East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho X X X
Harumafuji
Terunofuji O O O O O O O O O O O X X X O
Goeido O X X O O X X O X X O O X O X
Tochiozan O O O O O X X X X O X O O X X
Tochinoshin X X O O X X X O O O O O O O O
Aoiyama X X O X X X X O O X O O O X O
Osunaarashi X X X X O X O O O O O O X O X
Sadanoumi X X O O X X X X X O O X X O O
Ichinojo O X O X O O X X X O X O O O O
Tamawashi O O X X X X X X O X X X X X O
Aminishiki O O X O X O O O X X O X X X O
Endo O X O O X O X X O X X O O X O
Takekaze O X X X X X X O X X O X O X O
Gagamaru O X O X O X O O X X X O X X X
Kotoyuki O X X X O X O O O X X O O O O
Chiyotairyu O X X O O X X O X X X X O O X
Ikioi O X O O O O O O O O O X X X O
Daieisho X O O X X O X X O O X O X O X
Kitataiki X X X X O X O X X O O O O O X
Asasekiryu O X O O O X X X X X O X O O X
Seiro X O O X O O X X X O O X X X O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Kakuryu O O X O O O O O O X O O O O X
Kisenosato O O O O X O O O X X O O O X O
Kotoshogiku O O X O X O O O O O X X O O O
Myogiryu O O O X X O O X X O X X O O X
Okinoumi O X X X O X O X O X X O O X X
Yoshikaze X O O X O O O X O X O O O O O
Sadanofuji X X X X X X X X X X X X X O O
Takayasu X O X X
Takarafuji X O O O O X X X X X X X X X X
Kaisei X X X X O O O X X O X O X O X
Tokushoryu X X X X X O X O O O X X O X O
Amuru X O O O X O X X O O O X X O X
Toyonoshima X O O O O X O O O O O X X O X
Kagamio X O O X X X X X X X X O X X O
Kyokushuho X O X X X O O O X O O O O X X
Homarefuji X O X O O O O X O X O O X X O
Chiyootori X O O O X X O O O X X X X X X
Tokitenku O X O O X O X O X O X X X O X
Sokokurai O O X O O O O X X O X X X X O
Hidenoumi X O X X X X O X O O O X O X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Seiro 7-8 yorikiri *Jokoryu 8-7
Homarefuji 9-6 oshidashi Kitataiki 7-8
Kotoyuki 9-6 oshidashi Hidenoumi 6-9
Sokokurai 8-7 yorikiri Gagamaru 6-9
Takekaze 5-10 hikiotoshi Daieisho 7-8
Ikioi 11-4 yorikiri Amuru 8-7
Endo 8-7 yorikiri Asasekiryu 7-8
Tokushoryu 6-9 okuridashi Tokitenku 7-8
Kagamio 4-11 shitatenage Kaisei 6-9
Tamawashi 4-11 oshidashi Takarafuji 4-11
Sadanoumi 6-9 hikkake Chiyotairyu 6-9
Sadanofuji 2-13 okuridashi Chiyootori 6-9
Yoshikaze 11-4 yorikiri Kyokushuho 8-7
Aoiyama 7-8 oshidashi Osunaarashi 8-7
Ichinojo 9-6 yorikiri Okinoumi 6-9
Tochinoshin 10-5 yorikiri Toyonoshima 10-5
Aminishiki 8-7 hatakikomi Myogiryu 8-7
Kotoshogiku 11-4 yorikiri Tochiozan 8-7
Kisenosato 11-4 yorikiri Goeido 7-8
Terunofuji 12-3 yorikiri Kakuryu 12-3
Championship ——-
Outstanding Performance Prize — Yoshikaze (1)
Fighting Spirit Prize — Ikioi (3), Tochinoshin (5)
Technique Prize — Yoshikaze (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Mitakeumi 11-3 yorikiri Hidenoumi 6-8
Tokitenku 7-7 kakenage Kyokushuho 8-6
Asasekiryu 7-7 hatakikomi Gagamaru 6-8
Kitataiki 7-7 yorikiri Kagamio 3-11
Toyonoshima 10-4 yorikiri Seiro 6-8
Kotoyuki 8-6 oshitaoshi Endo 7-7
Amuru 8-6 yorikiri Sokokurai 7-7
Chiyotairyu 6-8 hatakikomi Tokushoryu 5-9
Kaisei 6-8 yorikiri Chiyootori 6-8
Daieisho 7-7 oshidashi Takarafuji 4-10
Sadanoumi 5-9 yorikiri Takekaze 4-10
Osunaarashi 8-6 yorikiri Aminishiki 7-7
Sadanofuji 1-13 tsukidashi Tamawashi 3-11
Ichinojo 8-6 yorikiri Aoiyama 6-8
Yoshikaze 10-4 hikiotoshi Homarefuji 8-6
Tochinoshin 9-5 yorikiri Okinoumi 6-8
Myogiryu 8-6 kubinage Tochiozan 8-6
Kotoshogiku 10-4 oshidashi Ikioi 10-4
Goeido 7-7 yorikiri Terunofuji 11-3
Kakuryu 12-2 yoritaoshi Kisenosato 10-4
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Arawashi 7-6 yorikiri Seiro 6-7
Asasekiryu 6-7 yorikiri Homarefuji 8-5
Kyokushuho 8-5 oshidashi Sokokurai 7-6
Hidenoumi 6-7 yorikiri Kagamio 3-10
Kitataiki 6-7 yorikiri Gagamaru 6-7
Takekaze 4-9 tsukiotoshi Tokitenku 6-7
Endo 7-6 yorikiri Chiyootori 6-7
Tokushoryu 5-8 hatakikomi Daieisho 6-7
Kotoyuki 7-6 oshidashi Kaisei 5-8
Chiyotairyu 5-8 hatakikomi Sadanofuji 0-13
Ichinojo 7-6 yorikiri Osunaarashi 7-6
Yoshikaze 9-4 ashitori Toyonoshima 9-4
Aoiyama 6-7 tsukidashi Takarafuji 4-9
Okinoumi 6-7 katasukashi Tamawashi 3-10
Tochinoshin 8-5 yorikiri Ikioi 10-3
Myogiryu 7-6 yorikiri Amuru 7-6
Tochiozan 8-5 oshidashi Aminishiki 7-6
Kotoshogiku 9-4 yorikiri Sadanoumi 4-9
Kisenosato 10-3 yoritaoshi Terunofuji 11-2
Kakuryu 11-2 yorikiri Goeido 6-7
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 6-6 oshidashi Asasekiryu 5-7
Daieisho 6-6 yorikiri Seiro 6-6
Homarefuji 8-4 tsukidashi Hidenoumi 5-7
Kotoyuki 6-6 oshidashi Tokitenku 6-6
Gagamaru 6-6 okuridashi Chiyootori 6-6
Kitataiki 5-7 yorikiri Takekaze 3-9
Endo 6-6 yorikiri Sokokurai 7-5
Kyokushuho 7-5 okuridashi Amuru 7-5
Kaisei 5-7 oshidashi Chiyotairyu 4-8
Ichinojo 6-6 oshidashi Tokushoryu 4-8
Osunaarashi 7-5 tsukiotoshi Toyonoshima 9-3
Kagamio 3-9 yorikiri Sadanofuji 0-12
Aoiyama 5-7 tsukidashi Aminishiki 7-5
Yoshikaze 8-4 yorikiri Ikioi 10-2
Tochinoshin 7-5 yorikiri Tamawashi 3-9
Okinoumi 5-7 sukuinage Sadanoumi 4-8
Goeido 6-6 yorikiri Takarafuji 4-8
Kisenosato 9-3 oshitaoshi Myogiryu 6-6
Tochiozan 7-5 yorikiri Terunofuji 11-1
Kakuryu 10-2 uwatenage Kotoshogiku 8-4
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kitataiki 4-7 uwatenage *Takanoiwa 5-6
Hidenoumi 5-6 yorikiri Daieisho 5-6
Ikioi 10-1 hatakikomi Sokokurai 7-4
Asasekiryu 5-6 hatakikomi Chiyotairyu 4-7
Seiro 6-5 yorikiri Gagamaru 5-6
Toyonoshima 9-2 oshidashi Chiyootori 6-5
Amuru 7-4 yorikiri Tokitenku 6-5
Homarefuji 7-4 oshidashi Endo 5-6
Kyokushuho 6-5 shitatenage Tokushoryu 4-7
Aminishiki 7-4 tsukiotoshi Kotoyuki 5-6
Sadanoumi 4-7 yorikiri Kagamio 2-9
Takekaze 3-8 oshidashi Sadanofuji 0-11
Aoiyama 4-7 oshidashi Kaisei 4-7
Yoshikaze 7-4 sukuinage Okinoumi 4-7
Tochinoshin 6-5 yorikiri Ichinojo 5-6
Osunaarashi 6-5 yorikiri Myogiryu 6-5
Kisenosato 8-3 uwatenage Takarafuji 4-7
Terunofuji 11-0 yoritaoshi Kotoshogiku 8-3
Goeido 5-6 sotogake Tamawashi 3-8
Kakuryu 9-2 hatakikomi Tochiozan 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kitataiki 3-7 yorikiri *Fujiazuma 3-7
Daieisho 5-5 oshidashi Asasekiryu 4-6
Sokokurai 7-3 yorikiri Homarefuji 6-4
Seiro 5-5 yorikiri Kotoyuki 5-5
Kyokushuho 5-5 yorikiri Chiyootori 6-4
Tokitenku 6-4 uwatenage Gagamaru 5-5
Hidenoumi 4-6 oshidashi Takekaze 2-8
Toyonoshima 8-2 tsukiotoshi Chiyotairyu 4-6
Ikioi 9-1 hatakikomi Endo 5-5
Amuru 6-4 uwatedashinage Kagamio 2-8
Ichinojo 5-5 yorikiri Aminishiki 6-4
Tokushoryu 4-6 tsukiotoshi Sadanofuji 0-10
Sadanoumi 3-7 tsukiotoshi Aoiyama 3-7
Tochinoshin 5-5 tsuridashi Yoshikaze 6-4
Osunaarashi 5-5 oshitaoshi Okinoumi 4-6
Tochiozan 6-4 yorikiri Takarafuji 4-6
Terunofuji 10-0 uwatenage Tamawashi 3-7
Kaisei 4-6 oshidashi Goeido 4-6
Kotoshogiku 8-2 yorikiri Kisenosato 7-3
Myogiryu 6-4 oshidashi Kakuryu 8-2
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 5-4 yorikiri Seiro 4-5
Chiyootori 6-3 yorikiri Asasekiryu 4-5
Homarefuji 6-3 oshidashi Tokitenku 5-4
Hidenoumi 3-6 oshidashi Chiyotairyu 4-5
Kotoyuki 5-4 tsukidashi Kitataiki 2-7
Daieisho 4-5 tsukidashi Gagamaru 5-4
Toyonoshima 7-2 oshitaoshi Sokokurai 6-3
Endo 5-4 uwatedashinage Kyokushuho 4-5
Tokushoryu 3-6 oshidashi Takekaze 2-7
Ikioi 8-1 kotenage Aminishiki 6-3
Amuru 5-4 yorikiri Kaisei 3-6
Tamawashi 3-6 hatakikomi Kagamio 2-7
Aoiyama 3-6 oshidashi Sadanofuji 0-9
Tochinoshin 4-5 tsuridashi Sadanoumi 2-7
Yoshikaze 6-3 yorikiri Myogiryu 5-4
Osunaarashi 4-5 uwatedashinage Tochiozan 5-4
Kotoshogiku 7-2 yorikiri Goeido 4-5
Okinoumi 4-5 tsukiotoshi Kisenosato 7-2
Terunofuji 9-0 yorikiri Ichinojo 4-5
Kakuryu 8-1 oshidashi Takarafuji 4-5
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Toyohibiki 8-0 oshidashi Asasekiryu 4-4
Tokitenku 5-3 yorikiri Sokokurai 6-2
Ikioi 7-1 kotenage Seiro 4-4
Chiyootori 5-3 yorikiri Hidenoumi 2-6
Kotoyuki 4-4 oshitaoshi Daieisho 3-5
Kyokushuho 4-4 sukuinage Kitataiki 2-6
Toyonoshima 6-2 oshidashi Homarefuji 5-3
Chiyotairyu 4-4 oshidashi Amuru 4-4
Aminishiki 6-2 hatakikomi Endo 4-4
Tokushoryu 2-6 oshidashi Kagamio 2-6
Takekaze 2-6 oshidashi Tamawashi 2-6
Gagamaru 5-3 oshidashi Kaisei 3-5
Osunaarashi 3-5 tsukidashi Yoshikaze 5-3
Tochinoshin 3-5 yorikiri Sadanofuji 0-8
Aoiyama 2-6 hatakikomi Okinoumi 3-5
Goeido 4-4 hatakikomi Tochiozan 5-3
Kisenosato 7-1 yorikiri Sadanoumi 2-6
Terunofuji 8-0 kotenage Myogiryu 5-3
Kotoshogiku 6-2 oshidashi Takarafuji 4-4
Kakuryu 7-1 yorikiri Ichinojo 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hidenoumi 2-5 uwatenage *Fujiazuma 3-4
Kitataiki 2-5 yorikiri Tokitenku 4-3
Chiyootori 4-3 yorikiri Seiro 4-3
Ikioi 6-1 oshidashi Asasekiryu 4-3
Homarefuji 5-2 oshidashi Daieisho 3-4
Sokokurai 6-1 tsukiotoshi Chiyotairyu 3-4
Kyokushuho 3-4 yorikiri Takekaze 1-6
Kotoyuki 3-4 oshidashi Amuru 4-3
Gagamaru 4-3 kotenage Endo 4-3
Aminishiki 5-2 yoritaoshi Kagamio 2-5
Kaisei 3-4 yorikiri Tokushoryu 1-6
Toyonoshima 5-2 tsukiotoshi Takarafuji 4-3
Osunaarashi 2-5 okuridashi Tamawashi 2-5
Myogiryu 5-2 oshidashi Aoiyama 1-6
Yoshikaze 5-2 yorikiri Tochiozan 5-2
Kisenosato 6-1 oshidashi Ichinojo 4-3
Terunofuji 7-0 yorikiri Sadanofuji 0-7
Kotoshogiku 5-2 yorikiri Tochinoshin 2-5
Okinoumi 3-4 yoritaoshi Goeido 3-4
Kakuryu 6-1 yorikiri Sadanoumi 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Seiro 4-2 yorikiri Asasekiryu 4-2
*Toyohibiki 6-0 oshidashi Kitataiki 1-5
Ikioi 5-1 oshidashi Hidenoumi 1-5
Sokokurai 5-1 oshidashi Chiyootori 3-3
Tokitenku 4-2 kekaeshi Chiyotairyu 3-3
Homarefuji 4-2 oshidashi Kotoyuki 2-4
Daieisho 3-3 utchari Kagamio 2-4
Kyokushuho 2-4 uwatenage Toyonoshima 4-2
Endo 4-2 oshidashi Takekaze 1-5
Aminishiki 4-2 shitatenage Gagamaru 3-3
Amuru 4-2 okuridashi Tamawashi 2-4
Tokushoryu 1-5 oshidashi Sadanoumi 2-4
Kaisei 2-4 oshidashi Sadanofuji 0-6
Ichinojo 4-2 yorikiri Tochiozan 5-1
Myogiryu 4-2 yorikiri Takarafuji 4-2
Terunofuji 6-0 yorikiri Tochinoshin 2-4
Kotoshogiku 4-2 tsukiotoshi Aoiyama 1-5
Yoshikaze 4-2 oshitaoshi Goeido 3-3
Kisenosato 5-1 uwatenage Osunaarashi 1-5
Kakuryu 5-1 yorikiri Okinoumi 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Seiro 3-2 yorikiri Hidenoumi 1-4
Sokokurai 4-1 kotenage *Takanoiwa 3-2
Asasekiryu 4-1 yorikiri Tokitenku 3-2
Kitataiki 1-4 oshidashi Chiyootori 3-2
Ikioi 4-1 hatakikomi Daieisho 2-3
Chiyotairyu 3-2 yorikiri Kyokushuho 1-4
Homarefuji 3-2 oshidashi Kagamio 2-3
Gagamaru 3-2 kimetaoshi Amuru 3-2
Kotoyuki 2-3 oshidashi Tokushoryu 0-5
Toyonoshima 4-1 yorikiri Aminishiki 3-2
Kaisei 1-4 oshitaoshi Takekaze 1-4
Takarafuji 4-1 hatakikomi Endo 3-2
Ichinojo 3-2 yorikiri Tamawashi 2-3
Osunaarashi 1-4 yoritaoshi Tochinoshin 2-3
Okinoumi 2-3 yorikiri Myogiryu 3-2
Yoshikaze 3-2 yorikiri Kotoshogiku 3-2
Goeido 3-2 yorikiri Aoiyama 1-4
Tochiozan 5-0 yorikiri Kisenosato 4-1
Terunofuji 5-0 yorikiri Sadanoumi 2-3
Kakuryu 4-1 hatakikomi Sadanofuji 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asasekiryu 3-1 yoritaoshi Kitataiki 0-4
Sokokurai 3-1 yorikiri Hidenoumi 1-3
Tokitenku 3-1 uchigake Seiro 2-2
Chiyootori 3-1 okuridashi Daieisho 2-2
Ikioi 3-1 oshidashi Kotoyuki 1-3
Homarefuji 2-2 oshidashi Kyokushuho 1-3
Chiyotairyu 2-2 yorikiri Kagamio 2-2
Toyonoshima 3-1 katasukashi Gagamaru 2-2
Aminishiki 3-1 hatakikomi Takekaze 1-3
Amuru 3-1 yorikiri Tokushoryu 0-4
Endo 3-1 yorikiri Tamawashi 2-2
Sadanoumi 2-2 tottari Kaisei 0-4
Takarafuji 3-1 okuridashi Sadanofuji 0-4
Tochiozan 4-0 default Takayasu 1-3
Tochinoshin 2-2 yorikiri Myogiryu 3-1
Goeido 2-2 kubinage Ichinojo 2-2
Kisenosato 4-0 oshidashi Aoiyama 1-3
Terunofuji 4-0 yorikiri Yoshikaze 2-2
Kotoshogiku 3-1 watashikomi Okinoumi 1-3
Kakuryu 3-1 tsukiotoshi Osunaarashi 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Asasekiryu 2-1 hatakikomi *Kitaharima 1-2
Seiro 2-1 yorikiri Sokokurai 2-1
Tokitenku 2-1 uwatedashinage Hidenoumi 1-2
Daieisho 2-1 yorikiri Kitataiki 0-3
Chiyootori 2-1 hatakikomi Homarefuji 1-2
Ikioi 2-1 hatakikomi Chiyotairyu 1-2
Kagamio 2-1 yorikiri Kyokushuho 1-2
Toyonoshima 2-1 tsukiotoshi Kotoyuki 1-2
Gagamaru 2-1 oshidashi Takekaze 1-2
Amuru 2-1 yoritaoshi Aminishiki 2-1
Endo 2-1 yorikiri Kaisei 0-3
Takarafuji 2-1 yorikiri Tokushoryu 0-3
Ichinojo 2-1 yoritaoshi Takayasu 1-2
Sadanoumi 1-2 oshidashi Tamawashi 2-1
Tochiozan 3-0 yorikiri Okinoumi 1-2
Kisenosato 3-0 yorikiri Sadanofuji 0-3
Terunofuji 3-0 yorikiri Osunaarashi 0-3
Myogiryu 3-0 yorikiri Kotoshogiku 2-1
Tochinoshin 1-2 tsukiotoshi Goeido 1-2
Yoshikaze 2-1 oshidashi Kakuryu 2-1
Aoiyama 1-2 default Hakuho 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Hidenoumi 1-1 oshidashi *Chiyomaru 0-2
Seiro 1-1 yorikiri Kitataiki 0-2
Sokokurai 2-0 yorikiri Asasekiryu 1-1
Chiyootori 1-1 tsukidashi Tokitenku 1-1
Daieisho 1-1 oshidashi Chiyotairyu 1-1
Homarefuji 1-1 oshidashi Ikioi 1-1
Kyokushuho 1-1 yorikiri Gagamaru 1-1
Kagamio 1-1 tottari Kotoyuki 1-1
Toyonoshima 1-1 shitatedashinage Endo 1-1
Amuru 1-1 hatakikomi Takekaze 1-1
Tamawashi 2-0 tsukidashi Tokushoryu 0-2
Aminishiki 2-0 katasukashi Kaisei 0-2
Takarafuji 1-1 yorikiri Sadanoumi 0-2
Tochiozan 2-0 oshidashi Sadanofuji 0-2
Myogiryu 2-0 yorikiri Ichinojo 1-1
Terunofuji 2-0 yorikiri Okinoumi 1-1
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Osunaarashi 0-2
Takayasu 1-1 yorikiri Goeido 1-1
Kisenosato 2-0 yorikiri Tochinoshin 0-2
Yoshikaze 1-1 hikiotoshi Hakuho 0-2
Kakuryu 2-0 hatakikomi Aoiyama 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Fujiazuma 1-0 yorikiri Seiro 0-1
Asasekiryu 1-0 yorikiri Hidenoumi 0-1
Sokokurai 1-0 oshidashi Kitataiki 0-1
Tokitenku 1-0 tsukiotoshi Daieisho 0-1
Ikioi 1-0 oshidashi Chiyootori 1-0
Chiyotairyu 1-0 hatakikomi Homarefuji 0-1
Kotoyuki 1-0 tsukidashi Kyokushuho 0-1
Gagamaru 1-0 kimedashi Kagamio 0-1
Takekaze 1-0 hatakikomi Toyonoshima 0-1
Endo 1-0 yorikiri Amuru 0-1
Aminishiki 1-0 uwatedashinage Tokushoryu 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Kaisei 0-1
Ichinojo 1-0 oshidashi Takarafuji 0-1
Myogiryu 1-0 yorikiri Takayasu 0-1
Tochiozan 1-0 oshidashi Sadanoumi 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Sadanofuji 0-1
Goeido 1-0 watashikomi Osunaarashi 0-1
Kisenosato 1-0 yorikiri Yoshikaze 0-1
Terunofuji 1-0 yorikiri Aoiyama 0-1
Kakuryu 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Hakuho 0-1