East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O O O O O O O O O O X O O X
Kisenosato
Takayasu X X O O O O O O O O O X O O O
Mitakeumi O O X O O X O X X X X X O X O
Ichinojo O O O X O O X O O O X X X O X
Endo O X O O X X X O X O O O O O X
Arawashi X X X X X X X X O X O X X X X
Kotoshogiku X O X X X X O X O X X O O X O
Shohozan O O O O O X X X X O X X O X O
Chiyomaru X X O X X O O X O X O O X X X
Kaisei O O O O O O O O O X O X X O O
Abi O X O O X X X O O O X O O O O
Kagayaki X O O X O X X X O O X X O X O
Okinoumi X X O O O O O X X O X X X X O
Chiyoshoma X X X O X X O O X O O O O O O
Tochiozan O X X O O X X X X O X X X O X
Ishiura O O X X X O X O X O O O X X X
Daishomaru O X O O O O O X O X O O X X X
Ikioi O O O O X X O O O X O O O O X
Sokokurai X X X X O O X O X O O X
Daiamami O X O O O O O X X X X O O O
Aoiyama O O O O X O X O O X O X X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho
Goeido X O O X O O O O X O O O X X X
Tochinoshin O X O X O O O O O X X O X O O
Chiyotairyu X X X O X X X X X O X O X X O
Tamawashi O O X X X O O X O X O O X O O
Takarafuji X X X X X X X O X O X X O O O
Takakeisho X O X O X O X X X X X
Shodai O X X X O O O O X X X O O X X
Onosho
Hokutofuji X X X O X O X X O O O O X X X
Yoshikaze X O X O X X X X O X X O O O O
Daieisho O O X X O X O O X X O O X O O
Ryuden O X X X X X O O X X O O O O O
Chiyonokuni O O O X O O X X X O X X X X O
Yutakayama X O O O X O X O O O O X O O X
Kotoyuki X X X X X X X X X X X O X X
Asanoyama X O O X O X O X O O O X O X X
Nishikigi O O X X X X O X O X X O X X X
Myogiryu X O X O X O O X X X X O O X
Hidenoumi X O X X X O X X X X X O X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Aminishiki 8-7 hatakikomi Myogiryu 6-9
Daiamami 10-5 yorikiri Yutakayama 10-5
Chiyonokuni 7-8 hatakikomi Hidenoumi 3-12
Chiyoshoma 9-6 uwatenage Nishikigi 5-10
Ryuden 8-7 yorikiri Asanoyama 8-7
Okinoumi 7-8 oshidashi Aoiyama 8-7
Kagayaki 7-8 yorikiri Ishiura 7-8
Abi 10-5 hatakikomi Daishomaru 9-6
Kaisei 12-3 uwatenage Ikioi 11-4
Daieisho 9-6 tsukiotoshi Shodai 7-8
Kotoshogiku 6-9 yorikiri Hokutofuji 6-9
Takarafuji 5-10 yorikiri Kotoyuki 1-13-1
Yoshikaze 7-8 yorikiri Arawashi 2-13
Tamawashi 9-6 oshidashi Chiyomaru 6-9
Shohozan 8-7 oshidashi Endo 9-6
Chiyotairyu 4-11 oshidashi Tochiozan 5-10
Tochinoshin 10-5 yorikiri Ichinojo 9-6
Mitakeumi 7-8 abisetaoshi Goeido 9-6
Takayasu 12-3 yorikiri Kakuryu 13-2
Outstanding Performance Prize — Tochinoshin (2)
Fighting Spirit Prize — Kaisei (3)
Technique Prize — Endo (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kyokushuho 7-7 hatakikomi Nishikigi 5-9
Ikioi 11-3 oshidashi Ishiura 7-7
Daiamami 9-5 okuridashi Kotoyuki 1-12-1
Tochiozan 5-9 hikiotoshi Hidenoumi 3-11
Yutakayama 10-4 hatakikomi Asanoyama 8-6
Chiyoshoma 8-6 tottari Aoiyama 8-6
Myogiryu 6-8 yorikiri Okinoumi 6-8
Daieisho 8-6 tsukiotoshi Chiyonokuni 6-8
Kaisei 11-3 oshitaoshi Daishomaru 9-5
Abi 9-5 yorikiri Kotoshogiku 5-9
Ryuden 7-7 yorikiri Arawashi 2-12
Takarafuji 4-10 hikiotoshi Kagayaki 6-8
Endo 9-5 hatakikomi Hokutofuji 6-8
Tamawashi 8-6 tsukiotoshi Shohozan 7-7
Ichinojo 9-5 uwatenage Shodai 7-7
Yoshikaze 6-8 yorikiri Chiyotairyu 3-11
Tochinoshin 9-5 yorikiri Chiyomaru 6-8
Takayasu 11-3 tsukiotoshi Mitakeumi 6-8
Kakuryu 13-1 hatakikomi Goeido 9-5
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 5-8 yoritaoshi *Meisei 7-6
Kotoyuki 1-11-1 tsukidashi Nishikigi 5-8
Daiamami 8-5 tsukihiza Ishiura 7-6
Yutakayama 9-4 yorikiri Aoiyama 8-5
Ikioi 10-3 oshidashi Chiyonokuni 6-7
Chiyoshoma 7-6 uwatenage Daishomaru 9-4
Ryuden 6-7 yorikiri Hidenoumi 3-10
Asanoyama 8-5 shitatenage Okinoumi 6-7
Kotoshogiku 5-8 oshidashi Daieisho 7-6
Takarafuji 3-10 yorikiri Tochiozan 4-9
Kagayaki 6-7 oshidashi Arawashi 2-11
Yoshikaze 5-8 oshidashi Tamawashi 7-6
Endo 8-5 hikiotoshi Chiyomaru 6-7
Abi 8-5 hatakikomi Chiyotairyu 3-10
Shohozan 7-6 yorikiri Ichinojo 8-5
Shodai 7-6 oshidashi Tochinoshin 8-5
Mitakeumi 6-7 hatakikomi Hokutofuji 6-7
Takayasu 10-3 hatakikomi Goeido 9-4
Kakuryu 12-1 hatakikomi Kaisei 10-3
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ishiura 7-5 oshidashi Aoiyama 8-4
Hidenoumi 3-9 hatakikomi Kotoyuki 0-11-1
Chiyoshoma 6-6 hatakikomi Myogiryu 4-8
Daishomaru 9-3 tsukiotoshi Chiyonokuni 6-6
Ikioi 9-3 hikiotoshi Okinoumi 6-6
Ryuden 5-7 default Sokokurai 5-7
Nishikigi 5-7 tsukiotoshi Kagayaki 5-7
Daieisho 7-5 oshitaoshi Asanoyama 7-5
Abi 7-5 oshidashi Yutakayama 8-4
Yoshikaze 4-8 yorikiri Tochiozan 4-8
Hokutofuji 6-6 oshidashi Daiamami 7-5
Kotoshogiku 4-8 yorikiri Arawashi 2-10
Endo 7-5 hikiotoshi Kaisei 10-2
Tamawashi 7-5 oshidashi Takarafuji 2-10
Chiyotairyu 3-9 oshidashi Shohozan 6-6
Shodai 6-6 shitatenage Mitakeumi 5-7
Chiyomaru 6-6 tsukiotoshi Takayasu 9-3
Goeido 9-3 yorikiri Ichinojo 8-4
Tochinoshin 8-4 yorikiri Kakuryu 11-1
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kyokutaisei 6-5 susoharai Daiamami 7-4
Asanoyama 7-4 hikiotoshi Myogiryu 4-7
Daishomaru 8-3 oshidashi Hidenoumi 2-9
Yutakayama 8-3 okuridashi Kotoyuki 0-10-1
Ishiura 6-5 oshidashi Tochiozan 4-7
Aoiyama 8-3 hatakikomi Chiyonokuni 6-5
Sokokurai 5-6 sukuinage Okinoumi 6-5
Daieisho 6-5 hatakikomi Nishikigi 4-7
Ikioi 8-3 yorikiri Kagayaki 5-6
Ryuden 4-7 kotenage Yoshikaze 3-8
Chiyoshoma 5-6 oshidashi Abi 6-5
Hokutofuji 5-6 oshidashi Shohozan 6-5
Kaisei 10-1 default Takakeisho 3-8
Tamawashi 6-5 hikiotoshi Kotoshogiku 3-8
Endo 6-5 yoritaoshi Takarafuji 2-9
Arawashi 2-9 hikiotoshi Chiyotairyu 2-9
Chiyomaru 5-6 yorikiri Mitakeumi 5-6
Goeido 8-3 okuridashi Shodai 5-6
Takayasu 9-2 oshidashi Tochinoshin 7-4
Kakuryu 11-0 yorikiri Ichinojo 8-3
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takekaze 8-2 tsukiotoshi Aoiyama 7-3
Asanoyama 6-4 uwatedashinage Hidenoumi 2-8
Ishiura 5-5 yorikiri Myogiryu 4-6
Sokokurai 4-6 uwatenage Kotoyuki 0-9-1
Tochiozan 4-6 hatakikomi Daiamami 7-3
Yutakayama 7-3 hansoku Ikioi 7-3
Chiyonokuni 6-4 hikiotoshi Nishikigi 4-6
Kagayaki 5-5 yorikiri Daishomaru 7-3
Chiyoshoma 4-6 yorikiri Daieisho 5-5
Abi 6-4 tsukidashi Ryuden 3-7
Okinoumi 6-4 kainahineri Yoshikaze 3-7
Hokutofuji 4-6 oshidashi Takakeisho 3-7
Takarafuji 2-8 uwatenage Kotoshogiku 3-7
Endo 5-5 yorikiri Arawashi 1-9
Ichinojo 8-2 yorikiri Kaisei 9-1
Chiyotairyu 2-8 tsukidashi Tamawashi 5-5
Shohozan 6-4 yoritaoshi Mitakeumi 5-5
Takayasu 8-2 oshidashi Shodai 5-5
Goeido 7-3 okuridashi Tochinoshin 7-3
Kakuryu 10-0 yorikiri Chiyomaru 4-6
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Aminishiki 3-6 okuridashi Hidenoumi 2-7
Aoiyama 7-2 oshidashi Sokokurai 3-6
Asanoyama 5-4 oshidashi Daiamami 7-2
Daishomaru 7-2 oshidashi Myogiryu 4-5
Ikioi 7-2 hatakikomi Kotoyuki 0-8-1
Nishikigi 4-5 kotenage Ishiura 4-5
Yutakayama 6-3 oshidashi Daieisho 5-4
Kagayaki 4-5 kotenage Tochiozan 3-6
Yoshikaze 3-6 uwatedashinage Chiyonokuni 5-4
Abi 5-4 oshidashi Okinoumi 5-4
Hokutofuji 3-6 okuridashi Chiyoshoma 3-6
Kaisei 9-0 yorikiri Ryuden 3-6
Arawashi 1-8 tottari Takarafuji 1-8
Tamawashi 5-4 oshidashi Endo 4-5
Ichinojo 7-2 yorikiri Takakeisho 3-6
Tochinoshin 7-2 yorikiri Shohozan 5-4
Kotoshogiku 3-6 sukuinage Mitakeumi 5-4
Chiyomaru 4-5 oshidashi Goeido 6-3
Takayasu 7-2 uwatenage Chiyotairyu 1-8
Kakuryu 9-0 hatakikomi Shodai 5-4
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Ikioi 6-2 hatakikomi *Kyokutaisei 4-4
Daiamami 7-1 yorikiri Nishikigi 3-5
Aoiyama 6-2 hatakikomi Daishomaru 6-2
Sokokurai 3-5 uwatenage Asanoyama 4-4
Ishiura 4-4 uwatedashinage Hidenoumi 2-6
Myogiryu 4-4 oshidashi Kotoyuki 0-7-1
Yutakayama 5-3 oshidashi Kagayaki 3-5
Daieisho 5-3 hikiotoshi Tochiozan 3-5
Abi 4-4 uwatenage Chiyonokuni 5-3
Chiyoshoma 3-5 uwatenage Yoshikaze 2-6
Kaisei 8-0 oshidashi Okinoumi 5-3
Ryuden 3-5 yorikiri Hokutofuji 2-6
Takarafuji 1-7 yorikiri Chiyomaru 3-5
Shodai 5-3 katasukashi Tamawashi 4-4
Ichinojo 6-2 yorikiri Arawashi 0-8
Endo 4-4 oshidashi Chiyotairyu 1-7
Tochinoshin 6-2 katasukashi Mitakeumi 5-3
Takayasu 6-2 oshidashi Takakeisho 3-5
Goeido 6-2 yorikiri Kotoshogiku 2-6
Kakuryu 8-0 hatakikomi Shohozan 5-3
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 3-4 shitatenage Hidenoumi 2-5
Nishikigi 3-4 oshitaoshi *Azumaryu 2-5
Ikioi 5-2 yorikiri Aoiyama 5-2
Daishomaru 6-1 oshidashi Sokokurai 2-5
Asanoyama 4-3 yorikiri Tochiozan 3-4
Daiamami 6-1 uwatenage Chiyonokuni 5-2
Chiyoshoma 2-5 oshidashi Kotoyuki 0-6-1
Ryuden 2-5 uwatedashinage Ishiura 3-4
Okinoumi 5-2 sukuinage Yutakayama 4-3
Daieisho 4-3 oshitaoshi Hokutofuji 2-5
Kaisei 7-0 oshidashi Kagayaki 3-4
Chiyomaru 3-4 hikiotoshi Abi 3-4
Shodai 4-3 oshidashi Yoshikaze 2-5
Kotoshogiku 2-5 yorikiri Endo 3-4
Tamawashi 4-3 oshidashi Ichinojo 5-2
Tochinoshin 5-2 uwatenage Arawashi 0-7
Mitakeumi 5-2 oshidashi Chiyotairyu 1-6
Goeido 5-2 shitatenage Takarafuji 0-7
Takayasu 5-2 hatakikomi Shohozan 5-2
Kakuryu 7-0 oshidashi Takakeisho 3-4
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 2-4 yoritaoshi *Meisei 2-4
Daiamami 5-1 yorikiri Myogiryu 2-4
Hidenoumi 2-4 yorikiri Nishikigi 2-4
Daishomaru 5-1 oshidashi Ikioi 4-2
Aoiyama 5-1 oshidashi Asanoyama 3-3
Ishiura 3-3 yorikiri Chiyoshoma 1-5
Chiyonokuni 5-1 oshidashi Kotoyuki 0-5-1
Okinoumi 4-2 oshidashi Tochiozan 3-3
Yutakayama 4-2 sotogake Ryuden 1-5
Kaisei 6-0 oshidashi Daieisho 3-3
Hokutofuji 2-4 oshidashi Kagayaki 3-3
Chiyomaru 2-4 tsukidashi Yoshikaze 2-4
Shodai 3-3 tsukiotoshi Abi 3-3
Tamawashi 3-3 oshidashi Arawashi 0-6
Ichinojo 5-1 yorikiri Chiyotairyu 1-5
Takakeisho 3-3 oshidashi Mitakeumi 4-2
Tochinoshin 4-2 kotenage Endo 3-3
Takayasu 4-2 uwatedashinage Takarafuji 0-6
Goeido 4-2 hikiotoshi Shohozan 5-1
Kakuryu 6-0 tsukiotoshi Kotoshogiku 1-5
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 2-3 oshidashi Aoiyama 4-1
Sokokurai 1-4 yorikiri Hidenoumi 1-4
Daiamami 4-1 hatakikomi Ikioi 4-1
Asanoyama 3-2 sukuinage Nishikigi 2-3
Daishomaru 4-1 tsukiotoshi Yutakayama 3-2
Chiyonokuni 4-1 okuridashi Ishiura 2-3
Tochiozan 3-2 harimanage Ryuden 1-4
Okinoumi 3-2 uwatenage Chiyoshoma 1-4
Daieisho 3-2 tsukiotoshi Yoshikaze 2-3
Kagayaki 3-2 tsukiotoshi Abi 3-2
Kaisei 5-0 yorikiri Chiyomaru 1-4
Shodai 2-3 tsukiotoshi Hokutofuji 1-4
Shohozan 5-0 yorikiri Arawashi 0-5
Ichinojo 4-1 yorikiri Endo 3-2
Tochinoshin 3-2 okuridashi Chiyotairyu 1-4
Mitakeumi 4-1 oshidashi Tamawashi 2-3
Goeido 3-2 oshidashi Takakeisho 2-3
Takayasu 3-2 sukuinage Kotoshogiku 1-4
Kakuryu 5-0 oshidashi Takarafuji 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Aoiyama 4-0 hikiotoshi Hidenoumi 1-3
Daiamami 3-1 yorikiri Sokokurai 0-4
*Kyokushuho 1-3 kotenage Myogiryu 1-3
Daishomaru 3-1 oshidashi Nishikigi 2-2
Ikioi 4-0 yoritaoshi Asanoyama 2-2
Tochiozan 2-2 default Kotoyuki 0-4
Yutakayama 3-1 oshidashi Ishiura 2-2
Okinoumi 2-2 yorikiri Chiyonokuni 3-1
Chiyoshoma 1-3 hatakikomi Ryuden 1-3
Abi 3-1 tsukiotoshi Daieisho 2-2
Yoshikaze 2-2 yorikiri Kagayaki 2-2
Hokutofuji 1-3 oshidashi Chiyomaru 1-3
Kaisei 4-0 okuridashi Shodai 1-3
Shohozan 4-0 uwatedashinage Kotoshogiku 1-3
Chiyotairyu 1-3 hikiotoshi Takarafuji 0-4
Mitakeumi 3-1 oshidashi Ichinojo 3-1
Takakeisho 2-2 hatakikomi Tochinoshin 2-2
Takayasu 2-2 hatakikomi Tamawashi 2-2
Endo 3-1 tsukiotoshi Goeido 2-2
Kakuryu 4-0 oshidashi Arawashi 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daimaami 2-1 yorikiri *Aminishiki 0-3
Myogiryu 1-2 oshidashi Sokokurai 0-3
Aoiyama 3-0 hatakikomi Nishikigi 2-1
Ikioi 3-0 tsukiotoshi Hidenoumi 1-2
Daishomaru 2-1 oshidashi Kotoyuki 0-3
Asanoyama 2-1 hatakikomi Ishiura 2-1
Yutakayama 2-1 okuridashi Tochiozan 1-2
Chiyonokuni 3-0 hikiotoshi Ryuden 1-2
Okinoumi 1-2 tsukiotoshi Daieisho 2-1
Kagayaki 2-1 oshidashi Chiyoshoma 0-3
Abi 2-1 hatakikomi Hokutofuji 0-3
Kaisei 3-0 yorikiri Yoshikaze 1-2
Shohozan 3-0 sukuinage Shodai 1-2
Chiyomaru 1-2 yoritaoshi Takakeisho 1-2
Ichinojo 3-0 yorikiri Takarafuji 0-3
Tochinoshin 2-1 yorikiri Kotoshogiku 1-2
Endo 2-1 hatakikomi Mitakeumi 2-1
Goeido 2-1 tsukiotoshi Chiyotairyu 0-3
Takayasu 1-2 oshidashi Arawashi 0-3
Kakuryu 3-0 hatakikomi Tamawashi 2-1
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Aoiyama 2-0 tsukidashi Daiamami 1-1
Hidenoumi 1-1 oshidashi *Takekaze 1-1
Ikioi 2-0 oshitaoshi Myogiru 0-2
Nishikigi 2-0 yorikiri Sokokurai 0-2
Ishiura 2-0 sukuinage Daishomaru 1-1
Asanoyama 1-1 oshidashi Kotoyuki 0-2
Yutakayama 1-1 yorikiri Chiyoshoma 0-2
Chiyonokuni 2-0 oshidashi Tochiozan 1-1
Kagayaki 1-1 yorikiri Okinoumi 0-2
Daieisho 2-0 oshidashi Ryuden 1-1
Kaisei 2-0 oshitaoshi Abi 1-1
Yoshikaze 1-1 yorikiri Hokutofuji 0-2
Shohozan 2-0 tsukidashi Chiyomaru 0-2
Takakeisho 1-1 oshidashi Shodai 1-1
Kotoshogiku 1-1 sukuinage Chiyotairyu 0-2
Mitakeumi 2-0 yoritaoshi Takarafuji 0-2
Tamawashi 2-0 hatakikomi Tochinoshin 1-1
Ichinojo 2-0 hatakikomi Takayasu 0-2
Goeido 1-1 yorikiri Arawashi 0-2
Kakuryu 2-0 hatakikomi Endo 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Aoiyama 1-0 hatakikomi *Kyokutaisei 0-1
Daiamami 1-0 yorikiri Hidenoumi 0-1
Nishikigi 1-0 oshitaoshi Myogiryu 0-1
Ikioi 1-0 yorikiri Sokokurai 0-1
Daishomaru 1-0 oshidashi Asanoyama 0-1
Ishiura 1-0 hikkake Kotoyuki 0-1
Chiyonokuni 1-0 hatakikomi Yutakayama 0-1
Tochiozan 1-0 oshitaoshi Chiyoshoma 0-1
Ryuden 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Daieisho 1-0 hatakikomi Kagayaki 0-1
Abi 1-0 oshitaoshi Yoshikaze 0-1
Kaisei 1-0 oshidashi Hokutofuji 0-1
Shodai 1-0 oshidashi Chiyomaru 0-1
Shohozan 1-0 uwatenage Takakeisho 0-1
Ichinojo 1-0 yorikiri Kotoshogiku 0-1
Tochinoshin 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Mitakeumi 1-0 sukuinage Arawashi 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Goeido 0-1
Endo 1-0 okuridashi Takayasu 0-1
Kakuryu 1-0 yorikiri Chiyotairyu 0-1