2022 New Year Basho Results

Sumo Topics

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Terunofuji O O O O O X O O O O O X O X X
Takakeisho O X X X
Mitakeumi O O O O O O O O O X O X O O O
Meisei X O O X O X X X O X X O X X X
Wakatakakage X X X X O O X O O X O O O O O
Ura X X O X X O O O X O X O O X O
Tamawashi O O X O O O X O X O X X X O X
Okinoumi X X X X X O O X X X X O O X X
Onosho O O O O X X O O X X O O O O X
Hoshoryu O X O X O X O O O X O O O O O
Takayasu
Hidenoumi
Chiyonokuni X X X X X X X X X X O O X O O
Myogiryu O O O O X X X X X O X X X
Sadanoumi O X O X O X O X O O O X X X O
Ishiura O O X X O X O X O O O O O O O
Chiyomaru X O O O O X X O X O X O X X X
Kotonowaka O O X O X O O O O X O O O O O
Wakamotoharu O X O X X X O O O X O O X O O
Aoiyama X O X O X O O X X O O O O X X
Kotoeko O X O O X O O O O X O X X X X
Oho O O O X X O X O O O X X X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Shodai O O X O X X X O X X X O X X O
Takanosho X O O X X O O X O O X X X X O
Daieisho X X O X O X O X X X X O O O O
Kiribayama X X X O X X X O O O O X X X O
Ichinojo O X X O X O O X O X X O O X O
Endo O X X O X X X X X O O O X O O
Hokutofuji X O X O X O X X X O O X X O X
Chiyoshoma X X O X O O X X O X X X X X X
Abi O O O O O O X X O O O O X O O
Takarafuji X O O O O X O O O O X X O X X
Tobizaru O O X X X O X O O X X X O X X
Shimanoumi X X O O O X O X X O X
Akua X X X X X O X X X O O X X O X
Terutsuyoshi X O X O X O X X X O O X O X O
Chiyotairyu X X X X O O X O X X O X O O O
Yutakayama O X O O X X X O X X X X O O X
Ichiyamamoto X O O X O X O X X X X X X X O
Tochinoshin O X X X O X O O X O X X O O X
Tsurugisho X X X X O O O X X O X O X O X
Kaisei X O X O O O X X O X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotokuzan 10-5 okuridashi Tsurugisho 6-9
Sadanoumi 8-7 yoritaoshi Oho 7-8
Wakamotoharu 9-6 yoritaoshi Akua 4-11
Ichiyamamoto 5-10 yorikiri Myogiryu 5-8-2
Chiyonokuni 4-11 tsukidashi Kotoeko 8-7
Chiyotairyu 7-8 okuridashi Tobizaru 6-9
Abi 12-3 hikiotoshi Kotonowaka 11-4
Hoshoryu 11-4 shitatenage Aoiyama 8-7
Terutsuyoshi 7-8 katasukashi Hokutofuji 6-9
Endo 7-8 oshidashi Yutakayama 6-9
Ishiura 11-4 yorikiri Tamawashi 8-7
Ichinojo 8-7 yorikiri Tochinoshin 7-8
Ura 8-7 oshitaoshi Chiyomaru 7-8
Kiribayama 6-9 okuridashi Okinoumi 4-11
Wakatakakage 9-6 katasukashi Onosho 10-5
Daieisho 7-8 oshidashi Meisei 5-10
Takanosho 7-8 oshidashi Takarafuji 9-6
Shodai 6-9 kotenage Chiyoshoma 4-11
Mitakeumi 13-2 yorikiri Terunofuji 11-4
Technique Prize — Mitakeumi (3)
Outstanding Performance Prize — Abi (1)
Fighting Spirit Prize — Kotonowaka (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Nishikigi 8-6 oshidashi Ichiyamamoto 4-10
Ishiura 10-4 oshidashi Kotoeko 8-6
Chiyotairyu 6-8 oshidashi Aoiyama 8-6
Yutakayama 6-8 oshitaoshi Sadanoumi 7-7
Akua 4-10 hatakikomi Oho 7-7
Chiyonokuni 3-11 oshitaoshi Terutsuyoshi 6-8
Wakamotoharu 8-6 yorikiri Tobizaru 6-8
Tsurugisho 6-8 yorikiri Chiyoshoma 4-10
Tochinoshin 7-7 uwatenage Okinoumi 4-10
Tamawashi 8-6 oshidashi Ura 7-7
Endo 6-8 yorikiri Ichinojo 7-7
Wakatakakage 8-6 yorikiri Chiyomaru 7-7
Hokutofuji 6-8 yorikiri Kiribayama 5-9
Onosho 10-4 oshidashi Meisei 5-9
Daieisho 6-8 oshidashi Myogiryu 5-7-2
Mitakeumi 12-2 okuridashi Takarafuji 9-5
Kotonowaka 11-3 uwatenage Takanosho 6-8
Hoshoryu 10-4 yorikiri Shodai 5-9
Abi 11-3 oshidashi Terunofuji 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochinoshin 6-7 yorikiri Chiyomaru 7-6
Chiyotairyu 5-8 uwatenage Wakamotoharu 7-6
Ishiura 9-4 shitatehineri Oho 7-6
Terutsuyoshi 6-7 yorikiri Ichiyamamoto 4-9
Yutakayama 5-8 okuridashi Akua 3-10
Aoiyama 8-5 oshidashi Chiyonokuni 2-11
Hoshoryu 9-4 uwatenage Kotoeko 8-5
Okinoumi 4-9 yorikiri Tsurugisho 5-8
Kotonowaka 10-3 oshidashi Tamawashi 7-6
Ichinojo 7-6 yorikiri Sadanoumi 7-6
Ura 7-6 yorikiri Chiyoshoma 4-9
Tobizaru 6-7 yorikiri Kiribayama 5-8
Wakatakakage 7-6 yorikiri Endo 5-8
Daieisho 5-8 hikiotoshi Hokutofuji 5-8
Takarafuji 9-4 watashikomi Meisei 5-8
Mitakeumi 11-2 oshidashi Abi 10-3
Onosho 9-4 kubinage Shodai 5-8
Terunofuji 10-2 yorikiri Takanosho 6-7
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kagayaki 8-4 default Kaisei 5-7
Wakamotoharu 7-5 yorikiri Kotoeko 8-4
Chiyomaru 7-5 yorikiri Oho 7-5
Ishiura 8-4 hikiotoshi Ichiyamamoto 4-8
Tsurugisho 5-7 yorikiri Chiyotairyu 4-8
Kotonowaka 9-3 uwatenage Sadanoumi 7-5
Aoiyama 7-5 okuridashi Terutsuyoshi 5-7
Chiyonokuni 2-10 oshitaoshi Tochinoshin 5-7
Okinoumi 3-9 uwatenage Akua 3-9
Hoshoryu 8-4 oshidashi Tamawashi 7-5
Ura 6-6 oshidashi Yutakayama 4-8
Ichinojo 6-6 yorikiri Takarafuji 8-4
Wakatakakage 6-6 oshidashi Tobizaru 5-7
Endo 5-7 uwatenage Kiribayama 5-7
Daieisho 4-8 oshidashi Chiyoshoma 4-8
Onosho 8-4 hikiotoshi Mitakeumi 10-2
Abi 10-2 tsukidashi Takanosho 6-6
Shodai 5-7 hatakikomi Hokutofuji 5-7
Meisei 5-7 katasukashi Terunofuji 10-2
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotokuzan 7-4 tsukidashi Oho 7-4
Kotoeko 8-3 yorikiri Ichiyamamoto 4-7
Aoiyama 6-5 yorikiri Chiyomaru 6-5
Chiyotairyu 4-7 hikiotoshi Tochinoshin 5-6
Terutsuyoshi 5-6 makiotoshi Yutakayama 4-7
Sadanoumi 7-4 yoritaoshi Kaisei 5-6
Akua 3-8 yorikiri Tsurugisho 4-7
Wakamotoharu 6-5 default Myogiryu 5-6
Ishiura 7-4 yorikiri Tobizaru 5-6
Kotonowaka 8-3 oshidashi Takarafuji 8-3
Chiyonokuni 1-10 hatakikomi Okinoumi 2-9
Endo 4-7 default Shimanoumi 5-6
Abi 9-2 hatakikomi Ichinojo 5-6
Kiribayama 5-6 yoritaoshi Tamawashi 7-4
Wakatakakage 5-6 oshidashi Ura 5-6
Onosho 7-4 oshidashi Daieisho 3-8
Hokutofuji 5-6 oshidashi Meisei 4-7
Hoshoryu 7-4 uwatedashinage Takanosho 6-5
Mitakeumi 10-1 yorikiri Shodai 4-7
Terunofuji 10-1 yorikiri Chiyoshoma 4-7
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochinoshin 5-5 tsuridashi *Shohozan 3-7
Chiyomaru 6-4 oshidashi Kotoeko 7-3
Aoiyama 5-5 hikiotoshi Yutakayama 4-6
Ishiura 6-4 shitatenage Kotonowaka 7-3
Oho 7-3 hatakikomi Chiyotairyu 3-7
Sadanoumi 6-4 yoritaoshi Wakamotoharu 5-5
Akua 2-8 kekaeshi Kaisei 5-5
Tsurugisho 4-6 yorikiri Chiyonokuni 0-10
Terutsuyoshi 4-6 hatakikomi Tobizaru 5-5
Takarafuji 8-2 oshidashi Ichiyamamoto 4-6
Shimanoumi 5-5 sukuinage Hoshoryu 6-4
Myogiryu 5-5 oshidashi Chiyoshoma 4-6
Abi 8-2 oshidashi Okinoumi 2-8
Tamawashi 7-3 oshidashi Ichinojo 5-5
Kiribayama 4-6 hatakikomi Wakatakakage 4-6
Endo 3-7 oshidashi Meisei 4-6
Ura 5-5 oshitaoshi Daieisho 3-7
Hokutofuji 4-6 oshidashi Mitakeumi 9-1
Takanosho 6-4 yorikiri Shodai 4-6
Terunofuji 9-1 yorikiri Onosho 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 5-4 hikiotoshi Aoiyama 4-5
Kotonowaka 7-2 oshidashi Tochinoshin 4-5
Oho 6-3 sukuinage Yutakayama 4-5
Kaisei 5-4 oshidashi Chiyomaru 5-4
Kotoeko 7-2 yorikiri Chiyotairyu 3-6
Ishiura 5-4 shitatehineri Tsurugisho 3-6
Wakamotoharu 5-4 yorikiri Terutsuyoshi 3-6
Sadanoumi 5-4 okuridashi Chiyonokuni 0-9
Tobizaru 5-4 oshidashi Ichiyamamoto 4-5
Takarafuji 7-2 tsukiotoshi Akua 1-8
Abi 7-2 hikiotoshi Myogiryu 4-5
Chiyoshoma 4-5 katasukashi Shimanoumi 4-5
Hoshoryu 6-3 oshidashi Endo 2-7
Ichinojo 5-4 yorikri Ura 4-5
Wakatakakage 4-5 oshidashi Tamawashi 6-3
Kiribayama 3-6 yorikiri Daieisho 3-6
Takanosho 5-4 oshidashi Onosho 6-3
Mitakeumi 9-0 yorikiri Okinoumi 2-7
Meisei 4-5 yoritaoshi Shodai 4-5
Terunofuji 8-1 shitatenage Hokutofuji 3-6
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoshoho 7-1 yorikiri Tsurugisho 3-5
Kotonowaka 6-2 oshidashi Aoiyama 4-4
Oho 5-3 tsukidashi Ichiyamamoto 4-4
Yutakayama 4-4 yorikiri Kaisei 4-4
Wakamotoharu 4-4 hatakikomi Ishiura 4-4
Kotoeko 6-2 tsukiotoshi Sadanoumi 4-4
Tochinoshin 4-4 yorikiri Terutsuyoshi 3-5
Chiyotairyu 3-5 oshidashi Myogiryu 4-4
Chiyomaru 5-3 okuritaoshi Akua 1-7
Takarafuji 6-2 hatakikomi Shimanoumi 4-4
Hoshoryu 5-3 yorikiri Abi 6-2
Onosho 6-2 okuritaoshi Chiyonokuni 0-8
Tobizaru 4-4 yorikiri Chiyoshoma 3-5
Tamawashi 6-2 oshidashi Hokutofuji 3-5
Wakatakakage 3-5 tsukiotoshi Ichinojo 4-4
Kiribayama 2-6 oshitaoshi Meisei 3-5
Mitakeumi 8-0 oshidashi Daieisho 4-4
Ura 4-4 ashitori Takanosho 4-4
Shodai 4-4 yorikiri Endo 2-6
Terunofuji 7-1 yorikiri Okinoumi 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 5-2 yorikiri *Nishikigi 3-4
Aoiyama 4-3 oshidashi Kaisei 4-3
Kotonowaka 5-2 katasukashi Oho 4-3
Wakamotoharu 3-4 yorikiri Yutakayama 3-4
Tsurugisho 3-4 yorikiri Chiyomaru 4-3
Ichiyamamoto 4-3 oshidashi Chiyotairyu 2-5
Ishiura 4-3 susoharai Akua 1-6
Tochinoshin 3-4 yoritaoshi Myogiryu 4-3
Shimanoumi 4-3 okuridashi Terutsuyoshi 3-4
Sadanoumi 4-3 uwatenage Tobizaru 3-4
Hoshoryu 4-3 shitatenage Chiyonokuni 0-7
Takarafuji 5-2 hikiotoshi Chiyoshoma 3-4
Onosho 5-2 tsukiotoshi Abi 6-1
Ura 3-4 oshidashi Hokutofuji 3-4
Ichinojo 4-3 yorikiri Kiribayama 1-6
Daieisho 3-4 tsukidashi Wakatakakage 2-5
Takanosho 4-3 tsukiotoshi Meisei 3-4
Mitakeumi 7-0 yorikiri Tamawashi 5-2
Okinoumi 2-5 yorikiri Shodai 3-4
Terunofuji 6-1 yorikiri Endo 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 4-2 tsukite *Bushozan 0-6
Tsurugisho 2-4 sukuinage Wakamotoharu 2-4
Oho 4-2 yorikiri Tochinoshin 2-4
Kotonowaka 4-2 oshitaoshi Ichiyamamoto 3-3
Kotoeko 4-2 oshidashi Yutakayama 3-3
Chiyotairyu 2-4 tsukidashi Ishiura 3-3
Aoiyama 3-3 oshidashi Sadanoumi 3-3
Terutsuyoshi 3-3 kirikaeshi Chiyomaru 4-2
Akua 1-5 hatakikomi Chiyonokuni 0-6
Tobizaru 3-3 tsukiotoshi Myogiryu 4-2
Abi 6-0 uwatenage Shimanoumi 3-3
Chiyoshoma 3-3 yoritaoshi Onosho 4-2
Okinoumi 1-5 uwatenage Hoshoryu 3-3
Hokutofuji 3-3 oshidashi Takarafuji 4-2
Ura 2-4 okuridashi Kiribayama 1-5
Wakatakakage 2-4 oshidashi Meisei 3-3
Mitakeumi 6-0 oshidashi Endo 2-4
Takanosho 3-3 oshidashi Daieisho 2-4
Ichinojo 3-3 yorikiri Shodai 3-3
Tamawashi 5-1 tsukiotoshi Terunofuji 5-1
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kagayaki 3-2 oshidashi Oho 3-2
Tsurugisho 1-4 yorikiri Aoiyama 2-3
Tochinoshin 2-3 tsuridashi Kotoeko 3-2
Kaisei 3-2 yorikiri Kotonowaka 3-2
Ichiyamamoto 3-2 oshidashi Yutakayama 3-2
Chiyomaru 4-1 shitatenage Wakamotoharu 2-3
Sadanoumi 3-2 hikiotoshi Terutsuyoshi 2-3
Chiyotairyu 1-4 hikiotoshi Akua 0-5
Ishiura 3-2 oshidashi Myogiryu 4-1
Shimanoumi 3-2 yorikiri Chiyonokuni 0-5
Hoshoryu 3-2 hatakikomi Tobizaru 2-3
Takarafuji 4-1 tsukiotoshi Onosho 4-1
Abi 5-0 oshidashi Hokutofuji 2-3
Chiyoshoma 2-3 uwatedashinage Endo 2-3
Daieisho 2-3 oshidashi Okinoumi 0-5
Meisei 3-2 oshidashi Ura 1-4
Wakatakakage 1-4 tsukiotoshi Takanosho 2-3
Mitakeumi 5-0 oshidashi Kiribayama 1-4
Tamawashi 4-1 oshidashi Shodai 3-2
Terunofuji 5-0 uwatenage Ichinojo 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Aoiyama 2-2 oshidashi Oho 3-1
Kotoeko 3-1 yorikiri Tsurugisho 0-4
Kaisei 2-2 yorikiri Tochinoshin 1-3
Kotonowaka 3-1 yoritaoshi Wakamotoharu 2-2
Chiyomaru 3-1 hatakikomi Ichiyamamoto 2-2
Yutakayama 3-1 hatakikomi Ishiura 2-2
Terutsuyoshi 2-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 0-4
Myogiryu 4-0 sukuinage Akua 0-4
Shimanoumi 2-2 uwatedashinage Sadanoumi 2-2
Takarafuji 3-1 yorikiri Tobizaru 2-2
Abi 4-0 oshidashi Chiyonokuni 0-4
Onosho 4-0 yoritaoshi Hoshoryu 2-2
Hokutofuji 2-2 uwatedashinage Chiyoshoma 1-3
Tamawashi 3-1 yorikiri Okinoumi 0-4
Ichinojo 2-2 oshidashi Daieisho 1-3
Mitakeumi 4-0 oshidashi Meisei 2-2
Endo 2-2 shitatenage Takanosho 2-2
Kiribayama 1-3 default Takakeisho 1-3
Shodai 3-1 isamiashi Wakatakakage 0-4
Terunofuji 4-0 tsukitaoshi Ura 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoeko 2-1 tsukiotoshi Kaisei 1-2
Oho 3-0 oshidashi Tsurugisho 0-3
Wakamotoharu 2-1 yorikiri Tochinoshin 1-2
Ichiyamamoto 2-1 oshidashi Aoiyama 1-2
Yutakayama 2-1 yorikiri Kotonowaka 2-1
Chiyomaru 2-1 oshidashi Ishiura 2-1
Sadanoumi 2-1 okuridashi Chiyotairyu 0-3
Myogiryu 3-0 okuridashi Terutsuyoshi 1-2
Shimanoumi 1-2 oshitaoshi Akua 0-3
Takarafuji 2-1 yorikiri Chiyonokuni 0-3
Abi 3-0 hatakikomi Tobizaru 2-1
Hoshoryu 2-1 hikiotoshi Hokutofuji 1-2
Chiyoshoma 1-2 oshidashi Okinoumi 0-3
Onosho 3-0 oshidashi Endo 1-2
Meisei 2-1 yorikiri Ichinojo 1-2
Takanosho 2-1 tsukiotoshi Tamawashi 2-1
Mitakeumi 3-0 yorikiri Wakatakakage 0-3
Daieisho 1-2 tsukidashi Shodai 2-1
Ura 1-2 oshitaoshi Takakeisho 1-2
Terunofuji 3-0 uwatenage Kiribayama 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Oho 2-0 tsukiotoshi Kotoeko 1-1
Kaisei 1-1 yorikiri Tsurugisho 0-2
Aoiyama 1-1 hatakikomi Wakamotoharu 1-1
Ichiyamamoto 1-1 yorikiri Tochinoshin 1-1
Chiyomaru 1-1 tsukiotoshi Yutakayama 1-1
Kotonowaka 2-0 hatakikomi Chiyotairyu 0-2
Ishiura 2-0 shitatenage Sadanoumi 1-1
Terutsuyoshi 1-1 oshidashi Akua 0-2
Myogiryu 2-0 yorikiri Chiyonokuni 0-2
Tobizaru 2-0 oshidashi Shimanoumi 0-2
Takarafuji 1-1 oshidashi Hoshoryu 1-1
Abi 2-0 oshidashi Chiyoshoma 0-2
Onosho 2-0 hikiotoshi Okinoumi 0-2
Hokutofuji 1-1 uwatedashinage Endo 1-1
Tamawashi 2-0 tsukidashi Daieisho 0-2
Mitakeumi 2-0 oshidashi Ichinojo 1-1
Takanosho 1-1 katasukashi Kiribayama 0-2
Meisei 1-1 tsukiotoshi Takakeisho 1-1
Shodai 2-0 oshidashi Ura 0-2
Terunofuji 2-0 kotenage Wakatakakage 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Oho 1-0 oshidashi Kaisei 0-1
Kotoeko 1-0 yorikiri Aoiyama 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Tsurugisho 0-1
Wakamotoharu 1-0 yorikiri Ichiyamamoto 0-1
Kotonowaka 1-0 hikiotoshi Chiyomaru 0-1
Yutakayama 1-0 tsukidashi Chiyotairyu 0-1
Ishiura 1-0 yorikiri Terutsuyoshi 0-1
Sadanoumi 1-0 yoritaoshi Akua 0-1
Myogiryu 1-0 oshidashi Shimanoumi 0-1
Tobizaru 1-0 yorikiri Chiyonokuni 0-1
Abi 1-0 oshidashi Takarafuji 0-1
Hoshoryu 1-0 sotogake Chiyoshoma 0-1
Onosho 1-0 hatakikomi Hokutofuji 0-1
Endo 1-0 okuridashi Okinoumi 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Meisei 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Takanosho 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Ura 0-1
Shodai 1-0 kotenage Kiribayama 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Wakatakakage 0-1
Terunofuji 1-0 hatakikomi Daieisho 0-1