East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O O
Kisenosato O O O O O O O O O O O O O X X
Kotoshogiku O O O O X X O O O O X O X O O
Goeido O X O O O X O X X X X O X X O
Tochiozan X X X X O O X X X O O O X O X
Myogiryu X O X X O O O O O O O O X O O
Kitataiki X X X X X O X X X X X X O O O
Takarafuji X X X X X X X X O O X O O O O
Aoiyama O O O O O X X X X X X X X X X
Shohozan O X X O O O O X O X X X O O X
Yoshikaze X X O O X O X X O O O X X O X
Fujiazuma O O X X X X O O O O X X X O O
Tokitenku O O O O X O X O O O X X O O X
Kyokutenho O X X O O X X O X O O X O O O
Chiyotairyu O X X O O O O O O O O X O X
Shotenro O O O X O X O X X X X X X X X
Wakanosato X X O X X X O X O O O X X X O
Daido X X O O O X O X O O X X O X O
Kaisei X X O O O O O X X X X O O O X
Chiyonokuni O O X X X X O O X O O O O O X
Azumaryu O O X X O X X X O O X O X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji O X O O X O O O O O O X O O X
Kakuryu O O O O O O O O X O O X X X X
Kotooshu O O O O X X X O O X X O X X O
Baruto O O X X O X X X
Okinoumi X X X X X X O X X X X O O X O
Aminishiki X X X X X O X O O X X X O O O
Tochinoshin X X X X X X X X X X O O X X X
Aran X X O O O X X X O X X X X X X
Toyonoshima X O O X X O O X X O O X O X X
Takayasu X O X X X O O O X O O O O X X
Takekaze O O O O X X X O X X O O X O O
Jokoryu X X X X X X X O O X O X X X O
Sadanofuji X X X X O X X X O X O O O O O
Ikioi X O O O O O X O X X X O O X O
Toyohibiki X O X O O O O O X X X X X O O
Gagamaru X O O O X O O X O O O O O X O
Kyokushuho O X O O O X X O X X
Masunoyama O O O X X O X X O X O X O X X
Chiyootori O O X O X O O X X X X X X X O
Homarefuji X X X X O O X O X X X O X O X
Daikiho X X X X X X X O X X X X O X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daikiho 3-12 yorikiri *Asasekiryu 5-10
Chiyootori 6-9 yorikiri *Oiwato 8-7
Wakanosato 6-9 yorikiri Azumaryu 6-9
Gagamaru 11-4 oshidashi Chiyonokuni 9-6
Ikioi 9-6 uwatedashinage Shotenro 5-10
Sadanofuji 7-8 yorikiri Kaisei 8-7
Jokoryu 4-11 yoritaoshi Masunoyama 7-8
Fujiazuma 8-7 oshidashi Homarefuji 5-10
Daido 8-7 yorikiri Yoshikaze 7-8
Toyohibiki 8-7 tsukiotoshi Takayasu 8-7
Kyokutenho 9-6 tsukiotoshi Shohozan 8-7
Takekaze 9-6 oshidashi Toyonoshima 7-8
Takarafuji 6-9 sukuinage Aran 4-11
Kitataiki 4-11 oshidashi Tochinoshin 2-13
Aminishiki 6-9 yorikiri Aoiyama 5-10
Myogiryu 11-4 yorikiri Chiyotairyu 10-5
Okinoumi 4-11 kotenage Tochiozan 6-9
Goeido 7-8 hatakikomi Tokitenku 10-5
Kotooshu 8-7 okuridashi Kakuryu 10-5
Kotoshogiku 11-4 yoritaoshi Kisenosato 13-2
Hakuho 15-0 yorikiri Harumafuji 11-4

Outstanding Performance Prize — None

Fighting Spirit Prize — None

Technique Prize — Myogiryu (5)

14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Homarefuji 5-9 tsukidashi *Tamaasuka 10-4
Kaisei 8-6 oshidashi Azumaryu 6-8
*Takanoiwa 7-7 tsukiotoshi Chiyootori 5-9
Chiyonokuni 9-5 tsukiotoshi Wakanosato 5-9
Toyohibiki 7-7 tsukidashi Daido 7-7
Tokitenku 10-4 hatakikomi Masunoyama 7-7
Fujiazuma 7-7 yorikiri Shotenro 5-9
Takekaze 8-6 hatakikomi Ikioi 8-6
Kyokutenho 8-6 uwatedashinage Aoiyama 5-9
Yoshikaze 7-7 oshidashi Aran 4-10
Kitataiki 3-11 oshidashi Daikiho 2-12
Sadanofuji 6-8 oshidashi Tochinoshin 2-12
Myogiryu 10-4 yorikiri Gagamaru 10-4
Aminishiki 5-9 okuridashi Jokoryu 3-11
Tochiozan 6-8 oshitaoshi Takayasu 8-6
Takarafuji 5-9 yorikiri Okinoumi 3-11
Chiyotairyu 10-4 oshidashi Goeido 6-8
Shohozan 8-6 koshikudake Kotooshu 7-7
Kotoshogiku 10-4 oshidashi Toyonoshima 7-7
Hakuho 14-0 sukuinage Kisenosato 13-1
Harumafuji 11-3 uwatenage Kakuryu 10-4
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daikiho 2-11 hatakikomi *Asahisho 3-10
*Oiwato 7-6 oshidashi Homarefuji 4-9
Chiyonokuni 8-5 yorikiri Azumaryu 6-7
Masunoyama 7-6 yorikiri Chiyootori 5-8
Kaisei 7-6 tsukidashi Wakanosato 5-8
Daido 7-6 hatakikomi Shotenro 5-8
Ikioi 8-5 sukuinage Toyohibiki 6-7
Sadanofuji 5-8 tsukidashi Jokoryu 3-10
Kyokutenho 7-6 kotenage Fujiazuma 6-7
Gagamaru 10-3 oshidashi Yoshikaze 6-7
Toyonoshima 7-6 yorikiri Chiyotairyu 9-4
Takarafuji 4-9 oshitaoshi Takekaze 7-6
Kitataiki 2-11 yorikiri Aoiyama 5-8
Aminishiki 4-9 uwatedashinage Tochinoshin 2-11
Tokitenku 9-4 hatakikomi Myogiryu 9-4
Okinoumi 3-10 yoritaoshi Aran 4-9
Shohozan 7-6 oshidashi Tochiozan 5-8
Takayasu 8-5 hatakikomi Goeido 6-7
Kisenosato 13-0 yorikiri Kakuryu 10-3
Harumafuji 10-3 oshitaoshi Kotooshu 7-6
Hakuho 13-0 shitatedashinage Kotoshogiku 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Homarefuji 4-8 oshitaoshi Daikiho 1-11
Gagamaru 9-3 hatakikomi Daido 6-6
Azumaryu 6-6 hatakikomi Toyohibiki 6-6
Chiyotairyu 9-3 oshidashi Kyokutenho 6-6
Ikioi 7-5 yorikiri Tokitenku 8-4
Sadanofuji 4-8 yorikiri Masunoyama 6-6
Chiyonokuni 7-5 yorikiri Fujiazuma 6-6
Kaisei 6-6 oshidashi Yoshikaze 6-6
Takekaze 7-5 oshidashi Chiyootori 5-7
Takayasu 7-5 sukuinage Shotenro 5-7
Takarafuji 3-9 tsukiotoshi Wakanosato 5-7
Tochinoshin 2-10 uwatenage Jokoryu 3-9
Myogiryu 9-3 oshitaoshi Aminishiki 3-9
Tochiozan 5-7 yorikiri Toyonoshima 6-6
Okinoumi 2-10 kotenage Kitataiki 1-11
Goeido 6-6 tsukihiza Shohozan 6-6
Kotoshogiku 9-3 yorikiri Aran 4-8
Kotooshu 7-5 oshidashi Aoiyama 5-7
Hakuho 12-0 yorikiri Kakuryu 10-2
Kisenosato 12-0 yorikiri Harumafuji 9-3
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 6-5 yorikiri Azumaryu 5-6
*Tamawashi 8-3 okuridashi Homarefuji 3-8
Gagamaru 8-3 kotenage Chiyootori 5-6
Chiyonokuni 6-5 hikkake Shotenro 5-6
Masunoyama 6-5 yorikiri Toyohibiki 6-5
Chiyotairyu 8-3 yorikiri Kaisei 5-6
Kyokutenho 6-5 yorikiri Daido 6-5
Wakanosato 5-6 kotenage Tokitenku 8-3
Jokoryu 3-8 okuridashi Daikiho 1-10
Yoshikaze 6-5 oshidashi Ikioi 6-5
Takayasu 6-5 tsukiotoshi Fujiazuma 6-5
Sadanofuji 3-8 oshidashi Takarafuji 2-9
Takekaze 6-5 oshidashi Aminishiki 3-8
Myogiryu 8-3 oshidashi Shohozan 6-5
Tochinoshin 1-10 uwatenage Okinoumi 1-10
Tochiozan 4-7 okuridashi Kitataiki 1-10
Toyonoshima 6-5 tsukiotoshi Goeido 5-6
Kakuryu 10-1 hatakikomi Aoiyama 5-6
Kisenosato 11-0 tsukidashi Aran 4-7
Harumafuji 9-2 uwatenage Kotoshogiku 8-3
Hakuho 11-0 uwatenage Kotooshu 6-5
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Tamaasuka 9-1 okuridashi Chiyootori 5-5
Wakanosato 4-6 yoritaoshi Homarefuji 3-7
Azumaryu 5-5 hatakikomi Shotenro 5-5
Chiyotairyu 7-3 yorikiri Masunoyama 5-5
Kyokutenho 5-5 abisetaoshi Daikiho 1-9
Chiyonokuni 5-5 oshidashi Ikioi 6-4
Tokitenku 8-2 default Kyokushuho 5-5
Daido 6-4 hikiotoshi Sadanofuji 2-8
Fujiazuma 6-4 tsukiotoshi Kaisei 5-5
Yoshikaze 5-5 okuridashi Toyohibiki 6-4
Gagamaru 7-3 yorikiri Takekaze 5-5
Takarafuji 2-8 uwatenage Jokoryu 2-8
Takayasu 5-5 uwatedashinage Kitataiki 1-9
Toyonoshima 5-5 oshidashi Tochinoshin 0-10
Tochiozan 3-7 hatakikomi Aminishiki 3-7
Myogiryu 7-3 yorikiri Okinoumi 1-9
Kisenosato 10-0 kimedashi Kotooshu 6-4
Kotoshogiku 8-2 uwatenage Aoiyama 5-5
Kakuryu 9-1 yorikiri Aran 4-6
Hakuho 10-0 tottari Goeido 5-5
Harumafuji 8-2 oshidashi Shohozan 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 4-5 yoritaoshi Tamawashi 6-3
Masunoyama 5-4 tsukiotoshi Homarefuji 3-6
Gagamaru 6-3 oshidashi Kaisei 5-4
Chiyotairyu 6-3 hikiotoshi Kyokushuho 5-4
Daido 5-4 hatakikomi Ikioi 6-3
Wakanosato 3-6 yorikiri Kyokutenho 4-5
Sadanofuji 2-7 tsukitaoshi Daikiho 1-8
Tokitenku 7-2 hatakikomi Chiyonokuni 4-5
Fujiazuma 5-4 oshidashi Chiyootori 5-4
Yoshikaze 4-5 katasukashi Shotenro 5-4
Jokoryu 2-7 tsukiotoshi Takayasu 4-5
Shohozan 6-3 oshidashi Toyohibiki 6-3
Aran 4-5 hatakikomi Takekaze 5-4
Takarafuji 1-8 yorikiri Tochinoshin 0-9
Aminishiki 3-6 yorikiri Okinoumi 1-8
Myogiryu 6-3 okuridashi Tochiozan 2-7
Kotooshu 6-3 sukuinage Kitataiki 1-8
Kotoshogiku 7-2 yorikiri Kakuryu 8-1
Kisenosato 9-0 oshidashi Toyonoshima 4-5
Harumafuji 7-2 uwatenage Goeido 5-4
Hakuho 9-0 hikiotoshi Aoiyama 5-4
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 4-4 tsukiotoshi Masunoyama 4-4
Daikiho 1-7 oshidashi Shotenro 5-3
Kyokushuho 5-3 shitatenage Gagamaru 5-3
Toyohibiki 6-2 tsukidashi Chiyootori 5-3
Kyokutenho 4-4 uwatenage Azumaryu 3-5
Ikioi 6-2 isamiashi Kaisei 5-3
Homarefuji 3-5 oshidashi Sadanofuji 1-7
Fujiazuma 4-4 tsukidashi Daido 4-4
Jokoryu 1-7 yorikiri Wakanosato 2-6
Chiyotairyu 5-3 hikiotoshi Yoshikaze 3-5
Tokitenku 6-2 yorikiri Shohozan 5-3
Takekaze 5-3 hikiotoshi Aoiyama 5-3
Takayasu 4-4 yorikiri Takarafuji 0-8
Aminishiki 2-6 yorikiri Kitataiki 1-7
Myogiryu 5-3 default Baruto 3-5
Kotoshogiku 6-2 yorikiri Tochinoshin 0-8
Kakuryu 8-0 uwatedashinage Okinoumi 1-7
Kisenosato 8-0 oshidashi Goeido 5-3
Kotooshu 5-3 yorikiri Tochiozan 2-6
Hakuho 8-0 yoritaoshi Aran 3-5
Harumafuji 6-2 oshitaoshi Toyonoshima 4-4
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daido 4-3 hatakikomi Homarefuji 2-5
Wakanosato 2-5 yoritoashi Daikiho 0-7
Gagamaru 5-2 oshidashi Azumaryu 3-4
Toyohibiki 5-2 oshitaoshi Kyokushuho 4-3
Chiyootori 5-2 yoritaoshi Ikioi 5-2
Chiyonokuni 3-4 tsukiotoshi Kyokutenho 3-4
Kaisei 5-2 oshitaoshi Tokitenku 5-2
Chiyotairyu 4-3 oshitaoshi Jokoryu 0-7
Fujiazuma 3-4 yorikiri Masunoyama 4-3
Shotenro 5-2 oshidashi Takekaze 4-3
Takayasu 3-4 uwatehineri Sadanofuji 1-6
Shohozan 5-2 hatakikomi Yoshikaze 3-4
Toyonoshima 4-3 yorikiri Kitataiki 1-6
Myogiryu 4-3 yoritaoshi Aran 3-4
Goeido 5-2 yorikiri Aminishiki 1-6
Kakuryu 7-0 yorikiri Tochinoshin 0-7
Kisenosato 7-0 yoritaoshi Baruto 3-4
Okinoumi 1-6 yorikiri Kotooshu 4-3
Kotoshogiku 5-2 yorikiri Tochiozan 2-5
Harumafuji 5-2 uwatedashinage Aoiyama 5-2
Hakuho 7-0 oshidashi Takarafuji 0-7
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 4-2 yorikiri Daido 3-3
Masunoyama 4-2 kotenage Wakanosato 1-5
Homarefuji 2-4 yorikiri Kyokushuho 4-2
Gagamaru 4-2 kotenage Daikiho 0-6
Chiyotairyu 3-3 oshidashi Azumaryu 3-3
Toyohibiki 4-2 tsukidashi Chiyonokuni 2-4
Chiyootori 4-2 yorikiri Kyokutenho 3-3
Tokitenku 5-1 yorikiri Shotenro 4-2
Yoshikaze 3-3 tsukiotoshi Sadanofuji 1-5
Shohozan 4-2 hikiotoshi Jokoryu 0-6
Takayasu 2-4 kotenage Takekaze 4-2
Ikioi 5-1 tsukiotoshi Aoiyama 5-1
Toyonoshima 3-3 sukuinage Fujiazuma 2-4
Kitataiki 1-5 kotenage Takarafuji 0-6
Tochiozan 2-4 yorikiri Baruto 3-3
Kisenosato 6-0 oshidashi Tochinoshin 0-6
Aminishiki 1-5 yorikiri Kotooshu 4-2
Myogiryu 3-3 yorikiri Kotoshogiku 4-2
Kakuryu 6-0 hatakikomi Goeido 4-2
Hakuho 6-0 hatakikomi Okinoumi 0-6
Harumafuji 4-2 oshidashi Aran 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Homarefuji 1-4 oshidashi Chiyootori 3-2
Kaisei 3-2 yoritaoshi Daikiho 0-5
Azumaryu 3-2 oshitaoshi Masunoyama 3-2
Daido 3-2 hatakikomi Chiyonokuni 2-3
Ikioi 4-1 tsukiotoshi Gagamaru 3-2
Sadanofuji 1-4 tsukidashi Wakanosato 1-4
Toyohibiki 3-2 oshidashi Tokitenku 4-1
Shotenro 4-1 oshidashi Jokoryu 0-5
Kyokushuho 4-1 yorikiri Fujiazuma 2-3
Chiyotairyu 2-3 tsukidashi Takekaze 4-1
Kyokutenho 3-2 kotenage Yoshikaze 2-3
Shohozan 3-2 oshidashi Toyonoshima 2-3
Aran 3-2 yoritaoshi Takayasu 1-4
Aoiyama 5-0 hikiotoshi Takarafuji 0-5
Baruto 3-2 kotenage Okinoumi 0-5
Myogiryu 2-3 yorikiri Kotooshu 4-1
Goeido 4-1 okurinage Kotoshogiku 4-1
Kakuryu 5-0 hatakikomi Kitataiki 0-5
Kisenosato 5-0 oshidashi Aminishiki 0-5
Tochiozan 1-4 katasukashi Harumafuji 3-2
Hakuho 5-0 uwatenage Tochinoshin 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 2-2 yorikiri Chiyonokuni 2-2
Daido 2-2 uwatenage Daikiho 0-4
Kyokushuho 3-1 uwatenage Azumaryu 2-2
Chiyootori 3-1 oshidashi Shotenro 3-1
Gagamaru 3-1 yorikiri Homarefuji 0-4
Kyokutenho 2-2 oshitaoshi Masunoyama 3-1
Ikioi 3-1 yorikiri Wakanosato 1-3
Tokitenku 4-0 yorikiri Chioytairyu 1-3
Toyohibiki 2-2 oshidashi Jokoryu 0-4
Takekaze 4-0 katatsukashi Sadanofuji 0-4
Shohozan 2-2 shitatedashinage Fujiazuma 2-2
Aoiyama 4-0 hikiotoshi Takayasu 1-3
Yoshikaze 2-2 katasukashi Toyonoshima 2-2
Aran 2-2 tsukiotoshi Aminishiki 0-4
Goeido 3-1 yorikiri Okinoumi 0-4
Kotoshogiku 4-0 yorikiri Takarafuji 0-4
Kakuryu 4-0 yorikiri Myogiryu 1-3
Kisenosato 4-0 sukuinage Tochiozan 0-4
Kotooshu 4-0 yorikiri Baruto 2-2
Hakuho 4-0 kotenage Kitataiki 0-4
Harumafuji 3-1 shitatenage Tochinoshin 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 1-2 hatakikomi Homarefuji 0-3
Masunoyama 3-0 okuridashi Daikiho 0-3
Daido 1-2 uwatenage Azumaryu 2-1
Kyokushuho 2-1 oshidashi Chiyonokuni 2-1
Wakanosato 1-2 uwatenage Chiyootori 2-1
Gagamaru 2-1 yoritaoshi Toyohibiki 1-2
Shotenro 3-0 oshidashi Chiyotairyu 1-2
Ikioi 2-1 yorikiri Sadanofuji 0-3
Tokitenku 3-0 yorikiri Kyokutenho 1-2
Takekaze 3-0 yorikiri Fujiazuma 2-1
Yoshikaze 1-2 sukuinage Jokoryu 0-3
Toyonoshima 2-1 yorikiri Takayasu 1-2
Aoiyama 3-0 tsukiotoshi Shohozan 1-2
Aran 1-2 yorikiri Tochinoshin 0-3
Goeido 2-1 kubinage Tochiozan 0-3
Kakuryu 3-0 yorikiri Baruto 2-1
Kisenosato 3-0 yorikiri Okinoumi 0-3
Kotooshu 3-0 hatakikomi Takarafuji 0-3
Kotoshogiku 3-0 yorikiri Aminishiki 0-3
Harumafuji 2-1 uwatenage Kitataiki 0-3
Hakuho 3-0 yorikiri Myogiryu 1-2
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Chiyonokuni 2-0 oshidashi Daikiho 0-2
Azumaryu 2-0 hikiotoshi Homarefuji 0-2
Chiyootori 2-0 hatakikomi Daido 0-2
Masunoyama 2-0 tsukiotoshi Kaisei 0-2
Shotenro 2-0 oshidashi Kyokushuho 1-1
Gagamaru 1-1 oshidashi Wakanosato 0-2
Toyohibiki 1-1 yorikiri Kyokutenho 1-1
Ikioi 1-1 hatakikomi Chiyotairyu 1-1
Fujiazuma 2-0 oshidashi Sadanofuji 0-2
Tokitenku 2-0 yorikiri Jokoryu 0-2
Takekaze 2-0 hikiotoshi Shohozan 1-1
Takayasu 1-1 yorikiri Yoshikaze 0-2
Toyonoshima 1-1 yorikiri Takarafuji 0-2
Aoiyama 2-0 oshidashi Aran 0-2
Baruto 2-0 uwatenage Tochinoshin 0-2
Kisenosato 2-0 yorikiri Kitataiki 0-2
Kotooshu 2-0 yorikiri Goeido 1-1
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Okinoumi 0-2
Kakuryu 2-0 tsukiotoshi Tochiozan 0-2
Hakuho 2-0 hatakikomi Aminishiki 0-2
Myogiryu 1-1 oshidashi Harumafuji 1-1
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Azumaryu 1-0 yoritaoshi Daikiho 0-1
Chiyonokuni 1-0 hatakikomi Homarefuji 0-1
Chiyootori 1-0 sukuinage Kaisei 0-1
Masunoyama 1-0 tsukitaoshi Daido 0-1
Kyokushuho 1-0 oshitaoshi Wakanosato 0-1
Shotenro 1-0 yorikiri Gagamaru 0-1
Chiyotairyu 1-0 uwatenage Toyohibiki 0-1
Kyokutenho 1-0 uwatenage Ikioi 0-1
Tokitenku 1-0 yorikiri Sadanofuji 0-1
Takekaze 1-0 hikiotoshi Jokoryu 0-1
Fujiazuma 1-0 oshidashi Yoshikaze 0-1
Shohozan 1-0 oshitaoshi Takayasu 0-1
Aoiyama 1-0 tsukidashi Toyonoshima 0-1
Baruto 1-0 yorikiri Aran 0-1
Goeido 1-0 sukuinage Takarafuji 0-1
Kotooshu 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Kitataiki 0-1
Kakuryu 1-0 oshidashi Aminishiki 0-1
Kisenosato 1-0 kotenage Myogiryu 0-1
Harumafuji 1-0 yorikiri Okinoumi 0-1
Hakuho 1-0 yorikiri Tochiozan 0-1