2020 Autumn Basho Results

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho
Asanoyama X X X O O O O O O O O O O X X
Shodai O O O X O O X O O O O O O O O
Daieisho X O X O X O X O X X O X X X O
Okinoumi X X X O X X O O X X X O X X X
Terunofuji X X O O O O O O O X O X X
Hokutofuji X X O X X O X O X X O O X X O
Myogiryu O O O X X X X X X O X O O X X
Yutakayama X X X O O X X X
Kiribayama O O O X X O O O X X O O O
Takayasu O O X O X O O O X X X O O O O
Ryuden O X X O X X O X X X X O O O X
Tokushoryu X O X X X X X X O O O O O X O
Enho X X X X O X O X O X O O X O O
Sadanoumi X X O X O X X O O O X X O O X
Chiyotairyu O O O X O O X X X X X X X
Kotoshoho O O X O O O O X X X O O X O O
Meisei X O O X O X O O X X O O O O X
Tobizaru O O O O X O O X O O O O O X O
Shimanoumi X O X O X O O X X X X O O X X
Kyokutaisei O X O X X
Ichinojo X O O O O X X O X X O X O X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu
Takakeisho O O X O O O O X O O O O X O O
Mitakeumi O O X X O O X X O O O X X O X
Endo O X X O O X X X X X X X
Takanosho X O O X X X O X O O O O X O O
Tamawashi O X O X X X O X O O X X X X X
Terutsuyoshi O O X X X X X X O X X X O X O
Tochinoshin X X O X O X O O X X O X X O X
Takarafuji X O O O O X O X X O X X X O X
Kagayaki O X O O X O O X X O X X O X O
Aoiyama X O O X X O X O O O X O X X X
Wakatakakage O X X O O O O O O O O X O X O
Onosho O O O O O X X O O O X O O X X
Kotoeko X X X O O O X O O X X X O O O
Kotoshogiku O X X X X X X X X X X X
Kaisei X X O X X O X O O X O O X O X
Ishiura O X O X X X O O
Abi
Shohozan X X X X X X X X O O O X X O O
Hoshoryu O X X O O X X O X O X X O O O
15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichinojo 8-7 uwatenage *Chiyonoo 9-6
Shohozan 5-10 hikkake *Ikioi 3-12
Hoshoryu 8-7 yorikiri Sadanoumi 7-8
Wakatakakage 11-4 yorikiri Shimanoumi 6-9
Tokushoryu 7-8 yorikiri Onosho 10-5
Ishiura 4-4-7 shitatedashinage Ryuden 6-9
Kagayaki 8-7 sukuinage Kaisei 7-8
Takayasu 10-5 tsukidashi Meisei 9-6
Kotoeko 8-7 yorikiri Takarafuji 7-8
Terutsuyoshi 5-10 yorikiri Kotoshogiku 2-10-3
Enho 6-9 shitatenage Myogiryu 6-9
Kotoshoho 10-5 tsukidashi Tamawashi 5-10
Hokutofuji 6-9 oshidashi Tochinoshin 6-9
Takanosho 10-5 oshidashi Aoiyama 7-8
Daieisho 5-10 tsukiotoshi Okinoumi 4-11
Kiribayama 9-4-2 yorikiri Mitakeumi 8-7
Shodai 13-2 tsukiotoshi Tobizaru 11-4
Takakeisho 12-3 oshitaoshi Asanoyama 10-5
Outstanding Performance Prize — Shodai (1)
Fighting Spirit Prize — Tobizaru (1), Shodai (6)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shohozan 4-10 hatakikomi *Nishikigi 5-9
Ishiura 3-4-7 shitatedashinage *Ikioi 3-11
Sadanoumi 7-7 yorikiri Ichinojo 7-7
Kotoeko 7-7 oshidashi Shimanoumi 6-8
Kotoshoho 9-5 oshidashi Tokushoryu 6-8
Ryuden 6-8 uwatenage Kotoshogiku 2-9-3
Kaisei 7-7 oshidashi Aoiyama 7-7
Hoshoryu 7-7 kakenage Kagayaki 7-7
Meisei 8-5 tsukiotoshi Myogiryu 6-8
Enho 5-9 okuridashi Terutsuyoshi 4-10
Takayasu 9-5 hatakikomi Hokutofuji 5-9
Tochinoshin 6-8 yorikiri Tamawashi 5-9
Takanosho 9-5 hatakikomi Onosho 10-4
Kiribayama 8-4-2 yorikiri Okinoumi 4-10
Takarafuji 7-7 oshidashi Daieisho 4-10
Mitakeumi 8-6 shitatenage Wakatakakage 10-4
Shodai 12-2 oshitaoshi Asanoyama 10-4
Takakeisho 11-3 hatakikomi Tobizaru 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shimanoumi 6-7 kimedashi Shohozan 3-10
Hoshoryu 6-7 uwatenage Ishiura 2-4-7
Ichinojo 7-6 okuridashi Kotoshogiku 2-8-3
Sadanoumi 6-7 tsukiotoshi Kaisei 6-7
Meisei 8-5 hatakikomi Enho 4-9
Tokushoryu 6-7 default Chiyotairyu 5-8
Kotoeko 6-7 yorikiri Aoiyama 7-6
Takayasu 8-5 tsukite Kotoshoho 8-5
Onosho 10-3 yorikiri Takarafuji 6-7
Kagayaki 7-6 oshidashi Tochinoshin 5-8
Myogiryu 6-7 abisetaoshi Tamawashi 5-8
Terutsuyoshi 4-9 okuridashi Hokutofuji 5-8
Tobizaru 11-2 okuridashi Takanosho 8-5
Wakatakakage 10-3 default Terunofuji 8-5
Ryuden 5-8 yorikiri Okinoumi 4-9
Kiribayama 7-4-2 oshidashi Daieisho 4-9
Shodai 11-2 tsukiotoshi Takakeisho 10-3
Asanoyama 10-3 uwatenage Mitakeumi 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoshoho 8-4 tsukidashi Ishiura 2-3-7
Kaisei 6-6 oshitaoshi Shohozan 3-9
Meisei 7-5 tsukiotoshi Chiyotairyu 5-7
Shimanoumi 5-7 tsukiotoshi Kotoshogiku 2-7-3
Enho 4-8 hikiotoshi Hoshoryu 5-7
Tokushoryu 5-7 yorikiri Ichinojo 6-6
Tobizaru 10-2 hatakikomi Wakatakakage 9-3
Aoiyama 7-5 tsukidashi Sadanoumi 5-7
Myogiryu 5-7 oshidashi Kotoeko 5-7
Ryuden 4-8 uwatedashinage Terutsuyoshi 3-9
Hokutofuji 5-7 oshidashi Tamawashi 5-7
Onosho 9-3 yoritaoshi Terunofuji 8-4
Takanosho 8-4 oshidashi Kagayaki 6-6
Okinoumi 4-8 yorikiri Tochinoshin 5-7
Takayasu 7-5 katasukashi Mitakeumi 7-5
Shodai 10-2 yorikiri Takarafuji 6-6
Asanoyama 9-3 oshitaoshi Daieisho 4-8
Takakeisho 10-2 default Endo 3-9
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 5-6 oshidashi Ishiura 2-2-7
Shohozan 3-8 yorikiri Kotoshogiku 2-6-3
Ichinojo 6-5 oshidashi Kotoeko 5-6
Meisei 6-5 oshidashi Sadanoumi 5-6
Tobizaru 9-2 hatakikomi Onosho 8-3
Enho 3-8 hikiotoshi Shimanoumi 4-7
Wakatakakage 9-2 oshidashi Chiyotairyu 5-6
Tokushoryu 4-7 oshidashi Hoshoryu 5-6
Kotoshoho 7-4 hikiotoshi Aoiyama 6-5
Hokutofuji 4-7 hatakikomi Ryuden 3-8
Takanosho 7-4 oshidashi Tamawashi 5-6
Terunofuji 8-3 yorikiri Myogiryu 4-7
Tochinoshin 5-6 hatakikomi Endo 3-8
Shodai 9-2 oshitaoshi Takayasu 6-5
Daieisho 4-7 oshidashi Terutsuyoshi 3-8
Mitakeumi 7-4 yorikiri Kagayaki 6-5
Takakeisho 9-2 oshidashi Takarafuji 6-5
Asanoyama 8-3 uwatenage Okinoumi 3-8
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakamotoharu 5-5 yorikiri Ichinojo 5-5
Hoshoryu 5-5 okuridashi Chiyotairyu 5-5
Ishiura 2-1-7 shitatenage Kotoshogiku 2-5-3
Sadanoumi 5-5 yorikiri Shimanoumi 4-6
Shohozan 2-8 oshitaoshi Enho 2-8
Tokushoryu 3-7 yorikiri Kaisei 4-6
Wakatakakage 8-2 yoritaoshi Kotoshoho 6-4
Tobizaru 8-2 shitatenage Ryuden 3-7
Aoiyama 6-4 kotenage Meisei 5-5
Onosho 8-2 hatakikomi Takayasu 6-4
Kagayaki 6-4 tsukidashi Kotoeko 5-5
Myogiryu 4-6 katasukashi Hokutofuji 3-7
Takanosho 6-4 yorikiri Terunofuji 7-3
Takarafuji 6-4 tsukiotoshi Okinoumi 3-7
Tamawashi 5-5 okuritaoshi Endo 3-7
Mitakeumi 6-4 yorikiri Tochinoshin 4-6
Shodai 8-2 yorikiri Terutsuyoshi 3-7
Asanoyama 7-3 default Kiribayama 6-4
Takakeisho 8-2 oshidashi Daieisho 3-7
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotonowaka 7-2 yorikiri Shimanoumi 4-5
Shohozan 1-8 hatakikomi Ishiura 1-1-7
Tobizaru 7-2 oshidashi Meisei 5-4
Kaisei 4-5 yorikiri Hoshoryu 4-5
Onosho 7-2 oshidashi Kotoshoho 6-3
Enho 2-7 oshidashi Ichinojo 5-4
Tokushoryu 2-7 tsukiotoshi Kotoshogiku 2-4-3
Aoiyama 5-4 oshidashi Chiyotairyu 5-4
Kotoeko 5-4 kotenage Ryuden 3-6
Sadanoumi 4-5 oshidashi Kagayaki 5-4
Wakatakakage 7-2 okuridashi Takayasu 6-3
Tamawashi 4-5 tsukiotoshi Takarafuji 5-4
Terunofuji 7-2 tsukiotoshi Hokutofuji 3-6
Takanosho 5-4 tsukiotoshi Endo 3-6
Terutsuyoshi 3-6 katasukashi Okinoumi 3-6
Mitakeumi 5-4 oshidashi Myogiryu 3-6
Shodai 7-2 tsukiotoshi Daieisho 3-6
Takakeisho 7-2 oshidashi Kiribayama 6-3
Asanoyama 6-3 uwatenage Tochinoshin 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Meisei 5-3 oshidashi Shohozan 0-8
Ishiura 1-0-7 shitatedashinage Shimanoumi 4-4
Ichinojo 5-3 uwatenage Kotoshoho 6-2
Kaisei 3-5 yorikiri Chiyotairyu 5-3
Hoshoryu 4-4 yorikiri Kotoshogiku 2-3-3
Sadanoumi 3-5 tsukiotoshi Tobizaru 6-2
Kotoeko 4-4 oshidashi Tokushoryu 1-7
Onosho 6-2 oshitaoshi Ryuden 3-5
Aoiyama 4-4 tsukidashi Enho 1-7
Kiribayama 6-2 oshidashi Kagayaki 5-3
Wakatakakage 6-2 yorikiri Takarafuji 5-3
Takayasu 6-2 hatakikomi Terutsuyoshi 2-6
Terunofuji 6-2 yorikiri Tamawashi 3-5
Okinoumi 3-5 tsukiotoshi Takanosho 4-4
Hokutofuji 3-5 kotenage Endo 3-5
Shodai 6-2 okuridashi Myogiryu 3-5
Daieisho 3-5 oshidashi Mitakeumi 4-4
Asanoyama 5-3 default Yutakayama 2-6
Tochinoshin 4-4 hatakikomi Takakeisho 6-2
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kotoyuki 5-2 hikiotoshi Shohozan 0-7
Meisei 4-3 yorikiri Ichinojo 4-3
Shimanoumi 4-3 oshidashi Kaisei 2-5
Kotoshoho 6-1 tsukiotoshi Hoshoryu 3-4
Tobizaru 6-1 shitatedashinage Chiyotairyu 5-2
Enho 1-5 koshikudake Kotoshogiku 2-2-3
Wakatakakage 5-2 oshidashi Kotoeko 3-4
Ryuden 3-4 oshitaoshi Sadanoumi 2-5
Kagayaki 5-2 tsukiotoshi Onosho 5-2
Takayasu 5-2 oshidashi Aoiyama 3-4
Takarafuji 5-2 yoritaoshi Tokushoryu 1-6
Kiribayama 5-2 sukuinage Hokutofuji 2-5
Takanosho 4-3 oshidashi Myogiryu 3-4
Terunofuji 5-2 okuridashi Endo 3-4
Tochinoshin 3-4 yorikiri Daieisho 2-5
Tamawashi 3-4 oshidashi Mitakeumi 4-3
Okinoumi 2-5 tsukiotoshi Shodai 5-2
Takakeisho 6-1 oshidashi Yutakayama 2-5
Asanoyama 4-3 oshidashi Terutsuyoshi 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shimanoumi 3-3 tsukiotoshi Ichinojo 4-2
Tobizaru 5-1 tsukiotoshi Hoshoryu 3-3
Kotoshoho 5-1 shitatehineri Shohozan 0-6
Kaisei 2-4 oshidashi Meisei 3-3
Kotoeko 3-3 oshidashi Sadanoumi 2-4
Chiyotairyu 5-1 oshidashi Onosho 5-1
Wakatakakage 4-2 yorikiri Ryuden 2-4
Takayasu 4-2 hatakikomi Tokushoryu 1-5
Kagayaki 4-2 tsukidashi Enho 1-5
Aoiyama 3-3 sukuinage Takarafuji 4-2
Kiribayama 4-2 tsukidashi Tamawashi 2-4
Hokutofuji 2-4 okuridashi Takanosho 3-3
Terunofuji 4-2 yorikiri Okinoumi 1-5
Mitakeumi 4-2 hatakikomi Endo 3-3
Shodai 5-1 yorikiri Tochinoshin 2-4
Daieisho 2-4 oshidashi Yutakayama 2-4
Asanoyama 3-3 yorikiri Myogiryu 3-3
Takakeisho 5-1 tsukidashi Terutsuyoshi 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hoshoryu 3-2 sotogake *Nishikigi 2-3
Meisei 3-2 default Kyokutaisei 2-3
Ichinojo 4-1 yorikiri Kaisei 1-4
Kotoshoho 4-1 oshidashi Shimanoumi 2-3
Chiyotairyu 4-1 tsukidashi Shohozan 0-5
Kotoeko 2-3 yoritaoshi Tobizaru 4-1
Sadanoumi 2-3 sukuinage Tokushoryu 1-4
Onosho 5-0 oshidashi Aoiyama 2-3
Enho 1-4 okuridashi Ryuden 2-3
Wakatakakage 3-2 oshidashi Kagayaki 3-2
Takarafuji 4-1 yorikiri Kiribayama 3-2
Tochinoshin 2-3 kakenage Takayasu 3-2
Yutakayama 2-3 tsukiotoshi Takanosho 3-2
Endo 3-2 yorikiri Okinoumi 1-4
Shodai 4-1 oshidashi Hokutofuji 1-4
Terunofuji 3-2 yorikiri Daieisho 1-4
Mitakeumi 3-2 hikkake Terutsuyoshi 2-3
Takakeisho 4-1 oshidashi Myogiryu 3-2
Asanoyama 2-3 oshidashi Tamawashi 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichinojo 3-1 yorikiri *Ikioi 1-3
Shimanoumi 2-2 yoritaoshi Kyokutaisei 2-2
Hoshoryu 2-2 oshidashi Shohozan 0-4
Tobizaru 4-0 okuridashi Kaisei 1-3
Kotoshoho 3-1 hatakikomi Chiyotairyu 3-1
Kotoeko 1-3 hikiotoshi Meisei 2-2
Onosho 4-0 yorikiri Enho 0-4
Wakatakakage 2-2 tsukiotoshi Sadanoumi 1-3
Ryuden 2-2 oshidashi Aoiyama 2-2
Kagayaki 3-1 hikiotoshi Tokushoryu 1-3
Takayasu 3-1 yorikiri Kiribayama 3-1
Takarafuji 3-1 yorikiri Tochinoshin 1-3
Yutakayama 1-3 tsukiotoshi Myogiryu 3-1
Endo 2-2 oshidashi Terutsuyoshi 2-2
Daieisho 1-3 oshidashi Takanosho 3-1
Okinoumi 1-3 yorikiri Mitakeumi 2-2
Terunofuji 2-2 oshidashi Shodai 3-1
Asanoyama 1-3 yoritaoshi Hokutofuji 1-3
Takakeisho 3-1 oshidashi Tamawashi 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokutaisei 2-1 yoritaoshi Hoshoryu 1-2
Ichinojo 2-1 hatakikomi Shohozan 0-3
Meisei 2-1 okuridashi Shimanoumi 1-2
Tobizaru 3-0 hikkake Kotoshoho 2-1
Chiyotairyu 3-0 default Kotoshogiku 1-2
Kaisei 1-2 yorikiri Kotoeko 0-3
Sadanoumi 1-2 uwatenage Enho 0-3
Onosho 3-0 yoritaoshi Wakatakakage 1-2
Aoiyama 2-1 hatakikomi Tokushoryu 1-2
Kagayaki 2-1 tsukiotoshi Takayasu 2-1
Takarafuji 2-1 yorikiri Ryuden 1-2
Tochinoshin 1-2 oshidashi Yutakayama 0-3
Kiribayama 3-0 katasukashi Terutsuyoshi 2-1
Tamawashi 2-1 oshidashi Okinoumi 0-3
Takanosho 2-1 oshidashi Mitakeumi 2-1
Shodai 3-0 oshidashi Endo 1-2
Myogiryu 3-0 oshidashi Daieisho 1-2
Hokutofuji 1-2 oshidashi Takakeisho 2-1
Terunofuji 1-2 uwatenage Asanoyama 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ichinojo 1-1 yorikiri Kyokutaisei 1-1
Shimanoumi 1-1 yoritaoshi Hoshoryu 1-1
Tobizaru 2-0 hatakikomi Shohozan 0-2
Kotoshoho 2-0 yorikiri Kaisei 0-2
Meisei 1-1 yorikiri Kotoshogiku 1-1
Chiyotairyu 2-0 hatakikomi Sadanoumi 0-2
Onosho 2-0 hatakikomi Kotoeko 0-2
Tokushoryu 1-1 yoritaoshi Enho 0-2
Aoiyama 1-1 oshidashi Wakatakakage 1-1
Takayasu 2-0 yorikiri Ryuden 1-1
Takarafuji 1-1 oshidashi Kagayaki 1-1
Kiribayama 2-0 tsukiotoshi Yutakayama 0-2
Terutsuyoshi 2-0 yorikiri Tochinoshin 0-2
Myogiryu 2-0 oshitaoshi Endo 1-1
Shodai 2-0 oshidashi Tamawashi 1-1
Daieisho 1-1 tsukiotoshi Hokutofuji 0-2
Mitakeumi 2-0 okuridashi Terunofuji 0-2
Takanosho 1-1 yorikiri Asanoyama 0-2
Takakeisho 2-0 oshidashi Okinoumi 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hoshoryu 1-0 yorikiri Ichinojo 0-1
Kyokutaisei 1-0 oshidashi Shohozan 0-1
Tobizaru 1-0 yorikiri Shimanoumi 0-1
Kotoshoho 1-0 hatakikomi Meisei 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Chiyotairyu 1-0 hatakikomi Kotoeko 0-1
Onosho 1-0 oshitaoshi Sadanoumi 0-1
Wakatakakage 1-0 oshidashi Enho 0-1
Ryuden 1-0 yorikiri Tokushoryu 0-1
Kagayaki 1-0 oshitaoshi Aoiyama 0-1
Takayasu 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Kiribayama 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Terutsuyoshi 1-0 yorikiri Yutakayama 0-1
Myogiryu 1-0 oshidashi Okinoumi 0-1
Tamawashi 1-0 tsukiotoshi Daieisho 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Hokutofuji 0-1
Shodai 1-0 oshidashi Takanosho 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Terunofuji 0-1
Endo 1-0 sukuinage Asanoyama 0-1