15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokutenho 10-5 yorikiri Chiyomaru 8-7
Kotoyuki 8-7 hatakikomi Myogiryu 9-6
Tamawashi 8-7 kotenage Sokokurai 9-6
Kyokushuho 9-6 shitatenage Shohozan 7-8
Chiyotairyu 9-6 tsukidashi Amuru 5-10
Endo 10-5 tsukiotoshi Homarefuji 8-7
Sadanoumi 7-8 yorikiri Arawashi 8-7
Jokoryu 8-7 oshidashi Tochinowaka 3-12
Osunaarashi 4-6-5 yorikiri Takanoiwa 3-12
Takayasu 10-5 uwatenage Tochinoshin 11-4
Toyohibiki 5-10 oshidashi Kitataiki 3-12
Takarafuji 8-7 yorikiri Okinoumi 8-7
Aminishiki 6-9 hatakikomi Yoshikaze 4-8-3
Tochiozan 8-7 oshidashi Chiyootori 6-9
Kaisei 7-8 yorikiri Ikioi 6-9
Takekaze 2-13 yorikiri Tokushoryu 4-11
Terunofuji 8-7 yorikiri Ichinojo 8-7
Aoiyama 8-7 oshitaoshi Toyonoshima 8-7
Kisenosato 11-4 tsukiotoshi Goeido 5-10
Harumafuji 11-4 uwatedashinage Kotoshogiku 6-9
Hakuho 14-1 yorikiri Kakuryu 12-3
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
Outstanding Performance Prize — Takayasu (2)
Fighting Spirit Prize — Tochinoshin (4), Kyokutenho (7)
Technique Prize — None
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Arawashi 8-6 yorikiri Chiyomaru 8-6
Shohozan 7-7 yorikiri Sokokurai 9-5
Kyokutenho 9-5 hikiotoshi Tamawashi 7-7
Kyokushuho 8-6 yorikiri Chiyotairyu 8-6
Kitataiki 3-11 kotenage Tokushoryu 4-10
Tochinoshin 11-3 sukuinage Myogiryu 9-5
Endo 9-5 yorikiri Takanoiwa 3-11
Okinoumi 8-6 oshidashi Kotoyuki 7-7
Toyonoshima 8-6 yorikiri Homarefuji 8-6
Jokoryu 7-7 yorikiri Amuru 5-9
Yoshikaze 4-7-3 tsukidashi Tochinowaka 3-11
Takarafuji 7-7 yorikiri Chiyootori 6-8
Tochiozan 7-7 sukuinage Takayasu 9-5
Aminishiki 5-9 oshidashi Sadanoumi 6-8
Osunaarashi 3-6-5 yorikiri Takekaze 1-13
Ikioi 6-8 tsukiotoshi Toyohibiki 4-10
Terunofuji 7-7 yorikiri Aoiyama 7-7
Kaisei 6-8 uwatenage Goeido 5-9
Ichinojo 8-6 hatakikomi Kisenosato 10-4
Hakuho 13-1 okuridashi Harumafuji 10-4
Kakuryu 12-2 uwatedashinage Kotoshogiku 6-8
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 7-6 tsukidashi Kyokutenho 8-5
Tamawashi 7-6 oshidashi Tochinowaka 3-10
Homarefuji 8-5 oshidashi Tokushoryu 4-9
Chiyotairyu 8-5 tsukidashi Shohozan 6-7
Endo 8-5 yorikiri Kyokushuho 7-6
Sadanoumi 6-7 yorikiri Amuru 5-8
Chiyomaru 8-5 tsukiotoshi Okinoumi 7-6
Sokokurai 9-4 shitatenage Jokoryu 6-7
Toyonoshima 7-6 yorikiri Arawashi 7-6
Osunaarashi 2-6-5 tsuridashi Kitataiki 2-11
Myogiryu 9-4 oshitaoshi Chiyootori 6-7
Yoshikaze 3-7-3 hikiotoshi Takanoiwa 3-10
Toyohibiki 4-9 oshidashi Aminishiki 4-9
Takarafuji 6-7 yorikiri Tochiozan 6-7
Ikioi 5-8 oshidashi Takekaze 1-12
Ichinojo 7-6 yorikiri Tochinoshin 10-3
Takayasu 9-4 yorikiri Aoiyama 7-6
Goeido 5-8 yorikiri Terunofuji 6-7
Kisenosato 10-3 oshitaoshi Kaisei 5-8
Harumafuji 10-3 yorikiri Kakuryu 11-2
Hakuho 12-1 uwatenage Kotoshogiku 6-7
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Amuru 5-7 oshidashi Takanoiwa 3-9
Kyokushuho 7-5 yorikiri Arawashi 7-5
Shohozan 6-6 oshidashi Myogiryu 8-4
Homarefuji 7-5 tsukihiza Chiyotairyu 7-5
Chiyomaru 7-5 hikiotoshi Tokushoryu 4-8
Tochinoshin 10-2 yorikiri Sokokurai 8-4
Endo 7-5 uwatenage Kotoyuki 6-6
Sadanoumi 5-7 hatakikomi Tochinowaka 3-9
Tamawashi 6-6 oshidashi Jokoryu 6-6
Chiyootori 6-6 yorikiri Kyokutenho 8-4
Yoshikaze 2-7-3 yorikiri Kitataiki 2-10
Takayasu 8-4 tsukiotoshi Okinoumi 7-5
Terunofuji 6-6 yorikiri Tochiozan 6-6
Kaisei 5-7 yoritaoshi Aminishiki 4-8
Toyohibiki 3-9 oshidashi Takekaze 1-11
Ikioi 4-8 kotenage Osunaarashi 1-6-5
Aoiyama 7-5 okuridashi Takarafuji 5-7
Kotoshogiku 6-6 yorikiri Ichinojo 6-6
Kakuryu 11-1 hatakikomi Goeido 4-8
Hakuho 11-1 uwatenage Kisenosato 9-3
Harumafuji 9-3 oshidashi Toyonoshima 6-6
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Amuru 4-7 yorikiri Tochinowaka 3-8
Kyokushuho 6-5 shitatenage Takanoiwa 3-8
Homarefuji 6-5 oshidashi Arawashi 7-4
Tamawashi 5-6 oshidashi Chiyomaru 6-5
Chiyotairyu 7-4 oshidashi Kotoyuki 6-5
Endo 6-5 yorikiri Kitataiki 2-9
Tochinoshin 9-2 yorikiri Kyokutenho 8-3
Sokokurai 8-3 sukuinage Okinoumi 7-4
Myogiryu 8-3 yoritaoshi Toyonoshima 6-5
Sadanoumi 4-7 uwatenage Osunaarashi 1-5-5
Shohozan 5-6 hikiotoshi Chiyootori 5-6
Yoshikaze 1-7-3 yorikiri Tokushoryu 4-7
Takayasu 7-4 yorikiri Jokoryu 6-5
Tochiozan 6-5 tsukiotoshi Kaisei 4-7
Ikioi 3-8 kotenage Takarafuji 5-6
Aminishiki 4-7 tsukidashi Takekaze 1-10
Ichinojo 6-5 tsukiotoshi Toyohibiki 2-9
Terunofuji 5-6 okuridashi Kotoshogiku 5-6
Hakuho 10-1 hatakikomi Goeido 4-7
Aoiyama 6-5 hatakikomi Harumafuji 8-3
Kisenosato 9-2 oshidashi Kakuryu 10-1
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Homarefuji 5-5 tsukidashi Kotoyuki 6-4
Myogiryu 7-3 katasukashi Kitataiki 2-8
Amuru 3-7 shitatedashinage Shohozan 4-6
Kyokushuho 5-5 uwatenage Tamawashi 4-6
Chiyotairyu 6-4 amiuchi Sokokurai 7-3
Tokushoryu 4-6 tsukiotoshi Tochinowaka 3-7
Tochinoshin 8-2 oshidashi Chiyomaru 6-4
Arawashi 7-3 shitatenage Okinoumi 7-3
Takanoiwa 3-7 yorikiri Sadanoumi 3-7
Jokoryu 6-4 yorikiri Kyokutenho 8-2
Endo 5-5 hikiotoshi Kaisei 4-6
Osunaarashi 1-4-5 hatakikomi Yoshikaze 0-7-3
Takayasu 6-4 oshidashi Toyonoshima 6-4
Chiyootori 5-5 tsukiotoshi Toyohibiki 2-8
Takarafuji 5-5 oshidashi Takekaze 1-9
Tochiozan 5-5 katasukashi Ikioi 2-8
Ichinojo 5-5 oshidashi Aminishiki 3-7
Kotoshogiku 5-5 okuritaoshi Goeido 4-6
Harumafuji 8-2 oshidashi Kisenosato 8-2
Kakuryu 10-0 yorikiri Terunofuji 4-6
Hakuho 9-1 yorikiri Aoiyama 5-5
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tochinowaka 3-6 yoritaoshi *Kagamio 5-4
Sokokurai 7-2 yorikiri Arawashi 6-3
Kitataiki 2-7 yoritaoshi Takanoiwa 2-7
Myogiryu 6-3 oshidashi Chiyomaru 6-3
Shohozan 4-5 tsukidashi Homarefuji 4-5
Kyokushuho 4-5 hatakikomi Tokushoryu 3-6
Endo 4-5 uwatedashinage Amuru 2-7
Tochinoshin 7-2 hatakikomi Kotoyuki 6-3
Sadanoumi 3-6 yorikiri Tamawashi 4-5
Jokoryu 5-4 tsukidashi Chiyotairyu 5-4
Kyokutenho 8-1 hatakikomi Toyonoshima 6-3
Okinoumi 7-2 kotenage Chiyootori 4-5
Terunofuji 4-5 oshidashi Yoshikaze 0-6-3
Kaisei 4-5 yorikiri Takarafuji 4-5
Ikioi 2-7 oshidashi Aminishiki 3-6
Tochiozan 4-5 oshidashi Takekaze 1-8
Kisenosato 8-1 tsukiotoshi Toyohibiki 2-7
Kotoshogiku 4-5 yorikiri Takayasu 5-4
Kakuryu 9-0 yorikiri Aoiyama 5-4
Hakuho 8-1 uwatedashinage Ichinojo 4-5
Harumafuji 7-2 tsukiotoshi Goeido 4-5
(Note: Records are shown as won, lost and rest days)
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokushuho 3-5 yoritaoshi Tokitenku 6-2
Kotoyuki 6-2 oshidashi Sokokurai 6-2
Arawashi 6-2 hatakikomi Kitataiki 1-7
Chiyomaru 6-2 hikiotoshi Homarefuji 4-4
Shohozan 3-5 yorikiri Tochinowaka 2-6
Tamawashi 4-4 tsukidashi Amuru 2-6
Myogiryu 5-3 oshidashi Chiyotairyu 5-3
Tokushoryu 3-5 tsukidashi Takanoiwa 2-6
Kyokutenho 7-1 uwatenage Okinoumi 6-2
Toyonoshima 6-2 yorikiri Tochinoshin 6-2
Endo 3-5 uwatedashinage Chiyootori 4-4
Sadanoumi 2-6 yoritaoshi Yoshikaze 0-5-3
Takarafuji 4-4 yorikiri Jokoryu 4-4
Kaisei 3-5 yorikiri Toyohibiki 2-6
Aoiyama 5-3 tsukidashi Aminishiki 3-5
Tochiozan 3-5 yorikiri Ichinojo 4-4
Takayasu 5-3 yorikiri Goeido 4-4
Kisenosato 7-1 uwatenage Kotoshogiku 3-5
Hakuho 7-1 yorikiri Terunofuji 3-5
Harumafuji 6-2 oshidashi Takekaze 1-7
Kakuryu 8-0 hatakikomi Ikioi 1-7
(Note: Yoshikaze’s record includes 3 rest days due to injury)
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 5-2 tsukidashi Amuru 2-5
Tochinowaka 2-5 oshitaoshi Takanoiwa 2-5
Sokokurai 6-1 oshidashi Homarefuji 4-3
Chiyomaru 5-2 tsukidashi Kitataiki 1-6
Myogiryu 4-3 yorikiri Kyokushuho 2-5
Chiyotairyu 5-2 hikiotoshi Arawashi 5-2
Kyokutenho 6-1 kotenage Endo 2-5
Shohozan 2-5 tsukidashi Sadanoumi 1-6
Okinoumi 6-1 kotenage Tamawashi 3-4
Tokushoryu 2-5 yorikiri Toyonoshima 5-2
Tochinoshin 6-1 yorikiri Kaisei 2-5
Jokoryu 4-3 chongake Terunofuji 3-4
Tochiozan 2-5 oshidashi Aminishiki 3-4
Ichinojo 4-3 uwatenage Ikioi 1-6
Goeido 4-3 oshidashi Aoiyama 4-3
Kisenosato 6-1 yorikiri Takarafuji 3-4
Toyohibiki 2-5 kotenage Kotoshogiku 3-4
Harumafuji 5-2 uwatedashinage Chiyootori 4-3
Kakuryu 7-0 oshidashi Takayasu 4-3
Hakuho 6-1 yorikiri Takekaze 1-6
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 4-2 tsukidashi Tochinowaka 1-5
Sokokurai 5-1 shitatedashinage Chiyomaru 4-2
Amuru 2-4 yorikiri Kitataiki 1-5
Homarefuji 4-2 oshidashi Kyokushuho 2-4
Takanoiwa 2-4 shitatenage Shohozan 1-5
Arawashi 5-1 okuridashi Tamawashi 3-3
Kyokutenho 5-1 yorikiri Chiyotairyu 4-2
Okinoumi 5-1 kimedashi Myogiryu 3-3
Sadanoumi 1-5 yorikiri Tokushoryu 1-5
Toyonoshima 5-1 oshitaoshi Endo 2-4
Tochinoshin 5-1 uwatenage Jokoryu 3-3
Terunofuji 3-3 tsukiotoshi Chiyootori 4-2
Takarafuji 3-3 hatakikomi Toyohibiki 1-5
Aoiyama 4-2 hatakikomi Ikioi 1-5
Kisenosato 5-1 oshidashi Tochiozan 1-5
Kotoshogiku 3-3 yorikiri Takekaze 1-5
Aminishiki 3-3 hatakikomi Goeido 3-3
Kakuryu 6-0 yorikiri Ichinojo 3-3
Takayasu 4-2 hatakikomi Hakuho 5-1
Harumafuji 4-2 uwatenage Kaisei 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 4-1 hikiotoshi Kyokushuho 2-3
Kotoyuki 3-2 oshidashi Takanoiwa 1-4
Homarefuji 3-2 oshidashi Amuru 1-4
Kitataiki 1-4 uwatedashinage Tochinowaka 1-4
Sokokurai 4-1 yorikiri Kyokutenho 4-1
Arawashi 4-1 tottari Myogiryu 3-2
Tamawashi 3-2 oshidashi Tokushoryu 1-4
Tochinoshin 4-1 hatakikomi Shohozan 1-4
Chiyotairyu 4-1 oshidashi Okinoumi 4-1
Jokoryu 3-2 tsukiotoshi Endo 2-3
Kaisei 2-3 yorikiri Sadanoumi 0-5
Toyonoshima 4-1 shitatedashinage Terunofuji 2-3
Chiyootori 4-1 oshidashi Takayasu 3-2
Ichinojo 3-2 hatakikomi Takekaze 1-4
Aminishiki 2-3 katasukashi Kotoshogiku 2-3
Goeido 3-2 hatakikomi Tochiozan 1-4
Aoiyama 3-2 tsukidashi Kisenosato 4-1
Hakuho 5-0 uwatenage Toyohibiki 1-4
Harumafuji 3-2 uwatenage Ikioi 1-4
Kakuryu 5-0 yorikiri Takarafuji 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokushuho 2-2 oshidashi Amuru 1-3
Chiyomaru 3-1 hikiotoshi Takanoiwa 1-3
Kotoyuki 2-2 hatakikomi Kitataiki 0-4
Homarefuji 2-2 oshidashi Tochinowaka 1-3
Myogiryu 3-1 oshidashi Sokokurai 3-1
Arawashi 3-1 tottari Shohozan 1-3
Kyokutenho 4-0 sukuinage Tokushoryu 1-3
Tamawashi 2-2 oshitaoshi Tochinoshin 3-1
Endo 2-2 oshidashi Chiyotairyu 3-1
Chiyootori 3-1 foul Sadanoumi 0-4
Okinoumi 4-0 default Osunaarashi 0-4
Jokoryu 2-2 uwatedashinage Kaisei 1-3
Toyonoshima 3-1 default Yoshikaze 0-4
Aminishiki 1-3 oshidashi Takayasu 3-1
Aoiyama 2-2 oshidashi Takekaze 1-3
Goeido 2-2 yorikiri Ichinojo 2-2
Kisenosato 4-0 yorikiri Terunofuji 2-2
Ikioi 1-3 yorikiri Kotoshogiku 2-2
Tochiozan 1-3 oshitaoshi Harumafuji 2-2
Kakuryu 4-0 yorikiri Toyohibiki 1-3
Hakuho 4-0 hatakikomi Takarafuji 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 3-0 shitatedashinage Tochinowaka 1-2
Amuru 1-2 yorikiri Chiyomaru 2-1
Arawashi 2-1 okuridashi Kotoyuki 1-2
Kyokushuho 1-2 shitatenage Kitataiki 0-3
Kyokutenho 3-0 yoritaoshi Takanoiwa 1-2
Tamawashi 1-2 oshidashi Homarefuji 1-2
Myogiryu 2-1 yorikiri Tokushoryu 1-2
Endo 1-2 uwatenage Sadanoumi 0-3
Jokoryu 1-2 tsukidashi Shohozan 1-2
Chiyotairyu 3-0 hikiotoshi Toyonoshima 2-1
Tochinoshin 3-0 yoritaoshi Chiyootori 2-1
Okinoumi 3-0 yorikiri Kaisei 1-2
Terunofuji 2-1 oshitaoshi Osunaarashi 0-3
Toyohibiki 1-2 oshitaoshi Yoshikaze 0-3
Ichinojo 2-1 uwatenage Aoiyama 1-2
Kisenosato 3-0 oshidashi Takekaze 1-2
Takarafuji 2-1 tsukiotoshi Kotoshogiku 2-1
Goeido 1-2 hatakikomi Ikioi 0-3
Kakuryu 3-0 oshidashi Aminishiki 0-3
Hakuho 3-0 sukuinage Tochiozan 0-3
Takayasu 3-0 isamiashi Harumafuji 2-1
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 2-0 tsukidashi Tochinowaka 1-1
Kotoyuki 1-1 tsukidashi Kyokushuho 0-2
Sokokurai 2-0 tsukiotoshi Takanoiwa 1-1
Arawashi 1-1 tottari Amuru 0-2
Myogiryu 1-1 yoritaoshi Homarefuji 1-1
Kyokutenho 2-0 sukuinage Kitataiki 0-2
Chiyotairyu 2-0 oshidashi Tamawashi 0-2
Tokushoryu 1-1 yorikiri Shohozan 1-1
Okinoumi 2-0 yorikiri Endo 0-2
Tochinoshin 2-0 yorikiri Sadanoumi 0-2
Chiyootori 2-0 yoritaoshi Jokoryu 0-2
Toyonoshima 2-0 oshidashi Osunaarashi 0-2
Takayasu 2-0 hatakikomi Yoshikaze 0-2
Terunofuji 1-1 uwatenage Kaisei 1-1
Ichinojo 1-1 shitatenage Takarafuji 1-1
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Aoiyama 1-1
Takekaze 1-1 tsukiotoshi Goeido 0-2
Kisenosato 2-0 yorikiri Ikioi 0-2
Hakuho 2-0 oshidashi Aminishiki 0-2
Harumafuji 2-0 yorikiri Toyohibiki 0-2
Kakuryu 2-0 yorikiri Tochiozan 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyomaru 1-0 hatakikomi Kotoyuki 0-1
Tochinowaka 1-0 hatakikomi Kyokushuho 0-1
Sokokurai 1-0 sukuinage Amuru 0-1
Takanoiwa 1-0 yorikiri Arawashi 0-1
Homarefuji 1-0 oshidashi Kitataiki 0-1
Kyokutenho 1-0 kotenage Myogiryu 0-1
Shohozan 1-0 oshidashi Tamawashi 0-1
Chiyotairyu 1-0 hatakikomi Tokushoryu 0-1
Tochinoshin 1-0 yoritaoshi Endo 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Sadanoumi 0-1
Toyonoshima 1-0 yorikiri Jokoryu 0-1
Chiyootori 1-0 yorikiri Osunaarashi 0-1
Kaisei 1-0 uwatenage Yoshikaze 0-1
Takayasu 1-0 sukuinage Terunofuji 0-1
Aoiyama 1-0 katasukashi Toyohibiki 0-1
Takarafuji 1-0 katasukashi Goeido 0-1
Kisenosato 1-0 oshitaoshi Aminishiki 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Tochiozan 0-1
Harumafuji 1-0 yorikiri Ichinojo 0-1
Kakuryu 1-0 yorikiri Takekaze 0-1
Hakuho 1-0 yorikiri Ikioi 0-1