East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O O O X X X X
Takayasu
Tochinoshin X X O X O X X O O O X X O X O
Mitakeumi X O O O O O O X O O X O O O O
Abi X O O O X O O X X O X O O O X
Hokutofuji O X X X X X X O O O O O O O O
Ichinojo O X X X X
Daieisho X X X O X O O X X O X O O O O
Tamawashi O O X X O O X O X X O O X X X
Chiyotairyu X X O X X X O X X X X X X X X
Shimanoumi X O X X O X X O X X O X X X O
Kotoshogiku X X O O O X O X X X X O X X O
Okinoumi O O O O O O O O X X X O O O O
Terutsuyoshi O X X X X O X X X X X O X X O
Sadanoumi X O X X O X O O X O O X O O X
Onosho X X O X O O X X X O O O O O O
Shohozan O X X O O X O O O X O X O O X
Kagayaki X O O X O X X O X O X X X X O
Tsurugisho O X O X O O O O X O O O O X X
Ishiura X O O O O O O X X X X X O X O
Yutakayama O O X O X X X O O O O O O X O
Takagenji X X X O X O X X O X X X X O X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho X X
Goeido O O X O O X O X O X O O O X X
Takakeisho O O O O O X X O O O O O X O O
Endo X O O O O O X O X X O X O X X
Aoiyama X X X X X X O X O X X O O O X
Asanoyama O O X X O O O O O O X X O O O
Tomokaze O X O X X O O O X X O X X X O
Shodai X O X O X X X X X X X X X O X
Ryuden O X O X X X X O O O O X X X O
Myogiryu O O X O O O X X O X X O O
Kotoeko X X X O X O O X O X X O O O X
Takarafuji O X O X X O O O O O O O X X X
Kotoyuki X O X O X X O X O O X O O O O
Meisei O X O O O O O O O X O X X X O
Enho O O O X O O X X X O O X X O O
Daishoho X X X X X X O O O X X O X O X
Nishikigi O O X X X O X O X O X O X X X
Toyonoshima X X X O X X X X X X
Azumaryu O O O X X X O X O X O X X X X
Tochiozan X X O O O X X X O O O X X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyoshoma 7-8 hatakikomi Takagenji 4-11
Kagayaki 6-9 oshidashi Azumaryu 6-9
Yutakayama 10-5 yorikiri Shohozan 9-6
Onosho 9-6 oshitaoshi Tsurugisho 10-5
Enho 9-6 shitatenage Sadanoumi 8-7
Terutsuyoshi 4-11 sakatottari Nishikigi 6-9
Kotoshogiku 6-9 oshidashi Tochiozan 6-9
Shimanoumi 5-10 uwatedashinage Daishoho 5-10
Kotoyuki 9-6 kotenage Shodai 3-12
Ishiura 8-7 yorikiri Tamawashi 7-8
Tomokaze 7-8 hatakikomi Chiyotairyu 2-13
Daieisho 8-7 oshidashi Kotoeko 7-8
Meisei 10-5 yorikiri Asanoyama 10-5
Ryuden 7-8 hikkake Aoiyama 5-10
Hokutofuji 9-6 oshidashi Takarafuji 9-6
Myogiryu 8-5-2 yorikiri Abi 9-6
Takakeisho 12-3 oshidashi Okinoumi 11-4
Mitakeumi 12-3 yorikiri Endo 8-7
Tochinoshin 6-9 yorikiri Goeido 10-5
Championship ———
Outstanding Performance Prize — Asanoyama (2), Mitakeumi (5)
Fighting Spirit Prize — Okinoumi (4), Tsurugisho (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakatakakage 8-6 oshidashi Ishiura 7-7
Shohozan 9-5 oshidashi Azumaryu 6-8
Onosho 8-6 oshidashi Yutakayama 9-5
Enho 8-6 oshitaoshi Tochiozan 6-8
Takagenji 4-10 yorikiri Terutsuyoshi 3-11
Kotoyuki 8-6 tsukidashi Tsurugisho 10-4
Kotoeko 7-7 hikiotoshi Kagayaki 5-9
Sadanoumi 8-6 okuridashi Shimanoumi 4-10
Daishoho 5-9 hatakikomi Chiyotairyu 2-12
Shodai 3-11 yorikiri Nishikigi 6-8
Daieisho 7-7 oshidashi Meisei 9-5
Asanoyama 10-4 uwatenage Tomokaze 6-8
Hokutofuji 8-6 oshidashi Tamawashi 7-7
Aoiyama 5-9 hatakikomi Kotoshogiku 5-9
Abi 9-5 tsukidashi Takarafuji 9-5
Okinoumi 11-3 yorikiri Endo 8-6
Takakeisho 11-3 oshidashi Ryuden 6-8
Mitakeumi 11-3 tsukiotoshi Goeido 9-5
Myogiryu 7-5-2 yorikiri Tochinoshin 6-8
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanosho 9-4 oshidashi Azumaryu 6-7
Yutakayama 9-4 hatakikomi Enho 7-6
Onosho 7-6 oshidashi Nishikigi 6-7
Shohozan 8-5 oshitaoshi Meisei 9-4
Sadanoumi 7-6 yorikiri Takagenji 3-10
Kotoyuki 7-6 tsukidashi Tochiozan 6-7
Ishiura 7-6 hatakikomi Terutsuyoshi 3-10
Tsurugisho 10-3 sukuinage Takarafuji 9-4
Okinoumi 10-3 hatakikomi Kagayaki 5-8
Kotoeko 6-7 yorikiri Daishoho 4-9
Daieisho 6-7 oshidashi Chiyotairyu 2-11
Asanoyama 9-4 tsukiotoshi Tamawashi 7-6
Aoiyama 4-9 tsukiotoshi Shodai 2-11
Hokutofuji 7-6 oshidashi Tomokaze 6-7
Endo 8-5 uwatenage Kotoshogiku 5-8
Abi 8-5 hikiotoshi Shimanoumi 4-9
Mitakeumi 10-3 oshidashi Myogiryu 6-5-2
Tochinoshin 6-7 yorikiri Ryuden 6-7
Goeido 9-4 uwatenage Takakeisho 10-3
(Note: Results are shown as won, lost and rest days)
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 8-4 hikkake *Chiyoshoma 5-7
Nishikigi 6-6 yorikiri Takagenji 3-9
Daishoho 4-8 yorikiri Tochiozan 6-6
Onosho 6-6 yorikiri Kagayaki 5-7
Tsurugisho 9-3 hatakikomi Sadanoumi 6-6
Terutsuyoshi 3-9 hatakikomi Azumaryu 6-6
Kotoyuki 6-6 okuridashi Shohozan 7-5
Okinoumi 9-3 oshidashi Meisei 9-3
Takarafuji 9-3 uwatehineri Enho 7-5
Kotoeko 5-7 yorikiri Ishiura 6-6
Kotoshogiku 5-7 yorikiri Tomokaze 6-6
Daieisho 5-7 tsukiotoshi Asanoyama 8-4
Hokutofuji 6-6 oshidashi Chiyotairyu 2-10
Aoiyama 3-9 tsukidashi Shimanoumi 4-8
Abi 7-5 oshidashi Shodai 2-10
Tamawashi 7-5 tsukidashi Endo 7-5
Takakeisho 10-2 tsukiotoshi Myogiryu 6-4-2
Goeido 8-4 uwatenage Ryuden 6-6
Mitakeumi 9-3 yorikiri Tochinoshin 5-7
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochiozan 6-5 hatakikomi *Chiyomaru 6-5
Yutakayama 7-4 yorikiri Nishikigi 5-6
Onosho 5-6 yorikiri Takagenji 3-8
Meisei 9-2 yorikiri Ishiura 6-5
Sadanoumi 6-5 yorikiri Kagayaki 5-6
Azumaryu 6-5 tsukiotoshi Kotoyuki 5-6
Takarafuji 8-3 uwatedashinage Daishoho 3-8
Tsurugisho 8-3 katasukashi Okinoumi 8-3
Shohozan 7-4 yorikiri Kotoeko 4-7
Enho 7-4 yorikiri Kotoshogiku 4-7
Myogiryu 6-3-2 tsukiotoshi Terutsuyoshi 2-9
Shimanoumi 4-7 tsukiotoshi Daieisho 4-7
Tomokaze 6-5 oshidashi Aoiyama 2-9
Hokutofuji 5-6 oshidashi Asanoyama 8-3
Endo 7-4 uwatedashinage Shodai 2-9
Tamawashi 6-5 tsukiotoshi Abi 6-5
Ryuden 6-5 oshidashi Mitakeumi 8-3
Takakeisho 9-2 okuritaoshi Tochinoshin 5-6
Goeido 7-4 oshidashi Chiyotairyu 2-9
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Daiamami 4-6 hatakikomi Takagenji 3-7
Tochiozan 5-5 katasukashi Azumaryu 5-5
Nishikigi 5-5 default Toyonoshima 1-9
Yutakayama 6-4 tsukidashi Daishoho 3-7
Tsurugisho 7-3 uwatenage Meisei 8-2
Kagayaki 5-5 yorikiri Terutsuyoshi 2-8
Kotoyuki 5-5 tsukidashi Ishiura 6-4
Sadanoumi 5-5 yoritaoshi Okinoumi 8-2
Takarafuji 7-3 oshidashi Shohozan 6-4
Onosho 4-6 oshidashi Kotoshogiku 4-6
Enho 6-4 yorikiri Kotoeko 4-6
Ryuden 5-5 uwatenage Tomokaze 5-5
Asanoyama 8-2 yorikiri Shimanoumi 3-7
Daieisho 4-6 oshidashi Aoiyama 2-8
Hokutofuji 4-6 oshidashi Endo 6-4
Mitakeumi 8-2 hatakikomi Tamawashi 5-5
Takakeisho 8-2 oshitaoshi Shodai 2-8
Abi 6-4 oshidashi Goeido 6-4
Tochinoshin 5-5 yorikiri Chiyotairyu 2-8
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Wakatakakage 3-6 oshidashi Toyonoshima 1-8
Takagenji 3-6 yorikiri Tsurugisho 6-3
Tochiozan 4-5 uwatedashinage Nishikigi 4-5
Shohozan 6-3 hatakikomi Ishiura 6-3
Azumaryu 5-4 abisetaoshi Enho 5-4
Yutakayama 5-4 tsukiotoshi Sadanoumi 4-5
Kotoyuki 4-5 tsukidashi Kagayaki 4-5
Daishoho 3-6 yorikiri Terutsuyoshi 2-7
Kotoeko 4-5 sukuinage Onosho 3-6
Meisei 8-1 sukuinage Kotoshogiku 4-5
Takarafuji 6-3 yorikiri Shimanoumi 3-6
Ryuden 4-5 hikiotoshi Okinoumi 8-1
Aoiyama 2-7 tsukidashi Chiyotairyu 2-7
Hokutofuji 3-6 oshidashi Daieisho 3-6
Asanoyama 7-2 yorikiri Abi 5-4
Takakeisho 7-2 oshidashi Tamawashi 5-4
Mitakeumi 7-2 oshidashi Tomokaze 5-4
Tochinoshin 4-5 hatakikomi Endo 6-3
Goeido 6-3 oshidashi Shodai 2-7
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tokushoryu 4-4 hatakikomi Ishiura 6-2
Tsurugisho 6-2 hatakikomi Tochiozan 3-5
Kagayaki 4-4 oshitaoshi Toyonoshima 1-7
Shohozan 5-3 tsukiotoshi Takagenji 2-6
Daishoho 2-6 yorikiri Azumaryu 4-4
Nishikigi 4-4 oshitaoshi Enho 5-3
Yutakayama 4-4 tsukiotoshi Kotoyuki 3-5
Okinoumi 8-0 yorikiri Onosho 3-5
Sadanoumi 4-4 yorikiri Kotoshogiku 4-4
Meisei 7-1 oshidashi Kotoeko 3-5
Shimanoumi 3-5 tsukiotoshi Terutsuyoshi 2-6
Takarafuji 5-3 default Myogiryu 5-3
Ryuden 3-5 yorikiri Daieisho 3-5
Asanoyama 6-2 yorikiri Aoiyama 1-7
Hokutofuji 2-6 yorikiri Abi 5-3
Endo 6-2 hatakikomi Chiyotairyu 2-6
Takakeisho 6-2 oshidashi Mitakeumi 6-2
Tomokaze 5-3 hatakikomi Goeido 5-3
Tochinoshin 3-5 tsukiotoshi Shodai 2-6
Tamawashi 5-3 default Kakuryu 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 4-3 yorikiri *Chiyoshoma 4-3
Ishiura 6-1 oshidashi Yutakayama 3-4
Daishoho 1-6 yorikiri Takagenji 2-5
Shohozan 4-3 yorikiri Tochiozan 3-4
Tsurugisho 5-2 yorikiri Enho 5-2
Meisei 6-1 shitatedashinage Kagayaki 3-4
Sadanoumi 3-4 yorikiri Nishikigi 3-4
Kotoyuki 3-4 tsukidashi Toyonoshima 1-6
Takarafuji 4-3 tsukiotoshi Onosho 3-4
Kotoshogiku 4-3 yoritaoshi Terutsuyoshi 2-5
Okinoumi 7-0 kotenage Myogiryu 5-2
Kotoeko 3-4 oshidashi Shimanoumi 2-5
Asanoyama 5-2 yorikiri Ryuden 2-5
Aoiyama 1-6 tsukidashi Hokutofuji 1-6
Abi 5-2 oshidashi Endo 5-2
Chiyotairyu 2-5 hatakikomi Takakeisho 5-2
Mitakeumi 6-1 oshidashi Shodai 2-5
Daieisho 3-4 oshidashi Tochinoshin 2-5
Goeido 5-2 yorikiri Tamawashi 4-3
Tomokaze 4-3 hatakikomi Kakuryu 4-3
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanosho 5-1 oshidashi Yutakayama 3-3
Ishiura 5-1 hatakikomi Tochiozan 3-3
Takagenji 2-4 yorikiri Toyonoshima 1-5
Nishikigi 3-3 kimedashi Azumaryu 3-3
Tsurugisho 4-2 oshidashi Shohozan 3-3
Onosho 3-3 oshitaoshi Daishoho 0-6
Enho 5-1 oshidashi Kagayaki 3-3
Terutsuyoshi 2-4 oshidashi Sadanoumi 2-4
Meisei 5-1 tsukiotoshi Kotoyuki 2-4
Takarafuji 3-3 tsukiotoshi Kotoshogiku 3-3
Okinoumi 6-0 oshidashi Shimanoumi 2-4
Myogiryu 5-1 hatakikomi Chiyotairyu 1-5
Kotoeko 2-4 isamiashi Ryuden 2-4
Tomokaze 3-3 hatakikomi Shodai 2-4
Abi 4-2 hikiotoshi Aoiyama 0-6
Mitakeumi 5-1 oshidashi Hokutofuji 1-5
Endo 5-1 tsukihiza Takakeisho 5-1
Asanoyama 4-2 uwatenage Goeido 4-2
Tamawashi 4-2 oshidashi Tochinoshin 2-4
Daieisho 2-4 oshidashi Kakuryu 4-2
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 4-1 okuridashi Takagenji 1-4
Tochiozan 3-2 oshidashi Toyonoshima 1-4
Tsurugisho 3-2 yorikiri Azumaryu 3-2
Kagayaki 3-2 yorikiri Yutakayama 3-2
Shohozan 3-2 yorikiri Nishikigi 2-3
Enho 4-1 tsukiotoshi Daishoho 0-5
Onosho 2-3 hatakikomi Terutsuyoshi 1-4
Meisei 4-1 katasukashi Takarafuji 2-3
Okinoumi 5-0 hatakikomi Kotoyuki 2-3
Sadanoumi 2-3 yorikiri Kotoeko 1-4
Kotoshogiku 3-2 yorikiri Ryuden 2-3
Shimanoumi 2-3 oshidashi Chiyotairyu 1-4
Myogiryu 4-1 yorikiri Shodai 2-3
Tamawashi 3-2 default Ichinojo 1-4
Endo 4-1 oshidashi Aoiyama 0-5
Takakeisho 5-0 tsukiotoshi Hokutofuji 1-4
Mitakeumi 4-1 tsukiotoshi Abi 3-2
Tochinoshin 2-3 hatakikomi Tomokaze 2-3
Goeido 4-1 hikiotoshi Daieisho 1-4
Asanoyama 3-2 yorikiri Kakuryu 4-1
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takagenji 1-3 oshidashi Azumaryu 3-1
Yutakayama 3-1 tsukiotoshi Tsurugisho 2-2
Tochiozan 2-2 oshidashi Kagayaki 2-2
Ishiura 3-1 oshidashi Nishikigi 2-2
Toyonoshima 1-3 katasukashi Daishoho 0-4
Shohozan 2-2 abisetaoshi Enho 3-1
Meisei 3-1 oshidashi Onosho 1-3
Kotoyuki 2-2 tsukidashi Sadanoumi 1-3
Okinoumi 4-0 kotenage Takarafuji 2-2
Kotoeko 1-3 oshidashi Terutsuyoshi 1-3
Kotoshogiku 2-2 yorikiri Chiyotairyu 1-3
Myogiryu 3-1 yorikiri Ryuden 2-2
Shodai 2-2 yorikiri Shimanoumi 1-3
Daieisho 1-3 tsukidashi Tamawashi 2-2
Endo 3-1 yorikiri Asanoyama 2-2
Mitakeumi 3-1 oshidashi Aoiyama 0-4
Takakeisho 4-0 oshidashi Tomokaze 2-2
Goeido 3-1 oshidashi Hokutofuji 1-3
Abi 3-1 hansoku Tochinoshin 1-3
Kakuryu 4-0 katasukashi Ichinojo 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochiozan 1-2 oshidashi Takagenji 0-3
Azumaryu 3-0 okuridashi Yutakayama 2-1
Ishiura 2-1 tsukiotoshi Toyonoshima 0-3
Tsurugisho 2-1 hatakikomi Nishikigi 2-1
Kagayaki 2-1 hikiotoshi Daishoho 0-3
Onosho 1-2 oshidashi Shohozan 1-2
Enho 3-0 yorikiri Kotoyuki 1-2
Meisei 2-1 okuridashi Terutsuyoshi 1-2
Takarafuji 2-1 hatakikomi Sadanoumi 1-2
Okinoumi 3-0 uwatenage Kotoeko 0-3
Kotoshogiku 1-2 yorikiri Myogiryu 2-1
Ryuden 2-1 yorikiri Shimanoumi 1-2
Chiyotairyu 1-2 oshidashi Shodai 1-2
Tomokaze 2-1 hatakikomi Tamawashi 2-1
Abi 2-1 hatakikomi Daieisho 0-3
Takakeisho 3-0 hatakikomi Asanoyama 2-1
Mitakeumi 2-1 yorikiri Ichinojo 1-2
Tochinoshin 1-2 yoritaoshi Hokutofuji 1-2
Endo 2-1 yorikiri Goeido 2-1
Kakuryu 3-0 hatakikomi Aoiyama 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 2-0 yorikiri Takagenji 0-2
*Daiamami 1-1 yorikiri Tochiozan 0-2
Ishiura 1-1 okuridashi Tsurugisho 1-1
Azumaryu 2-0 uwatedashinage Toyonoshima 0-2
Kagayaki 1-1 yorikiri Shohozan 1-1
Nishikigi 2-0 yorikiri Daishoho 0-2
Sadanoumi 1-1 watashikomi Onosho 0-2
Enho 2-0 shitatenage Meisei 1-1
Okinoumi 2-0 tsukitaoshi Terutsuyoshi 1-1
Kotoyuki 1-1 oshidashi Takarafuji 1-1
Shimanoumi 1-1 yorikiri Kotoshogiku 0-2
Myogiryu 2-0 oshidashi Kotoeko 0-2
Tamawashi 2-0 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Shodai 1-1 shitatenage Ryuden 1-1
Endo 1-1 oshidashi Tomokaze 1-1
Mitakeumi 1-1 tsukiotoshi Daieisho 0-2
Takakeisho 2-0 oshidashi Aoiyama 0-2
Goeido 2-0 yorikiri Ichinojo 1-1
Asanoyama 2-0 yorikiri Tochinoshin 0-2
Kakuryu 2-0 hatakikomi Hokutofuji 1-1
Abi 1-1 default Hakuho 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyomaru 1-0 tsukiotoshi Takagenji 0-1
Yutakayama 1-0 kotenage Tochiozan 0-1
Azumaryu 1-0 uwatehineri Ishiura 0-1
Tsurugisho 1-0 yorikiri Toyonoshima 0-1
Nishikigi 1-0 shitatenage Kagayaki 0-1
Shohozan 1-0 shitatenage Daishoho 0-1
Enho 1-0 sukuinage Onosho 0-1
Meisei 1-0 katasukashi Sadanoumi 0-1
Terutsuyoshi 1-0 oshidashi Kotoyuki 0-1
Takarafuji 1-0 yorikiri Kotoeko 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Kotoshogiku 0-1
Myogiryu 1-0 yorikiri Shimanoumi 0-1
Ryuden 1-0 yorikiri Chiyotairyu 0-1
Tamawashi 1-0 okuridashi Shodai 0-1
Tomokaze 1-0 hatakikomi Abi 0-1
Takakeisho 1-0 tsukiotoshi Daieisho 0-1
Asanoyama 1-0 oshidashi Mitakeumi 0-1
Ichinojo 1-0 uwatenage Tochinoshin 0-1
Goeido 1-0 oshidashi Aoiyama 0-1
Hokutofuji 1-0 yorikiri Hakuho 0-1
Kakuryu 1-0 hatakikomi Endo 0-1