 1-1 oshidashi Chiyomaru 0-2
Chiyoshoma 1-1 shitatenage Ryuden 0-2
Ikioi 2-0 sukuinage Takarafuji 1-1
Kotoshogiku 1-1 sukuinage Chiyotairyu 1-1
Shodai 2-0 tsukiotoshi Daieisho 0-2
Endo 1-1 hikiotoshi Yutakayama 0-2
Tochinoshin 2-0 yorikiri Abi 0-2
Ichinojo 2-0 yorikiri Kaisei 0-2
Goeido 2-0 oshidashi Shohozan 0-2
Kakuryu 2-0 tsukiotoshi Tamawashi 0-2
Hakuho 2-0 uwatenage Mitakeumi 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Nishikigi 1-0 oshidashi Aminishiki 0-1
Myogiryu 1-0 yorikiri Kyokutaisei 0-1
Takekaze 1-0 hatakikomi Tochiozan 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Aoiyama 0-1
Asanoyama 1-0 yorikiri Ishiura 0-1
Chiyonokuni 1-0 hikiotoshi Arawashi 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Daiamami 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Hokutofuji 0-1
Daishomaru 1-0 yorikiri Kagayaki 0-1
Yoshikaze 1-0 oshidashi Chiyomaru 0-1
Takarafuji 1-0 yorikiri Ryuden 0-1
Ikioi 1-0 uwatenage Chiyoshoma 0-1
Shodai 1-0 sukuinage Kotoshogiku 0-1
Chiyotairyu 1-0 oshidashi Yutakayama 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Daieisho 0-1
Ichinojo 1-0 oshidashi Abi 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Shohozan 0-1
Goeido 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Hakuho 1-0 oshidashi Tamawashi 0-1
Kakuryu 1-0 hikiotoshi Endo 0-1