East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji
Kisenosato X O O O X O O X X O O X X X X
Kotoshogiku O X X O O O X O O X O O X X O
Goeido O O O O X X X O X X X X O O O
Myogiryu X X X X
Toyonoshima O X O X X O O O X X X X O O O
Chiyotairyu X X X X X X O X X O O X X O X
Aoiyama O X X O O X X X X X O O O X X
Aminishiki X X X X X X X O O O O X O O X
Shohozan O O O X O O O X O O X X X O X
Tamawashi O X O O X O X O X O O O X X X
Takarafuji X O X X X X O X X O X O O O O
Kitataiki O O X X X X X O X O O O O X X
Takayasu O X O X X O O X O X X O O O O
Sadanofuji O O X X O X X X O X O X X X O
Shotenro O X X X X X X X X O X X X X X
Gagamaru X O O O O X O O X X X O O X X
Kyokushuho O X X O X X X X X X X X O O O
Kagamio X O X X X O X O X O X X O X O
Tokushoryu O X O O O O X O X O X X X X O
Osunaarashi O X O X O O O O O X X O X O X
Kotoyuki
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O X
Kakuryu X O O O O O O O O O O O O O O
Kotooshu O X O O O X X O O X X O X O X
Tochiozan X X X O O O O O O O X O O O O
Okinoumi O O X X O X X X X O X O X O O
Ikioi X O X X X X O X O X O X X X O
Toyohibiki X O O X X X X X O X X O O X X
Takekaze O X O X O O O X X X X X X X O
Kyokutenho X O X O X O X X O X O O X X X
Kaisei X X X O O X O O X X O X O O O
Homasho
Tochinowaka X O O O O O X X O X O X O X O
Fujiazuma X X O X X O X X X X O O X O O
Endo X O O O O O O X O O O X O O X
Yoshikaze O X O O X X O O O O O O O X X
Chiyootori X O X X O X O O O O X O O O O
Tokitenku O X X O O X X X O X X X X X X
Masunoyama X O O X X O O O X O X X X X
Takanoiwa X X X O O X X O O O O X X X O
Satoyama O O X O X O O X X O X O X X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagamio 6-9 yorikiri *Azumaryu 10-5
*Jokoryu 10-5 yorikiri Tokitenku 4-11
Chiyootori 10-5 oshidashi Yoshikaze 10-5
Takanoiwa 7-8 shitatedashinage Endo 11-4
Sadanofuji 6-9 sukuinage Osunaarashi 9-6
Takayasu 9-6 foul Satoyama 7-8
Tochinowaka 9-6 yorikiri Masunoyama 7-8
Tokushoryu 8-7 yoritaoshi Kitataiki 7-8
Takarafuji 7-8 yorikiri Shotenro 2-13
Kaisei 8-7 yorikiri Gagamaru 8-7
Fujiazuma 5-10 oshidashi Aminishiki 6-9
Kyokushuho 5-10 shitatenage Aoiyama 6-9
Ikioi 6-9 yorikiri Kyokutenho 6-9
Takekaze 6-9 tsukiotoshi Chiyotairyu 4-11
Okinoumi 7-8 yorikiri Toyohibiki 5-10
Toyonoshima 8-7 okuridashi Shohozan 9-6
Tochiozan 11-4 katasukashi Tamawashi 8-7
Goeido 8-7 hatakikomi Kotooshu 8-7
Kotoshogiku 9-6 default Kisenosato 7-8
Kakuryu 14-1 yoritaoshi Hakuho 14-1
Championship playoff
Hakuho yorikiri Kakuryu
  • Outstanding Performance Prize — None
  • Fighting Spirit Prize — Endo (1)
  • Technique Prize — None
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Jokoryu 9-5 yoritaoshi Kagamio 5-9
*Tenkaiho 8-6 yorikiri Tokitenku 4-10
Endo 11-3 yorikiri Satoyama 7-7
Takayasu 8-6 yoritaoshi Masunoyama 7-7
Osunaarashi 9-5 okuridashi Kitataiki 7-7
Chiyootori 9-5 shitatenage Tochinowaka 8-6
Takarafuji 6-8 yorikiri Tokushoryu 7-7
Kaisei 7-7 oshidashi Takanoiwa 6-8
Shohozan 9-5 uwatenage Gagamaru 8-6
Aminishiki 6-8 oshidashi Sadanofuji 5-9
Kyokushuho 4-10 sukuinage Toyohibiki 5-9
Chiyotairyu 4-10 uwatenage Shotenro 2-12
Fujiazuma 5-9 kotenage Ikioi 4-10
Toyonoshima 7-7 oshidashi Aoiyama 6-8
Okinoumi 6-8 yorikiri Takekaze 5-9
Tochiozan 10-4 tsukiotoshi Yoshikaze 10-4
Goeido 7-7 yorikiri Kyokutenho 6-8
Kotooshu 8-6 uwatenage Tamawashi 8-6
Kakuryu 13-1 hatakikomi Kisenosato 7-7
Hakuho 14-0 uchimuso Kotoshogiku 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kagamio 5-8 yorikiri Tokushoryu 7-6
Chiyootori 8-5 hatakikomi Masunoyama 7-6
Yoshikaze 10-3 oshidashi Tokitenku 4-9
Kyokushuho 3-10 yorikiri Sadanofuji 5-8
Takayasu 7-6 uwatenage Osunaarashi 8-5
Tochinowaka 8-5 yorikiri Takanoiwa 6-7
Kitataiki 7-6 kimedashi Satoyama 7-6
Gagamaru 8-5 yorikiri Kyokutenho 6-7
Toyohibiki 5-8 yorikiri Shotenro 2-11
Aoiyama 6-7 hatakikomi Fujiazuma 4-9
Takarafuji 5-8 yorikiri Ikioi 4-9
Kaisei 6-7 yorikiri Chiyotairyu 3-10
Aminishiki 5-8 tsukiotoshi Okinoumi 5-8
Toyonoshima 6-7 oshidashi Takekaze 5-8
Tochiozan 9-4 hatakikomi Shohozan 8-5
Endo 10-3 sukuinage Kotooshu 7-6
Goeido 6-7 yorikiri Tamawashi 8-5
Kakuryu 12-1 shitatenage Kotoshogiku 8-5
Hakuho 13-0 oshidashi Kisenosato 7-6
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 8-4 tsukidashi Tokushoryu 7-5
Gagamaru 7-5 yoritaoshi Takanoiwa 6-6
Chiyootori 7-5 yorikiri Shotenro 2-10
Yoshikaze 9-3 hikiotoshi Masunoyama 7-5
Takayasu 6-6 yoritaoshi Kagamio 4-8
Fujiazuma 4-8 yorikiri Tokitenku 4-8
Satoyama 7-5 ipponzeoi Tochinowaka 7-5
Takarafuji 4-8 yorikiri Kyokushuho 2-10
Kitataiki 6-6 uwatedashinage Kaisei 5-7
Kyokutenho 6-6 yorikiri Sadanofuji 5-7
Aoiyama 5-7 hatakikomi Aminishiki 4-8
Toyohibiki 4-8 isamiashi Chiyotairyu 3-9
Tamawashi 8-4 oshidashi Toyonoshima 5-7
Okinoumi 5-7 yorikiri Ikioi 4-8
Tochiozan 8-4 hatakikomi Takekaze 5-7
Kakuryu 11-1 hatakikomi Shohozan 8-4
Kotooshu 7-5 uwatenage Kisenosato 7-5
Kotoshogiku 8-4 yorikiri Endo 9-3
Hakuho 12-0 uwatenage Goeido 5-7
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Loss 7-4 yoritaoshi Satoyama 6-5
Yoshikaze 8-3 yoritaoshi Kagamio 4-7
Endo 9-2 uwatenage Gagamaru 6-5
Sadanofuji 5-6 oshidashi Tokushoryu 7-4
Fujiazuma 3-8 yorikiri Shotenro 2-9
Takanoiwa 6-5 tsukiotoshi Takayasu 5-6
Tochinowaka 7-4 yorikiri Osunaarashi 7-4
Kitataiki 5-6 uwatenage Kyokushuho 2-9
Kaisei 5-6 oshidashi Tokitenku 4-7
Tamawashi 7-4 oshidashi Chiyootori 6-5
Aminishiki 4-7 yorikiri Toyohibiki 3-8
Chiyotairyu 3-8 oshidashi Takarafuji 3-8
Aoiyama 4-7 hikiotoshi Okinoumi 4-7
Ikioi 4-7 oshitaoshi Toyonoshima 5-6
Kyokutenho 5-6 kimedashi Tochiozan 7-4
Kisenosato 7-4 oshidashi Goeido 5-6
Kotoshogiku 7-4 yorikiri Shohozan 8-3
Kakuryu 10-1 tsukidashi Takekaze 5-6
Hakuho 11-0 uwatenage Kotooshu 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takanoiwa 5-5 uwatedashinage *Asahisho 4-6
Kagamio 4-6 yoritaoshi *Tenkaiho 5-5
Chiyootori 6-4 yorikiri Osunaarashi 7-3
Shotenro 2-8 oshidashi Kyokushuho 2-8
Satoyama 6-4 yorikiri Sadanofuji 4-6
Tokushoryu 7-3 yorikiri Takayasu 5-5
Masunoyama 6-4 kotenage Fujiazuma 2-8
Kitataiki 4-6 yorikiri Tokitenku 4-6
Yoshikaze 7-3 oshidashi Tochinowaka 6-4
Tamawashi 6-4 oshidashi Gagamaru 6-4
Endo 8-2 oshidashi Kaisei 4-6
Takarafuji 3-7 yorikiri Toyohibiki 3-7
Chiyotairyu 2-8 oshidashi Aoiyama 3-7
Aminishiki 3-7 sukuinage Ikioi 3-7
Okinoumi 4-6 kimedashi Toyonoshima 5-5
Shohozan 8-2 oshidashi Kotooshu 6-4
Tochiozan 7-3 sukuinage Kotoshogiku 6-4
Kakuryu 9-1 hatakikomi Goeido 5-5
Kisenosato 6-4 oshidashi Takekaze 5-5
Hakuho 10-0 oshidashi Kyokutenho 4-6
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 7-2 hatakikomi Masunoyama 5-4
Chiyootori 5-4 shitatenage Gagamaru 6-3
Yoshikaze 6-3 okuridashi Satoyama 5-4
Tokitenku 4-5 nimaigeri Shotenro 1-8
Endo 7-2 yorikiri Tokushoryu 6-3
Sadanofuji 4-5 hikiotoshi Kagamio 3-6
Takanoiwa 4-5 yorikiri Fujiazuma 2-7
Takayasu 5-4 yoritaoshi Kyokushuho 2-7
Tochinowaka 6-3 yorikiri Kaisei 4-5
Kyokutenho 4-5 sukuinage Takarafuji 2-7
Shohozan 7-2 yorikiri Tamawashi 5-4
Aminishiki 2-7 hatakikomi Kitataiki 3-6
Ikioi 3-6 tsukiotoshi Chiyotairyu 1-8
Tochiozan 6-3 yorikiri Toyonoshima 5-4
Kotooshu 6-3 uwatenage Okinoumi 3-6
Kakuryu 8-1 shitatenage Aoiyama 3-6
Toyohibiki 3-6 oshidashi Kisenosato 5-4
Kotoshogiku 6-3 oshitaoshi Goeido 5-4
Hakuho 9-0 yoritaoshi Takekaze 5-4
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Takanoiwa 3-5 uwatenage Tokitenku 3-5
Gagamaru 6-2 kotenage Satoyama 5-3
Yoshikaze 5-3 shitatenage Kyokushuho 2-6
Masunoyama 5-3 yorikiri Sadanofuji 3-5
Osunaarashi 6-2 tsukiotoshi Endo 6-2
Kagamio 3-5 okuridashi Fujiazuma 2-6
Tokushoryu 6-2 tottari Tochinowaka 5-3
Chiyootori 4-4 oshidashi Takarafuji 2-6
Tamawashi 5-3 oshidashi Takayasu 4-4
Kaisei 4-4 yorikiri Shotenro 1-7
Kitataiki 3-5 sotogake Kyokutenho 3-5
Aminishiki 1-7 hatakikomi Chiyotairyu 1-7
Toyonoshima 5-3 oshidashi Toyohibiki 2-6
Goeido 5-3 yorikiri Okinoumi 3-5
Kotooshu 5-3 yoritaoshi Takekaze 5-3
Tochiozan 5-3 yorikiri Kisenosato 5-3
Kotoshogiku 5-3 hatakikomi Aoiyama 3-5
Kakuryu 7-1 hatakikomi Ikioi 2-6
Hakuho 8-0 tottari Shohozan 6-2
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 5-2 yoritaoshi Kagamio 2-5
Satoyama 5-2 shitatenage Kyokushuho 2-5
Chiyootori 3-4 oshidashi Tokushoryu 5-2
Yoshikaze 4-3 oshidashi Takanoiwa 2-5
Masunoyama 4-3 tsukiotoshi Shotenro 1-6
Takayasu 4-3 oshidashi Tokitenku 3-4
Gagamaru 5-2 hatakikomi Tochinowaka 5-2
Takarafuji 2-5 yorikiri Fujiazuma 2-5
Kaisei 3-4 oshidashi Sadanofuji 3-4
Endo 6-1 yorikiri Tamawashi 4-3
Shohozan 6-1 tsukidashi Kitataiki 2-5
Takekaze 5-2 oshidashi Aoiyama 3-4
Chiyotairyu 1-6 yorikiri Kyokutenho 3-4
Tochiozan 4-3 okuridashi Okinoumi 3-4
Toyonoshima 4-3 shitatenage Goeido 4-3
Ikioi 2-5 tsukiotoshi Kotoshogiku 4-3
Kakuryu 6-1 yorikiri Kotooshu 4-3
Kisenosato 5-2 oshidashi Aminishiki 0-7
Hakuho 7-0 uwatenage Toyohibiki 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Satoyama 4-2 shitatehineri Takanoiwa 2-4
Tokushoryu 5-1 tottari Kyokushuho 2-4
Masunoyama 3-3 yorikiri Tokitenku 3-3
Kagamio 2-4 okuridashi Shotenro 1-5
Osunaarashi 4-2 oshidashi Yoshikaze 3-3
Takayasu 3-3 uwatenage Chiyootori 2-4
Fujiazuma 2-4 yorikiri Gagamaru 4-2
Endo 5-1 yorikiri Kitataiki 2-4
Tochinowaka 5-1 uwatenage Sadanofuji 3-3
Tamawashi 4-2 tsukiotoshi Takarafuji 1-5
Takekaze 4-2 oshidashi Kaisei 2-4
Toyonoshima 3-3 hikiotoshi Chiyotairyu 0-6
Kyokutenho 3-3 tsukiotoshi Okinoumi 3-3
Shohozan 5-1 tsukidashi Goeido 4-2
Tochiozan 3-3 uwatenage Kotooshu 4-2
Kakuryu 5-1 oshidashi Aminishiki 0-6
Kisenosato 4-2 yorikiri Ikioi 1-5
Kotoshogiku 4-2 uwatenage Toyohibiki 2-4
Hakuho 6-0 uwatedashinage Aoiyama 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokitenku 3-2 susoharai Satoyama 3-2
Osunaarashi 3-2 yorikiri Kyokushuho 2-3
Chiyootori 2-3 okuridashi Kagamio 1-4
Gagamaru 4-1 yorikiri Masunoyama 2-3
Tokushoryu 4-1 yorikiri Yoshikaze 3-2
Takanoiwa 2-3 yorikiri Shotenro 1-4
Endo 4-1 tsukiotoshi Takayasu 2-3
Sadanofuji 3-2 tsukidashi Kitataiki 2-3
Kaisei 2-3 oshidashi Fujiazuma 1-4
Tochinowaka 4-1 hatakikomi Tamawashi 3-2
Shohozan 4-1 sukuinage Takarafuji 1-4
Takekaze 3-2 hatakikomi Kyokutenho 2-3
Okinoumi 3-2 oshidashi Chiyotairyu 0-5
Kotooshu 4-1 tsukidashi Toyonoshima 2-3
Tochiozan 2-3 oshidashi Goeido 4-1
Aoiyama 3-2 oshidashi Kisenosato 3-2
Kotoshogiku 3-2 yoritaoshi Aminishiki 0-5
Kakuryu 4-1 fumidashi Toyohibiki 2-3
Hakuho 5-0 sukuinage Ikioi 1-4
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 3-1 yorikiri *Chiyoo 1-3
Satoyama 3-1 shitatehineri Kagamio 1-3
Kyokushuho 2-2 oshidashi Masunoyama 2-2
Gagamaru 3-1 hatakikomi Osunaarashi 2-2
Takanoiwa 1-3 oshidashi Chiyootori 1-3
Tokitenku 2-2 yorikiri Sadanofuji 2-2
Yoshikaze 3-1 hatakikomi Kitataiki 2-2
Tochinowaka 3-1 yorikiri Shotenro 1-3
Endo 3-1 shitatenage Takarafuji 1-3
Tamawashi 3-1 tsukidashi Fujiazuma 1-3
Kaisei 1-3 oshidashi Takayasu 2-2
Aoiyama 2-2 hatakikomi Shohozan 3-1
Kyokutenho 2-2 shitatenage Toyohibiki 2-2
Tochiozan 1-3 sukuinage Ikioi 1-3
Goeido 4-0 hatakikomi Takekaze 2-2
Kotooshu 3-1 oshitaoshi Aminishiki 0-4
Kotoshogiku 2-2 default Myogiryu 0-4
Kakuryu 3-1 hatakikomi Toyonoshima 2-2
Kisenosato 3-1 yorikiri Okinoumi 2-2
Hakuho 4-0 hikiotoshi Chiyotairyu 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 2-1 yoritaoshi Satoyama 2-1
*Tenkaiho 2-1 tsukiotoshi Takanoiwa 0-3
Masunoyama 2-1 hatakikomi Kagamio 1-2
Tokushoryu 2-1 yorikiri Tokitenku 1-2
Gagamaru 2-1 kotenage Kyokushuho 1-2
Endo 2-1 shitatenage Chiyootori 1-2
Yoshikaze 2-1 katasukashi Sadanofuji 2-1
Takayasu 2-1 shitatenage Shotenro 1-2
Fujiazuma 1-2 yorikiri Kitataiki 2-1
Tochinowaka 2-1 yorikiri Takarafuji 1-2
Tamawashi 2-1 tsukiotoshi Kyokutenho 1-2
Shohozan 3-0 shitatenage Kaisei 0-3
Toyohibiki 2-1 oshidashi Ikioi 1-2
Takekaze 2-1 hatakikomi Myogiryu 0-3
Kotooshu 2-1 hatakikomi Aoiyama 1-2
Goeido 3-0 oshidashi Aminishiki 0-3
Kakuryu 2-1 oshidashi Tochiozan 0-3
Kisenosato 2-1 yorikiri Chiyotairyu 0-3
Toyonoshima 2-1 kirikaeshi Kotoshogiku 1-2
Hakuho 3-0 yorikiri Okinoumi 2-1
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Terunofuji 2-0 yorikiri Osunaarashi 1-1
Satoyama 2-0 yorikiri Tokushoryu 1-1
Masunoyama 1-1 oshidashi Takanoiwa 0-2
Kagamio 1-1 yorikiri Kyokushuho 1-1
Chiyootori 1-1 yorikiri Tokitenku 1-1
Gagamaru 1-1 hatakikomi Shotenro 1-1
Endo 1-1 yoritaoshi Yoshikaze 1-1
Sadanofuji 2-0 oshidashi Takayasu 1-1
Tochinowaka 1-1 oshidashi Fujiazuma 0-2
Kitataiki 2-0 hatakikomi Tamawashi 1-1
Takarafuji 1-1 shitatenage Kaisei 0-2
Kyokutenho 1-1 yorikiri Aminishiki 0-2
Shohozan 2-0 yorikiri Takekaze 1-1
Toyohibiki 1-1 oshidashi Tochiozan 0-2
Goeido 2-0 tsukiotoshi Aoiyama 1-1
Ikioi 1-1 sukuinage Kotooshu 1-1
Kisenosato 1-1 sukuinage Myogiryu 0-2
Okinoumi 2-0 kotehineri Kotoshogiku 1-1
Kakuryu 1-1 uwatedashinage Chiyotairyu 0-2
Hakuho 2-0 hikiotoshi Toyonoshima 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Satoyama 1-0 yorikiri *Asahisho 0-1
Osunaarashi 1-0 tsukidashi Takanoiwa 0-1
Tokushoryu 1-0 okuridashi Masunoyama 0-1
Tokitenku 1-0 yorikiri Kagamio 0-1
Kyokushuho 1-0 yorikiri Chiyootori 0-1
Yoshikaze 1-0 oshidashi Gagamaru 0-1
Shotenro 1-0 oshitaoshi Endo 0-1
Sadanofuji 1-0 tsukiotoshi Fujiazuma 0-1
Takayasu 1-0 hatakikomi Tochinowaka 0-1
Kitataiki 1-0 sotogake Takarafuji 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Kaisei 0-1
Shohozan 1-0 oshidashi Kyokutenho 0-1
Takekaze 1-0 hatakikomi Aminishiki 0-1
Aoiyama 1-0 hatakikomi Myogiryu 0-1
Kotooshu 1-0 yorikiri Toyohibiki 0-1
Goeido 1-0 sukuinage Ikioi 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Chiyotairyu 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Kakuryu 0-1
Toyonoshima 1-0 sukuinage Kisenosato 0-1
Hakuho 1-0 oshidashi Tochiozan 0-1