15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyotairyu 9-6 hatakikomi Jokoryu 5-10
Toyohibiki 6-9 tsukiotoshi Kotoyuki 8-7
Kyokushuho 9-6 yorikiri Chiyomaru 3-12
Endo 6-9 yorikiri Kyokutenho 8-7
Takekaze 8-7 oshidashi Takanoiwa 7-8
Sadanofuji 6-9 oshidashi Amuru 9-6
Gagamaru 7-8 oshidashi Yoshikaze 10-5
Tamawashi 6-9 kotenage Arawashi 2-13
Kitataiki 4-11 yorikiri Fujiazuma 3-12
Sadanoumi 8-7 oshidashi Aminishiki 6-9
Tokushoryu 6-9 yorikiri Toyonoshima 4-11
Tochinoshin 9-6 uwatenage Homarefuji 7-8
Takarafuji 9-6 yorikiri Ikioi 10-5
Ichinojo 8-7 yorikiri Kaisei 10-5
Tochiozan 8-7 oshidashi Okinoumi 9-6
Myogiryu 7-8 oshitaoshi Takayasu 10-5
Terunofuji 12-3 yorikiri Aoiyama 9-6
Kisenosato 11-4 yorikiri Kotoshogiku 6-9
Harumafuji 11-4 yoritaoshi Hakuho 11-4
Outstanding Performance Prize — None
Fighting Spirit Prize — Terunofuji (3)
Technique Prize — None
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyotairyu 8-6 oshidashi Fujiazuma 3-11
*Seiro 7-7 yorikiri Chiyomaru 3-11
Toyohibiki 5-9 oshitaoshi Takanoiwa 7-7
Amuru 9-5 kirikaeshi Homarefuji 7-7
Endo 5-9 yorikiri Jokoryu 5-9
Kyokutenho 8-6 katasukashi Sadanofuji 5-9
Gagamaru 6-8 oshidashi Kotoyuki 8-6
Yoshikaze 10-4 hikiotoshi Aoiyama 9-5
Kitataiki 3-11 hatakikomi Arawashi 2-12
Sadanoumi 7-7 watashikomi Kyokushuho 8-6
Tamawashi 5-9 oshidashi Toyonoshima 4-10
Takekaze 7-7 hatakikomi Aminishiki 6-8
Takarafuji 8-6 shitatenage Okinoumi 9-5
Tochinoshin 8-6 yorikiri Kaisei 10-4
Tochiozan 7-7 katasukashi Tokushoryu 5-9
Ichinojo 7-7 yorikiri Ikioi 10-4
Terunofuji 11-3 oshidashi Myogiryu 6-8
Takayasu 10-4 default Goeido 8-6
Kisenosato 10-4 tsukiotoshi Hakuho 11-3
Harumafuji 10-4 yorikiri Kotoshogiku 6-8
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Jokoryu 5-8 oshidashi Chiyomaru 3-10
Amuru 8-5 yorikiri Fujiazuma 3-10
Takanoiwa 7-6 yorikiri Endo 4-9
Homarefuji 7-6 yorikiri Okinoumi 9-4
Takekaze 6-7 oshidashi Kyokushuho 8-5
Sadanofuji 5-8 tsukiotoshi Yoshikaze 9-4
Aoiyama 9-4 oshidashi Kotoyuki 8-5
Kyokutenho 7-6 katasukashi Gagamaru 5-8
Toyohibiki 4-9 oshidashi Kitataiki 2-11
Ikioi 10-3 oshidashi Sadanoumi 6-7
Aminishiki 6-7 oshidashi Arawashi 2-11
Tochinoshin 7-6 yorikiri Tamawashi 4-9
Takarafuji 7-6 kotenage Toyonoshima 4-9
Tochiozan 6-7 yorikiri Ichinojo 6-7
Myogiryu 6-7 yoritaoshi Tokushoryu 5-8
Terunofuji 10-3 okuridashi Takayasu 9-4
Goeido 8-5 uwatenage Kaisei 10-3
Harumafuji 9-4 hatakikomi Kisenosato 9-4
Hakuho 11-2 uwatenage Kotoshogiku 6-7
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yoshikaze 9-3 tsukiotoshi Kyokutenho 6-6
Kotoyuki 8-4 tsukidashi Fujiazuma 3-9
Arawashi 2-10 tsukiotoshi Toyohibiki 3-9
Ikioi 9-3 sukuinage Kyokushuho 8-4
Okinoumi 9-3 yorikiri Amuru 7-5
Takanoiwa 6-6 oshidashi Homarefuji 6-6
Chiyomaru 3-9 oshidashi Takekaze 5-7
Sadanofuji 4-8 oshidashi Jokoryu 4-8
Aoiyama 8-4 sukuinage Kaisei 10-2
Endo 4-8 yorikiri Kitataiki 2-10
Aminishiki 5-7 oshidashi Tokushoryu 5-7
Takarafuji 6-6 tsukiotoshi Gagamaru 5-7
Tochinoshin 6-6 uwatedashinage Toyonoshima 4-8
Tochiozan 5-7 oshidashi Tamawashi 4-8
Ichinojo 6-6 yorikiri Sadanoumi 6-6
Kotoshogiku 6-6 yorikiri Takayasu 9-3
Terunofuji 9-3 shitatenage Kisenosato 9-3
Goeido 7-5 kubinage Hakuho 10-2
Myogiryu 5-7 oshidashi Harumafuji 8-4
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 7-4 tsukidashi Chiyomaru 2-9
Kyokutenho 6-5 yorikiri Arawashi 1-10
Yoshikaze 8-3 oshidashi Kyokushuho 8-3
Kaisei 10-1 oshidashi Takanoiwa 5-6
Ikioi 8-3 uwatenage Okinoumi 8-3
Homarefuji 6-5 hatakikomi Jokoryu 4-7
Takayasu 9-2 yorikiri Amuru 7-4
Endo 3-8 oshidashi Takekaze 5-6
Fujiazuma 3-8 yorikiri Sadanofuji 3-8
Gagamaru 5-6 yorikiri Toyohibiki 3-8
Toyonoshima 4-7 yorikiri Kitataiki 2-9
Tochinoshin 5-6 yorikiri Takarafuji 5-6
Ichinojo 5-6 yorikiri Aminishiki 4-7
Sadanoumi 6-5 uwatenage Tochiozan 4-7
Myogiryu 4-7 yorikiri Tamawashi 4-7
Kisenosato 9-2 yorikiri Tokushoryu 5-6
Aoiyama 7-4 oshidashi Kotoshogiku 5-6
Harumafuji 8-3 yorikiri Goeido 6-5
Hakuho 10-1 uwatedashinage Terunofuji 8-3
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yoshikaze 7-3 hikiotoshi Takanoiwa 5-5
Jokoryu 4-6 uwatenage Fujiazuma 2-8
Kaisei 9-1 oshidashi Amuru 7-3
Okinoumi 8-2 tsukiotoshi Kotoyuki 6-4
Homarefuji 5-5 oshidashi Kyokutenho 5-5
Endo 2-8 yorikiri Chiyomaru 2-8
Takekaze 5-5 hatakikomi Toyohibiki 3-7
Takayasu 8-2 uwatenage Kyokushuho 8-2
Arawashi 1-9 hikiotoshi Sadanofuji 3-7
Ikioi 7-3 oshidashi Aoiyama 6-4
Tamawashi 4-6 oshidashi Kitataiki 2-8
Sadanoumi 5-5 yorikiri Tochinoshin 4-6
Aminishiki 4-6 hatakikomi Tochiozan 4-6
Ichinojo 4-6 sukuinage Takarafuji 5-5
Terunofuji 8-2 kimedashi Toyonoshima 3-7
Kotoshogiku 5-5 yorikiri Myogiryu 3-7
Kisenosato 8-2 yoritaoshi Goeido 6-4
Hakuho 9-1 yorikiri Tokushoryu 5-5
Gagamaru 4-6 oshidashi Harumafuji 7-3
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yoshikaze 6-3 okuridashi Kotoyuki 6-3
Amuru 7-2 shitatenage Toyohibiki 3-6
Jokoryu 3-6 shitatenage Arawashi 0-9
Kyokushuho 8-1 sukuinage Takanoiwa 5-4
Okinoumi 7-2 yorikiri Kyokutenho 5-4
Fujiazuma 2-7 yorikiri Endo 1-8
Kaisei 8-1 yorikiri Takayasu 7-2
Takekaze 4-5 hikiotoshi Homarefuji 4-5
Sadanofuji 3-6 oshidashi Chiyomaru 2-7
Ikioi 6-3 oshidashi Gagamaru 3-6
Aoiyama 6-3 hatakikomi Kitataiki 2-7
Tochinoshin 4-5 tsukidashi Aminishiki 3-6
Ichinojo 3-6 yoritaoshi Toyonoshima 3-6
Tochiozan 4-5 oshitaoshi Takarafuji 5-4
Tokushoryu 5-4 yorikiri Terunofuji 7-2
Kisenosato 7-2 oshidashi Sadanoumi 4-5
Goeido 6-3 sukuinage Kotoshogiku 4-5
Tamawashi 3-6 tsukiotoshi Harumafuji 7-2
Hakuho 8-1 kimedashi Myogiryu 3-6
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Asasekiryu 4-4 yoritaoshi Kyokutenho 5-3
Takanoiwa 5-3 yorikiri Chiyomaru 2-6
Fujiazuma 1-7 oshidashi Arawashi 0-8
Jokoryu 2-6 tsukiotoshi Toyohibiki 3-5
Kyokushuho 7-1 hikiotoshi Amuru 6-2
Kotoyuki 6-2 tsukidashi Ikioi 5-3
Yoshikaze 5-3 uwatenage Okinoumi 6-2
Homarefuji 4-4 oshitaoshi Endo 1-7
Kaisei 7-1 sukuinage Sadanofuji 2-6
Takayasu 7-1 yorikiri Gagamaru 3-5
Aoiyama 5-3 oshidashi Takekaze 3-5
Aminishiki 3-5 hatakikomi Kitataiki 2-6
Takarafuji 5-3 kotenage Sadanoumi 4-4
Terunofuji 7-1 kotenage Tamawashi 2-6
Tochinoshin 3-5 tsukiotoshi Myogiryu 3-5
Kisenosato 6-2 oshidashi Tochiozan 3-5
Goeido 5-3 shitatenage Tokushoryu 4-4
Toyonoshima 3-5 katasukashi Kotoshogiku 4-4
Hakuho 7-1 default Osunaarashi 4-4
Harumafuji 7-1 yorikiri Ichinojo 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Amuru 6-1 hatakikomi Takanoiwa 4-3
*Tenkaiho 1-6 yorikiri Jokoryu 1-6
Chiyomaru 2-5 hikiotoshi Fujiazuma 0-7
Kyokutenho 5-2 yorikiri Toyohibiki 3-4
Kyokushuho 6-1 hatakikomi Kotoyuki 5-2
Kaisei 6-1 oshidashi Yoshikaze 4-3
Endo 1-6 yorikiri Arawashi 0-7
Ikioi 5-2 uwatenage Sadanofuji 2-5
Okinoumi 6-1 tsukiotoshi Aoiyama 4-3
Gagamaru 3-4 yoritaoshi Takekaze 3-4
Homarefuji 3-4 yorikiri Tamawashi 2-5
Takayasu 6-1 uwatenage Tokushoryu 4-3
Toyonoshima 2-5 katasukashi Aminishiki 2-5
Tochinoshin 2-5 yorikiri Ichinojo 2-5
Takarafuji 4-3 yorikiri Myogiryu 3-4
Tochiozan 3-4 yorikiri Goeido 4-3
Terunofuji 6-1 yorikiri Kotoshogiku 4-3
Kisenosato 5-2 tsukiotoshi Osunaarashi 4-3
Harumafuji 6-1 okuridashi Kitataiki 2-5
Hakuho 6-1 okuridashi Sadanoumi 4-3
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 5-1 tsukitaoshi *Chiyotairyu 4-2
Kyokutenho 4-2 sukuinage Fujiazuma 0-6
Amuru 5-1 oshidashi Chiyomaru 1-5
Takanoiwa 4-2 yorikiri Arawashi 0-6
Kyokushuho 5-1 uwatenage Jokoryu 1-5
Ikioi 4-2 kotenage Yoshikaze 4-2
Toyohibiki 3-3 oshidashi Endo 0-6
Takekaze 3-3 okuridashi Kaisei 5-1
Okinoumi 5-1 yoritaoshi Takayasu 5-1
Homarefuji 2-4 uwatedashinage Sadanofuji 2-4
Osunaarashi 4-2 okuridashi Aoiyama 4-2
Aminishiki 2-4 yorikiri Gagamaru 2-4
Takarafuji 3-3 okuridashi Tamawashi 2-4
Terunofuji 5-1 kirikaeshi Kitataiki 2-4
Myogiryu 3-3 yorikiri Ichinojo 2-4
Kotoshogiku 4-2 yorikiri Sadanoumi 4-2
Kisenosato 4-2 yorikiri Toyonoshima 1-5
Goeido 4-2 yorikiri Tochinoshin 1-5
Hakuho 5-1 uwatenage Tochiozan 2-4
Harumafuji 5-1 yorikiri Tokushoryu 4-2
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokutenho 3-2 yorikiri Amuru 4-1
Yoshikaze 4-1 shitatedashinage Jokoryu 1-4
Takanoiwa 3-2 yorikiri Fujiazuma 0-5
Kotoyuki 4-1 tsukidashi Arawashi 0-5
Kyokushuho 4-1 hatakikomi Toyohibiki 2-3
Kaisei 5-0 oshidashi Chiyomaru 1-4
Takayasu 5-0 uwatenage Ikioi 3-2
Okinoumi 4-1 hatakikomi Takekaze 2-3
Aoiyama 4-1 tsukitaoshi Homarefuji 1-4
Gagamaru 2-3 kimedashi Endo 0-5
Tamawashi 2-3 oshidashi Sadanofuji 2-3
Kitataiki 2-3 default Sokokurai 1-4
Tokushoryu 4-1 hatakikomi Sadanoumi 4-1
Tochiozan 2-3 uwatenage Toyonoshima 1-4
Terunofuji 4-1 yorikiri Tochinoshin 1-4
Myogiryu 2-3 yorikiri Kisenosato 3-2
Goeido 3-2 uwatenage Takarafuji 2-3
Kotoshogiku 3-2 yorikiri Ichinojo 2-3
Harumafuji 4-1 yorikiri Osunaarashi 3-2
Hakuho 4-1 tsukiotoshi Aminishiki 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kotoyuki 3-1 tsukidashi Jokoryu 1-3
Amuru 4-0 katasukashi Yoshikaze 3-1
Kyokutenho 2-2 yorikiri Takanoiwa 2-2
Chiyomaru 1-3 hikiotoshi Arawashi 0-4
Kyokushuho 3-1 hatakikomi Fujiazuma 0-4
Kaisei 4-0 yoritaoshi Ikioi 3-1
Okinoumi 3-1 tsukiotoshi Toyohibiki 2-2
Sadanofuji 2-2 oshidashi Endo 0-4
Gagamaru 1-3 oshidashi Homarefuji 1-3
Takayasu 4-0 tsukiotoshi Aoiyama 3-1
Takekaze 2-2 hikiotoshi Tamawashi 1-3
Tokushoryu 3-1 uwatenage Sokokurai 1-3
Takarafuji 2-2 sukuinage Kitataiki 1-3
Terunofuji 3-1 uwatenage Ichinojo 2-2
Tochiozan 1-3 oshidashi Myogiryu 1-3
Osunaarashi 3-1 uwatedashinage Goeido 2-2
Aminishiki 1-3 hatakikomi Kotoshogiku 2-2
Tochinoshin 1-3 tsukiotoshi Kisenosato 3-1
Hakuho 3-1 hatakikomi Toyonoshima 1-3
Sadanoumi 4-0 hikkake Harumafuji 3-1
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Amuru 3-0 okuridashi Kotoyuki 2-1
Takanoiwa 2-1 yorikiri Jokoryu 1-2
Kyokutenho 1-2 yorikiri Chiyomaru 0-3
Yoshikaze 3-0 yorikiri Toyohibiki 2-1
Kaisei 3-0 uwatenage Fujiazuma 0-3
Okinoumi 2-1 yorikiri Arawashi 0-3
Kyokushuho 2-1 oshidashi Endo 0-3
Ikioi 3-0 oshidashi Takekaze 1-2
Homarefuji 1-2 oshidashi Sokokurai 1-2
Sadanofuji 1-2 yorikiri Gagamaru 0-3
Takayasu 3-0 hikiotoshi Tamawashi 1-2
Aoiyama 3-0 hatakikomi Tokushoryu 2-1
Sadanoumi 3-0 katasukashi Kitataiki 1-2
Osunaarashi 2-1 tsukiotoshi Myogiryu 1-2
Terunofuji 2-1 yorikiri Tochiozan 0-3
Takarafuji 1-2 tsukiotoshi Kotoshogiku 2-1
Kisenosato 3-0 yorikiri Aminishiki 0-3
Ichinojo 2-1 katasukashi Goeido 2-1
Harumafuji 3-0 yoritaoshi Toyonoshima 1-2
Hakuho 2-1 yorikiri Tochinoshin 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takanoiwa 1-1 ashitori *Seiro 1-1
Amuru 2-0 oshitaoshi Jokoryu 1-1
Kotoyuki 2-0 oshidashi Kyokutenho 0-2
Yoshikaze 2-0 oshidashi Fujiazuma 0-2
Toyohibiki 2-0 oshidashi Chiyomaru 0-2
Kaisei 2-0 yorikiri Arawashi 0-2
Okinoumi 1-1 yorikiri Kyokushuho 1-1
Ikioi 2-0 oshidashi Homarefuji 0-2
Takayasu 2-0 oshidashi Endo 0-2
Sokokurai 1-1 sukuinage Takekaze 1-1
Aoiyama 2-0 oshidashi Sadanofuji 0-2
Kitataiki 1-1 yorikiri Gagamaru 0-2
Tokushoryu 2-0 yorikiri Tamawashi 1-1
Sadanoumi 2-0 default Chiyootori 0-2
Terunofuji 1-1 yorikiri Osunaarashi 1-1
Toyonoshima 1-1 oshitaoshi Myogiryu 1-1
Kisenosato 2-0 yorikiri Ichinojo 1-1
Goeido 2-0 hatakikomi Aminishiki 0-2
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Tochiozan 0-2
Hakuho 1-1 yorikiri Takarafuji 0-2
Harumafuji 2-0 shitatenage Tochinoshin 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Amuru 1-0 yorikiri *Tokitenku 0-1
Kotoyuki 1-0 oshidashi Takanoiwa 0-1
Jokoryu 1-0 sotogake Kyokutenho 0-1
Yoshikaze 1-0 hikiotoshi Chiyomaru 0-1
Toyohibiki 1-0 oshidashi Fujiazuma 0-1
Kyokushuho 1-0 yorikiri Arawashi 0-1
Kaisei 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Ikioi 1-0 tsukiotoshi Endo 0-1
Takayasu 1-0 hatakikomi Homarefuji 0-1
Takekaze 1-0 tsukiotoshi Sadanofuji 0-1
Aoiyama 1-0 tsukidashi Sokokurai 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Gagamaru 0-1
Tokushoryu 1-0 yorikiri Kitataiki 0-1
Osunaarashi 1-0 hatakikomi Chiyootori 0-1
Myogiryu 1-0 oshidashi Aminishiki 0-1
Sadanoumi 1-0 yorikiri Terunofuji 0-1
Goeido 1-0 yorikiri Toyonoshima 0-1
Kotoshogiku 1-0 shitatenage Tochinoshin 0-1
Kisenosato 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Harumafuji 1-0 uwatenage Tochiozan 0-1
Ichinojo 1-0 tsukiotoshi Hakuho 0-1