Sumo Topics

East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu X O O O X O O O X X O O X X O
Harumafuji O X O O O O O O O O O O O O X
Terunofuji O X O O X O X X X O O X O O O
Kotoshogiku O O O O O X O O X X X X O X
Tochiozan X O O X X X O O O X X O O O X
Tochinoshin X X O X O O X X X X O O O X O
Ichinojo X X X X X O X O O O O X X O X
Aoiyama X X X X X O X X O X O O O O O
Toyonoshima O X O O X X X X X O X O X X
Ikioi O O O O O X O X X O O O O O O
Amuru O X X X X X O O X X X X X O X
Kotoyuki O X X O O X O X X X O O O O X
Kaisei O O O X X O X O O O X X X O O
Tokushoryu X X X O X O O X O O O X O O X
Tamawashi X O X O O X X O X X X O O O O
Sokokurai O X O O O X O X X O O X O X O
Gagamaru X O O O X O O X O O O X X X X
Takekaze X O O X X O O X O O X X X X O
Chiyotairyu X X X X O O O O O O X O O X X
Daieisho X O X O X X X X X O X O X O O
Kitataiki X X O O O X X O X X X O O X O
Asasekiryu X X O X X O X X X X X O X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O X X X
Kisenosato O X O O O O O O O X X X X O
Goeido O O X O O X X O X O X X O X O
Myogiryu X O X X O X X X X X X X X X X
Yoshikaze O O X X O X O O O X X O X O O
Osunaarashi X O X X X X O X O O O X X X
Okinoumi X X X X X X X X O O O O O X X
Aminishiki X O X X O O X O X X X O O O O
Endo X X X O X O X X O X X X X X O
Sadanoumi X O O X O X X X X O X X X X O
Homarefuji X X O X X X X X O X X X O X X
Kyokushuho O X O X X O O O X O O X O O X
Takarafuji O O X X X O O O O O O O X X O
Sadanofuji X X X O O X X X X X O X X O X
Shohozan O O X O O O O O O X O O O O X
Mitakeumi O O X X O O X X O X X X O O O
Takayasu O X O O O O O O O X X X O X X
Toyohibiki O O X X X X X O O O O O X X X
Tokitenku
Chiyootori O O O O O X X O X X O O X O O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takekaze 7-8 oshidashi Takayasu 9-6
Sokokurai 9-6 yorikiri Asasekiryu 3-12
Kitataiki 7-8 yorikiri Sadanofuji 4-11
Takarafuji 10-5 hatakikomi Chiyotairyu 8-7
Chiyootori 10-5 tsukidashi Tokushoryu 8-7
Kaisei 9-6 sukuinage Toyohibiki 7-8
Mitakeumi 8-7 oshidashi Homarefuji 3-12
Sadanoumi 5-10 yorikiri Gagamaru 8-7
Daieisho 6-9 oshidashi Amuru 4-11
Aminishiki 8-7 sokubiotoshi Shohozan 12-3
Tamawashi 8-7 oshidashi Okinoumi 5-10
Aoiyama 7-8 oshidashi Ichinojo 6-9
Ikioi 12-3 hikiotoshi Yoshikaze 8-7
Tochinoshin 7-8 yoritaoshi Kyokushuho 9-6
Endo 4-11 yoritaoshi Myogiryu 2-13
Goeido 8-7 kubinage Tochiozan 8-7
Terunofuji 9-6 oshidashi Kotoyuki 8-7
Kisenosato 10-5 yorikiri Harumafuji 13-2
Kakuryu 9-6 yorikiri Hakuho 12-3
Outstanding Performance Prize — None
Fighting Spirit Prize — Ikioi (4), Shohozan (3)
Technique Prize — Yoshikaze (2)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shodai 12-2 yorikiri Kitataiki 6-8
Tamawashi 7-7 oshidashi Toyohibiki 7-7
Tokushoryu 8-6 oshidashi Takayasu 9-5
Chiyootori 9-5 yoritaoshi Takarafuji 9-5
Kaisei 8-6 yorikiri Gagamaru 8-6
Kyokushuho 9-5 yorikiri Sokokurai 8-6
Kotoyuki 8-6 tsukidashi Chiyotairyu 8-6
Daieisho 5-9 oshidashi Homarefuji 3-11
Amuru 4-10 yorikiri Asasekiryu 3-11
Mitakeumi 7-7 tsukidashi Sadanoumi 4-10
Sadanofuji 4-10 yorikiri Endo 3-11
Shohozan 12-2 default Toyonoshima 5-9
Aminishiki 7-7 hatakikomi Takekaze 6-8
Ichinojo 6-8 default Osunaarashi 5-9
Ikioi 11-3 shitatenage Tochinoshin 6-8
Tochiozan 8-6 yorikiri Okinoumi 5-9
Aoiyama 6-8 katasukashi Myogiryu 2-12
Yoshikaze 8-6 oshitaoshi Goeido 7-7
Kisensato 9-5 default Kotoshogiku 8-6
Harumafuji 13-1 oshidashi Kakuryu 8-6
Terunofuji 8-6 yorikiri Hakuho 12-2
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kitataiki 6-7 hatakikomi *Fujiazuma 8-5
Chiyotairyu 8-5 yorikiri Gagamaru 8-5
Sokokurai 8-5 oshidashi Takekaze 6-7
Tokushoryu 7-6 oshidashi Toyohibiki 7-6
Kyokushuho 8-5 yorikiri Chiyootori 8-5
Takayasu 9-4 yorikiri Kaisei 7-6
Homarefuji 3-10 yorikiri Asasekiryu 3-10
Kotoyuki 7-6 tsukidashi Daieisho 4-9
Mitakeumi 6-7 yorikiri Amuru 3-10
Tamawashi 6-7 oshidashi Endo 3-10
Ikioi 10-3 oshidashi Takarafuji 9-4
Okinoumi 5-8 yorikiri Sadanoumi 4-9
Aoiyama 5-8 hatakikomi Sadanofuji 3-10
Shohozan 11-2 yorikiri Ichinojo 5-8
Aminishiki 6-7 oshidashi Yoshikaze 7-6
Tochinoshin 6-7 yorikiri Toyonoshima 5-8
Tochiozan 7-6 oshidashi Osunaarashi 5-8
Kotoshogiku 8-5 kotenage Myogiryu 2-11
Goeido 7-6 yorikiri Kisenosato 8-5
Harumafuji 12-1 yoritaoshi Hakuho 12-1
Terunofuji 7-6 hatakikomi Kakuryu 8-5
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daieisho 4-8 oshidashi *Kagayaki 6-6
Chiyootori 8-4 oshidashi Takekaze 6-6
Chiyotairyu 7-5 hikiotoshi Mitakeumi 5-7
Toyohibiki 7-5 oshidashi Sokokurai 7-5
Asasekiryu 3-9 yorikiri Tokushoryu 6-6
Takarafuji 9-3 uwatenage Takayasu 8-4
Shohozan 10-2 uwatenage Kyokushuho 7-5
Kotoyuki 6-6 oshidashi Sadanofuji 3-9
Kitataiki 5-7 sotogake Homarefuji 2-10
Tamawashi 5-7 kotenage Sadanoumi 4-8
Ikioi 9-3 tsukiotoshi Gagamaru 8-4
Aminishiki 5-7 shitatenage Kaisei 7-5
Aoiyama 4-8 oshidashi Endo 3-9
Okinoumi 4-8 yorikiri Amuru 3-9
Tochinoshin 5-7 yorikiri Osunaarashi 5-7
Tochiozan 6-6 hikiotoshi Ichinojo 5-7
Yoshikaze 7-5 hatakikomi Myogiryu 2-10
Toyonoshima 5-7 yorikiri Terunofuji 6-6
Hakuho 12-0 yorikiri Kotoshogiku 7-5
Kakuryu 8-4 yorikiri Kisenosato 8-4
Harumafuji 11-1 oshidashi Goeido 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 6-5 yorikiri Kitataiki 4-7
Gagamaru 8-3 kotenage Daieisho 3-8
Sadanofuji 3-8 oshidashi Asasekiryu 2-9
Chiyootori 7-4 yorikiri Tamawashi 4-7
Takarafuji 8-3 oshidashi Takekaze 6-5
Tokushoryu 6-5 yorikiri Chiyotairyu 6-5
Kyokushuho 7-4 yorikiri Mitakeumi 5-6
Shohozan 9-2 sukuinage Kaisei 7-4
Sokokurai 7-4 yorikiri Sadanoumi 4-7
Toyohibiki 6-5 tsukidashi Amuru 3-8
Kotoyuki 5-6 tsukidashi Endo 3-8
Ikioi 8-3 oshidashi Takayasu 8-3
Okinoumi 3-8 yorikiri Homarefuji 2-9
Aoiyama 3-8 hatakikomi Toyonoshima 4-7
Tochinoshin 4-7 yorikiri Aminishiki 4-7
Osunaarashi 5-6 yorikiri Myogiryu 2-9
Terunofuji 6-5 kotenage Yoshikaze 6-5
Ichinojo 5-6 tsukiotoshi Goeido 6-5
Kakuryu 7-4 katasukashi Kotoshogiku 7-4
Harumafuji 10-1 oshidashi Tochiozan 5-6
Hakuho 11-0 hatakikomi Kisenosato 8-3
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Jokoryu 6-4 yorikiri Asasekiryu 2-8
Gagamaru 7-3 yorikiri Kitataiki 4-6
Sokokurai 6-4 yorikiri Chiyootori 6-4
Chiyotairyu 6-4 hatakikomi Tamawashi 4-6
Daieisho 3-7 yorikiri Sadanofuji 2-8
Takarafuji 7-3 okuridashi Mitakeumi 5-5
Kyokushuho 6-4 tsukiotoshi Takayasu 8-2
Takekaze 6-4 hikiotoshi Kotoyuki 4-6
Toyohibiki 5-5 tsukiotoshi Homarefuji 2-8
Sadanoumi 4-6 yorikiri Amuru 3-7
Ikioi 7-3 kotenage Shohozan 8-2
Kaisei 7-3 oshitaoshi Endo 3-7
Tokushoryu 5-5 hikkake Aminishiki 4-6
Okinoumi 2-8 okuridashi Aoiyama 2-8
Ichinojo 4-6 yorikiri Tochinoshin 3-7
Osunaarashi 4-6 yorikiri Yoshikaze 6-4
Terunofuji 5-5 yoritaoshi Myogiryu 2-8
Toyonoshima 4-6 oshidashi Kisenosato 8-2
Harumafuji 9-1 uwatedashinage Kotoshogiku 7-3
Hakuho 10-0 yorikiri Tochiozan 5-5
Goeido 6-4 yorikiri Kakuryu 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Toyohibiki 4-5 oshidashi Kagayaki 4-5
Takayasu 8-1 makiotoshi Chiyootori 6-3
Mitakeumi 5-4 oshidashi Kitataiki 4-5
Gagamaru 6-3 yorikiri Asasekiryu 2-7
Shohozan 8-1 yorikiri Daieisho 2-7
Chiyotairyu 5-4 tsukidashi Sokokurai 5-4
Takekaze 5-4 okuridashi Tamawashi 4-5
Takarafuji 6-3 yorikiri Sadanofuji 2-7
Homarefuji 2-7 tsukiotoshi Kyokushuho 5-4
Tokushoryu 4-5 oshidashi Kotoyuki 4-5
Kaisei 6-3 oshidashi Amuru 3-6
Endo 3-6 yorikiri Sadanoumi 3-6
Aoiyama 2-7 tsukidashi Aminishiki 4-5
Osunaarashi 3-6 hatakikomi Toyonoshima 3-6
Yoshikaze 6-3 yorikiri Tochinoshin 3-6
Ichinojo 3-6 yorikiri Myogiryu 2-7
Okinoumi 1-8 tsukiotoshi Kotoshogiku 7-2
Kisenosato 8-1 yorikiri Terunofuji 4-5
Hakuho 9-0 yorikiri Goeido 5-4
Tochiozan 5-4 oshidashi Kakuryu 6-3
Harumafuji 8-1 yoritaoshi Ikioi 6-3
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kitataiki 4-4 yorikiri *Seiro 3-5
Toyohibiki 3-5 oshidashi Asasekiryu 2-6
Takayasu 7-1 uwatenage Gagamaru 5-3
Chiyootori 6-2 yoritaoshi Mitakeumi 4-4
Shohozan 7-1 uwatedashinage Sokokurai 5-3
Tamawashi 4-4 oshitaoshi Daieisho 2-6
Takarafuji 5-3 yorikiri Tokushoryu 3-5
Kaisei 5-3 oshidashi Takekaze 4-4
Chiyotairyu 4-4 hatakikomi Homarefuji 1-7
Amuru 3-5 yorikiri Sadanofuji 2-6
Kyokushuho 5-3 tsukiotoshi Sadanoumi 3-5
Aminishiki 4-4 oshitaoshi Kotoyuki 4-4
Ichinojo 2-6 oshidashi Endo 2-6
Yoshikaze 5-3 oshidashi Aoiyama 1-7
Tochiozan 4-4 katasukashi Ikioi 6-2
Kotoshogiku 7-1 yorikiri Osunaarashi 2-6
Kisenosato 7-1 yorikiri Okinoumi 0-8
Goeido 5-3 yorikiri Terunofuji 4-4
Kakuryu 6-2 uwatedashinage Tochinoshin 3-5
Harumafuji 7-1 oshidashi Toyonoshima 3-5
Hakuho 8-0 oshidashi Myogiryu 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 3-4 yorikiri Daieisho 2-5
Chiyotairyu 3-4 tsukidashi Toyohibiki 2-5
Takayasu 6-1 okurinage Kitataiki 3-4
Takekaze 4-3 hatakikomi Asasekiryu 2-5
Gagamaru 5-2 kimetaoshi Mitakeumi 4-3
Shohozan 6-1 oshidashi Chiyootori 5-2
Tokushoryu 3-4 tsukiotoshi Sadanofuji 2-5
Sokokurai 5-2 yorikiri Kaisei 4-3
Kotoyuki 4-3 tsukidashi Tamawashi 3-4
Takarafuji 4-3 yorikiri Sadanoumi 3-4
Amuru 2-5 yorikiri Homarefuji 1-6
Kyokushuho 4-3 abisetaoshi Endo 2-5
Osunaarashi 2-5 hatakikomi Aminishiki 3-4
Yoshikaze 4-3 yorikiri Ichinojo 1-6
Tochiozan 3-4 oshidashi Myogiryu 2-5
Kisenosato 6-1 oshidashi Aoiyama 1-6
Ikioi 6-1 oshidashi Terunofuji 4-3
Kotoshogiku 6-1 tsukiotoshi Goeido 4-3
Harumafuji 6-1 yorikiri Tochinoshin 3-4
Hakuho 7-0 yaguranage Okinoumi 0-7
Kakuryu 5-2 oshidashi Toyonoshima 3-4
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asasekiryu 2-4 yorikiri *Kagamio 3-3
Chiyotairyu 2-4 tsukidashi Daieisho 2-4
Takekaze 3-3 hatakikomi Toyohibiki 2-4
Gagamaru 4-2 yorikiri Chiyootori 5-1
Takayasu 5-1 yorikiri Sokokurai 4-2
Shohozan 5-1 uwatenage Kitataiki 3-3
Mitakeumi 4-2 hatakikomi Tamawashi 3-3
Kyokushuho 3-3 yorikiri Sadanofuji 2-4
Takarafuji 3-3 tsukiotoshi Kotoyuki 3-3
Tokushoryu 2-4 yorikiri Amuru 1-5
Kaisei 4-2 yorikiri Ikioi 5-1
Endo 2-4 oshidashi Homarefuji 1-5
Aminishiki 3-3 uwatedashinage Sadanoumi 3-3
Tochinoshin 3-3 yorikiri Myogiryu 2-4
Terunofuji 4-2 yorikiri Osunaarashi 1-5
Aoiyama 1-5 hikiotoshi Goeido 4-2
Ichinojo 1-5 yorikiri Kotoshogiku 5-1
Kisenosato 5-1 oshidashi Tochiozan 2-4
Hakuho 6-0 yorikiri Toyonoshima 3-3
Kakuryu 4-2 tsukiotoshi Okinoumi 0-6
Harumafuji 5-1 kotenage Yoshikaze 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyootori 5-0 oshidashi Daieisho 2-3
Chiyotairyu 1-4 oshidashi *Hidenoumi 2-3
Takayasu 4-1 yorikiri Asasekiryu 1-4
Kitataiki 3-2 shitatenage Takekaze 2-3
Mitakeumi 3-2 oshidashi Toyohibiki 2-3
Tamawashi 3-2 sukuinage Gagamaru 3-2
Shohozan 4-1 yoritaoshi Takarafuji 2-3
Sokokurai 4-1 yorikiri Tokushoryu 1-4
Sadanofuji 2-3 hatakikomi Homarefuji 1-4
Kotoyuki 3-2 tsukidashi Kyokushuho 2-3
Sadanoumi 3-2 tsukiotoshi Kaisei 3-2
Ikioi 5-0 yorikiri Endo 1-4
Aminishiki 2-3 hatakikomi Amuru 1-4
Yoshikaze 3-2 okuridashi Tochiozan 2-3
Goeido 4-1 yorikiri Osunaarashi 1-4
Kotoshogiku 5-0 oshidashi Toyonoshima 3-2
Kisenosato 4-1 yorikiri Ichinojo 0-5
Tochinoshin 2-3 yorikiri Terunofuji 3-2
Myogiryu 2-3 oshidashi Kakuryu 3-2
Harumafuji 4-1 shitatenage Okinoumi 0-5
Hakuho 5-0 uwatenage Aoiyama 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyootori 4-0 yorikiri Asasekiryu 1-3
Daieisho 2-2 yorikiri *Seiro 1-3
Kitataiki 2-2 hatakikomi Chiyotairyu 0-4
Takayasu 3-1 tsukiotoshi Toyohibiki 2-2
Gagamaru 3-1 oshidashi Takekaze 2-2
Shohozan 3-1 uwatenage Mitakeumi 2-2
Sokokurai 3-1 yorikiri Takarafuji 2-2
Sadanofuji 1-3 yorikiri Kaisei 3-1
Tamawashi 2-2 yorikiri Kyokushuho 2-2
Tokushoryu 1-3 okuridashi Homarefuji 1-3
Kotoyuki 2-2 tsukidashi Amuru 1-3
Ikioi 4-0 hikiotoshi Sadanoumi 2-2
Endo 1-3 yorikiri Okinoumi 0-4
Toyonoshima 3-1 yorikiri Myogiryu 1-3
Kotoshogiku 4-0 yorikiri Tochiozan 2-2
Kisenosato 3-1 yorikiri Tochinoshin 1-3
Terunofuji 3-1 uwatenage Aoiyama 0-4
Goeido 3-1 oshitaoshi Aminishiki 1-3
Harumafuji 3-1 shitatenage Ichinojo 0-4
Hakuho 4-0 hatakikomi Yoshikaze 2-2
Kakuryu 3-1 yorikiri Osunaarashi 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kitataiki 1-2 yorikiri *Kagayaki 1-2
Chiyootori 3-0 tsukiotoshi Toyohibiki 2-1
Asasekiryu 1-2 uwatedashinage Chiyotairyu 0-3
Takekaze 2-1 hatakikomi Daieisho 1-2
Takayasu 2-1 hatakikomi Shohozan 2-1
Sokokurai 2-1 tsuridashi Mitakeumi 2-1
Gagamaru 2-1 yorikiri Sadanofuji 0-3
Kaisei 3-0 yorikiri Takarafuji 2-1
Homarefuji 1-2 hatakikomi Tamawashi 1-2
Sadanoumi 2-1 yorikiri Tokushoryu 0-3
Kyokushuho 2-1 yorikiri Amuru 1-2
Ikioi 3-0 sukuinage Kotoyuki 1-2
Toyonoshima 2-1 hatakikomi Endo 0-3
Tochiozan 2-1 tsukiotoshi Aminishiki 1-2
Kisenosato 2-1 tsukiotoshi Myogiryu 1-2
Terunofuji 2-1 uwatenage Okinoumi 0-3
Tochinoshin 1-2 yorikiri Goeido 2-1
Kotoshogiku 3-0 yorikiri Yoshikaze 2-1
Hakuho 3-0 yorikiri Osunaarashi 2-1
Kakuryu 2-1 yorikiri Ichinojo 0-3
Harumafuji 2-1 susotori Aoiyama 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyootori 2-0 yorikiri *Kagamio 1-1
Daieisho 1-1 tsukidashi Asasekiryu 0-2
Toyohibiki 2-0 yoritaoshi Kitataiki 0-2
Takekaze 1-1 oshidashi Chiyotairyu 0-2
Mitakeumi 2-0 oshidashi Takayasu 1-1
Gagamaru 1-1 oshidashi Sokokurai 1-1
Shohozan 2-0 oshidashi Sadanofuji 0-2
Tamawashi 1-1 oshidashi Tokushoryu 0-2
Takarafuji 2-0 yorikiri Kyokushuho 1-1
Kaisei 2-0 oshidashi Kotoyuki 1-1
Sadanoumi 1-1 oshidashi Homarefuji 0-2
Ikioi 2-0 oshidashi Amuru 1-1
Aminishiki 1-1 uwatenage Endo 0-2
Myogiryu 1-1 yorikiri Okinoumi 0-2
Tochiozan 1-1 yorikiri Terunofuji 1-1
Goeido 2-0 oshidashi Toyonoshima 1-1
Kotoshogiku 2-0 tsukiotoshi Tochinoshin 0-2
Yoshikaze 2-0 katasukashi Kisenosato 1-1
Kakuryu 1-1 shitatenage Aoiyama 0-2
Osunaarashi 1-1 yorikiri Harumafuji 1-1
Hakuho 2-0 yorikiri Ichinojo 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 1-0 yorikiri Asasekiryu 0-1
Chiyootori 1-0 yorikiri Kitataiki 0-1
Toyohibiki 1-0 oshitaoshi Daieisho 0-1
Takayasu 1-0 uwatedashinage Chiyotairyu 0-1
Mitakeumi 1-0 tsukidashi Takekaze 0-1
Shohozan 1-0 uwatenage Gagamaru 0-1
Sokokurai 1-0 yorikiri Sadanofuji 0-1
Takarafuji 1-0 yorikiri Tamawashi 0-1
Kyokushuho 1-0 yorikiri Tokushoryu 0-1
Kaisei 1-0 oshidashi Homarefuji 0-1
Kotoyuki 1-0 oshitaoshi Sadanoumi 0-1
Amuru 1-0 hatakikomi Endo 0-1
Ikioi 1-0 oshidashi Aminishiki 0-1
Toyonoshima 1-0 hatakikomi Tochiozan 0-1
Goeido 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Aoiyama 0-1
Kisenosato 1-0 yorikiri Osunaarashi 0-1
Terunofuji 1-0 yorikiri Ichinojo 0-1
Harumafuji 1-0 yorikiri Myogiryu 0-1
Hakuho 1-0 uwatenage Tochinoshin 1-0
Yoshikaze 1-0 watashikomi Kakuryu 0-1