2021 Nagoya Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O O
Terunofuji O O O O O O O O O O O O O O X
Shodai O O X X X O X O O O X O X X O
Takayasu O O X O X O O O O X X X X
Wakatakakage X X O O X X O X X X X X O X O
Endo X X O X X
Takanosho X X X X O O O O O X X O X O O
Hokutofuji O O X O X X O X X O O O O X X
Kotoeko X O O X X X X X X X X X X X X
Okinoumi O X O O X X O O X X X X X X X
Onosho X O X X O X X X O X O O X O O
Myogiryu X X O X X X X X O X X O X O O
Takarafuji X X O O O O X O X O O O X X X
Hidenoumi X O X O O X X O X O X O X X O
Tamawashi O O O O X X O O X O O O O O X
Kaisei X X O O X O X X O O X X O X X
Tochinoshin X X X X O O X O X X O X O O O
Chiyomaru X O X X O X O X X O X X O O X
Daiamami X X O X X O X X X X O X X O X
Tsurugisho O O O X X O X O O X O X X O X
Chiyonokuni X O O O O X O X X X O O X X X
Ichiyamamoto O X O O O X O O O X X X X X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Takakeisho O X X
Asanoyama
Mitakeumi X O O O O X O X O X X X O O X
Meisei X X O X O O X O X O O X O X O
Daieisho X X X X O X X X X X O O O X O
Ichinojo O O X O X X O O O O O X X O O
Tobizaru O X X X O O X X X X X X X X O
Chiyotairyu X O X X X O X X X X X X O O X
Hoshoryu O O X O O X O X O O O X O X O
Kiribayama O X O O O X O X O O X O X X O
Chiyoshoma O O X X X O O X O O O X X O X
Aoiyama O X X X O O X O X X X X O O O
Shimanoumi X O X O X O O O X X O O X O X
Terutsuyoshi O X X X X O X O O O O O O X X
Kotonowaka O O O X O O O X O O X O O O O
Kagayaki O X O O X X O X X X X O O O X
Ura O X O X X O O X O O O O X O O
Chiyonoo X O X X O X X O O X O O O X X
Tokushoryu O O X O X X X X X X X O O O O
Ishiura X X X O O O O O O O X X O X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 9-6 yoritaoshi *Akua 8-7
Ichiyamamoto 8-7 okuridashi Chiyonoo 7-8
Kotonowaka 12-3 yorikiri Tsurugisho 8-7
Hidenoumi 7-8 yorikiri Chiyomaru 6-9
Aoiyama 7-8 oshidashi Kaisei 6-9
Ura 10-5 oshidashi Chiyoshoma 8-7
Myogiryu 5-10 yorikiri Daiamami 4-11
Kiribayama 9-6 yoritaoshi Shimanoumi 8-7
Onosho 7-8 oshidashi Terutsuyoshi 8-7
Tokushoryu 7-8 tsukiotoshi Chiyotairyu 4-11
Tochinoshin 7-8 tsuridashi Kotoeko 2-13
Tobizaru 4-11 shitatenage Tamawashi 11-4
Hoshoryu 10-5 hatakikomi Hokutofuji 8-7
Ichinojo 10-5 hatakikomi Takarafuji 8-7
Takanosho 8-7 oshidashi Chiyonokuni 7-8
Daieisho 5-10 yorikiri Okinoumi 5-10
Meisei 8-7 hikiotoshi Kagayaki 7-8
Wakatakakage 5-10 uwatenage Mitakeumi 8-7
Shodai 8-7 okuridashi Takayasu 7-6-2
Hakuho 15-0 kotenage Terunofuji 14-1
Technique Prize — Hoshoryu (1)
Fighting Spirit Prize — Kotonowaka (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 4-10 yorikiri *Wakamotoharu 7-7
Tochinoshin 6-8 yorikiri Ichiyamamoto 7-7
Tokushoryu 6-8 sukuinage Kaisei 6-8
Tsurugisho 8-6 kotenage Terutsuyoshi 8-6
Shimanoumi 8-6 uwatenage Chiyonokuni 7-7
Kotonowaka 11-3 yorikiri Takarafuji 8-6
Chiyoshoma 8-6 uwatenage Ishiura 8-6
Onosho 6-8 yorikiri Chiyonoo 7-7
Kagayaki 7-7 oshidashi Okinoumi 5-9
Chiyomaru 6-8 hatakikomi Kotoeko 2-12
Tamawashi 11-3 oshitaoshi Hokutofuji 8-6
Myogiryu 4-10 hatakikomi Tobizaru 3-11
Takanosho 7-7 yorikiri Hidenoumi 6-8
Ichinojo 9-5 yorikiri Kiribayama 8-6
Aoiyama 6-8 hatakikomi Daieisho 4-10
Chiyotairyu 4-10 tsukidashi Wakatakakage 4-10
Ura 9-5 yorikiri Meisei 7-7
Mitakeumi 8-6 yorikiri Hoshoryu 9-5
Terunofuji 14-0 yorikiri Takayasu 7-5-2
Hakuho 14-0 abisetaoshi Shodai 7-7
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 5-8 yorikiri *Kyokutaisei 7-6
Tochinoshin 5-8 yorikiri Tsurugisho 7-6
Kaisei 6-7 foul Ura 8-5
Terutsuyoshi 8-5 oshitaoshi Ichiyamamoto 7-6
Ishiura 8-5 shitatenage Shimanoumi 7-6
Chiyonoo 7-6 yorikiri Hidenoumi 6-7
Aoiyama 5-8 oshidashi Chiyonokuni 7-6
Tamawashi 10-3 oshidashi Takarafuji 8-5
Kotonowaka 10-3 shitatenage Chiyoshoma 7-6
Chiyomaru 5-8 tsukidashi Myogiryu 3-10
Chiyotairyu 3-10 oshidashi Daiamami 3-10
Kagayaki 6-7 oshidashi Tobizaru 3-10
Hoshoryu 9-4 shitatenage Ichinojo 8-5
Hokutofuji 8-5 oshidashi Takanosho 6-7
Daieisho 4-9 oshidashi Onosho 5-8
Meisei 7-6 yorikiri Kiribayama 8-5
Wakatakakage 4-9 oshidashi Kotoeko 2-11
Mitakeumi 7-6 yorikiri Okinoumi 5-8
Terunofuji 13-0 oshidashi Shodai 7-6
Hakuho 13-0 tottari Takayasu 7-4-2
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 7-5 hatakikomi *Akua 6-6
Tokushoryu 4-8 yorikiri Chiyomaru 4-8
Ura 8-4 tsukiotoshi Tochinoshin 4-8
Kagayaki 5-7 kotenage Daiamami 3-9
Kotonowaka 9-3 uwatenage Kaisei 5-7
Tamawashi 9-3 oshidashi Ishiura 7-5
Shimanoumi 7-5 yorikiri Tsurugisho 7-5
Takarafuji 8-4 hikiotoshi Ichiyamamoto 7-5
Chiyonoo 6-6 oshidashi Aoiyama 4-8
Terutsuyoshi 7-5 komatasukui Chiyoshoma 7-5
Hidenoumi 6-6 uwatenage Hoshoryu 8-4
Myogiryu 3-9 hatakikomi Chiyotairyu 2-10
Takanosho 6-6 oshidashi Tobizaru 3-9
Hokutofuji 7-5 yorikiri Ichinojo 8-4
Daieisho 3-9 hatakikomi Kotoeko 2-10
Onosho 5-7 hatakikomi Wakatakakage 3-9
Kiribayama 8-4 yorikiri Takayasu 7-3-2
Shodai 7-5 yorikiri Okinoumi 5-7
Terunofuji 12-0 kimetaoshi Meisei 6-6
Hakuho 12-0 yorikiri Mitakeumi 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daiamami 3-8 yorikiri *Shohozan 3-8
Tochinoshin 4-7 shitatenage Tokushoryu 3-8
Tsurugisho 7-4 yorikiri Kaisei 5-6
Terutsuyoshi 6-5 kotenage Ishiura 7-4
Tamawashi 8-3 oshidashi Ichiyamamoto 7-4
Shimanoumi 6-5 oshidashi Kotonowaka 8-3
Chiyonokuni 6-5 tsukidashi Hidenoumi 5-6
Chiyoshoma 7-4 sukuinage Kagayaki 4-7
Chiyonoo 5-6 utchari Myogiryu 2-9
Ura 7-4 sukuinage Kiribayama 7-4
Onosho 4-7 oshidashi Chiyomaru 4-7
Takarafuji 7-4 yorikiri Okinoumi 5-6
Hokutofuji 6-5 oshidashi Aoiyama 4-7
Ichinojo 8-3 oshidashi Takanosho 5-6
Daieisho 2-9 oshidashi Chiyotairyu 2-9
Meisei 6-5 yorikiri Kotoeko 2-9
Takayasu 7-2-2 hatakikomi Tobizaru 3-8
Terunofuji 11-0 yorikiri Mitakeumi 6-5
Hoshoryu 8-3 yoritaoshi Shodai 6-5
Hakuho 11-0 yoritaoshi Wakatakakage 3-8
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Yutakayama 9-1 hatakikomi Chiyonoo 4-6
Ura 6-4 oshidashi Chiyonokuni 5-5
Ishiura 7-3 yorikiri Tochinoshin 3-7
Kaisei 5-5 hikiotoshi Kagayaki 4-6
Kotonowaka 8-2 yorikiri Ichiyamamoto 7-3
Tamawashi 7-3 okuridashi Tokushoryu 3-7
Terutsuyoshi 5-5 oshidashi Daiamami 2-8
Takarafuji 6-4 yorikiri Tsurugisho 6-4
Chiyomaru 4-6 tsukiotoshi Aoiyama 4-6
Hidenoumi 5-5 hatakikomi Myogiryu 2-8
Chiyoshoma 6-4 hikiotoshi Shimanoumi 5-5
Kiribayama 7-3 uwatenage Kotoeko 2-8
Hokutofuji 5-5 yorikiri Onosho 3-7
Hoshoryu 7-3 oshidashi Tobizaru 3-7
Ichinojo 7-3 tsukiotoshi Daieisho 1-9
Meisei 5-5 hatakikomi Takanosho 5-5
Takayasu 6-2-2 tsukiotoshi Wakatakakage 3-7
Shodai 6-4 hatakikomi Mitakeumi 6-4
Terunofuji 10-0 yorikiri Chiyotairyu 2-8
Hakuho 10-0 yorikiri Okinoumi 5-5
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tsurugisho 6-3 oshidashi *Wakamotoharu 5-4
Ichiyamamoto 7-2 yorikiri Chiyomaru 3-6
Ishiura 6-3 katasukashi Kagayaki 4-5
Chiyonoo 4-5 yorikiri Tochinoshin 3-6
Kotonowaka 7-2 tsukidashi Chiyonokuni 5-4
Kaisei 4-5 yorikiri Daiamami 2-7
Terutsuyoshi 4-5 kirikaeshi Tokushoryu 3-6
Ura 5-4 tottari Takarafuji 5-4
Chiyoshoma 5-4 hatakikomi Tamawashi 6-3
Myogiryu 2-7 yorikiri Shimanoumi 5-4
Kiribayama 6-3 yorikiri Hidenoumi 4-5
Onosho 3-6 hatakikomi Aoiyama 4-5
Ichinojo 6-3 oshidashi Tobizaru 3-6
Takanosho 5-4 oshidashi Daieisho 1-8
Hoshoryu 6-3 shitatenage Wakatakakage 3-6
Mitakeumi 6-3 oshidashi Kotoeko 2-7
Takayasu 5-2-2 hatakikomi Hokutofuji 4-5
Terunofuji 9-0 yorikiri Okinoumi 5-4
Shodai 5-4 oshidashi Meisei 4-5
Hakuho 9-0 yorikiri Chiyotairyu 2-7
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Akua 5-3 hatakikomi Tokushoryu 3-5
Tsurugisho 5-3 tsukiotoshi Chiyomaru 3-5
Ishiura 5-3 oshidashi Ura 4-4
Tochinoshin 3-5 shitatenage Daiamami 2-6
Ichiyamamoto 6-2 yorikiri Kaisei 3-5
Chiyonoo 3-5 uwatenage Kotonowaka 6-2
Tamawashi 6-2 oshidashi Chiyonokuni 5-3
Shimanoumi 5-3 yorikiri Kagayaki 4-4
Terutsuyoshi 3-5 yorikiri Myogiryu 1-7
Hidenoumi 4-4 kotenage Onosho 2-6
Takarafuji 5-3 yorikiri Kiribayama 5-3
Okinoumi 5-3 uwatenage Chiyoshoma 4-4
Aoiyama 4-4 hatakikomi Hoshoryu 5-3
Takanosho 4-4 yorikiri Chiyotairyu 2-6
Ichinojo 5-3 hatakikomi Wakatakakage 3-5
Meisei 4-4 tsukiotoshi Daieisho 1-7
Takayasu 4-2-2 yorikiri Mitakeumi 5-3
Shodai 4-4 sukuinage Hokutofuji 4-4
Terunofuji 8-0 hatakikomi Tobizaru 3-5
Hakuho 8-0 yorikiri Kotoeko 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 5-2 yorikiri *Kyokutaisei 3-4
Ichiyamamoto 5-2 yorikiri Daiamami 2-5
Ura 4-3 yorikiri Tsurugisho 4-3
Kagayaki 4-3 yorikiri Tokushoryu 3-4
Ishiura 4-3 okuridashi Kaisei 3-4
Chiyomaru 3-4 oshidashi Terutsuyoshi 2-5
Tamawashi 5-2 oshidashi Chiyonoo 2-5
Shimanoumi 4-3 uwatedashinage Tochinoshin 2-5
Kotonowaka 6-1 uwatehineri Hidenoumi 3-4
Kiribayama 5-2 uwatenage Aoiyama 3-4
Chiyoshoma 4-3 uwatenage Onosho 2-5
Hoshoryu 5-2 sotogake Takarafuji 4-3
Okinoumi 4-3 yorikiri Myogiryu 1-6
Hokutofuji 4-3 oshidashi Chiyotairyu 2-5
Wakatakakage 3-4 yoritaoshi Meisei 3-4
Mitakeumi 5-2 hatakikomi Daieisho 1-6
Takanosho 3-4 oshidashi Takayasu 3-2-2
Terunofuji 7-0 yorikiri Kotoeko 2-5
Ichinojo 4-3 yorikiri Shodai 3-4
Hakuho 7-0 uwatenage Tobizaru 3-4
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 3-3 yorikiri *Shohozan 0-6
Daiamami 2-4 yorikiri Chiyomaru 2-4
Ura 3-3 oshidashi Ichiyamamoto 4-2
Tochinoshin 2-4 oshidashi Chiyonokuni 4-2
Tsurugisho 4-2 uwatenage Kagayaki 3-3
Kotonowaka 5-1 tsukiotoshi Tokushoryu 3-3
Terutsuyoshi 2-4 hikiotoshi Tamawashi 4-2
Kaisei 3-3 yorikiri Hidenoumi 3-3
Shimanoumi 3-3 yorikiri Chiyonoo 2-4
Aoiyama 3-3 yorikiri Myogiryu 1-5
Takarafuji 4-2 hikiotoshi Onosho 2-4
Chiyoshoma 3-3 uwatedashinage Hoshoryu 4-2
Chiyotairyu 2-4 hikiotoshi Kiribayama 4-2
Tobizaru 3-3 shitatenage Okinoumi 3-3
Takanosho 2-4 oshidashi Wakatakakage 2-4
Takayasu 3-1-2 tsukiotoshi Daieisho 1-5
Meisei 3-3 tsukiotoshi Mitakeumi 4-2
Shodai 3-3 yorikiri Kotoeko 2-4
Terunofuji 6-0 yorikiri Ichinojo 3-3
Hakuho 6-0 hatakikomi Hokutofuji 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 4-1 katasukashi Tokushoryu 3-2
Chiyonokuni 4-1 tsukiotoshi Tsurugisho 3-2
Ishiura 2-3 kirikaeshi Daiamami 1-4
Chiyonoo 2-3 yorikiri Kagayaki 3-2
Kotonowaka 4-1 oshidashi Ura 2-3
Chiyomaru 2-3 oshidashi Kaisei 2-3
Tochinoshin 1-4 tsukiotoshi Terutsuyoshi 1-4
Aoiyama 2-3 oshidashi Tamawashi 4-1
Takarafuji 3-2 tsukiotoshi Shimanoumi 2-3
Hidenoumi 3-2 tsukiotoshi Chiyoshoma 2-3
Hoshoryu 4-1 yorikiri Myogiryu 1-4
Kiribayama 4-1 isamiashi Okinoumi 3-2
Onosho 2-3 yorikiri Chiyotairyu 1-4
Takanosho 1-4 hatakikomi Kotoeko 2-3
Daieisho 1-4 tsukidashi Wakatakakage 2-3
Mitakeumi 4-1 default Endo 1-4
Meisei 2-3 katasukashi Takayasu 2-1-2
Terunofuji 5-0 kotenage Hokutofuji 3-2
Tobizaru 2-3 oshidashi Shodai 2-3
Hakuho 5-0 yorikiri Ichinojo 3-2
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 3-1 yorikiri Tsurugisho 3-1
Chiyonokuni 3-1 oshitaoshi Daiamami 1-3
Tokushoryu 3-1 oshidashi Chiyonoo 1-3
Ishiura 1-3 okuridashi Chiyomaru 1-3
Kagayaki 3-1 oshidashi Ura 2-2
Kaisei 2-2 sukuinage Tochinoshin 0-4
Tamawashi 4-0 okuridashi Kotonowaka 3-1
Hidenoumi 2-2 yorikiri Terutsuyoshi 1-3
Shimanoumi 2-2 oshidashi Aoiyama 1-3
Takarafuji 2-2 oshidashi Myogiryu 1-3
Kiribayama 3-1 uwatedashinage Chiyoshoma 2-2
Okinoumi 3-1 oshidashi Onosho 1-3
Hoshoryu 3-1 oshidashi Chiyotairyu 1-3
Hokutofuji 3-1 oshidashi Kotoeko 2-2
Ichinojo 3-1 yorikiri Meisei 1-3
Takayasu 2-0-2 hatakikomi Endo 1-3
Mitakeumi 3-1 oshidashi Tobizaru 1-3
Wakatakakage 2-2 oshidashi Shodai 2-2
Terunofuji 4-0 yorikiri Daieisho 0-4
Hakuho 4-0 tsukiotoshi Takanosho 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 2-1 hatakikomi *Yutakayama 2-1
Chiyonokuni 2-1 hatakikomi Ishiura 0-3
Tsurugisho 3-0 yorikiri Tokushoryu 2-1
Daiamami 1-2 yorikiri Chiyonoo 1-2
Ura 2-1 yorikiri Chiyomaru 1-2
Kagayaki 2-1 oshidashi Tochinoshin 0-3
Kotonowaka 3-0 hikiotoshi Terutsuyoshi 1-2
Kaisei 1-2 tsukidashi Shimanoumi 1-2
Tamawashi 3-0 kotenage Hidenoumi 1-2
Takarafuji 1-2 sukuinage Aoiyama 1-2
Myogiryu 1-2 oshitaoshi Chiyoshoma 2-1
Kiribayama 2-1 yorikiri Onosho 1-2
Okinoumi 2-1 makiotoshi Hoshoryu 2-1
Kotoeko 2-1 oshidashi Chiyotairyu 1-2
Wakatakakage 1-2 hikiotoshi Tobizaru 1-2
Mitakeumi 2-1 yorikiri Hokutofuji 2-1
Takayasu 1-0-2 yorikiri Ichinojo 2-1
Meisei 1-2 default Takakeisho 1-2
Terunofuji 3-0 kainahineri Takanosho 0-3
Endo 1-2 hikiotoshi Shodai 2-1
Hakuho 3-0 sukuinage Daieisho 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 1-1 hatakikomi Ichiyamamoto 1-1
Tsurugisho 2-0 yorikiri Ishiura 0-2
Tokushoryu 2-0 yorikiri Daiamami 0-2
Chiyonoo 1-1 yoritaoshi Ura 1-1
Chiyomaru 1-1 oshidashi Tochinoshin 0-2
Kotonowaka 2-0 yorikiri Kagayaki 1-1
Tamawashi 2-0 okuridashi Kaisei 0-2
Shimanoumi 1-1 uwatedashinage Terutsuyoshi 1-1
Hidenoumi 1-1 hikiotoshi Takarafuji 0-2
Chiyoshoma 2-0 uwatenage Aoiyama 1-1
Onosho 1-1 hatakikomi Myogiryu 0-2
Hoshoryu 2-0 shitatenage Kiribayama 1-1
Kotoeko 1-1 yorikiri Okinoumi 1-1
Chiyotairyu 1-1 hatakikomi Tobizaru 1-1
Hokutofuji 2-0 yorikiri Meisei 0-2
Mitakeumi 1-1 oshidashi Takanosho 0-2
Terunofuji 2-0 yorikiri Wakatakakage 0-2
Shodai 2-0 tsukiotoshi Daieisho 0-2
Ichinojo 2-0 yorikiri Takakeisho 1-1
Hakuho 2-0 uwatedashinage Endo 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichiyamamoto 1-0 harimanage Ishiura 0-1
Tokushoryu 1-0 yoritaoshi Chiyonokuni 0-1
Tsurugisho 1-0 uwatenage Chiyonoo 0-1
Ura 1-0 tsukiotoshi Daiamami 0-1
Kagayaki 1-0 yorikiri Chiyomaru 0-1
Kotonowaka 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Terutsuyoshi 1-0 oshidashi Kaisei 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Shimanoumi 0-1
Aoiyama 1-0 oshidashi Hidenoumi 0-1
Chiyoshoma 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Kiribayama 1-0 yorikiri Myogiryu 0-1
Hoshoryu 1-0 oshidashi Onosho 0-1
Okinoumi 1-0 oshidashi Chiyotairyu 0-1
Tobizaru 1-0 kekaeshi Kotoeko 0-1
Hokutofuji 1-0 tsukiotoshi Wakatakakage 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Mitakeumi 0-1
Shodai 1-0 yorikiri Takanosho 0-1
Takakeisho 1-0 sukuinage Daieisho 0-1
Terunofuji 1-0 yorikiri Endo 0-1
Hakuho 1-0 kakenage Meisei 0-1