East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji
Kisenosato X O X X X X
Goeido O O O O X X O X O X X X O O X
Mitakeumi O O O O O O O X X X X X O X X
Terunofuji X X X X X X X X
Kotoshogiku X X X O O X O X O X O O X O X
Tamawashi O O X X X X X O X X O X O X O
Chiyotairyu X X X X X O X O O O X O O O O
Shohozan X O O O O O O X X X O O O X X
Chiyonokuni X X X X O X X O X O X O O O X
Takarafuji X X O O O O X O O O X X X X O
Chiyoshoma O O O X O X X O X O X X X X X
Daishomaru O X O X X O X O X O O X X X O
Takanoiwa
Endo O O X O O X O X X O X O O O X
Kaisei O O X X X O O O X O O X X X
Aoiyama O X
Okinoumi X O X X X O O X X X X O X O X
Takekaze X X X X O X X X X O O O O X X
Kotoyuki O O X O O X X X O X X O O X X
Nishikigi X X O O X O X X O O X O X O O
Ura
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O X X X
Kakuryu O O O O O O O O O O X X X X O
Takayasu O O O X O X X O O O O O O O O
Yoshikaze X X X O O O X X X O X X X X X
Onosho X X X O O O X O X X
Takakeisho O X O X X X X X O X O X X O X
Tochiozan O X O O O X O O X X X X
Hokutofuji X X O X X X O X X X X O O X X
Ichinojo X X O X X O O O O O O O X O O
Arawashi O X O X X O O X X O O X X O O
Tochinoshin O O O O O O X O O O O O O O O
Shodai X X X O O O O X X O O O X X X
Chiyomaru O X O O X O O X X O O X O X O
Daieisho O X O O O O O O X O X X X O X
Ikioi X X X O X X X X O X X X X O O
Asanoyama O O O O O O X X X X O X X O O
Kagayaki O O X O X X X O O O O X O X O
Aminishiki X O X X X X X X X O X O
Daiamami X O X O X X O X O X O O X O O
Myogiryu X
15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 8-7 oshidashi *Aoiyama 9-6
Nishikigi 8-7 oshidashi *Kyokutaisei 8-7
Asanoyama 9-6 tsukiotoshi Takekaze 5-10
Ishiura 9-6 hikiotoshi Kotoyuki 7-8
Sokokurai 6-9 yorikiri Terunofuji 0-8-7
Chiyomaru 9-6 hikiotoshi Ryuden 10-5
Abi 10-5 oshidashi Shohozan 9-6
Daishomaru 7-8 oshidashi Chiyonokuni 6-9
Yutakayama 9-6 yorikiri Chiyoshoma 6-9
Kagayaki 9-6 yorikiri Shodai 7-8
Tochinoshin 14-1 oshidashi Endo 9-6
Chiyotairyu 8-7 oshidashi Daieisho 9-6
Takarafuji 8-7 yorikiri Kotoshogiku 7-8
Ikioi 4-11 kotenage Yoshikaze 4-11
Ichinojo 10-5 yorikiri Kaisei 8-7
Aminishiki 3-9-3 hatakikomi Hokutofuji 4-11
Arawashi 8-7 yorikiri Takakeisho 5-10
Tamawashi 6-9 oshidashi Okinoumi 5-10
Takayasu 12-3 uwatenage Mitakeumi 8-7
Kakuryu 11-4 uwatenage Goeido 8-7
Outstanding Performance Prize — Tochinoshin (1)
Fighting Spirit Prize — Abi (1), Ryuden (1)
Technique Prize — Tochinoshin (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 7-7 shitatenage Sokokurai 5-9
Daieisho 9-5 hikiotoshi Kotoyuki 7-7
Yutakayama 8-6 oshidashi Daishomaru 6-8
Nishikigi 7-7 oshidashi Aminishiki 2-9-3
Ishiura 8-6 oshidashi Chiyomaru 8-6
Ryuden 10-4 shitatenage Kaisei 8-6
Asanoyama 8-6 yoritaoshi Chiyoshoma 6-8
Ikioi 3-11 yoritaoshi Terunofuji 0-7-7
Okinoumi 5-9 oshidashi Takekaze 5-9
Endo 9-5 hikiotoshi Kagayaki 8-6
Tochinoshin 13-1 yorikiri Shohozan 9-5
Chiyotairyu 7-7 hatakikomi Yoshikaze 4-10
Kotoshogiku 7-7 yorikiri Abi 9-5
Chiyonokuni 6-8 hatakikomi Hokutofuji 4-10
Ichinojo 9-5 shitatedashinage Takarafuji 7-7
Takakeisho 5-9 oshidashi Shodai 7-7
Arawashi 7-7 tsukiotoshi Tamawashi 5-9
Goeido 8-6 yorikiri Mitakeumi 8-6
Takayasu 11-3 oshidashi Kakuryu 10-4
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 5-8 hikiotoshi Yutakayama 7-6
Ishiura 7-6 yorikiri Daishomaru 6-7
Kotoyuki 7-6 tsukitaoshi Daiamami 6-7
Takekaze 5-8 yorikiri Terunofuji 0-6-7
Chiyomaru 8-5 hikiotoshi Asanoyama 7-6
Shohozan 9-4 sukuinage Daieisho 8-5
Abi 9-4 okuridashi Kaisei 8-5
Chiyonokuni 5-8 hikiotoshi Nishikigi 6-7
Kagayaki 8-5 oshidashi Chiyoshoma 6-7
Aminishiki 2-8-3 hatakikomi Ikioi 2-11
Ryuden 9-4 yorikiri Takarafuji 7-6
Endo 8-5 yorikiri Kotoshogiku 6-7
Tochinoshin 12-1 yorikiri Ichinojo 8-5
Hokutofuji 4-9 oshidashi Yoshikaze 4-9
Chiyotairyu 6-7 oshitaoshi Takakeisho 4-9
Tamawashi 5-8 oshidashi Shodai 7-6
Takayasu 10-3 tsukidashi Arawashi 6-7
Goeido 7-6 yorikiri Okinoumi 4-9
Mitakeumi 8-5 oshidashi Kakuryu 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Hidenoumi 8-4 yorikiri Ishiura 6-6
Nishikigi 6-6 yorikiri Kagayaki 7-5
Kotoyuki 6-6 oshidashi Asanoyama 7-5
Ryuden 8-4 yorikiri Daishomaru 6-6
Daiamami 6-6 yorikiri Terunofuji 0-5-7
Takekaze 4-8 tsukidashi Aminishiki 1-8-3
Shohozan 8-4 yoritaoshi Sokokurai 4-8
Abi 8-4 oshidashi Chiyomaru 7-5
Yutakayama 7-5 default Tochiozan 6-6
Kaisei 8-4 oshidashi Daieisho 8-4
Shodai 7-5 oshidashi Chiyoshoma 6-6
Chiyonokuni 4-8 tsukiotoshi Arawashi 6-6
Chiyotairyu 5-7 tsukidashi Takarafuji 7-5
Hokutofuji 3-9 hikiotoshi Ikioi 2-10
Ichinojo 8-4 oshitaoshi Yoshikaze 4-8
Kotoshogiku 6-6 watashikomi Takakeisho 4-8
Okinoumi 4-8 tsukidashi Mitakeumi 7-5
Tochinoshin 11-1 yorikiri Tamawashi 4-8
Takayasu 9-3 tsukidashi Goeido 6-6
Endo 7-5 oshidashi Kakuryu 10-2
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Aoiyama 6-5 tsukidashi Nishikigi 5-6
Ryuden 7-4 yorikiri Daieisho 8-3
Asanoyama 7-4 oshidashi Sokokurai 4-7
Kagayaki 7-4 kotenage Kotoyuki 5-6
Daiamami 5-6 yorikiri Aminishiki 1-7-3
Ishiura 6-5 okuridashi Terunofuji 0-4-7
Kaisei 7-4 tsukidashi Yutakayama 6-5
Abi 7-4 tsukidashi Tochiozan 6-5
Takekaze 3-8 oshitaoshi Chiyonokuni 3-8
Daishomaru 6-5 hikiotoshi Chiyoshoma 6-5
Shohozan 7-4 oshidashi Ikioi 2-9
Chiyomaru 7-4 hatakikomi Endo 6-5
Tochinoshin 10-1 tsukiotoshi Takarafuji 7-4
Kotoshogiku 5-6 yorikiri Chiyotairyu 4-7
Ichinojo 7-4 hatakikomi Hokutofuji 2-9
Takakeisho 4-7 oshidashi Yoshikaze 4-7
Shodai 6-5 oshidashi Mitakeumi 7-4
Takayasu 8-3 tsukidashi Okinoumi 3-8
Arawashi 6-5 kotenage Goeido 6-5
Tamawashi 4-7 oshidashi Kakuryu 10-1
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ryuden 6-4 yorikiri *Azumaryu 5-5
Yutakayama 6-4 oshitaoshi Abi 6-4
Takekaze 2-8 hatakikomi Ishiura 5-5
Nishikigi 5-5 yorikiri Sokokurai 4-6
Kagayaki 6-4 oshidashi Daiamami 4-6
Daishomaru 5-5 oshidashi Asanoyama 6-4
Daieisho 8-2 oshidashi Tochiozan 6-4
Chiyoshoma 6-4 yorikiri Aminishiki 1-6-3
Chiyonokuni 3-7 oshidashi Kotoyuki 5-5
Takarafuji 7-3 sukuinage Kaisei 6-4
Chiyomaru 6-4 hikiotoshi Ikioi 2-8
Endo 6-4 yorikiri Shohozan 6-4
Tochinoshin 9-1 yorikiri Kotoshogiku 4-6
Chiyotairyu 4-6 tsukidashi Hokutofuji 2-8
Ichinojo 6-4 oshitaoshi Takakeisho 3-7
Yoshikaze 4-6 default Onosho 4-6
Arawashi 5-5 tottari Mitakeumi 7-3
Shodai 5-5 yorikiri Goeido 6-4
Takayasu 7-3 oshidashi Tamawashi 3-7
Kakuryu 10-0 okuridashi Okinoumi 3-7
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Abi 6-3 hikiotoshi Asanoyama 6-3
Ishiura 5-4 shitatehineri Daieisho 7-2
Nishikigi 4-5 oshidashi Takekaze 1-8
Sokokurai 4-5 yoritaoshi Ryuden 5-4
Daiamami 4-5 oshidashi Chiyomaru 5-4
Kagayaki 5-4 oshidashi Shohozan 6-3
Yutakayama 5-4 yoritaoshi Chiyonokuni 2-7
Kotoyuki 5-4 oshidashi Chiyoshoma 5-4
Ikioi 2-7 oshidashi Daishomaru 4-5
Takarafuji 6-3 oshidashi Tochiozan 6-3
Kaisei 6-3 yorikiri Endo 5-4
Chiyotairyu 3-6 tsukiotoshi Okinoumi 3-6
Kotoshogiku 4-5 yorikiri Yoshikaze 3-6
Ichinojo 5-4 kotenage Onosho 4-5
Takakeisho 3-6 oshidashi Hokutofuji 2-7
Tochinoshin 8-1 tsuridashi Mitakeumi 7-2
Takayasu 6-3 tsukiotoshi Shodai 4-5
Goeido 6-3 yorikiri Tamawashi 3-6
Kakuryu 9-0 yorikiri Arawashi 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Abi 5-3 tsukidashi Daiamami 3-5
Yutakayama 4-4 tsukiotoshi Takekaze 1-7
Sokokurai 3-5 uwatenage Ishiura 4-4
Kagayaki 4-4 uwatenage Asanoyama 6-2
Ryuden 5-3 yorikiri Kotoyuki 4-4
Daishomaru 4-4 oshidashi Nishikigi 3-5
Daieisho 7-1 oshidashi Chiyomaru 5-3
Takarafuji 5-3 yorikiri Shohozan 6-2
Kaisei 5-3 yorikiri Ikioi 1-7
Chiyonokuni 2-6 hatakikomi Okinoumi 3-5
Tochiozan 6-2 hatakikomi Endo 5-3
Chiyoshoma 5-3 yorikiri Arawashi 4-4
Tochinoshin 7-1 tsukidashi Yoshikaze 3-5
Onosho 4-4 hatakikomi Hokutofuji 2-6
Ichinojo 4-4 yorikiri Mitakeumi 7-1
Tamawashi 3-5 oshidashi Kotoshogiku 3-5
Chiyotairyu 2-6 tsukidashi Goeido 5-3
Takayasu 5-3 hatakikomi Takakeisho 2-6
Kakuryu 8-0 uwatedashinage Shodai 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ryuden 4-3 oshidashi Yutakayama 3-4
Abi 4-3 sukuinage Nishikigi 3-4
Daieisho 6-1 oshidashi Asanoyama 6-1
Daiamami 3-4 tsukidashi Takekaze 1-6
Ishiura 4-3 tsukiotoshi Kagayaki 3-4
Chiyomaru 5-2 oshidashi Sokokurai 2-5
Kasei 4-3 okuridashi Daishomaru 3-4
Tochiozan 5-2 hikiotoshi Kotoyuki 4-3
Shohozan 6-1 oshidashi Chiyoshoma 4-3
Endo 5-2 oshidashi Chiyonokuni 1-6
Okinoumi 3-4 kotenage Ikioi 1-6
Shodai 4-3 yorikiri Takarafuji 4-3
Arawashi 4-3 hatakikomi Chiyotairyu 1-6
Kotoshogiku 3-4 kotenage Onosho 3-4
Hokutofuji 2-5 okuridashi Tamawashi 2-5
Mitakeumi 7-0 hikiotoshi Yoshikaze 3-4
Ichinojo 3-4 shitatenage Takayasu 4-3
Goeido 5-2 oshidashi Takakeisho 2-5
Kakuryu 7-0 yorikiri Tochinoshin 6-1
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asanoyama 6-0 oshidashi Ishiura 3-3
Nishikigi 3-3 kotenage Daiamami 2-4
Ryuden 3-3 oshidashi Takekaze 1-5
Daieisho 5-1 oshidashi Sokokurai 2-4
Yutakayama 3-3 oshidashi Kagayaki 3-3
Daishomaru 3-3 hatakikomi Abi 3-3
Shohozan 5-1 hikiotoshi Kotoyuki 4-2
Chiyomaru 4-2 hikiotoshi Tochiozan 4-2
Kaisei 3-3 default Aminishiki 1-5
Takarafuji 4-2 yorikiri Chiyonokuni 1-5
Okinoumi 2-4 yorikiri Chiyoshoma 4-2
Shodai 3-3 yorikiri Endo 4-2
Arawashi 3-3 sotogake Ikioi 1-5
Tochinoshin 6-0 yorikiri Takakeisho 2-4
Mitakeumi 6-0 oshidashi Hokutofuji 1-5
Ichinojo 2-4 oshitaoshi Tamawashi 2-4
Yoshikaze 3-3 hatakikomi Goeido 4-2
Onosho 3-3 hatakikomi Takayasu 4-2
Chiyotairyu 1-5 default Kisenosato 1-5
Kakuryu 6-0 yorikiri Kotoshogiku 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asanoyama 5-0 yorikiri *Kyokutaisei 3-2
Ryuden 2-3 yorikiri Ishiura 3-2
Yutakayama 2-3 oshidashi Daiamami 2-3
Daieisho 4-1 hatakikomi Nishikigi 2-3
Abi 3-2 hikiotoshi Kagayaki 3-2
Takekaze 1-4 tsukiotoshi Daishomaru 2-3
Kotoyuki 4-1 tsukidashi Sokokurai 2-3
Shohozan 4-1 hikiotoshi Chiyomaru 3-2
Chiyonokuni 1-4 tsukiotoshi Aminishiki 1-4
Chiyoshoma 4-1 shitatenage Kaisei 2-3
Tochiozan 4-1 hatakikomi Ikioi 1-4
Endo 4-1 yorikiri Okinoumi 1-4
Takarafuji 3-2 oshidashi Arawashi 2-3
Shodai 2-3 shitatenage Ichinojo 1-4
Onosho 2-3 hikiotoshi Takakeisho 2-3
Mitakeumi 5-0 oshidashi Tamawashi 2-3
Takayasu 4-1 oshidashi Hokutofuji 1-4
Tochinoshin 5-0 yorikiri Goeido 4-1
Kotoshogiku 2-3 default Hakuho 2-3
Kakuryu 5-0 yorikiri Chiyotairyu 0-5
Yoshikaze 2-3 oshitaoshi Kisenosato 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 2-2 okuridashi *Myogiryu 1-3
Nishikigi 2-2 yoritaoshi Ishiura 3-1
Abi 2-2 uwatenage Ryuden 1-3
Asanoyama 4-0 yorikiri Yutakayama 1-3
Daieisho 3-1 yorikiri Takekaze 0-4
Kagayaki 3-1 tsukidashi Sokokurai 2-2
Kotoyuki 3-1 oshidashi Daishomaru 2-2
Shohozan 3-1 sukuinage Aminishiki 1-3
Chiyomaru 3-1 hikiotoshi Kaisei 2-2
Tochiozan 3-1 oshidashi Chiyoshoma 3-1
Ikioi 1-3 oshidashi Chiyonokuni 0-4
Takarafuji 2-2 yorikiri Okinoumi 1-3
Endo 3-1 oshidashi Arawashi 2-2
Shodai 1-3 tsukihiza Chiyotairyu 0-4
Mitakeumi 4-0 hikiotoshi Takakeisho 2-2
Onosho 1-3 hatakikomi Tamawashi 2-2
Goeido 4-0 yoritaoshi Hokutofuji 1-3
Tochinoshin 4-0 tsukiotoshi Takayasu 3-1
Kakuryu 4-0 yorikiri Ichinojo 1-3
Kotoshogiku 1-3 tsukiotoshi Kisenosato 1-3
Yoshikaze 1-3 hatakikomi Hakuho 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asanoyama 3-0 yorikiri Ryuden 1-2
Ishiura 3-0 shitatenage Daiamami 1-2
Nishikigi 1-2 oshidashi Yutakayama 1-2
Abi 1-2 tsukidashi Takekaze 0-3
Daieisho 2-1 oshidashi Kagayaki 2-1
Sokokurai 2-1 oshidashi Aminishiki 1-2
Daishomaru 2-1 default Terunofuji 0-3
Chiyomaru 2-1 tsukidashi Kotoyuki 2-1
Tochiozan 2-1 oshidashi Kaisei 2-1
Shohozan 2-1 oshidashi Chiyonokuni 0-3
Takarafuji 1-2 yorikiri Ikioi 0-3
Chiyoshoma 3-0 uwatenage Endo 2-1
Arawashi 2-1 sukuinage Shodai 0-3
Tochinoshin 3-0 yorikiri Okinoumi 1-2
Takakeisho 2-1 oshidashi Tamawashi 2-1
Mitakeumi 3-0 tsukiotoshi Onosho 0-3
Takayasu 3-0 tsukiotoshi Chiyotairyu 0-3
Goeido 3-0 sukuinage Kotoshogiku 0-3
Ichinojo 1-2 yorikiri Kisenosato 1-2
Hokutofuji 1-2 oshidashi Hakuho 2-1
Kakuryu 3-0 tsukiotoshi Yoshikaze 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 1-1 yorikiri Ryuden 1-1
Asanoyama 2-0 yorikiri Nishikigi 0-2
Ishiura 2-0 hikiotoshi Abi 0-2
Yutakayama 1-1 oshidashi Daieisho 1-1
Sokokurai 1-1 oshidashi Takekaze 0-2
Kagayaki 2-0 oshidashi Daishomaru 1-1
Kotoyuki 2-0 hikiotoshi Terunofuji 0-2
Aminishiki 1-1 yorikiri Chiyomaru 1-1
Shohozan 1-1 oshidashi Tochiozan 1-1
Kaisei 2-0 yorikiri Chiyonokuni 0-2
Chiyoshoma 2-0 sukuinage Takarafuji 0-2
Endo 2-0 tsukiotoshi Ikioi 0-2
Okinoumi 1-1 uwatenage Shodai 0-2
Tochinoshin 2-0 yorikiri Arawashi 1-1
Mitakeumi 2-0 yorikiri Chiyotairyu 0-2
Tamawashi 2-0 tsukidashi Yoshikaze 0-2
Goeido 2-0 uwatenage Onosho 0-2
Takayasu 2-0 uwatenage Kotoshogiku 0-2
Hakuho 2-0 yorikiri Ichinojo 0-2
Kakuryu 2-0 oshidashi Takakeisho 1-1
Kisenosato 1-1 yorikiri Hokutofuji 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asanoyama 1-0 uwatenage Daiamami 0-1
Ryuden 1-0 uwatenage Nishikigi 0-1
Ishiura 1-0 yoritaoshi Yutakayama 0-1
Daieisho 1-0 tsukiotoshi Abi 0-1
Kagayaki 1-0 oshidashi Takekaze 0-1
Daishomaru 1-0 oshidashi Sokokurai 0-1
Kotoyuki 1-0 hatakikomi Aminishiki 0-1
Chiyomaru 1-0 yorikiri Terunofuji 0-1
Kaisei 1-0 kotenage Shohozan 0-1
Tochiozan 1-0 oshidashi Chiyonokuni 0-1
Chiyoshoma 1-0 hatakikomi Ikioi 0-1
Endo 1-0 sukuinage Takarafuji 0-1
Arawashi 1-0 shitatenage Okinoumi 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Shodai 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Chiyotairyu 0-1
Mitakeumi 1-0 yorikiri Kotoshogiku 0-1
Takayasu 1-0 kotenage Yoshikaze 0-1
Goeido 1-0 oshidashi Ichinojo 0-1
Kakuryu 1-0 hikiotoshi Hokutofuji 0-1
Takakeisho 1-0 tottari Kisenosato 0-1
Hakuho 1-0 tsukiotoshi Onosho 0-1