East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O X O O O O
Kakuryu O O O X O O X O X O O O X X X
Kisenosato O O O X O O O O O O O X O O O
Goeido O X O O O X X X O X O X X O O
Yoshikaze O X X X X O O X X X O X O X O
Aoiyama X X X O X O O X O O O O X X O
Chiyotairyu X O X X X X X O X O X X X O X
Aminishiki O O O O X X X O X X O O O O O
Endo O X O O O X X X X X O X X O O
Shohozan O O X X O O O X X X O X O O X
Kaisei O O X O X X X X X O O O O O X
Homasho X X O X O O X O O O X O O O X
Myogiryu O O X X O X X O X X O O O X O
Terunofuji X X O O X O X X O X O O O O O
Osunaarashi O X O X O O X X O O O O O X O
Toyohibiki O O X X O O O X X X O O X X O
Takanoiwa X X X X O X O X X X X X X O X
Masunoyama X O X X X X X O X O X X X O X
Gagamaru X X O O O X X X O O X O X X O
Kyokushuho X O O O X O X O O O O X X O X
Arawashi X O X X O O O O X O X O X X X
Sadanoumi O X X O O O O O O O X X X O O
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji X O O O O X O O O O O O O X X
Kotoshogiku O O X X O O X X O X X X X X X
Tochiozan X X O O O X O O O X X O O O O
Chiyootori X X O X X X O X X O X X X O O
Takekaze X X X O X O O O O X X X X X O
Takarafuji X X X X X X X X X X X O O O O
Kyokutenho X X X X X X X X X O X O O X X
Toyonoshima X O X O X O O X X X X X X
Ikioi X O O O O O O O O O X O O X X
Tamawashi O X X X X X O O O O O X O O X
Tokushoryu X X X X O O X O O X X X O X O
Takayasu O O O O X X X X O X X X X O X
Okinoumi X X O X X O O X X X O O O X X
Tochinowaka X O X O O X O O O X X O X O O
Chiyomaru O X X O X X X O O O X X X X X
Jokoryu O O O O X X X O X O O O O X X
Kitataiki O O O O X O O X X X O O X X O
Tokitenku O X X O X X O X O X O X O O X
Sokokurai O O O X X O O O X O O X X X X
Chiyonokuni X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kitataiki 9-6 yorikiri Sokokurai 8-7
Toyohibiki 8-7 yorikiri Chiyomaru 5-10
Tochinowaka 9-6 yorikiri Tokitenku 7-8
Osunaarashi 10-5 oshidashi Kyokushuho 9-6
Gagamaru 7-8 yorikiri Okinoumi 6-9
Myogiryu 8-7 kakenage Arawashi 7-8
Tokushoryu 6-9 uwatenage Masunoyama 4-11
Sadanoumi 10-5 tsukiotoshi Tamawashi 8-7
Terunofuji 9-6 tsuridashi Shohozan 8-7
Endo 7-8 shitatenage Takanoiwa 3-12
Aminishiki 10-5 yorikiri Homasho 9-6
Takarafuji 4-11 yorikiri Chiyotairyu 4-11
Takekaze 6-9 hatakikomi Jokoryu 9-6
Aoiyama 8-7 oshidashi Kaisei 8-7
Chiyootori 5-10 oshidashi Takayasu 6-9
Yoshikaze 6-9 tsukiotoshi Kyokutenho 3-12
Tochiozan 10-5 uwatedashinage Ikioi 11-4
Goeido 8-7 uwatenage Kotoshogiku 5-10
Kisenosato 13-2 tsukidashi Kakuryu 9-6
Hakuho 14-1 uwatenage Harumafuji 11-4
Outstanding — Goeido
Fighting — Sadanoumi (1), Ikioi
Technique Prize — None
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Masunoyama 4-10 yorikiri *Wakanosato 8-6
Takanoiwa 3-11 oshidashi *Sotairyu 7-7
Kyokushuho 9-5 yorikiri Jokoryu 9-5
Tochinowaka 8-6 yorikiri Gagamaru 6-8
Terunofuji 8-6 yorikiri Kitataiki 8-6
Sadanoumi 9-5 sukuinage Okinoumi 6-8
Tokitenku 7-7 yoritaoshi Myogiryu 7-7
Takayasu 6-8 yorikiri Arawashi 7-7
Homasho 9-5 shitatedashinage Osunaarashi 9-5
Tamawashi 8-6 oshidashi Sokokurai 8-6
Aminishiki 9-5 tsukiotoshi Toyohibiki 7-7
Chiyotairyu 4-10 yorikiri Kyokutenho 3-11
Takarafuji 3-11 yorikiri Chiyomaru 5-9
Shohozan 8-6 oshidashi Aoiyama 7-7
Kaisei 8-6 oshidashi Takekaze 5-9
Endo 6-8 yoritaoshi Yoshikaze 5-9
Chiyootori 4-10 oshidashi Tokushoryu 5-9
Goeido 7-7 yorikiri Ikioi 11-3
Tochiozan 9-5 hatakikomi Kotoshogiku 5-9
Hakuho 13-1 yorikiri Kakuryu 9-5
Kisenosato 12-2 foul Harumafuji 11-3
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kagamio 9-4 yoritaoshi Masunoyama 3-10
Jokoryu 9-4 uwatenage Toyohibiki 7-6
Osunaarashi 9-4 oshidashi Sadanoumi 8-5
Okinoumi 6-7 kimetaoshi Kitataiki 8-5
Terunofuji 7-6 yorikiri Gagamaru 6-7
Tokitenku 6-7 hatakikomi Takayasu 5-8
Myogiryu 7-6 oshidashi Tochinowaka 7-6
Homasho 8-5 oshidashi Sokokurai 8-5
Tamawashi 7-6 yorikiri Kyokushuho 8-5
Kaisei 7-6 yorikiri Arawashi 7-6
Kyokutenho 3-10 yorikiri Chiyomaru 5-8
Takarafuji 2-11 yorikiri Takanoiwa 2-11
Tokushoryu 5-8 oshidashi Chiyotairyu 3-10
Shohozan 7-6 tsukidashi Takekaze 5-8
Ikioi 11-2 uwatenage Aoiyama 7-6
Aminishiki 8-5 oshidashi Chiyootori 3-10
Yoshikaze 5-8 default Toyonoshima 4-9
Tochiozan 8-5 tsukidashi Endo 5-8
Kisenosato 11-2 shitatenage Goeido 6-7
Harumafuji 11-2 yorikiri Kakuryu 9-4
Hakuho 12-1 hikiotoshi Kotoshogiku 5-8
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Gagamaru 6-6 yorikiri *Wakanosato 8-4
Jokoryu 8-4 yorikiri Sadanoumi 8-4
Arawashi 7-5 okuritaoshi Chiyomaru 5-7
Tochinowaka 7-5 yorikiri Sokokurai 8-4
Terunofuji 6-6 yorikiri Tokitenku 5-7
Okinoumi 5-7 kubinage Takanoiwa 2-10
Myogiryu 6-6 oshidashi Kyokushuho 8-4
Homasho 7-5 oshidashi Takayasu 5-7
Toyohibiki 7-5 oshidashi Tokushoryu 4-8
Kitataiki 8-4 oshidashi Tamawashi 6-6
Ikioi 10-2 hatakikomi Shohozan 6-6
Osunaarashi 8-4 tsukitaoshi Endo 5-7
Kyokutenho 2-10 yorikiri Masunoyama 3-9
Kaisei 6-6 yorikiri Chiyotairyu 3-9
Aoiyama 7-5 oshidashi Toyonoshima 4-8
Aminishiki 7-5 oshidashi Yoshikaze 4-8
Takarafuji 1-11 yorikiri Chiyootori 3-9
Tochiozan 7-5 tsukidashi Takekaze 5-7
Harumafuji 10-2 okuridashi Kotoshogiku 5-7
Hakuho 11-1 yorikiri Kisenosato 10-2
Kakuryu 9-3 foul Goeido 6-6
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokushuho 8-3 yorikiri Sadanoumi 8-3
Tokitenku 5-6 shitatenage *Kagamio 7-4
Kitataiki 7-4 hatakikomi Masunoyama 3-8
Toyohibiki 6-5 tsukidashi Takanoiwa 2-9
Terunofuji 5-6 yorikiri Arawashi 6-5
Sokokurai 8-3 tsukiotoshi Takayasu 5-6
Myogiryu 5-6 oshidashi Gagamaru 5-6
Osunaarashi 7-4 oshidashi Tokushoryu 4-7
Jokoryu 7-4 yorikiri Homasho 6-5
Tamawashi 6-5 tsukidashi Chiyomaru 5-6
Shohozan 6-5 tsukidashi Tochinowaka 6-5
Okinoumi 4-7 yorikiri Kyokutenho 1-10
Aminishiki 6-5 yorikiri Toyonoshima 4-7
Kaisei 5-6 kubinage Takarafuji 0-11
Aoiyama 6-5 hikiotoshi Takekaze 5-6
Endo 5-6 hatakikomi Chiyootori 3-8
Yoshikaze 4-7 oshidashi Chiyotairyu 3-8
Kisenosato 10-1 yorikiri Ikioi 9-2
Goeido 6-5 oshidashi Hakuho 10-1
Kakuryu 8-3 okuridashi Kotoshogiku 5-6
Harumafuji 9-2 oshidashi Tochiozan 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Gagamaru 5-5 oshidashi Tokitenku 4-6
Masunoyama 3-7 kotenage *Sotairyu 6-4
Kyokushuho 7-3 sukuinage Kitataiki 6-4
Arawashi 6-4 yorikiri Toyohibiki 5-5
Sadanoumi 8-2 yorikiri Tochinowaka 6-4
Sokokurai 7-3 shitatenage Okinoumi 3-7
Jokoryu 6-4 tsukiotoshi Myogiryu 4-6
Homasho 6-4 oshidashi Takanoiwa 2-8
Chiyomaru 5-5 yorikiri Tokushoryu 4-6
Tamawashi 5-5 oshidashi Terunofuji 4-6
Osunaarashi 6-4 hatakikomi Shohozan 5-5
Ikioi 9-1 kotenage Takayasu 5-5
Kaisei 4-6 yorikiri Toyonoshima 4-6
Chiyotairyu 3-7 hatakikomi Endo 4-6
Kyokutenho 1-9 yorikiri Takarafuji 0-10
Aoiyama 5-5 hatakikomi Yoshikaze 3-7
Chiyootori 3-7 hatakikomi Takekaze 5-5
Kisenosato 9-1 yorikiri Kotoshogiku 5-5
Kakuryu 7-3 yorikiri Aminishiki 5-5
Harumafuji 8-2 okuridashi Goeido 5-5
Hakuho 10-0 tsukiotoshi Tochiozan 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokushuho 6-3 yorikiri Arawashi 5-4
Tokitenku 4-5 yorikiri Sokokurai 6-3
Gagamaru 4-5 oshidashi *Azumaryu 6-3
Sadanoumi 7-2 utchari Kitataiki 6-3
Chiyomaru 4-5 uwatedashinage Masunoyama 2-7
Tochinowaka 6-3 yorikiri Takanoiwa 2-7
Osunaarashi 5-4 yorikiri Jokoryu 5-4
Terunofuji 4-5 kotenage Okinoumi 3-6
Takayasu 5-4 hatakikomi Myogiryu 4-5
Homasho 5-4 yoritaoshi Toyohibiki 5-4
Tokushoryu 4-5 yorikiri Kaisei 3-6
Ikioi 8-1 tsukiotoshi Aminishiki 5-4
Tamawashi 4-5 yorikiri Takarafuji 0-9
Takekaze 5-4 oshidashi Chiyotairyu 2-7
Aoiyama 4-5 oshidashi Chiyootori 2-7
Goeido 5-4 hikiotoshi Toyonoshima 4-5
Kotoshogiku 5-4 yorikiri Kyokutenho 0-9
Kisenosato 8-1 yoritaoshi Yoshikaze 3-6
Harumafuji 7-2 yorikiri Shohozan 5-4
Hakuho 9-0 oshidashi Endo 4-5
Tochiozan 6-3 hatakikomi Kakuryu 6-3
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Arawashi 5-3 oshidashi *Asahisho 3-5
Masunoyama 2-6 oshidashi Tokitenku 3-5
Sadanoumi 6-2 yorikiri Takanoiwa 2-6
Sokokurai 6-2 uwatenage Toyohibiki 5-3
Chiyomaru 3-5 uwatenage Gagamaru 3-5
Kyokushuho 5-3 yorikiri Terunofuji 3-5
Myogiryu 4-4 oshidashi Kitataiki 6-2
Jokoryu 5-3 oshidashi Takayasu 4-4
Tokushoryu 3-5 tsukiotoshi Okinoumi 3-5
Tochinowaka 5-3 yorikiri Kaisei 3-5
Homasho 4-4 tottari Shohozan 5-3
Ikioi 7-1 hatakikomi Osunaarashi 4-4
Tamawashi 3-5 sukuinage Kyokutenho 0-8
Aminishiki 5-3 hikiotoshi Aoiyama 3-5
Chiyotairyu 2-6 oshidashi Goeido 4-4
Tochiozan 5-3 sokubiotoshi Toyonoshima 4-4
Kisenosato 7-1 oshitaoshi Endo 4-4
Takekaze 4-4 sukuinage Kotoshogiku 4-4
Hakuho 8-0 oshidashi Yoshikaze 3-5
Kakuryu 6-2 uwatenage Takarafuji 0-8
Harumafuji 6-2 yoritaoshi Chiyootori 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokitenku 3-4 yorikiri *Wakanosato 5-2
Sadanoumi 5-2 yorikiri Gagamaru 3-4
Arawashi 4-3 kotenage Masunoyama 1-6
Takanoiwa 2-5 yorikiri Jokoryu 4-3
Sokokurai 5-2 yorikiri Chiyomaru 2-5
Tochinowaka 4-3 oshidashi Kyokushuho 4-3
Kitataiki 6-1 sukuinage Osunaarashi 4-3
Toyohibiki 5-2 yorikiri Takayasu 4-3
Tamawashi 2-5 oshidashi Tokushoryu 2-5
Okinoumi 3-4 oshidashi Kaisei 3-4
Ikioi 6-1 yorikiri Terunofuji 3-4
Shohozan 5-2 tsukitaoshi Myogiryu 3-4
Toyonoshima 4-3 yorikiri Homasho 3-4
Takekaze 3-4 oshidashi Aminishiki 4-3
Yoshikaze 3-4 yorikiri Takarafuji 0-7
Tochiozan 4-3 yorikiri Goeido 4-3
Aoiyama 3-4 oshidashi Kotoshogiku 4-3
Kisenosato 6-1 oshidashi Chiyotairyu 1-6
Chiyootori 2-5 oshidashi Kakuryu 5-2
Harumafuji 5-2 tsukiotoshi Endo 4-3
Hakuho 7-0 yorikiri Kyokutenho 0-7
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 4-2 hatakikomi *Kagamio 3-3
Arawashi 3-3 yorikiri Gagamaru 3-3
Sadanoumi 4-2 sotogake Tokitenku 2-4
Kyokushuho 4-2 yorikiri Takanoiwa 1-5
Kitataiki 5-1 hatakikomi Jokoryu 4-2
Toyohibiki 4-2 yorikiri Masunoyama 1-5
Osunaarashi 4-2 okuridashi Tochinowaka 3-3
Homasho 3-3 oshidashi Chiyomaru 2-4
Terunofuji 3-3 shitatenage Kaisei 3-3
Okinoumi 2-4 yorikiri Tamawashi 1-5
Shohozan 4-2 oshidashi Takayasu 4-2
Ikioi 5-1 kotenage Myogiryu 3-3
Tokushoryu 2-4 tsukiotoshi Takarafuji 0-6
Aoiyama 2-4 hatakikomi Chiyotairyu 1-5
Yoshikaze 2-4 yorikiri Chiyootori 1-5
Takekaze 2-4 hatakikomi Goeido 4-2
Kisenosato 5-1 oshidashi Tochiozan 3-3
Kotoshogiku 4-2 watashikomi Endo 4-2
Toyonoshima 3-3 oshidashi Harumafuji 4-2
Hakuho 6-0 yorikiri Aminishiki 4-2
Kakuryu 5-1 sotogake Kyokutenho 0-6
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Sotairyu 4-1 oshidashi Kyokushuho 3-2
Gagamaru 3-2 yorikiri Sokokurai 3-2
Sadanoumi 3-2 sotogake Masunoyama 1-4
Arawashi 2-3 kotenage Jokoryu 4-1
Takanoiwa 1-4 oshidashi Tokitenku 2-3
Toyohibiki 3-2 oshidashi Kitataiki 4-1
Osunaarashi 3-2 yorikiri Chiyomaru 2-3
Tochinowaka 3-2 yorikiri Takayasu 4-1
Tokushoryu 1-4 uwatenage Terunofuji 2-3
Homasho 2-3 yorikiri Okinoumi 1-4
Myogiryu 3-2 yoritaoshi Kaisei 3-2
Shohozan 3-2 tsukidashi Tamawashi 1-4
Endo 4-1 hikiotoshi Toyonoshima 2-3
Ikioi 4-1 yorikiri Kyokutenho 0-5
Tochiozan 3-2 uwatedashinage Chiyootori 1-4
Goeido 4-1 hikiotoshi Aoiyama 1-4
Kotoshogiku 3-2 kotenage Yoshikaze 1-4
Kisenosato 4-1 oshidashi Aminishiki 4-1
Hakuho 5-0 tsukiotoshi Takarafuji 0-5
Kakuryu 4-1 hatakikomi Takekaze 1-4
Harumafuji 4-1 oshidashi Chiyotairyu 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanoumi 2-2 sotogake *Daido 0-4
Kyokushuho 3-1 yorikiri Sokokurai 3-1
Gagamaru 2-2 yoritaoshi Masunoyama 1-3
Kitataiki 4-0 yorikiri Arawashi 1-3
Tokitenku 2-2 tsukiotoshi Toyohibiki 2-2
Terunofuji 2-2 oshitaoshi Takanoiwa 0-4
Jokoryu 4-0 katasukashi Okinoumi 1-3
Chiyomaru 2-2 hatakikomi Myogiryu 2-2
Takayasu 4-0 shitatenage Osunaarashi 2-2
Tochinowaka 2-2 yorikiri Homasho 1-3
Kaisei 3-1 hatakikomi Shohozan 2-2
Ikioi 3-1 yorikiri Tokushoryu 0-4
Toyonoshima 2-2 oshidashi Tamawashi 1-3
Takekaze 1-3 oshidashi Takarafuji 0-4
Goeido 3-1 yorikiri Chiyootori 1-3
Tochiozan 2-2 okuridashi Yoshikaze 1-3
Aoiyama 1-3 oshidashi Kisenosato 3-1
Aminishiki 4-0 tsukiotoshi Kotoshogiku 2-2
Endo 3-1 yoritaoshi Kakuryu 3-1
Harumafuji 3-1 yorikiri Kyokutenho 0-4
Hakuho 4-0 yorikiri Chiyotairyu 1-3
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Azumaryu 3-0 uwatenage Arawashi 1-2
Sokokurai 3-0 yorikiri Sadanoumi 1-2
Kyokushuho 2-1 sukuinage Masunoyama 1-2
Jokoryu 3-0 yorikiri Tokitenku 1-2
Gagamaru 1-2 oshidashi Takanoiwa 0-3
Kitataiki 3-0 oshidashi Chiyomaru 1-2
Okinoumi 1-2 tsukiotoshi Toyohibiki 2-1
Terunofuji 1-2 yorikiri Tochinowaka 1-2
Osunaarashi 2-1 kotenage Myogiryu 2-1
Homasho 1-2 tsukiotoshi Tokushoryu 0-3
Takayasu 3-0 yorikiri Kaisei 2-1
Ikioi 2-1 tsukiotoshi Toyonoshima 1-2
Endo 2-1 yorikiri Tamawashi 1-2
Aminishiki 3-0 hatakikomi Shohozan 2-1
Tochiozan 1-2 oshidashi Kyokutenho 0-3
Goeido 2-1 yoritaoshi Yoshikaze 1-2
Chiyootori 1-2 yorikiri Kotoshogiku 2-1
Kisenosato 3-0 yorikiri Takarafuji 0-3
Harumafuji 2-1 oshidashi Takekaze 0-3
Hakuho 3-0 yoritaoshi Aoiyama 0-3
Kakuryu 3-0 tsukiotoshi Chiyotairyu 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Arawashi 1-1 shitatenage Sadanoumi 1-1
Sokokurai 2-0 default Chiyonokuni 0-2
Kyokushuho 1-1 yorikiri Gagamaru 0-2
Kitataiki 2-0 kimedashi Tokitenku 1-1
Masunoyama 1-1 yorikiri Takanoiwa 0-2
Jokoryu 2-0 uwatedashinage Chiyomaru 1-1
Toyohibiki 2-0 oshidashi Osunaarashi 1-1
Tochinowaka 1-1 katasukashi Okinoumi 0-2
Myogiryu 2-0 yorikiri Terunofuji 0-2
Takayasu 2-0 shitatenage Tokushoryu 0-2
Kaisei 2-0 hatakikomi Homasho 0-2
Ikioi 1-1 tsukiotoshi Tamawashi 1-1
Shohozan 2-0 tsukidashi Endo 1-1
Toyonoshima 1-1 yorikiri Kyokutenho 0-2
Aminishiki 2-0 yoritaoshi Goeido 1-1
Chiyotairyu 1-1 tsukidashi Tochiozan 0-2
Kisenosato 2-0 oshidashi Chiyootori 0-2
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Takarafuji 0-2
Hakuho 2-0 oshidashi Takekaze 0-2
Kakuryu 2-0 hatakikomi Yoshikaze 1-1
Harumafuji 1-1 yorikiri Aoiyama 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanoumi 1-0 okuridashi Chiyonokuni 0-1
Sokokurai 1-0 yorikiri Arawashi 0-1
Tokitenku 1-0 uwatenage Kyokushuho 0-1
Kitataiki 1-0 tsukiotoshi Gagamaru 0-1
Jokoryu 1-0 uwatenage Masunoyama 0-1
Chiyomaru 1-0 hikiotoshi Takanoiwa 0-1
Toyohibiki 1-0 oshidashi Tochinowaka 0-1
Osunaarashi 1-0 yoritaoshi Okinoumi 0-1
Takayasu 1-0 yorikiri Terunofuji 0-1
Myogiryu 1-0 yorikiri Tokushoryu 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Homasho 0-1
Kaisei 1-0 yorikiri Ikioi 0-1
Shohozan 1-0 yorikiri Toyonoshima 0-1
Endo 1-0 yorikiri Kyokutenho 0-1
Aminishiki 1-0 tsukiotoshi Tochiozan 0-1
Goeido 1-0 tottari Takarafuji 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Chiyotairyu 0-1
Kisenosato 1-0 oshidashi Takekaze 0-1
Kakuryu 1-0 hikiotoshi Aoiyama 0-1
Yoshikaze 1-0 oshidashi Harumafuji 0-1
Hakuho 1-0 yorikiri Chiyootori 0-1