2021 New Year Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho
Takakeisho X X X X O X O X X X
Asanoyama X O X O O X O O O O O X O O O
Terunofuji O X O X O X O O O X O O O O O
Takayasu X X O O X O O O X O O X O O X
Hokutofuji X X O X X O X X X X O O O O O
Takarafuji X O X O X O O X O O X O O O X
Kotoshoho X X X X X X X X X X X O X X O
Tochinoshin O X X O X X X X O X X X O X X
Endo X O O X X O O X O X X X X O O
Ryuden X X X O X X O O X O X X X X X
Meisei O O O O O X X O X O O X X X X
Tokushoryu O X X O X X X X X X X X X O X
Chiyonokuni
Shimanoumi O O X X X O O O O X X O X O O
Chiyotairyu
Ichinojo O O X O O X O X O O X O O X X
Akua X O X X X X X X X O O X O O X
Hoshoryu X X X X X O O O O O O O O O X
Yutakayama O X O O X O X O O X O X X X X
Kaisei
Sadanoumi O X X O O X X O X O X X X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu
Shodai O O X O O O O X O O O O O X X
Takanosho O O X O O X X O X O X O X O O
Mitakeumi O X O X X X X O O O O O O X O
Daieisho O O O O O O O O X O X O O O O
Wakatakakage
Onosho O O O X X O X O O X O X O X O
Tamawashi X X O O O O X O X X X X X X O
Okinoumi O O X X O O X X O O X O X X X
Kagayaki O X O X O X X X O O X X X X O
Tobizaru X O X X X X O O O X O O X X X
Kiribayama X O O X O O O O X X X X O O X
Myogiryu X X O O X O O O X X O X X O O
Aoiyama X O O X O O X X O X X X X X O
Kotoeko O X X X O X X X O O O O X X X
Terutsuyoshi X X O O X X O X X O O X X O O
Chiyoshoma
Midorifuji O O O X X O O X X X O O O X X
Kotonowaka X O O O O O X X O X O O O O X
Akiseyama O O O O O O X X X X X O O O X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Hidenoumi 11-4 oshidashi Akua 5-10
Myogiryu 8-7 oshidashi Yutakayama 7-8
*Daishomaru 11-4 oshidashi Tokushoryu 3-12
Midorifuji 9-6 katasukashi Tobizaru 6-9
Kagayaki 6-9 oshidashi Akiseyama 9-6
Aoiyama 6-9 oshidashi Ryuden 4-11
Endo 7-8 yorikiri Kotonowaka 10-5
Tamawashi 6-9 oshidashi Kotoeko 6-9
Terutsuyoshi 7-8 yorikiri Tochinoshin 4-11
Onosho 9-6 yoritaoshi Hoshoryu 9-6
Kotoshoho 2-13 isamiashi Sadanoumi 5-10
Shimanoumi 9-6 yoritaoshi Takarafuji 9-6
Daieisho 13-2 tsukidashi Okinoumi 7-8
Hokutofuji 7-8 oshidashi Ichinojo 9-6
Mitakeumi 9-6 oshidashi Kiribayama 8-7
Takanosho 9-6 hatakikomi Takayasu 9-6
Terunofuji 11-4 sukuinage Meisei 8-7
Asanoyama 11-4 oshidashi Shodai 11-4
Outstanding Performance Prize — Daieisho (3)
Technique Prize — Terunofuji (3), Daieisho (1), Midorifuji (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotonowaka 10-4 oshitaoshi Yutakayama 7-7
Myogiryu 7-7 yorikiri Kotoeko 6-8
Tokushoryu 3-11 oshidashi Sadanoumi 5-9
Kiribayama 8-6 oshidashi Midorifuji 8-6
Hoshoryu 9-5 okuridashi Tobizaru 6-8
Akua 5-9 kotenage Ryuden 4-10
Akiseyama 9-5 yorikiri Tochinoshin 4-10
Terutsuyoshi 6-8 utchari Kotoshoho 1-13
Shimanoumi 8-6 yorikiri Onosho 8-6
Takarafuji 9-5 yorikiri Ichinojo 9-5
Hokutofuji 6-8 oshidashi Aoiyama 5-9
Daieisho 12-2 hatakikomi Tamawashi 5-9
Takayasu 9-5 yorikiri Kagayaki 5-9
Endo 6-8 yorikiri Mitakeumi 8-6
Takanosho 8-6 hatakikomi Okinoumi 7-7
Terunofuji 10-4 hatakikomi Shodai 11-3
Asanoyama 10-4 tsukiotoshi Meisei 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akiseyama 8-5 tsukiotoshi Yutakayama 7-6
Ichinojo 9-4 yorikiri Sadanoumi 5-8
Kotonowaka 9-4 tsukiotoshi Aoiyama 5-8
Hoshoryu 8-5 uchigake Shimanoumi 7-6
Midorifuji 8-5 sukuinage Myogiryu 6-7
Kiribayama 7-6 hatakikomi Terutsuyoshi 5-8
Tochinoshin 4-9 yorikiri Kotoeko 6-7
Onosho 8-5 oshidashi Meisei 8-5
Akua 4-9 kotenage Kotoshoho 1-12
Takarafuji 8-5 oshidashi Tobizaru 6-7
Daieisho 11-2 oshidashi Ryuden 4-9
Hokutofuji 5-8 oshidashi Tokushoryu 2-11
Mitakeumi 8-5 oshidashi Kagayaki 5-8
Takayasu 8-5 tsukidashi Tamawashi 5-8
Terunofuji 9-4 oshidashi Endo 5-8
Asanoyama 9-4 uwatenage Okinoumi 7-6
Shodai 11-2 hatakikomi Takanosho 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akiseyama 7-5 yoritaoshi Akua 3-9
Kotoeko 6-6 yorikiri Sadanoumi 5-7
Shimanoumi 7-5 yorikiri Yutakayama 7-5
Midorifuji 7-5 katasukashi Aoiyama 5-7
Hoshoryu 7-5 okuridashi Myogiryu 6-6
Kotonowaka 8-4 yorikiri Kiribayama 6-6
Tobizaru 6-6 oshidashi Terutsuyoshi 5-7
Kotoshoho 1-11 okuritaoshi Tokushoryu 2-10
Ichinojo 8-4 hatakikomi Onosho 7-5
Takarafuji 7-5 tsukiotoshi Kagayaki 5-7
Hokutofuji 4-8 oshidashi Tochinoshin 3-9
Daieisho 10-2 tsukiotoshi Meisei 8-4
Okinoumi 7-5 yorikiri Takayasu 7-5
Mitakeumi 7-5 makiotoshi Tamawashi 5-7
Takanosho 7-5 oshidashi Endo 5-7
Shodai 10-2 yorikiri Ryuden 4-8
Terunofuji 8-4 yorikiri Asanoyama 8-4
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akua 3-8 yorikiri Sadanoumi 5-6
Kotoeko 5-6 yorikiri Akiseyama 6-5
Yutakayama 7-4 oshidashi Aoiyama 5-6
Kotonowaka 7-4 uwatedashinage Shimanoumi 6-5
Myogiryu 6-5 yorikiri Ichinojo 7-4
Hoshoryu 6-5 tsukiotoshi Kiribayama 6-5
Midorifuji 6-5 katasukashi Tokushoryu 2-9
Terutsuyoshi 5-6 ashitori Ryuden 4-7
Tobizaru 5-6 oshitaoshi Kotoshoho 0-11
Meisei 8-3 oshidashi Takarafuji 6-5
Onosho 7-4 tsukiotoshi Daieisho 9-2
Hokutofuji 3-8 oshidashi Kagayaki 5-6
Mitakeumi 6-5 oshidashi Tochinoshin 3-8
Takayasu 7-4 hatakikomi Endo 5-6
Terunofuji 7-4 oshidashi Tamawashi 5-6
Asanoyama 8-3 hatakikomi Takanosho 6-5
Shodai 9-2 isamiashi Okinoumi 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 3-7 yoritaoshi Akiseyama 6-4
Hoshoryu 5-5 sotogake Kotonowaka 6-4
Ichinojo 7-3 yorikiri Midorifuji 5-5
Sadanoumi 5-5 yorikiri Aoiyama 5-5
Terutsuyoshi 4-6 oshidashi Myogiryu 5-5
Akua 2-8 shitatenage Tokushoryu 2-8
Meisei 7-3 yorikiri Kiribayama 6-4
Kotoeko 4-6 oshidashi Tobizaru 4-6
Ryuden 4-6 yoritaoshi Yutakayama 6-4
Kagayaki 5-5 oshidashi Shimanoumi 6-4
Takarafuji 6-4 yorikiri Kotoshoho 0-10
Daieisho 9-1 tsukidashi Hokutofuji 2-8
Takayasu 6-4 oshidashi Tochinoshin 3-7
Mitakeumi 5-5 hikiotoshi Onosho 6-4
Takanosho 6-4 tsukiotoshi Terunofuji 6-4
Asanoyama 7-3 yorikiri Tamawashi 5-5
Shodai 8-2 tsukiotoshi Endo 5-5
Okinoumi 6-4 default Takakeisho 2-8
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 6-3 yorikiri *Shohozan 3-6
Hoshoryu 4-5 tsukiotoshi Terutsuyoshi 3-6
Kotoeko 3-6 oshidashi Midorifuji 5-4
Aoiyama 5-4 oshitaoshi Akiseyama 6-3
Shimanoumi 6-3 oshidashi Sadanoumi 4-5
Kotonowaka 6-3 tsukiotoshi Myogiryu 5-4
Ichinojo 6-3 yorikiri Kiribayama 6-3
Tobizaru 4-5 hatakikomi Akua 1-8
Okinoumi 5-4 tsukiotoshi Tokushoryu 2-7
Tochinoshin 3-6 uwatedashinage Meisei 6-3
Onosho 6-3 oshidashi Kotoshoho 0-9
Takarafuji 5-4 hatakikomi Daieisho 8-1
Mitakeumi 4-5 oshidashi Hokutofuji 2-7
Kagayaki 4-5 kotenage Takanosho 5-4
Terunofuji 6-3 yorikiri Ryuden 3-6
Shodai 7-2 oshidashi Tamawashi 5-4
Endo 5-4 hikiotoshi Takakeisho 2-7
Asanoyama 6-3 yorikiri Takayasu 5-4
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 4-4 yorikiri Kotonowaka 5-3
Yutakayama 5-3 oshidashi Ichinojo 5-3
Sadanoumi 4-4 okuridashi Terutsuyoshi 3-5
Shimanoumi 5-3 yorikiri Midorifuji 5-3
Hoshoryu 3-5 yorikiri Aoiyama 4-4
Myogiryu 5-3 sukuinage Akua 1-7
Kiribayama 6-2 okuridashi Kotoeko 2-6
Meisei 6-2 yorikiri Akiseyama 6-2
Tobizaru 3-5 hikiotoshi Tokushoryu 2-6
Onosho 5-3 oshidashi Takarafuji 4-4
Ryuden 3-5 uwatenage Hokutofuji 2-6
Daieisho 8-0 tottari Kagayaki 3-5
Takayasu 5-3 uwatedashinage Kotoshoho 0-8
Terunofuji 5-3 uwatenage Okinoumi 4-4
Takanosho 5-3 oshidashi Tochinoshin 2-6
Tamawashi 5-3 okuridashi Takakeisho 2-6
Asanoyama 5-3 oshidashi Endo 4-4
Mitakeumi 3-5 yorikiri Shodai 6-2
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Churanoumi 4-3 oshidashi Sadanoumi 3-4
Midorifuji 5-2 katasukashi Kotonowaka 5-2
Terutsuyoshi 3-4 tottari Yutakayama 4-3
Ichinojo 5-2 hikiotoshi Akiseyama 6-1
Hoshoryu 2-5 uwatenage Kotoeko 2-5
Shimanoumi 4-3 tsukiotoshi Akua 1-6
Kiribayama 5-2 tsukiotoshi Aoiyama 4-3
Myogiryu 4-3 yorikiri Kagayaki 3-4
Ryuden 2-5 uwatedashinage Tokushoryu 2-5
Tobizaru 2-5 oshidashi Okinoumi 4-3
Endo 4-3 yorikiri Meisei 5-2
Takarafuji 4-3 uwatenage Tamawashi 4-3
Takayasu 4-3 tsukiotoshi Hokutofuji 2-5
Daieisho 7-0 oshidashi Takanosho 4-3
Terunofuji 4-3 yorikiri Mitakeumi 2-5
Asanoyama 4-3 yoritaoshi Kotoshoho 0-7
Shodai 6-1 oshidashi Onosho 4-3
Takakeisho 2-5 oshidashi Tochinoshin 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hoshoryu 1-5 sukuinage *Nishikigi 1-5
Midorifuji 4-2 oshidashi Sadanoumi 3-3
Kotonowaka 5-1 yorikiri Ichinojo 4-2
Akiseyama 6-0 tsukiotoshi Terutsuyoshi 2-4
Yutakayama 4-2 oshidashi Kotoeko 2-4
Aoiyama 4-2 hatakikomi Akua 1-5
Shimanoumi 3-3 okuridashi Tobizaru 1-5
Myogiryu 3-3 hikiotoshi Ryuden 1-5
Kiribayama 4-2 hatakikomi Kagayaki 3-3
Endo 3-3 yorikiri Tokushoryu 2-4
Okinoumi 4-2 tsukiotoshi Meisei 5-1
Hokutofuji 2-4 yoritaoshi Kotoshoho 0-6
Takayasu 3-3 yorikiri Mitakeumi 2-4
Daieisho 6-0 oshidashi Terunofuji 3-3
Tamawashi 4-2 tsukidashi Takanosho 4-2
Shodai 5-1 oshidashi Tochinoshin 2-4
Onosho 4-2 oshidashi Takakeisho 1-5
Takarafuji 3-3 uwatenage Asanoyama 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanoumi 3-2 yorikiri Yutakayama 3-2
*Hidenoumi 4-1 yorikiri Midorifuji 3-2
Akiseyama 5-0 yorikiri Hoshoryu 0-5
Kotonowaka 4-1 uwatenage Terutsuyoshi 2-3
Kotoeko 2-3 yoritaoshi Akua 1-4
Ichinojo 4-1 oshidashi Shimanoumi 2-3
Aoiyama 3-2 yorikiri Myogiryu 2-3
Kiribayama 3-2 shitatenage Tobizaru 1-4
Meisei 5-0 yorikiri Tokushoryu 2-3
Okinoumi 3-2 katasukash Ryuden 1-4
Kagayaki 3-2 oshidashi Endo 2-3
Tamawashi 3-2 tsukiotosh Onosho 3-2
Daieisho 5-0 oshidashi Takayasu 2-3
Takanosho 4-1 yorikiri Mitakeumi 2-3
Terunofuji 3-2 oshidashi Hokutofuji 1-4
Takakeisho 1-4 tsukiotoshi Kotoshoho 0-5
Asanoyama 3-2 yorikiri Tochinoshin 2-3
Shodai 4-1 yorikiri Takarafuji 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 3-1 sotogake *Azumaryu 1-3
Sadanoumi 2-2 yorikiri Hoshoryu 0-4
Akiseyama 4-0 yorikiri Midorifuji 3-1
Kotonowaka 3-1 yoritaoshi Akua 1-3
Ichinojo 3-1 oshidashi Kotoeko 1-3
Terutsuyoshi 2-2 oshidashi Aoiyama 2-2
Meisei 4-0 oshidashi Shimanoumi 2-2
Myogiryu 2-2 oshidashi Tobizaru 1-3
Ryuden 1-3 yorikiri Kiribayama 2-2
Tokushoryu 2-2 hatakikomi Kagayaki 2-2
Tochinoshin 2-2 yorikiri Endo 2-2
Tamawashi 2-2 tsukiotoshi Okinoumi 2-2
Daieisho 4-0 tsukidashi Mitakeumi 2-2
Takayasu 2-2 hatakikomi Terunofuji 2-2
Takanosho 3-1 hatakikomi Hokutofuji 1-3
Asanoyama 2-2 yorikiri Onosho 3-1
Shodai 3-1 oshidashi Kotoshoho 0-4
Takarafuji 2-2 uwatenage Takakeisho 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akiseyama 3-0 yorikiri Sadanoumi 1-2
Kotonowaka 2-1 tsukiotoshi *Churanoumi 1-2
Midorifuji 3-0 watashikomi Hoshoryu 0-3
Yutakayama 2-1 sukuinage Akua 1-2
Terutsuyoshi 1-2 oshidashi Kotoeko 1-2
Aoiyama 2-1 tsukidashi Ichinojo 2-1
Kiribayama 2-1 hatakikomi Shimanoumi 2-1
Myogiryu 1-2 sukuinage Tokushoryu 1-2
Meisei 3-0 oshitaoshi Tobizaru 1-2
Kagayaki 2-1 yorikiri Okinoumi 2-1
Endo 2-1 uwatedashinage Ryuden 0-3
Tamawashi 1-2 uwatehineri Kotoshoho 0-3
Takayasu 1-2 tsukiotoshi Takarafuji 1-2
Onosho 3-0 hikiotoshi Takanosho 2-1
Terunofuji 2-1 yorikiri Tochinoshin 1-2
Daieisho 3-0 tsukidashi Shodai 2-1
Hokutofuji 1-2 tsukiotoshi Takakeisho 0-3
Mitakeumi 2-1 oshidashi Asanoyama 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Akiseyama 2-0 kotenage *Shohozan 0-2
Kotonowaka 1-1 yorikiri Sadanoumi 1-1
Midorifuji 2-0 katasukashi Yutakayama 1-1
Ichinojo 2-0 yoritaoshi Hoshoryu 0-2
Akua 1-1 hikiotoshi Terutsuyoshi 0-2
Shimanoumi 2-0 oshidashi Kotoeko 1-1
Aoiyama 1-1 hatakikomi Tokushoryu 1-1
Kiribayama 1-1 katasukashi Myogiryu 0-2
Tobizaru 1-1 oshidashi Ryuden 0-2
Meisei 2-0 oshidashi Kagayaki 1-1
Okinoumi 2-0 yorikiri Tochinoshin 1-1
Endo 1-1 hatakikomi Tamawashi 0-2
Takarafuji 1-1 yorikiri Mitakeumi 1-1
Onosho 2-0 yorikiri Terunofuji 1-1
Takanosho 2-0 oshidashi Kotoshoho 0-2
Daieisho 2-0 hatakikomi Takakeisho 0-2
Asanoyama 1-1 sukuinage Hokutofuji 0-2
Shodai 2-0 yoritaoshi Takayasu 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanoumi 1-0 okuridashi *Daiamami 0-1
Akiseyama 1-0 yorikiri Kotonowaka 0-1
Yutakayama 1-0 kotenage Hoshoryu 0-1
Midorifuji 1-0 hikiotoshi Akua 0-1
Ichinojo 1-0 kotenage Terutsuyoshi 0-1
Kotoeko 1-0 oshidashi Aoiyama 0-1
Shimanoumi 1-0 oshidashi Myogiryu 0-1
Tokushoryu 1-0 hikiotoshi Kiribayama 0-1
Kagayaki 1-0 oshidashi Tobizaru 0-1
Meisei 1-0 oshidashi Ryuden 0-1
Okinoumi 1-0 uwatedashinage Endo 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Tamawashi 0-1
Onosho 1-0 oshitaoshi Takayasu 0-1
Takanosho 1-0 oshidashi Takarafuji 0-1
Terunofuji 1-0 oshitaoshi Kotoshoho 0-1
Daieisho 1-0 oshidashi Asanoyama 0-1
Shodai 1-0 yorikiri Hokutofuji 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Takakeisho 0-1