Sumo Topics

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kisenosato X O O X O O O O X X X
Harumafuji O O O O O O O O O O X O X X X
Terunofuji X X O O O O O O O O O O O X O
Tamawashi O O X X O O O O X O O O X X O
Kotoshogiku X X X O X X X X O O O X O O O
Mitakeumi O O O X X X X X X O O O O O X
Chiyonokuni X O X X X X X O X X X X X X X
Okinoumi X X X X O X X X X X X X X O O
Daieisho X X X X X X X X O O O X X X O
Tochiozan O O O X X O X X O X X X X X O
Takanoiwa X O O X X O O O X X X X
Takekaze X X X O X X X O X O X X O X X
Hokutofuji X O O O X O O O X O O X X O O
Shohozan X X X X O O X X X X O O O O X
Ichinojo X O O X X X X X O O O O O O X
Tochinoshin O O X O O X O O O O O X O O O
Arawashi X X X X X X O X O O O O O X O
Tokushoryu X O O X O X O O O O X X X O X
Toyohibiki O X X X X X O X X X O O X X X
Onosho X O O O O O X X O X O O O O O
Myogiryu X O X O X X O X X X X X X O X
Yutakayama O X X X X X X X X O X X X O O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu X X O X X
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O O
Goeido O X X O O O O X X O X O O O X
Takayasu O O O O O X O O O X O O O X X
Yoshikaze O X O O X O X X O X X O O O O
Endo O X X O X X X O X X O O X X O
Chiyoshoma X O X X X X X X O X O O X O X
Aoiyama X X X X O X O X X X X X O O X
Takarafuji O X X X O O X X X X X X X X X
Shodai O X O O O X O O O O X X X O O
Ikioi O O X O X O O X O O O X O X X
Takakeisho O X O O O X X O O O O O X O O
Sokokurai O O X O X X X X X X X X O X O
Kagayaki X X O O O O O O X X O O X X O
Ura O O O X X O O O O O O O X X O
Ishiura O X X O O O X X O X X O X O O
Kotoyuki X O X O O X X O X X X X O X O
Daishomaru O O O X O O X O X X X O O X X
Chiyotairyu O X O X O O O X X O X X O O O
Kaisei X X O O X O O O O X X X O X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 4-11 yorikiri *Kyokutaisei 6-9
Arawashi 7-8 hatakikomi Myogiryu 4-11
Ura 11-4 sukuinage Daishomaru 8-7
Tochinoshin 12-3 tsukiotoshi Toyohibiki 4-11
Kagayaki 9-6 yorikiri Kaisei 7-8
Chiyotairyu 9-6 okuridashi Ichinojo 8-7
Sokokurai 5-10 hatakikomi Tokushoryu 8-7
Takakeisho 11-4 oshidashi Onosho 10-5
Ishiura 8-7 oshidashi Takekaze 4-11
Kotoyuki 6-9 oshidashi Takarafuji 3-12
Tochiozan 6-9 tsukiotoshi Shohozan 6-9
Daieisho 4-11 hatakikomi Chiyoshoma 5-10
Okinoumi 3-12 oshidashi Aoiyama 4-11
Endo 6-9 oshidashi Chiyonokuni 2-13
Hokutofuji 10-5 oshidashi Yoshikaze 8-7
Shodai 10-5 yorikiri Mitakeumi 8-7
Kotoshogiku 7-8 oshidashi Ikioi 9-6
Tamawashi 10-5 hatakikomi Goeido 9-6
Terunofuji 12-3 kotenage Takayasu 11-4
Hakuho 15-0 yorikiri Harumafuji 11-4
Outstanding Performance Prize — Mitakeumi (1)
Fighting Spirit Prize — Onosho (1)
Technique Prize — Takayasu (2), Yoshikaze (3)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyotairyu 8-6 tsukiotoshi *Gagamaru 8-6
Onosho 10-4 yorikiri Arawashi 6-8
Ichinojo 8-6 yorikiri Daishomaru 8-6
Tokushoryu 8-6 oshidashi Kagayaki 8-6
Shohozan 6-8 yorikiri Kaisei 7-7
Yutakayama 3-11 yorikiri Sokokurai 4-10
Takakeisho 10-4 oshitaoshi Ura 10-4
Myogiryu 4-10 oshidashi Takekaze 4-10
Ishiura 7-7 shitatenage Takarafuji 3-11
Aoiyama 4-10 okuritoashi Kotoyuki 5-9
Chiyoshoma 5-9 kotenage Toyohibiki 4-10
Okinoumi 2-12 yorikiri Chiyonokuni 2-12
Hokutofuji 9-5 yorikiri Endo 5-9
Mitakeumi 8-6 oshidashi Ikioi 9-5
Yoshikaze 8-6 yorikiri Tochiozan 5-9
Tochinoshin 11-3 hatakikomi Tamawashi 9-5
Kotoshogiku 6-8 yorikiri Daieisho 3-11
Shodai 9-5 yoritaoshi Takayasu 11-3
Hakuho 14-0 yorikiri Terunofuji 11-3
Goeido 9-5 hatakikomi Harumafuji 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 7-6 yorikiri *Sadanoumi 7-6
Chiyotairyu 7-6 hatakikomi Ishiura 6-7
Arawashi 6-7 yorikiri Toyohibiki 4-9
Kotoyuki 5-8 hikiotoshi Kagayaki 8-5
Ichinojo 7-6 kotenage Tokushoryu 7-6
Sokokurai 4-9 hatakikomi Myogiryu 3-10
Shohozan 5-8 yoritaoshi Yutakayama 2-11
Daishomaru 8-5 oshitaoshi Takakeisho 9-4
Onosho 9-4 hikiotoshi Hokutofuji 8-5
Ikioi 9-4 hatakikomi Ura 10-3
Tochinoshin 10-3 abisetaoshi Shodai 8-5
Takekaze 4-9 hikiotoshi Daieisho 3-10
Aoiyama 3-10 oshidashi Chiyonokuni 2-11
Yoshikaze 7-6 watashikomi Chiyoshoma 4-9
Mitakeumi 7-6 hikiotoshi Endo 5-8
Kotoshogiku 5-8 yorikiri Okinoumi 1-12
Goeido 8-5 yorikiri Takarafuji 3-10
Terunofuji 11-2 kotenage Tochiozan 5-8
Takayasu 11-2 hatakikomi Harumafuji 11-2
Hakuho 13-0 yoritaoshi Tamawashi 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daishomaru 7-5 yorikiri Kaisei 6-6
Onosho 8-4 hikiotoshi Tokushoryu 7-5
Arawashi 5-7 yorikiri Yutakayama 2-10
Ichinojo 6-6 tsukiotoshi Kotoyuki 4-8
Kagayaki 8-4 oshidashi Chiyotairyu 6-6
Shohozan 4-8 yorikiri Myogiryu 3-9
Toyohibiki 4-8 oshidashi Sokokurai 3-9
Ura 10-2 okuridashi Hokutofuji 8-4
Takakeisho 9-3 sukuinage Tochinoshin 9-3
Ishiura 6-6 katasukashi Ikioi 8-4
Chiyoshoma 4-8 tsukiotoshi Takekaze 3-9
Endo 5-7 yorikiri Okinoumi 1-11
Yoshikaze 6-6 yorikiri Chiyonokuni 2-10
Takayasu 10-2 uwatenage Takarafuji 3-9
Tamawashi 9-3 sukuinage Daieisho 3-9
Mitakeumi 6-6 yorikiri Kotoshogiku 4-8
Terunofuji 10-2 okuridashi Shodai 8-4
Goeido 7-5 oshdashi Aoiyama 2-10
Hakuho 12-0 hatakikomi Tochiozan 5-7
Harumafuji 11-1 default Takanoiwa 5-7
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Osunaarashi 2-9 yoritaoshi Yutakayama 2-9
Toyohibiki 3-8 yorikiri Kaisei 6-5
Onosho 7-4 hatakikomi Ishiura 5-6
Tochinoshin 9-2 yorikiri Tokushoryu 7-4
Ichinojo 5-6 yorikiri Myogiryu 3-8
Takakeisho 8-3 oshidashi Chiyotairyu 6-5
Hokutofuji 8-3 oshidashi Daishomaru 6-5
Ikioi 8-3 oshidashi Kotoyuki 4-7
Arawashi 4-7 ketaguri Takekaze 3-8
Ura 9-2 okuridashi Shodai 8-3
Kagayaki 7-4 oshitaoshi Takanoiwa 5-6
Daieisho 3-8 tsukidashi Sokokurai 3-8
Chiyoshoma 3-8 tsukiotoshi Takarafuji 3-8
Shohozan 3-8 tottari Okinoumi 1-10
Endo 4-7 yorikiri Yoshikaze 5-6
Kotoshogiku 4-7 yorikiri Chiyonokuni 2-9
Takayasu 9-2 hatakikomi Tochiozan 5-6
Terunofuji 9-2 uwatenage Aoiyama 2-9
Hakuho 11-0 uwatehineri Goeido 6-5
Mitakeumi 5-6 yorikiri Harumafuji 10-1
Tamawashi 8-3 default Kisenosato 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Gagamaru 6-4 oshitaoshi Onosho 6-4
Tokushoryu 7-3 hikiotoshi Myogiryu 3-7
Chiyotairyu 6-4 oshidashi Kotoyuki 4-6
Yutakayama 2-8 kotenage Ishiura 5-5
Tochinoshin 8-2 yorikiri Daishomaru 6-4
Ura 8-2 kirikaeshi Kaisei 6-4
Arawashi 3-7 kotenage Shohozan 2-8
Takekaze 3-7 hikiotoshi Toyohibiki 2-8
Ikioi 7-3 hatakikomi Kagayaki 6-4
Ichinojo 4-6 tsukiotoshi Takanoiwa 5-5
Shodai 8-2 tsukiotoshi Sokokurai 3-7
Takakeisho 7-3 oshidashi Takarafuji 3-7
Hokutofuji 7-3 oshidashi Aoiyama 2-8
Daieisho 2-8 oshidashi Okinoumi 1-9
Mitakeumi 4-6 oshidashi Chiyonokuni 2-8
Tamawashi 7-3 kotenage Endo 3-7
Terunofuji 8-2 yorikiri Yoshikaze 5-5
Goeido 6-4 sukuinage Chiyoshoma 2-8
Harumafuji 10-0 yorikiri Tochiozan 5-5
Kotoshogiku 3-7 yorikiri Kisenosato 6-4
Hakuho 10-0 yoritaoshi Takayasu 8-2
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kyokushuho 6-3 yorikiri Chiyotairyu 5-4
Kaisei 6-3 default Kotoyuki 4-5
Tokushoryu 6-3 yorikiri Yutakayama 1-8
Ishiura 5-4 katasukashi Daishomaru 6-3
Tochinoshin 7-2 uwatenage Myogiryu 3-6
Onosho 6-3 yorikiri Kagayaki 6-3
Ichinojo 3-6 yorikiri Toyohibiki 2-7
Arawashi 2-7 yorikiri Sokokurai 3-6
Ura 7-2 oshidashi Shohozan 2-7
Takakeisho 6-3 hikiotoshi Takekaze 2-7
Shodai 7-2 oshidashi Hokutofuji 6-3
Ikioi 6-3 kotenage Takanoiwa 5-4
Daieisho 1-8 tsukiotoshi Takarafuji 3-6
Chiyoshoma 2-7 katasukashi Okinoumi 1-8
Yoshikaze 5-4 hatakikomi Mitakeumi 3-6
Takayasu 8-1 uwatenage Chiyonokuni 2-7
Kotoshogiku 2-7 yorikiri Endo 3-6
Terunofuji 7-2 yorikiri Goeido 5-3
Tochiozan 5-4 yorikiri Kisenosato 6-3
Hakuho 9-0 uwatedashinage Aoiyama 2-7
Harumafuji 9-0 yorikiri Tamawashi 6-3
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyomaru 4-4 yorikiri Myogiryu 3-5
Kotoyuki 4-4 katasukashi Yutakayama 1-7
Daishomaru 6-2 sukuinage Arawashi 1-7
Kaisei 5-3 oshitaoshi Ishiura 4-4
Tochinoshin 6-2 yorikiri Chiyotairyu 5-3
Ura 6-2 oshidashi Onosho 5-3
Kagayaki 6-2 oshidashi Toyohibiki 2-6
Takekaze 2-6 oshidashi Ichinojo 2-6
Tokushoryu 5-3 oshidashi Ikioi 5-3
Takanoiwa 5-3 yorikiri Sokokurai 3-5
Shodai 6-2 kimedashi Shohozan 2-6
Takakeisho 5-3 oshidashi Tochiozan 4-4
Hokutofuji 6-2 yorikiri Takarafuji 3-5
Chiyonokuni 2-6 yorikiri Daieisho 0-8
Tamawashi 6-2 oshidashi Okinoumi 1-7
Takayasu 7-1 hatakikomi Yoshikaze 4-4
Terunofuji 6-2 kimedashi Mitakeumi 3-5
Endo 3-5 yorikiri Goeido 5-3
Hakuho 8-0 uwatedashinage Kotoshogiku 1-7
Harumafuji 8-0 oshidashi Chiyoshoma 1-7
Kisenosato 6-2 yorikiri Aoiyama 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 4-3 yorikiri *Osunaarashi 1-6
Chiyotairyu 5-2 hikiotoshi Onosho 5-2
Toyohibiki 2-5 oshidashi Yutakayama 1-6
Myogiryu 3-4 oshidashi Kotoyuki 3-4
Tokushoryu 4-3 oshidashi Daishomaru 5-2
Tochinoshin 5-2 shitatenage Ishiura 4-3
Arawashi 1-6 tottari Ichinojo 2-5
Ura 5-2 oshidashi Sokokurai 3-4
Kagayaki 5-2 oshidashi Shohozan 2-5
Shodai 5-2 oshidashi Takakeisho 4-3
Takanoiwa 4-3 oshidashi Takekaze 1-6
Ikioi 5-2 oshidashi Takarafuji 3-4
Hokutofuji 5-2 yorikiri Tochiozan 4-3
Aoiyama 2-5 hikiotoshi Endo 2-5
Takayasu 6-1 tsukiotoshi Chiyoshoma 1-6
Tamawashi 5-2 hatakikomi Chiyonokuni 1-6
Goeido 5-2 tsukiotoshi Kotoshogiku 1-6
Terunofuji 5-2 yorikiri Okinoumi 1-6
Harumafuji 7-0 oshidashi Yoshikaze 4-3
Kisenosato 5-2 yorikiri Mitakeumi 3-4
Hakuho 7-0 yorikiri Daieisho 0-7
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Sadanoumi 3-3 yorikiri Yutakayama 1-5
Daishomaru 5-1 oshidashi Toyohibiki 1-5
Chiyotairyu 4-2 yorikiri Tokushoryu 3-3
Onosho 5-1 tsukidashi Kotoyuki 3-3
Kaisei 3-3 yorikiri Arawashi 0-6
Ishiura 4-2 oshidashi Myogiryu 2-4
Ura 4-2 katasukashi Ichinojo 2-4
Shohozan 2-4 okuridashi Tochinoshin 4-2
Hokutofuji 4-2 oshidashi Sokokurai 3-3
Kagayaki 4-2 tsukiotoshi Takakeisho 4-2
Ikioi 4-2 hatakikomi Takekaze 1-5
Takanoiwa 3-3 sotogake Shodai 4-2
Takarafuji 3-3 yorikiri Okinoumi 1-5
Tochiozan 4-2 oshidashi Chiyoshoma 1-5
Tamawashi 4-2 oshidashi Takayasu 5-1
Yoshikaze 4-2 katasukashi Kotoshogiku 1-5
Terunofuji 4-2 oshidashi Chiyonokuni 1-5
Goeido 4-2 shitatenage Mitakeumi 3-3
Kisenosato 4-2 abisetaoshi Daieisho 0-6
Hakuho 6-0 oshidashi Endo 2-4
Harumafuji 6-0 yorikiri Aoiyama 1-5
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Onosho 4-1 okuridashi Myogiryu 2-3
Daishomaru 4-1 oshidashi Yutakayama 1-4
Chiyotairyu 3-2 hatakikomi Toyohibiki 1-4
Tokushoryu 3-2 tsukiotoshi Kaisei 2-3
Ishiura 3-2 yorikiri Arawashi 0-5
Kotoyuki 3-2 tsukitaoshi Ura 3-2
Kagayaki 3-2 oshidashi Ichinojo 2-3
Tochinoshin 4-1 yorikiri Sokokurai 3-2
Takakeisho 4-1 hikiotoshi Hokutofuji 3-2
Shohozan 1-4 okuridashi Takanoiwa 2-3
Takarafuji 2-3 oshidashi Takekaze 1-4
Shodai 4-1 yorikiri Tochiozan 3-2
Aoiyama 1-4 tsukiotoshi Ikioi 3-2
Tamawashi 3-2 oshidashi Yoshikaze 3-2
Takayasu 5-0 yorikiri Endo 2-3
Goeido 3-2 oshidashi Chiyonokuni 1-4
Terunofuji 3-2 uwatenage Kotoshogiku 1-4
Hakuho 5-0 uwatenage Mitakeumi 3-2
Harumafuji 5-0 uwatedashinage Daieisho 0-5
Okinoumi 1-4 default Kakuryu 1-4
Kisenosato 3-2 yoritaoshi Chiyoshoma 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Onosho 3-1 watashikomi Yutakayama 1-3
Kaisei 2-2 oshidashi Chiyotairyu 2-2
Myogiryu 2-2 yorikiri Daishomaru 3-1
Kotoyuki 2-2 oshidashi Tokushoryu 2-2
Ishiura 2-2 shitatehineri Toyohibiki 1-3
Tochinoshin 3-1 kotenage Ura 3-1
Kagayaki 2-2 oshidashi Arawashi 0-4
Sokokurai 3-1 shitatenage Shohozan 0-4
Takakeisho 3-1 okuridashi Ichinojo 2-2
Hokutofuji 3-1 hatakikomi Takanoiwa 2-2
Ikioi 3-1 oshitaoshi Tochiozan 3-1
Shodai 3-1 yorikiri Takarafuji 1-3
Takekaze 1-3 oshitoashi Aoiyama 0-4
Takayasu 4-0 kubinage Mitakeumi 3-1
Kotoshogiku 1-3 yorikiri Tamawashi 2-2
Terunofuji 2-2 sukuinage Chiyoshoma 1-3
Goeido 2-2 yorikiri Daieisho 0-4
Harumafuji 4-0 oshidashi Chiyonokuni 1-3
Yoshikaze 3-1 oshidashi Kakuryu 1-3
Endo 2-2 oshidashi Kisenosato 2-2
Hakuho 4-0 yorikiri Okinoumi 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 1-2 oshidashi Myogiryu 1-2
Chiyotairyu 2-1 oshidashi Yutakayama 1-2
Onosho 2-1 oshidashi Toyohibiki 1-2
Daishomaru 3-0 oshidashi Kotoyuki 1-2
Tokushoryu 2-1 sukuinage Arawashi 0-3
Ura 3-0 okuridashi Ishiura 1-2
Ichinojo 2-1 yorikiri Tochinoshin 2-1
Kagayaki 1-2 oshidashi Sokokurai 2-1
Hokutofuji 2-1 yorikiri Shohozan 0-3
Takakeisho 2-1 hatakikomi Ikioi 2-1
Takanoiwa 2-1 tsukiotoshi Takarafuji 1-2
Tochiozan 3-0 oshidashi Takekaze 0-3
Shodai 2-1 oshidashi Aoiyama 0-3
Mitakeumi 3-0 sukuinage Tamawashi 2-1
Takayasu 3-0 hatakikomi Kotoshogiku 0-3
Yoshikaze 2-1 hatakikomi Goeido 1-2
Terunofuji 1-2 yoritaoshi Daieisho 0-3
Kakuryu 1-2 hikiotoshi Endo 1-2
Kisenosato 2-1 oshidashi Chiyonokuni 1-2
Hakuho 3-0 uwatenage Chiyoshoma 1-2
Harumafuji 3-0 yorikiri Okinoumi 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Myogiryu 1-1 tsukiotoshi Yutakayama 1-1
Onosho 1-1 oshidashi Kaisei 0-2
Daishomaru 2-0 oshidashi Chiyotairyu 1-1
Tokushoryu 1-1 hatakikomi Toyohibiki 1-1
Kotoyuki 1-1 oshidashi Ishiura 1-1
Tochinoshin 2-0 yorikiri Arawashi 0-2
Ura 2-0 oshidashi Kagayaki 0-2
Ichinojo 1-1 yorikiri Shohozan 0-2
Sokokurai 2-0 hatakikomi Takakeisho 1-1
Hokutofuji 1-1 oshidashi Takekaze 0-2
Ikioi 2-0 oshidashi Shodai 1-1
Tochiozan 2-0 yorikiri Takarafuji 1-1
Takanoiwa 1-1 yorikiri Aoiyama 0-2
Mitakeumi 2-0 oshidashi Daieisho 0-2
Chiyoshoma 1-1 tsukiotoshi Kotoshogiku 0-2
Tamawashi 2-0 oshidashi Terunofuji 0-2
Takayasu 2-0 tsukidashi Goeido 1-1
Kisenosato 1-1 yorikiri Okinoumi 0-2
Hakuho 2-0 hatakikomi Yoshikaze 1-1
Harumafuji 2-0 oshidashi Endo 1-1
Chiyonokuni 1-1 hikiotoshi Kakuryu 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yutakayama 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Chiyotairyu 1-0 tsukidashi Myogiryu 0-1
Daishomaru 1-0 tsukiotoshi Onosho 0-1
Toyohibiki 1-0 tsukiotoshi Kotoyuki 0-1
Ishiura 1-0 oshidashi Tokushoryu 0-1
Ura 1-0 oshidashi Arawashi 0-1
Tochinoshin 1-0 hatakikomi Kagayaki 0-1
Sokokurai 1-0 okuridashi Ichinojo 0-1
Takakeisho 1-0 oshidashi Shohozan 0-1
Ikioi 1-0 oshidashi Hokutofuji 0-1
Shodai 1-0 oshidashi Takekaze 0-1
Tochiozan 1-0 yorikiri Takanoiwa 0-1
Takarafuji 1-0 oshidashi Aoiyama 0-1
Takayasu 1-0 hatakikomi Daieisho 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Chiyoshoma 0-1
Goeido 1-0 shitatedashinage Okinoumi 0-1
Endo 1-0 yorikiri Terunofuji 0-1
Hakuho 1-0 yorikiri Chiyonokuni 0-1
Harumafuji 1-0 yorikiri Kotoshogiku 0-1
Mitakeumi 1-0 oshidashi Kakuryu 0-1
Yoshikaze 1-0 oshidashi Kisenosato 0-1