East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji O O X X O O O X O O O O X X X
Kisenosato O X O X O X O X O O O X O O O
Kakuryu O O X O O X X O X X O O O X X
Goeido O O X O X O O O X O X O X O O
Tochiozan X O O O X X X X O O O O O O O
Takayasu X X O X X O O X O X X X X X O
Chiyotairyu X O O O X X X
Tokitenku X X X O O X X X X O X X O O X
Toyonoshima O O X O X O O O X O X X X X X
Aran O X X O X X O O O X O O O X X
Gagamaru X O X X X O O X X O X X X O X
Okinoumi O O X O O X O O O O O O X X O
Aoiyama O X O O O X X O O O X X O O X
Fujiazuma O X X O X O O O O O O X X X X
Takarafuji O X O O X X X O O O O O O O O
Takekaze X O O X O O O X X X O O X O O
Shotenro X O O O O O X O X X X X X O O
Tochinowaka X X X X X X X
Chiyonokuni X O O X X O O X O X X O X O X
Daido O X X O O O X X X O X O O X O
Oiwato X O O O X X X O O X X X X X X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O O O
Kotooshu O X X X X X
Kotoshogiku O X X O O O O O O X X X X O X
Baruto O O O X O O X O X X O X O X O
Aminishiki X X X X X O X O O X O O X O O
Tochinoshin X X X O O X O X O X X O O X O
Myogiryu X O O X X O X X X O O O O O X
Ikioi X X O X O X X X X X X X X O O
Shohozan X O O O O O X O X X X X O X X
Kaisei X X O X X X O X X X X X O X X
Kitataiki O X O X O O O X O O O O X X O
Toyohibiki X X X X X O O O X O O O X X X
Kyokutenho X O X X O O O X X X X O O O X
Yoshikaze X O O X O X O O X O O X O X O
Tamawashi X X O X X X X X X O O X O X X
Jokoryu O O X O O O O X X X X O O O X
Masunoyama O O X O O X X X X X O X X O O
Sadanofuji O X O X X O X O O X O X O O O
Sagatsukasa O X O X X X X X
Sotairyu X X X X O X X O O X X O X X X
Wakanosato O O X O X X O O O O X O X X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Homarefuji 10-5 tsukidashi Oiwato 5-10
Sadanofuji 9-6 oshidashi Chiyonokuni 7-8
Masunoyama 7-8 tsukiotoshi *Kotoyuki 6-9
Wakanosato 9-6 uwatenage Jokoryu 9-6
Takekaze 9-6 oshidashi Sotairyu 4-11
Yoshikaze 9-6 shitatenage Tamawashi 4-11
Takarafuji 11-4 yorikiri Fujiazuma 8-7
Kitataiki 10-5 oshidashi Aoiyama 9-6
Daido 8-7 yorikiri Aran 8-7
Ikioi 4-11 yorikiri Kyokutenho 7-8
Shotenro 8-7 hatakikomi Tokitenku 5-10
Okinoumi 11-4 yorikiri Myogiryu 8-7
Tochinoshin 7-8 hatakikomi Toyohibiki 6-9
Takayasu 5-10 uwatenage Gagamaru 5-10
Aminishiki 7-8 okuridashi Kaisei 3-12
Tochiozan 10-5 oshitaoshi Toyonoshima 7-8
Goeido 10-5 hatakikomi Shohozan 7-8
Baruto 9-6 uwatenage Kotoshogiku 8-7
Kisenosato 10-5 oshidashi Kakuryu 8-7
Hakuho 15-0 uwatenage Harumafuji 9-6
Outstanding Performance Prize — None
Fighting Spirit Prize — Okinoumi
Technique Prize — None
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Homarefuji 9-5 oshidashi Sotairyu 4-10
Chiyonokuni 7-7 uwatenage *Daikiho 8-6
Takarafuji 10-4 yorikiri Daido 7-7
Jokoryu 9-5 yorikiri Yoshikaze 8-6
Aoiyama 9-5 oshidashi Fujiazuma 8-6
Kyokutenho 7-7 kimedashi Oiwato 5-9
Masunoyama 6-8 hatakikomi Toyohibiki 6-8
Gagamaru 5-9 oshidashi Wakanosato 8-6
Sadanofuji 8-6 oshidashi Aran 8-6
Shotenro 7-7 yorikiri Kaisei 3-11
Takekaze 8-6 oshidashi Toyonoshima 7-7
Tokitenku 5-9 hatakikomi Tamawashi 4-10
Myogiryu 8-6 yorikiri Takayasu 4-10
Ikioi 3-11 shitatenage Tochinoshin 6-8
Tochiozan 9-5 katasukashi Kitataiki 9-5
Goeido 9-5 yorikiri Okinoumi 10-4
Aminishiki 6-8 yorikiri Baruto 8-6
Kotoshogiku 8-6 yorikiri Shohozan 7-7
Kisenosato 9-5 oshitaoshi Harumafuji 9-5
Hakuho 14-0 yorikiri Kakuryu 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanofuji 7-6 oshidashi Sotairyu 4-9
Daido 7-6 uwatenage Shotenro 6-7
Takarafuji 9-4 tsukiotoshi Oiwato 5-8
Yoshikaze 8-5 yorikiri Chiyonokuni 6-7
Kyokutenho 6-7 kotenage Wakanosato 8-5
Aoiyama 8-5 oshidashi Takekaze 7-6
Jokoryu 8-5 uwatenage Toyohibiki 6-7
Kaisei 3-10 yorikiri Masunoyama 5-8
Shohozan 7-6 uwatedashinage Fujiazuma 8-5
Tamawashi 4-9 oshidashi Ikioi 2-11
Tokitenku 4-9 tsukiotoshi Gagamaru 4-9
Myogiryu 7-6 yorikiri Kitataiki 9-4
Tochinoshin 6-7 yorikiri Takayasu 4-9
Aran 8-5 hikiotoshi Aminishiki 5-8
Tochiozan 8-5 okuridashi Okinoumi 10-3
Baruto 8-5 kimetaoshi Toyonoshima 7-6
Kisenosato 8-5 katasukashi Kotoshogiku 7-6
Hakuho 13-0 uwatenage Goeido 8-5
Kakuryu 8-5 yorikiri Harumafuji 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daido 6-6 hatakikomi Oiwato 5-7
Sotairyu 4-8 tsukiotoshi Chiyootori 7-5
Chiyonokuni 6-6 tsukiotoshi Asahisho 8-4
Jokoryu 7-5 shitatenage Tamawashi 3-9
Wakanosato 8-4 yorikiri Fujiazuma 8-4
Takarafuji 8-4 oshitaoshi Yoshikaze 7-5
Kyokutenho 5-7 sukuinage Masunoyama 5-7
Okinoumi 10-2 yorikiri Aoiyama 7-5
Toyohibiki 6-6 yorikiri Shotenro 6-6
Takekaze 7-5 oshidashi Gagamaru 4-8
Kitataiki 9-3 sotogake Sadanofuji 6-6
Aran 7-5 okuridashi Takayasu 4-8
Tochinoshin 5-7 shitatenage Kaisei 2-10
Tochiozan 7-5 hatakikomi Shohozan 6-6
Aminishiki 5-7 oshidashi Tokitenku 3-9
Goeido 8-4 oshitaoshi Toyonoshima 7-5
Myogiryu 6-6 yorikiri Baruto 7-5
Kakuryu 7-5 hatakikomi Ikioi 2-10
Harumafuji 9-3 yorikiri Kotoshogiku 7-5
Hakuho 12-0 uwatenage Kisenosato 7-5
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanofuji 6-5 tsukidashi Oiwato 5-6
Masunoyama 5-6 oshidashi Jokoryu 6-5
Takarafuji 7-4 yorikiri Wakanosato 7-4
Yoshikaze 7-4 oshitaoshi Sotairyu 3-8
Fujiazuma 8-3 oshidashi Daido 5-6
Toyohibiki 5-6 yorikiri Kyokutenho 4-7
Okinoumi 9-2 yorikiri Chiyonokuni 5-6
Kitataiki 8-3 yorikiri Shotenro 6-5
Tamawashi 3-8 uwatenage Gagamaru 4-7
Takekaze 6-5 hatakikomi Kaisei 2-9
Aran 6-5 hatakikomi Aoiyama 7-4
Myogiryu 5-6 oshitaoshi Ikioi 2-9
Aminishiki 4-7 oshidashi Shohozan 6-5
Tochiozan 6-5 yorikiri Takayasu 4-7
Baruto 7-4 yorikiri Tochinoshin 4-7
Kakuryu 6-5 yorikiri Tokitenku 3-8
Kisenosato 7-4 oshidashi Toyonoshima 7-4
Hakuho 11-0 yorikiri Kotoshogiku 7-4
Harumafuji 8-3 uwatenage Goeido 7-4
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakanosato 7-3 sukuinage Sotairyu 3-7
Tamawashi 2-8 oshitaoshi Masunoyama 4-6
Fujiazuma 7-3 tsukiotoshi Takekaze 5-5
Yoshikaze 6-4 hikiotoshi Oiwato 5-5
Aoiyama 7-3 yorikiri Sadanofuji 5-5
Daido 5-5 hatakikomi Kyokutenho 4-6
Toyohibiki 4-6 okuridashi Chiyonokuni 5-5
Gagamaru 4-6 oshidashi Shotenro 6-4
Kitataiki 7-3 yorikiri Jokoryu 6-4
Okinoumi 8-2 yorikiri Aran 5-5
Takarafuji 6-4 tsukiotoshi Kaisei 2-8
Tokitenku 3-7 uwatenage Takayasu 4-6
Myogiryu 4-6 oshidashi Aminishiki 3-7
Goeido 7-3 tsukiotoshi Tochinoshin 4-6
Kisenosato 6-4 yoritaoshi Ikioi 2-8
Toyonoshima 7-3 sukuinage Kotoshogiku 7-3
Tochiozan 5-5 oshitaoshi Kakuryu 5-5
Harumafuji 7-3 yorikiri Shohozan 6-4
Hakuho 10-0 uwatedashinage Baruto 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sotairyu 3-6 tsukiotoshi *Kotoyuki 2-7
*Asahisho 6-3 hikiotoshi Daido 4-5
Sadanofuji 5-4 sukuinage Jokoryu 6-3
Oiwato 5-4 hikiotoshi Tamawashi 1-8
Wakanosato 6-3 oshitaoshi Yoshikaze 5-4
Chiyonokuni 5-4 yorikiri Kyokutenho 4-5
Aoiyama 6-3 hatakikomi Shotenro 6-3
Takarafuji 5-4 yorikiri Toyohibiki 3-6
Okinoumi 7-2 yoritaoshi Masunoyama 4-5
Kitataiki 6-3 hikiotoshi Takekaze 5-4
Fujiazuma 6-3 yorikiri Kaisei 2-7
Aran 5-4 uwatedashinage Gagamaru 3-6
Tochinoshin 4-5 tsukidashi Shohozan 6-3
Aminishiki 3-6 katasukashi Ikioi 2-7
Tochiozan 4-5 okuridashi Myogiryu 3-6
Takayasu 4-5 yorikiri Goeido 6-3
Kotoshogiku 7-2 yorikiri Kakuryu 5-4
Kisenosato 5-4 oshidashi Tokitenku 2-7
Hakuho 9-0 hikiotoshi Toyonoshima 6-3
Harumafuji 6-3 tsukiotoshi Baruto 6-3
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Oiwato 4-4 oshitaoshi *Daikiho 5-3
Wakanosato 5-3 default Sagatsukasa 2-6
Shotenro 6-2 oshidashi Takekaze 5-3
Sotairyu 2-6 oshitaoshi Tamawashi 1-7
Fujiazuma 5-3 yorikiri Chiyonokuni 4-4
Yoshikaze 5-3 uwatedashinage Masunoyama 4-4
Aoiyama 5-3 oshidashi Daido 4-4
Sadanofuji 4-4 yorikiri Kyokutenho 4-4
Okinoumi 6-2 yorikiri Jokoryu 6-2
Takarafuji 4-4 yorikiri Gagamaru 3-5
Aran 4-4 okuritaoshi Kitataiki 5-3
Toyohibiki 3-5 sukuinage Kaisei 2-6
Shohozan 6-2 oshitaoshi Myogiryu 3-5
Aminishiki 2-6 oshitaoshi Takayasu 3-5
Baruto 6-2 yorikiri Tochiozan 3-5
Kakuryu 5-3 oshidashi Tochinoshin 3-5
Goeido 6-2 yorikiri Kisenosato 4-4
Kotoshogiku 6-2 yorikiri Tokitenku 2-6
Toyonoshima 6-2 yorikiri Harumafuji 5-3
Hakuho 8-0 uwatenage Ikioi 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakanosato 4-3 yorikiri *Kyokushuho 5-2
Jokoryu 6-1 yorikiri Daido 4-3
Takekaze 5-2 hikiotoshi Oiwato 3-4
Yoshikaze 4-3 katasukashi Sadanofuji 3-4
Fujiazuma 4-3 tsukidashi Sagatsukasa 2-5
Kyokutenho 4-3 default Tochinowaka 0-7
Chiyonokuni 4-3 oshidashi Aoiyama 4-3
Toyohibiki 2-5 hatakikomi Sotairyu 1-6
Okinoumi 5-2 yorikiri Shotenro 5-2
Kitataiki 5-2 yorikiri Takarafuji 3-4
Gagamaru 3-4 tsukiotoshi Masunoyama 4-3
Kaisei 2-5 oshitaoshi Tamawashi 1-6
Aran 3-4 default Chiyotairyu 3-4
Tochinoshin 3-4 hatakikomi Myogiryu 3-4
Takayasu 3-4 uwatenage Baruto 5-2
Goeido 5-2 shitatenage Tochiozan 3-4
Kisenosato 4-3 oshidashi Shohozan 5-2
Kotoshogiku 5-2 oshidashi Aminishiki 1-6
Toyonoshima 5-2 oshidashi Kakuryu 4-3
Hakuho 7-0 yorikiri Tokitenku 2-5
Harumafuji 5-2 yoritaoshi Ikioi 2-5
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sadanofuji 3-3 oshidashi Sagatsukasa 2-4
Chiyonokuni 3-3 hatakikomi Masunoyama 4-2
Takekaze 4-2 hikiotoshi Wakanosato 3-3
Jokoryu 5-1 oshidashi Oiwato 3-3
Shotenro 5-1 hatakikomi Takarafuji 3-3
Fujiazuma 3-3 tsukidashi Sotairyu 1-5
Daido 4-2 oshidashi Yoshikaze 3-3
Toyohibiki 1-5 oshidashi Tochinowaka 0-6
Kitataiki 4-2 yoritaoshi Tamawashi 1-5
Kyokutenho 3-3 yorikiri Aran 2-4
Gagamaru 2-4 oshidashi Kaisei 1-5
Toyonoshima 4-2 hikiotoshi Aoiyama 4-2
Shohozan 5-1 oshidashi Okinoumi 4-2
Takayasu 2-4 shitatenage Ikioi 2-4
Aminishiki 1-5 tsukiotoshi Tochiozan 3-3
Baruto 5-1 hatakikomi Kisenosato 3-3
Kotoshogiku 4-2 yorikiri Tochinoshin 2-4
Goeido 4-2 yorikiri Kakuryu 4-2
Myogiryu 3-3 default Kotooshu 1-5
Harumafuji 4-2 oshidashi Tokitenku 2-4
Hakuho 6-0 tsukiotoshi Chiyotairyu 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Daido 3-2 oshidashi Sagatsukasa 2-3
Sotairyu 1-4 hatakikomi Tochinowaka 0-5
Masunoyama 4-1 oshidashi Wakanosato 3-2
Shotenro 4-1 hatakikomi Oiwato 3-2
Jokoryu 4-1 yorikiri Chiyonokuni 2-3
Takekaze 3-2 hatakikomi Sadanofuji 2-3
Kyokutenho 2-3 uwatenage Tamawashi 1-4
Aoiyama 4-1 yoritaoshi Takarafuji 3-2
Kitataiki 3-2 hatakikomi Fujiazuma 2-3
Yoshikaze 3-2 hatakikomi Gagamaru 1-4
Shohozan 4-1 uwatedashinage Toyohibiki 0-5
Okinoumi 4-1 uwatenage Toyonoshima 3-2
Ikioi 2-3 sukuinage Kaisei 1-4
Tokitenku 2-3 yorikiri Aran 2-3
Tochinoshin 2-3 yoritaoshi Aminishiki 0-5
Kotoshogiku 3-2 uwatenage Goeido 3-2
Kakuryu 4-1 sotogake Takayasu 1-4
Baruto 4-1 yorikiri Kotooshu 1-4
Kisenosato 3-2 yorikiri Chiyotairyu 3-2
Hakuho 5-0 tottari Tochiozan 3-2
Harumafuji 3-2 okuritaoshi Myogiryu 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Oiwato 3-1 hikiotoshi Chiyonokuni 2-2
Wakanosato 3-1 sukuinage Sadanofuji 2-2
Masunoyama 3-1 oshitaoshi Sagatsukasa 2-2
Daido 2-2 tsukiotoshi Takekaze 2-2
Takarafuji 3-1 yorikiri Sotairyu 0-4
Fujiazuma 2-2 yorikiri Tochinowaka 0-4
Shotenro 3-1 oshidashi Yoshikaze 2-2
Jokoryu 3-1 yorikiri Kyokutenho 1-3
Okinoumi 3-1 yorikiri Tamawashi 1-3
Aran 2-2 hikiotoshi Toyohibiki 0-4
Aoiyama 3-1 tsukiotoshi Kaisei 1-3
Toyonoshima 3-1 sukuinage Gagamaru 1-3
Shohozan 3-1 sukuinage Kitataiki 2-2
Tokitenku 1-3 hatakikomi Ikioi 1-3
Goeido 3-1 yorikiri Aminishiki 0-4
Kakuryu 3-1 yoritaoshi Baruto 3-1
Tochinoshin 1-3 yorikiri Kotooshu 1-3
Tochiozan 3-1 tsukiotoshi Kisenosato 2-2
Kotoshogiku 2-2 shitatenage Takayasu 1-3
Chiyotairyu 3-1 hikiotoshi Harumafuji 2-2
Hakuho 4-0 yorikiri Myogiryu 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sagatsukasa 2-1 tsukiotoshi Sotairyu 0-3
Chiyonokuni 2-1 yorikiri Daido 1-2
Oiwato 2-1 tsukiotoshi Masunoyama 2-1
Shotenro 2-1 oshidashi Wakanosato 2-1
Yoshikaze 2-1 uwatedashinage Tochinowaka 0-3
Sadanofuji 2-1 hikiotoshi Fujiazuma 1-2
Takekaze 2-1 oshidashi Kyokutenho 1-2
Aoiyama 2-1 oshidashi Jokoryu 2-1
Tamawashi 1-2 uwatenage Toyohibiki 0-3
Takarafuji 2-1 yorikiri Okinoumi 2-1
Shohozan 2-1 uwatedashinage Gagamaru 1-2
Kitataiki 2-1 yorikiri Toyonoshima 2-1
Ikioi 1-2 yorikiri Aran 1-2
Kaisei 1-2 yorikiri Tokitenku 0-3
Baruto 3-0 oshidashi Goeido 2-1
Chiyotairyu 2-1 shitatehineri Kotooshu 1-2
Kisenosato 2-1 tsukiotoshi Aminishiki 0-3
Tochiozan 2-1 sukuinage Kotoshogiku 1-2
Myogiryu 2-1 oshidashi Kakuryu 2-1
Hakuho 3-0 uwatenage Tochinoshin 0-3
Takayasu 1-2 tsukiotoshi Harumafuji 2-1
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakanosato 2-0 katasukashi Daido 1-1
Chiyonokuni 1-1 tsukiotoshi Sotairyu 0-2
Oiwato 1-1 hatakikomi Sagatsukasa 1-1
Shotenro 1-1 yorikiri Sadanofuji 1-1
Masunoyama 2-0 oshidashi Tochinowaka 0-2
Jokoryu 2-0 okuridashi Takarafuji 1-1
Takekaze 1-1 tsukiotoshi Tamawashi 0-2
Yoshikaze 1-1 yorikiri Aoiyama 1-1
Kyokutenho 1-1 isamiashi Fujiazuma 1-1
Gagamaru 1-1 yorikiri Toyohibiki 0-2
Okinoumi 2-0 yorikiri Kitataiki 1-1
Toyonoshima 2-0 yorikiri Kaisei 0-2
Shohozan 1-0 oshidashi Aran 1-1
Goeido 2-0 oshidashi Ikioi 0-2
Baruto 2-0 uwatenage Tokitenku 0-2
Myogiryu 1-1 oshidashi Kisenosato 1-1
Chiyotairyu 1-1 hikiotoshi Kotoshogiku 1-1
Kakuryu 2-0 oshidashi Aminishiki 0-2
Tochiozan 1-1 uwatenage Kotooshu 1-1
Harumafuji 2-0 yorikiri Tochinoshin 0-2
Hakuho 2-0 yorikiri Takayasu 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Wakanosato 1-0 oshidashi Oiwato 0-1
Daido 1-0 tsukiotoshi Sotairyu 0-1
Sagatsukasa 1-0 oshidashi Chiyonokuni 0-1
Sadanofuji 1-0 tsukidashi Tochinowaka 0-1
Masunoyama 1-0 hikiotoshi Shotenro 0-1
Jokoryu 1-0 okuritaoshi Takekaze 0-1
Takarafuji 1-0 oshidashi Tamawashi 0-1
Fujiazuma 1-0 tsukitaoshi Yoshikaze 0-1
Aoiyama 1-0 oshidashi Kyokutenho 0-1
Okinoumi 1-0 uwatenage Toyohibiki 0-1
Kitataiki 1-0 yorikiri Gagamaru 0-1
Aran 1-0 yorikiri Kaisei 0-1
Toyonoshima 1-0 yorikiri Shohozan 0-1
Baruto 1-0 uwatenage Ikioi 0-1
Goeido 1-0 yorikiri Tokitenku 0-1
Kotoshogiku 1-0 oshidashi Myogiryu 0-1
Kakuryu 1-0 tsukiotoshi Chiyotairyu 0-1
Kotooshu 1-0 watashikomi Takayasu 0-1
Kisenosato 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Hakuho 1-0 kotenage Aminishiki 0-1
Harumafuji 1-0 uwatedashinage Tochiozan 0-1