East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O X X
Kisenosato O O X O X O X O O O O O O O X
Kakuryu X O O O X O O O O X X X O O O
Myogiryu X O O X X X O O O X X O O X O
Shohozan X X X X O X O X O X X O O O O
Takekaze X X X X X O X X X X
Tochiozan O X O X O X O O O O O X X O O
Chiyotairyu O O O X O O X O X X O X X X X
Kyokutenho O X X O O X X X X X X X O O O
Ikioi O O X X O X X O O X O O X O O
Baruto
Takarafuji X O X X O O X O O O O O X O X
Toyohibiki X X O O O O X O O X X X O O O
Aoiyama O X O O X O O O O O O O X X X
Aran X O X X X O O X O O X O O O X
Daido X X X X X X X X X X X X X X O
Kaisei O O O O O X O O O O X X O X O
Tamawashi O O X X X X O O X X X O X X X
Masunoyama X X X O O X O O O O O X X X X
Wakanosato O X O X X O O X X X X O X O O
Tokushoryu O X X O X O X O O O O O X O X
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji O O X O O O O X X X O O X O O
Kotoshogiku O O O O O X X O X X O X O X O
Kotooshu O O O O O X O O O O X X X X X
Goeido X X X O X X O X X O O O O O O
Tokitenku X X X X X O X X X O O O X X X
Takayasu X X O O O O X X O O X X O O O
Gagamaru X X X X X X O X X O X X X O X
Aminishiki O X X X X O X X X O X O X O O
Fujiazuma X X O X X X X O X O O X X O X
Toyonoshima X O O O X X O X X X X O O X X
Okinoumi O O X O X O X O O O X O O X X
Yoshikaze O X O O X O X X X X O O O X X
Kitataiki X O O X O X O X O X X O O X O
Sadanofuji O X X O X O X X X X O X O X X
Chiyonokuni O X X X O X
Tochinoshin X O O X O X
Kotoyuki X O O O O X O X X X O X O O X
Jokoryu O X O X O X X X X O X X X O O
Tamaasuka X O X O X O X X O O X X X X O
Sokokurai X X O X O O X O X X O X X X O
Shotenro X O O X O O O X O O O X O X X

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Jokoryu 6-9 shitatenage *Takanoiwa 7-8
*Tenkaiho 10-5 yoritaoshi Tamawashi 5-10
Kaisei 11-4 oshidashi Tokushoryu 9-6
Sokokurai 6-9 okuridashi Aran 8-7
Tamaasuka 6-9 yorikiri Sadanofuji 5-10
Kitataiki 8-7 oshidashi Kotoyuki 8-7
Toyohibiki 9-6 kotenage Masunoyama 7-8
Wakanosato 7-8 oshidashi Yoshikaze 7-8
Ikioi 9-6 hikiotoshi Shotenro 9-6
Daido 1-14 hatakikomi Fujiazuma 5-10
Aminishiki 6-9 yorikiri Gagamaru 3-12
Tochiozan 10-5 oshidashi Takarafuji 9-6
Takayasu 9-6 yorikiri Chiyotairyu 7-8
Kyokutenho 6-9 yorikiri Tokitenku 4-11
Shohozan 7-8 oshidashi Aoiyama 10-5
Goeido 8-7 oshidashi Toyonoshima 6-9
Myogiryu 8-7 oshidashi Okinoumi 9-6
Kakuryu 10-5 uwatenage Kotooshu 9-6
Kotoshogiku 9-6 yorikiri Kisenosato 11-4
Harumafuji 10-5 oshidashi Hakuho 13-2
Outstanding Takayasu Fighting
Outstanding Performance Prize — Takayasu (1)
Fighting Spirit Prize — None
Technique Prize — None
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 9-5 yorikiri Shotenro 9-5
Wakanosato 6-8 tsukiotoshi Masunoyama 7-7
Aran 8-6 hatakikomi Tamaasuka 5-9
Toyohibiki 8-6 oshidashi Sokokurai 5-9
Jokoryu 5-9 shitatenage Kitataiki 7-7
Kotoyuki 8-6 tsukitaoshi Yoshikaze 7-7
Kyokutenho 5-9 yorikiri Sadanofuji 5-9
Fujiazuma 5-9 yorikiri Tamawashi 5-9
Takarafuji 9-5 tsukiotoshi Chiyotairyu 7-7
Tochiozan 9-5 hikiotoshi Kaisei 10-4
Gagamaru 3-11 oshidashi Daido 0-14
Takayasu 8-6 tsukidashi Toyonoshima 6-8
Aminishiki 5-9 oshidashi Tokitenku 4-10
Ikioi 8-6 oshidashi Myogiryu 7-7
Goeido 7-7 hikiotoshi Aoiyama 10-4
Shohozan 6-8 yoritaoshi Kotooshu 9-5
Kakuryu 9-5 kotenage Okinoumi 9-5
Kisenosato 11-3 yoritaoshi Hakuho 13-1
Harumafuji 9-5 uwatenage Kotoshogiku 8-6
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kaisei 10-3 yorikiri Masunoyama 7-6
Aran 7-6 hatakikomi Tokushoryu 8-5
Kitataiki 7-6 shitatedashinage Tamaasuka 5-8
Toyohibiki 7-6 oshitaoshi Jokoryu 4-9
Yoshikaze 7-6 oshidashi Sokokurai 5-8
Shotenro 9-4 oshidashi Takarafuji 8-5
Okinoumi 9-4 kubinage Wakanosato 5-8
Toyonoshima 6-7 okuritaoshi Tamawashi 5-8
Kotoyuki 7-6 oshidashi Fujiazuma 4-9
Kyokutenho 4-9 yorikiri Daido 0-13
Sadanofuji 5-8 sukuinage Gagamaru 2-11
Takayasu 7-6 hatakikomi Aoiyama 10-3
Shohozan 5-8 tsukidashi Aminishiki 4-9
Goeido 6-7 yorikiri Ikioi 7-6
Myogiryu 7-6 oshidashi Tochiozan 8-5
Kakuryu 8-5 yorikiri Chiyotairyu 7-6
Kotoshogiku 8-5 yorikiri Tokitenku 4-9
Kisenosato 10-3 abisetaoshi Harumafuji 8-5
Hakuho 13-0 yorikiri Kotooshu 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tamawashi 5-7 tsukiotoshi Daido 0-12
Aran 6-6 yorikiri Shotenro 8-4
Wakanosato 5-7 hatakikomi Sadanofuji 4-8
Tokushoryu 8-4 yorikiri Toyohibiki 6-6
Kitataiki 6-6 oshidashi Sokokurai 5-7
Takarafuji 8-4 okuridashi Masunoyama 7-5
Yoshikaze 6-6 yorikiri Jokoryu 4-8
Okinoumi 8-4 yorikiri Kaisei 9-3
Ikioi 7-5 tsukiotoshi Tamaasuka 5-7
Toyonoshima 5-7 yorikiri Kotoyuki 6-6
Aoiyama 10-2 hatakikomi Chiyotairyu 7-5
Aminishiki 4-8 yorikiri Kyokutenho 3-9
Shohozan 4-8 yorikiri Gagamaru 2-10
Tokitenku 4-8 shitatedashinage Fujiazuma 4-8
Myogiryu 6-6 yoritaoshi Takayasu 6-6
Goeido 5-7 hatakikomi Tochiozan 8-4
Kisenosato 9-3 abisetaoshi Kotooshu 9-3
Hakuho 12-0 uwatenage Kotoshogiku 7-5
Harumafuji 8-4 yorikiri Kakuryu 7-5
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 5-6 yorikiri Tamawashi 4-7
Kotoyuki 6-5 oshidashi Wakanosato 4-7
Masunoyama 7-4 oshidashi Aran 5-6
Sadanofuji 4-7 yorikiri Daido 0-11
Tokushoryu 7-4 oshidashi Kitataiki 5-6
Shotenro 8-3 hatakikomi Toyohibiki 6-5
Yoshikaze 5-6 yorikiri Tamaasuka 5-6
Takarafuji 7-4 kotanage Jokoryu 4-7
Aoiyama 9-2 hatakikomi Toyonoshima 4-7
Ikioi 6-5 hatakikomi Okinoumi 7-4
Fujiazuma 4-7 tsukidashi Aminishiki 3-8
Chiyotairyu 7-4 uwatenage Kaisei 9-2
Tokitenku 3-8 sukuinage Gagamaru 2-9
Tochiozan 8-3 hatakikomi Shohozan 3-8
Goeido 4-7 yorikiri Takayasu 6-5
Kotoshogiku 7-4 yorikiri Kyokutenho 3-8
Kisenosato 8-3 oshidashi Myogiryu 5-6
Harumafuji 7-4 tottari Kotooshu 9-2
Hakuho 11-0 kotenage Kakuryu 7-4
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 6-4 yorikiri *Azumaryu 4-6
Masunoyama 6-4 yorikiri Sokokurai 4-6
Shotenro 7-3 hatakikomi Kotoyuki 5-5
Jokoryu 4-6 shitatenage Daido 0-10
Aran 5-5 hikiotoshi Wakanosato 4-6
Tamaasuka 5-5 tsukiotoshi Toyohibiki 6-4
Takarafuji 6-4 sukuinage Tamawashi 4-6
Kaisei 9-1 yorikiri Yoshikaze 4-6
Aoiyama 8-2 hatakikomi Ikioi 5-5
Fujiazuma 3-7 yorikiri Sadanofuji 3-7
Okinoumi 7-3 yorikiri Chiyotairyu 6-4
Aminishiki 3-7 yoritaoshi Toyonoshima 4-6
Gagamaru 2-8 oshidashi Kitataiki 5-5
Takayasu 6-4 tsukitaoshi Shohozan 3-7
Tokitenku 2-8 default Takekaze 1-9
Kotooshu 9-1 yorikiri Kyokutenho 3-7
Kisenosato 7-3 oshidashi Kakuryu 7-3
Tochiozan 7-3 yorikiri Kotoshogiku 6-4
Hakuho 10-0 kotenage Myogiryu 5-5
Goeido 3-7 sukuinage Harumafuji 6-4
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shotenro 6-3 kimedashi Sokokurai 4-5
Masunoyama 5-4 okuritaoshi *Kagamio 5-4
Tokushoryu 5-4 yorikiri Kotoyuki 5-4
Kaisei 8-1 oshidashi Wakanosato 4-5
Tamaasuka 4-5 yoritaoshi Daido 0-9
Aoiyama 7-2 oshidashi Jokoryu 3-6
Toyohibiki 6-3 oshidashi Tamawashi 4-5
Aran 4-5 fumidashi Yoshikaze 4-5
Okinoumi 6-3 yorikiri Sadanofuji 3-6
Takarafuji 5-4 tsukiotoshi Toyonoshima 4-5
Kitataiki 5-4 yorikiri Fujiazuma 2-7
Ikioi 5-4 yorikiri Gagamaru 1-8
Tochiozan 6-3 yorikiri Kyokutenho 3-6
Takayasu 5-4 oshidashi Tokitenku 1-8
Shohozan 5-4 tsukidashi Takekaze 1-8
Kotooshu 8-1 yorikiri Chiyotairyu 6-3
Kakuryu 7-2 yorikiri Kotoshogiku 6-3
Kisenosato 6-3 yorikiri Aminishiki 2-7
Myogiryu 5-4 oshidashi Harumafuji 6-3
Hakuho 9-0 uwatedashinage Goeido 2-7
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kyokushuho 4-4 hatakikomi Tamaasuka 3-5
Tamawashi 4-4 kotenage Wakanosato 4-4
Sokokurai 4-4 yoritaoshi Jokoryu 3-5
Kaisei 7-1 oshitaoshi Shotenro 5-3
Tokushoryu 4-4 oshidashi Daido 0-8
Masunoyama 4-4 uwatedashinage Sadanofuji 3-5
Toyohibiki 5-3 hatakikomi Kotoyuki 5-3
Aoiyama 6-2 oshidashi Yoshikaze 4-4
Okinoumi 5-3 yorikiri Kitataiki 4-4
Fujiazuma 2-6 oshitaoshi Aran 3-5
Tochiozan 5-3 hatakikomi Toyonoshima 4-4
Takarafuji 4-4 oshidashi Gagamaru 1-7
Ikioi 4-4 kotenage Takayasu 4-4
Myogiryu 4-4 shitatenage Takekaze 1-7
Kakuryu 6-2 okuritaoshi Shohozan 2-6
Kotoshogiku 6-2 uwatenage Goeido 2-6
Kisenosato 5-3 yorikiri Kyokutenho 3-5
Kotooshu 7-1 uwatenage Tokitenku 1-7
Hakuho 8-0 kotenage Aminishiki 2-6
Chiyotairyu 6-2 oshitaoshi Harumafuji 6-2
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 5-2 yorikiri Tokushoryu 3-4
Masunoyama 3-4 yorikiri Tamaasuka 3-4
Shotenro 5-2 yorikiri Jokoryu 3-4
Kotoyuki 5-2 oshidashi Sokokurai 3-4
Wakanosato 4-3 sukuinage Daido 0-7
Tamawashi 3-4 yorikiri Sadanofuji 3-4
Kaisei 6-1 yorikiri Toyohibiki 4-3
Aran 3-4 yoritaoshi Takarafuji 3-4
Aoiyama 5-2 oshidashi Okinoumi 4-3
Toyonoshima 4-3 yorikiri Yoshikaze 4-3
Kitataiki 4-3 yoritaoshi Ikioi 3-4
Gagamaru 1-6 oshidashi Fujiazuma 1-6
Tochiozan 4-3 uwatenage Takayasu 4-3
Shohozan 2-5 tsukidashi Tokitenku 1-6
Myogiryu 3-4 tsukiotoshi Kotoshogiku 5-2
Goeido 2-5 yorikiri Kisenosato 4-3
Kotooshu 6-1 uwatedashinage Aminishiki 2-5
Kakuryu 5-2 katasukashi Takekaze 1-6
Harumafuji 6-1 okuridashi Kyokutenho 3-4
Hakuho 7-0 uwatedashinage Chiyotairyu 5-2
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 3-3 tsukiotoshi Masunoyama 2-4
Tamaasuka 3-3 oshidashi *Tochinowaka 4-2
Wakanosato 3-3 uwatenage Jokoryu 3-3
Sokokurai 3-3 shitatenage Daido 0-6
Shotenro 4-2 default Tochinoshin 3-3
Aran 2-4 okuridashi Tamawashi 2-4
Aoiyama 4-2 katasukashi Kaisei 5-1
Sadanofuji 3-3 hatakikomi Kotoyuki 4-2
Toyohibiki 4-2 default Chiyonokuni 2-4
Takarafuji 3-3 shitatenage Kitataiki 3-3
Okinoumi 4-2 yorikiri Toyonoshima 3-3
Yoshikaze 4-2 okuridashi Fujiazuma 1-5
Chiyotairyu 5-1 oshidashi Ikioi 3-3
Takekaze 1-5 yorikiri Kyokutenho 3-3
Tokitenku 1-5 hatakikomi Myogiryu 2-4
Kisenosato 4-2 tsukiotoshi Gagamaru 0-6
Takayasu 4-2 hatakikomi Kotooshu 5-1
Kakuryu 4-2 tsukiotoshi Goeido 1-5
Aminishiki 2-4 hatakikomi Kotoshogiku 5-1
Hakuho 6-0 tsukiotoshi Shohozan 1-5
Harumafuji 5-1 uwatenage Tochiozan 3-3
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 2-3 yorikiri Wakanosato 2-3
Masunoyama 2-3 yorikiri Azumaryu 1-4
Shotenro 3-2 hatakikomi Tamawashi 2-3
Kotoyuki 4-1 oshidashi Tamaasuka 2-3
Tochinoshin 3-2 yorikiri Tokushoryu 2-3
Jokoryu 3-2 yorikiri Aran 1-4
Kaisei 5-0 oshidashi Sadanofuji 2-3
Chiyonokuni 2-3 sukuinage Aoiyama 3-2
Kitataiki 3-2 yorikiri Daido 0-5
Toyohibiki 3-2 oshidashi Toyonoshima 3-2
Ikioi 3-2 oshidashi Yoshikaze 3-2
Takarafuji 2-3 yorikiri Fujiazuma 1-4
Kyokutenho 3-2 yorikiri Okinoumi 3-2
Tochiozan 3-2 oshidashi Aminishiki 1-4
Shohozan 1-4 tsukitaoshi Goeido 1-4
Kotooshu 5-0 uwatenage Myogiryu 2-3
Takayasu 3-2 shitatenage Kakuryu 3-2
Kotoshogiku 5-0 yorikiri Takekaze 0-5
Chiyotairyu 4-1 okuridashi Kisenosato 3-2
Harumafuji 4-1 tsukitaoshi Tokitenku 0-5
Hakuho 5-0 sukuinage Gagamaru 0-5
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kyokushuho 2-2 oshidashi Wakanosato 2-2
Masunoyama 1-3 yorikiri Shotenro 2-2
Tokushoryu 2-2 hikiotoshi Tamawashi 2-2
Tamaasuka 2-2 yorikiri Jokoryu 2-2
Kaisei 4-0 oshidashi Sokokurai 1-3
Kotoyuki 3-1 oshidashi Aran 1-3
Aoiyama 3-1 tsukiotoshi Daido 0-4
Sadanofuji 2-2 tsukiotoshi Tochinoshin 2-2
Yoshikaze 3-1 oshidashi Chiyonokuni 1-3
Toyohibiki 2-2 yorikiri Ikioi 2-2
Toyonoshima 3-1 yoritaoshi Kitataiki 2-2
Kyokutenho 2-2 uwatedashinage Takarafuji 1-3
Okinoumi 3-1 yorikiri Fujiazuma 1-3
Takayasu 2-2 tsukiotoshi Aminishiki 1-3
Goeido 1-3 yorikiri Tokitenku 0-4
Kakuryu 3-1 tsukiotoshi Myogiryu 2-2
Kotoshogiku 4-0 yorikiri Chiyotairyu 3-1
Kisenosato 3-1 oshidashi Shohozan 0-4
Kotooshu 4-0 yorikiri Takekaze 0-4
Hakuho 4-0 tottari Tochiozan 2-2
Harumafuji 3-1 hatakikomi Gagamaru 0-4
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Sokokurai 1-2 yorikiri *Oiwato 1-2
Wakanosato 2-1 yorikiri Tokushoryu 1-2
Shotenro 2-1 kimedashi Tamaasuka 1-2
Jokoryu 2-1 yorikiri Tamawashi 2-1
Kotoyuki 2-1 oshitaoshi Masunoyama 0-3
Tochinoshin 2-1 yorikiri Daido 0-3
Kaisei 3-0 yorikiri Chiyonokuni 1-2
Aoiyama 2-1 katasukashi Sadanofuji 1-2
Kitataiki 2-1 oshidashi Aran 1-2
Yoshikaze 2-1 yorikiri Takarafuji 1-2
Toyohibiki 1-2 oshidashi Okinoumi 2-1
Fujiazuma 1-2 foul Ikioi 2-1
Toyonoshima 2-1 yorikiri Kyokutenho 1-2
Chiyotairyu 3-0 oshidashi Aminishiki 1-2
Myogiryu 2-1 oshidashi Shohozan 0-3
Kotoshogiku 3-0 yoritaoshi Gagamaru 0-3
Tochiozan 2-1 tsukiotoshi Kisenosato 2-1
Kotooshu 3-0 kotenage Goeido 0-3
Kakuryu 2-1 tsukidashi Tokitenku 0-3
Takayasu 1-2 uwatehineri Harumafuji 2-1
Hakuho 3-0 hatakikomi Takekaze 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyootori 1-1 hatakikomi Tokushoryu 1-1
Shotenro 1-1 oshidashi Wakanosato 1-1
Tamaasuka 1-1 yorikiri Sokokurai 0-2
Tamawashi 2-0 tsukiotoshi Masunoyama 0-2
Kotoyuki 1-1 oshidashi Jokoryu 1-1
Kaisei 2-0 yorikiri Daido 0-2
Tochinoshin 1-1 tsuridashi Chiyonokuni 1-1
Aran 1-1 hatakikomi Aoiyama 1-1
Kitataiki 1-1 hatakikomi Sadanofuji 1-1
Takarafuji 1-1 hikiotoshi Toyohibiki 0-2
Okinoumi 2-0 katasukashi Yoshikaze 1-1
Ikioi 2-0 oshidashi Kyokutenho 1-1
Toyonoshima 1-1 yorikiri Fujiazuma 0-2
Myogiryu 1-1 oshidashi Aminishiki 1-1
Chiyotairyu 2-0 oshidashi Goeido 0-2
Kisenosato 2-0 uwatenage Tokitenku 0-2
Kotooshu 2-0 oshidashi Tochiozan 1-1
Kakuryu 1-1 uwatenage Gagamaru 0-2
Kotoshogiku 2-0 yorikiri Shohozan 0-2
Hakuho 2-0 yoritaoshi Takayasu 0-2
Harumafuji 2-0 oshidashi Takekaze 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 1-0 shitatenage Shotenro 0-1
Tokushoryu 1-0 oshidashi Sokokurai 0-1
Wakanosato 1-0 yorikiri Tamaasuka 0-1
Jokoryu 1-0 uwatenage Masunoyama 0-1
Tamawashi 1-0 oshidashi Kotoyuki 0-1
Kaisei 1-0 yorikiri Tochinoshin 0-1
Chiyonokuni 1-0 yorikiri Daido 0-1
Sadanofuji 1-0 oshidashi Aran 0-1
Aoiyama 1-0 hikiotoshi Kitataiki 0-1
Yoshikaze 1-0 oshitaoshi Toyohibiki 0-1
Okinoumi 1-0 yorikiri Takarafuji 0-1
Ikioi 1-0 oshitaoshi Toyonoshima 0-1
Kyokutenho 1-0 oshitaoshi Fujiazuma 0-1
Aminishiki 1-0 shitatenage Goeido 0-1
Chiyotairyu 1-0 foul Myogiryu 0-1
Kotooshu 1-0 yoritaoshi Gagamaru 0-1
Tochiozan 1-0 yorikiri Kakuryu 0-1
Kotoshogiku 1-0 yorikiri Takayasu 0-1
Kisenosato 1-0 oshidashi Takekaze 0-1
Harumafuji 1-0 uwatedashinage Shohozan 0-1
Hakuho 1-0 yorikiri Tokitenku 0-1