East side standings

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Hakuho O O O O O O O O O O O O O X X
Kisenosato O O X O O O O X O O O O O O O
Kakuryu O X X O O O O O O O O X X X X
Goeido O O O O X X O O X X X X O O X
Shohozan X X O X X X X O X X X O O X X
Myogiryu X X X O X O O O O X X X O O O
Kyokutenho X X X X X O O X O X X X O O X
Takayasu X X X O X X X X X X X X O O X
Homasho O X X O X X X X X X X O O O X
Aoiyama O X O O O O O O X X X O O X O
Chiyotairyu O O O O X O X O O O O X X O X
Toyohibiki O O X X O X O X X O O O X O O
Takarafuji O O X X X X O X O O O O X X O
Sadanofuji X X O O O X X X O O O X O X X
Tokitenku X O X X X O X O O X X O X X O
Masunoyama O O O O O X X O X X X
Jokoryu X X O X O X O X X X X X X X X
Yoshikaze X O X X X O X X O O X O O O O
Kyokushuho X O X O O X O X O O O X X O X
Shotenro O O O O O O X X X O X X O X O
Aran
West side standings

西

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Harumafuji O O O O O O O O O O O O X O O
Kotoshogiku X O X
Kotooshu X O X X
Tochiozan O X X X O O X O X X X X O O O
Okinoumi X O O X X X O X O O O X O X X
Aminishiki O X O X O X X X X O O O X X X
Toyonoshima O X O X X X X O O O O O X O X
Takekaze X O O O O X X X X O X O O X X
Tochinowaka X O X X X O X X X X X O X X O
Kaisei X X O X O O O O X X O X X X O
Ikioi X O O X O O O X O O O O X O O
Endo X X X O X X O O X O O X X X O
Tenkaiho X X O X X X X X X X O X X X X
Kitataiki O X X O O O X X O X O X O O X
Kotoyuki O O O X O X X
Tamawashi X O X O X X O O X O O O O O O
Fujiazuma O X O O O O O X O X X X X O X
Gagamaru O X X X O O X O O X X O O O X
Tokushoryu O X O X X O X O X O X X X O O
Osunaarashi X X O X X O O O O X O X O X X
Tamaasuka X O X O X X X X X X X O X X O

15TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 8-7 yorikiri Jokoryu 3-12
Shotenro 9-6 tsukidashi Sadanofuji 7-8
Tokushoryu 7-8 tottari Tenkaiho 2-13
Takarafuji 8-7 yorikiri Kitataiki 8-7
Endo 6-9 yorikiri Fujiazuma 8-7
Chiyotairyu 11-4 tsuridashi Kyokushuho 8-7
Kaisei 7-8 yorikiri Osunaarashi 7-8
Tamaasuka 4-11 oshidashi Homasho 5-10
Tamawashi 10-5 oshidashi Takekaze 7-8
Yoshikaze 8-7 hatakikomi Takayasu 3-12
Ikioi 11-4 shitatenage Toyonoshima 8-7
Tokitenku 6-9 yorikiri Kyokutenho 5-10
Toyohibiki 9-6 oshidashi Aminishiki 6-9
Myogiryu 8-7 yorikiri Gagamaru 8-7
Aoiyama 10-5 yorikiri Okinoumi 7-8
Tochinowaka 4-11 yorikiri Shohozan 4-11
Tochiozan 7-8 okuridashi Goeido 8-7
Kisenosato 13-2 yorikiri Kakuryu 9-6
Harumafuji 14-1 yorikiri Hakuho 13-2
Outstanding None Fighting
Ikioi (1) Prize Chiyotairyu (1)
14TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tokushoryu 6-8 okuridashi *Terunofuji 8-6
Yoshikaze 7-7 okuridashi Tokitenku 5-9
Fujiazuma 8-6 yorikiri Sadanofuji 7-7
Kitataiki 8-6 hatakikomi Tamaasuka 3-11
Toyohibiki 8-6 hatakikomi Shotenro 8-6
Kyokushuho 8-6 oshitaoshi Endo 5-9
Ikioi 10-4 yorikiri Osunaarashi 7-7
Gagamaru 8-6 oshidashi Tochinowaka 3-11
Takayasu 3-11 oshitaoshi Jokoryu 3-11
Kyokutenho 5-9 yorikiri Tenkaiho 2-12
Toyonoshima 8-6 oshidashi Takekaze 7-7
Myogiryu 7-7 yorikiri Takarafuji 7-7
Tamawashi 9-5 oshidashi Aminishiki 6-8
Homasho 5-9 oshidashi Shohozan 4-10
Chiyotairyu 10-4 oshidashi Okinoumi 7-7
Goeido 8-6 tsukiotoshi Aoiyama 9-5
Tochiozan 6-8 okuridashi Kaisei 6-8
Kisenosato 12-2 uwatenage Hakuho 13-1
Harumafuji 13-1 yorikiri Kakuryu 9-5
13TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Yoshikaze 6-7 oshidashi *Terunofuji 8-5
Gagamaru 7-6 oshidashi Tokitenku 5-8
Sadanofuji 7-6 yorikiri Tenkaiho 2-11
Osunaarashi 7-6 oshidashi Takarafuji 7-6
Shotenro 8-5 oshidashi Kaisei 6-7
Aoiyama 9-4 tsukidashi Fujiazuma 7-6
Tamawashi 8-5 oshidashi Tochinowaka 3-10
Homasho 4-9 hikkake Tokushoryu 5-8
Takekaze 7-6 hikiotoshi Kyokushuho 7-6
Takayasu 2-11 hatakikomi Tamaasuka 3-10
Kyokutenho 4-9 yorikiri Jokoryu 3-10
Kitataiki 7-6 yorikiri Aminishiki 6-7
Myogiryu 6-7 oshidashi Endo 5-8
Okinoumi 7-6 yorikiri Ikioi 9-4
Shohozan 4-9 yoritaoshi Toyohibiki 7-6
Tochiozan 5-8 okuridashi Toyonoshima 7-6
Goeido 7-6 oshidashi Chiyotairyu 9-4
Kisenosato 11-2 yorikiri Harumafuji 12-1
Hakuho 13-0 yorikiri Kakuryu 9-4
12TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tamaasuka 3-9 yorikiri Tokushoryu 5-7
*Chiyootori 10-2 hatakikomi Jokoryu 3-9
Gagamaru 6-6 oshidashi Fujiazuma 7-5
Yoshikaze 5-7 hatakikomi Sadanofuji 6-6
Tamawashi 7-5 oshidashi Kitataiki 6-6
Takarafuji 7-5 yorikiri Shotenro 7-5
Toyohibiki 7-5 oshidashi Osunaarashi 6-6
Ikioi 9-3 yorikiri Kyokushuho 7-5
Tokitenku 5-7 tsukiotoshi Kaisei 6-6
Homasho 3-9 yoritaoshi Tenkaiho 2-10
Tochinowaka 3-9 yoritaoshi Endo 5-7
Takekaze 6-6 hatakikomi Myogiryu 5-7
Aminishiki 6-6 kotenage Takayasu 1-11
Shohozan 3-9 yorikiri Kyokutenho 3-9
Toyonoshima 7-5 oshidashi Okinoumi 6-6
Kisenosato 10-2 oshidashi Chiyotairyu 9-3
Aoiyama 8-4 oshidashi Kakuryu 9-3
Hakuho 12-0 uwatenage Goeido 6-6
Harumafuji 12-0 yorikiri Tochiozan 4-8
11TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 6-5 yorikiri Tokushoryu 5-6
Kyokushuho 7-4 uwatenage Jokoryu 3-8
Tamawashi 6-5 oshidashi Tokitenku 4-7
Kitataiki 6-5 yorikiri Fujiazuma 7-4
Sadanofuji 6-5 yorikiri Tamaasuka 2-9
Takarafuji 6-5 shitatenage Gagamaru 5-6
Endo 5-6 yorikiri Yoshikaze 4-7
Ikioi 8-3 yoritaoshi Shotenro 7-4
Kaisei 6-5 default Masunoyama 6-5
Toyohibiki 6-5 oshidashi Tochinowaka 2-9
Chiyotairyu 9-2 tsukidashi Takekaze 5-6
Tenkaiho 2-9 yorikiri Takayasu 1-10
Toyonoshima 6-5 yorikiri Myogiryu 5-6
Okinoumi 6-5 yorikiri Kyokutenho 3-8
Aminishiki 5-6 hikiotoshi Shohozan 2-9
Kakuryu 9-2 oshidashi Homasho 2-9
Kisenosato 9-2 oshidashi Aoiyama 7-4
Harumafuji 11-0 hatakikomi Goeido 6-5
Hakuho 11-0 oshidashi Tochiozan 4-7
10TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokushuho 6-4 sukuinage Tamaasuka 2-8
Tokushoryu 5-5 yorikiri Masunoyama 6-4
Tamawashi 5-5 yorikiri Gagamaru 5-5
Shotenro 7-3 tsukidashi Tokitenku 4-6
Sadanofuji 5-5 oshidashi Osunaarashi 5-5
Yoshikaze 4-6 yorikiri Tenkaiho 1-9
Toyohibiki 5-5 katasukashi Jokoryu 3-7
Chiyotairyu 8-2 oshidashi Kitataiki 5-5
Ikioi 7-3 oshidashi Fujiazuma 7-3
Takarafuji 5-5 yorikiri Kaisei 5-5
Endo 4-6 uwatenage Takayasu 1-9
Toyonoshima 5-5 yorikiri Homasho 2-8
Aminishiki 4-6 yorikiri Kyokutenho 3-7
Okinoumi 5-5 oshidashi Myogiryu 5-5
Takekaze 5-5 shitatenage Goeido 6-4
Kisenosato 8-2 yorikiri Shohozan 2-8
Kakuryu 8-2 oshidashi Tochiozan 4-6
Hakuho 10-0 oshitaoshi Tochinowaka 2-8
Harumafuji 10-0 uwatenage Aoiyama 7-3
9TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Takanoiwa 4-5 shitatenage Tokushoryu 4-5
Kyokushuho 5-4 yorikiri Shotenro 6-3
Gagamaru 5-4 oshitaoshi *Kagamio 5-4
Osunaarashi 5-4 tsukiotoshi Jokoryu 3-6
Yoshikaze 3-6 hikiotoshi Tamawashi 4-5
Tokitenku 4-5 hatakikomi Tamaasuka 2-7
Fujiazuma 7-2 tsukiotoshi Tenkaiho 1-8
Sadanofuji 4-5 hikiotoshi Endo 3-6
Takarafuji 4-5 tsukiotoshi Toyohibiki 4-5
Chiyotairyu 7-2 tsukidashi Masunoyama 6-3
Ikioi 6-3 shitatenage Kaisei 5-4
Kitataiki 3-5 yorikiri Aoiyama 7-2
Toyonoshima 4-5 oshidashi Takayasu 1-8
Myogiryu 5-4 yorikiri Aminishiki 3-6
Kyokutenho 3-6 kotenage Tochiozan 4-5
Okinoumi 4-5 kotenage Goeido 6-3
Kakuryu 7-2 hatakikomi Shohozan 2-7
Kisenosato 7-2 yorikiri Takekaze 4-5
Harumafuji 9-0 yorikiri Tochinowaka 2-7
Hakuho 9-0 yorikiri Homasho 2-7
8TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Asasekiryu 3-5 yorikiri Tamaasuka 2-6
Asahisho 6-2 oshidashi Yoshikaze 2-6
Gagamaru 4-4 hatakikomi Shotenro 6-2
Osunaarashi 4-4 yorikiri Fujiazuma 6-2
Tamawashi 4-4 okuridashi Kyokushuho 4-4
Tokitenku 3-5 hatakikomi Takarafuji 3-5
Tokushoryu 4-4 oshidashi Toyohibiki 4-4
Endo 3-5 kirikaeshi Tenkaiho 1-7
Chiyotairyu 6-2 oshidashi Jokoryu 3-5
Masunoyama 6-2 hikiotoshi Ikioi 5-3
Aoiyama 7-1 oshitaoshi Sadanofuji 3-5
Kaisei 5-3 oshidashi Kitataiki 4-4
Toyonoshima 3-5 shitatenage Tochinowaka 2-6
Myogiryu 4-4 yorikiri Kyokutenho 2-6
Shohozan 2-6 yorikiri Okinoumi 3-5
Tochiozan 4-4 oshitaoshi Aminishiki 3-5
Goeido 6-2 kubinage Kisenosato 6-2
Kakuryu 6-2 hatakikomi Takayasu 1-7
Hakuho 8-0 tsukitaoshi Takekaze 4-4
Harumafuji 8-0 oshidashi Homasho 2-6
7TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Chiyonokuni 4-3 hatakikomi Tokushoryu 3-4
Fujiazuma 6-1 hatakikomi Shotenro 6-1
Jokoryu 3-4 yorikiri Tamaasuka 2-5
Kyokushuho 4-3 katasukashi Masunoyama 5-2
Tamawashi 3-4 default Kotoyuki 4-3
Osunaarashi 3-4 yorikiri Tokitenku 2-5
Takarafuji 3-4 yorikiri Yoshikaze 2-5
Toyohibiki 4-3 kotenage Gagamaru 3-4
Ikioi 5-2 tsukiotoshi Kitataiki 4-3
Endo 2-5 uwatedashinage Chiyotairyu 5-2
Kaisei 4-3 hikiotoshi Sadanofuji 3-4
Aoiyama 6-1 tsukidashi Tenkaiho 1-6
Kyokutenho 2-5 shitatenage Takayasu 1-6
Okinoumi 3-4 hatakikomi Aminishiki 3-4
Myogiryu 3-4 hatakikomi Tochiozan 3-4
Goeido 5-2 kubinage Tochinowaka 2-5
Kakuryu 5-2 hatakikomi Toyonoshima 2-5
Kisenosato 6-1 oshidashi Homasho 2-5
Harumafuji 7-0 hatakikomi Takekaze 4-3
Hakuho 7-0 hatakikomi Shohozan 1-6
6TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 2-4 yoritaoshi *Terunofuji 2-4
Yoshikaze 2-4 okuritaoshi Kyokushuho 3-3
Gagamaru 3-3 yorikiri Tamaasuka 2-4
Shotenro 6-0 tsukidashi Masunoyama 5-1
Fujiazuma 5-1 kotenage Tamawashi 2-4
Tokushoryu 3-3 oshitaoshi Kotoyuki 4-2
Kitataiki 4-2 yorikiri Jokoryu 2-4
Tokitenku 2-4 uwatedashinage Tenkaiho 1-5
Chiyotairyu 5-1 yorikiri Sadanofuji 3-3
Ikioi 4-2 sukuinage Takarafuji 2-4
Aoiyama 5-1 hikiotoshi Toyohibiki 3-3
Kaisei 3-3 tsukiotoshi Endo 1-5
Tochinowaka 2-4 oshidashi Aminishiki 3-3
Myogiryu 2-4 oshidashi Shohozan 1-5
Kyokutenho 1-5 uwatenage Goeido 4-2
Tochiozan 3-3 oshitaoshi Homasho 2-4
Kisenosato 5-1 oshidashi Toyonoshima 2-4
Kakuryu 4-2 tsukiotoshi Takekaze 4-2
Hakuho 6-0 sukuinage Takayasu 1-5
Harumafuji 6-0 yorikiri Okinoumi 2-4
5TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Kyokushuho 3-2 yorikiri *Azumaryu 1-4
Gagamaru 2-3 oshidashi Osunaarashi 1-4
Fujiazuma 4-1 oshidashi Yoshikaze 1-4
Shotenro 5-0 oshidashi Tamawashi 2-3
Masunoyama 5-0 oshidashi Tamaasuka 2-3
Sadanofuji 3-2 yorikiri Tokushoryu 2-3
Jokoryu 2-3 shitatenage Tenkaiho 1-4
Kotoyuki 4-1 oshidashi Takarafuji 2-3
Kitataiki 3-2 oshitaoshi Endo 1-4
Toyohibiki 3-2 oshidashi Tokitenku 1-4
Aoiyama 4-1 hatakikomi Chiyotairyu 4-1
Ikioi 3-2 uwatenage Tochinowaka 1-4
Kaisei 2-3 oshidashi Homasho 2-3
Takekaze 4-1 sukuinage Okinoumi 2-3
Tochiozan 2-3 hatakikomi Shohozan 1-4
Aminishiki 3-2 hatakikomi Goeido 4-1
Kakuryu 3-2 hatakikomi Myogiryu 1-4
Kisenosato 4-1 yorikiri Kyokutenho 0-5
Harumafuji 5-0 shitatenage Takayasu 1-4
Hakuho 5-0 hatakikomi Toyonoshima 2-3
4TH-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Tamaasuka 2-2 oshitaoshi Yoshikaze 1-3
Shotenro 4-0 yoritaoshi Jokoryu 1-3
Fujiazuma 3-1 tsukiotoshi Tokushoryu 2-2
Tamawashi 2-2 tsukidashi Osunaarashi 1-3
Kyokushuho 2-2 oshidashi Kotoyuki 3-1
Sadanofuji 2-2 sukuinage Gagamaru 1-3
Masunoyama 4-0 sukuingae Tenkaiho 1-3
Kitataiki 2-2 yorikiri Toyohibiki 2-2
Endo 1-3 oshidashi Tokitenku 1-3
Aoiyama 3-1 tsukiotoshi Takarafuji 2-2
Homasho 2-2 hikiotoshi Ikioi 2-2
Chiyotairyu 4-0 oshidashi Tochinowaka 1-3
Takekaze 3-1 oshidashi Kaisei 1-3
Goeido 4-0 hikiotoshi Shohozan 1-3
Takayasu 1-3 yorikiri Tochiozan 1-3
Kakuryu 2-2 hatakikomi Aminishiki 2-2
Kisenosato 3-1 yorikiri Okinoumi 2-2
Myogiryu 1-3 default Kotooshu 1-3
Hakuho 4-0 yorikiri Kyokutenho 0-4
Harumafuji 4-0 watashikomi Toyonoshima 2-2
3RD-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Osunaarashi 1-2 uwatenage *Chiyootori 1-2
Shotenro 3-0 kimedashi Tamaasuka 1-2
Fujiazuma 2-1 yorikiri Kyokushuho 1-2
Jokoryu 1-2 yorikiri Yoshikaze 1-2
Tokushoryu 2-1 oshidashi Tamawashi 1-2
Kotoyuki 3-0 oshidashi Gagamaru 1-2
Masunoyama 3-0 oshidashi Tokitenku 1-2
Tenkaiho 1-2 yorikiri Kitataiki 1-2
Sadanofuji 1-2 yorikiri Takarafuji 2-1
Ikioi 2-1 kotenage Endo 0-3
Chiyotairyu 3-0 hikiotoshi Toyohibiki 2-1
Kaisei 1-2 yorikiri Tochinowaka 1-2
Aoiyama 2-1 oshidashi Homasho 1-2
Takekaze 2-1 hatakikomi Takayasu 0-3
Okinoumi 2-1 oshidashi Tochiozan 1-2
Toyonoshima 2-1 default Kotoshogiku 1-2
Aminishiki 2-1 komatasukui Kisenosato 2-1
Shohozan 1-2 yoritaoshi Kotooshu 1-2
Goeido 3-0 tsukiotoshi Kakuryu 1-2
Harumafuji 3-0 yorikiri Kyokutenho 0-3
Hakuho 3-0 yorikiri Myogiryu 0-3
2ND-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
Shotenro 2-0 tsukidashi *Takanoiwa 1-1
Tamaasuka 1-1 yorikiri Osunaarashi 0-2
Yoshikaze 1-1 katasukashi Tokushoryu 1-1
Kyokushuho 1-1 shitatenage Gagamaru 1-1
Masunoyama 2-0 sukuinage Fujiazuma 1-1
Tamawashi 1-1 hatakikomi Jokoryu 0-2
Kotoyuki 2-0 hikiotoshi Sadanofuji 0-2
Tokitenku 1-1 tsukiotoshi Kitataiki 1-1
Toyohibiki 2-0 tsukiotoshi Tenkaiho 0-2
Takarafuji 2-0 yoritaoshi Endo 0-2
Ikioi 1-1 oshidashi Aoiyama 1-1
Chiyotairyu 2-0 yorikiri Kaisei 0-2
Tochinowaka 1-1 yorikiri Takayasu 0-2
Takekaze 1-1 oshidashi Homasho 1-1
Goeido 2-0 hatakikomi Toyonoshima 1-1
Kisenosato 2-0 oshidashi Tochiozan 1-1
Kotooshu 1-1 yorikiri Kyokutenho 0-2
Okinoumi 1-1 oshidashi Kakuryu 1-1
Kotoshogiku 1-1 oshidashi Shohozan 0-2
Hakuho 2-0 oshidashi Aminishiki 1-1
Harumafuji 2-0 hatakikomi Myogiryu 0-2
1ST-DAY RESULTS
WINNERS
Technique
LOSERS
*Kagamio 1-0 uwatenage Tamaasuka 0-1
Shotenro 1-0 kotenage Osunaarashi 0-1
Tokushoryu 1-0 yorikiri Kyokushuho 0-1
Gagamaru 1-0 oshidashi Yoshikaze 0-1
Fujiazuma 1-0 tsukitaoshi Jokoryu 0-1
Masunoyama 1-0 sukuinage Tamawashi 0-1
Kotoyuki 1-0 oshidashi Tokitenku 0-1
Kitataiki 1-0 sukuinage Sadanofuji 0-1
Takarafuji 1-0 uwatedashinage Tenkaiho 0-1
Toyohibiki 1-0 oshitaoshi Endo 0-1
Chiyotairyu 1-0 hikiotoshi Ikioi 0-1
Aoiyama 1-0 hatakikomi Kaisei 0-1
Homasho 1-0 hikiotoshi Tochinowaka 0-1
Tochiozan 1-0 hatakikomi Takekaze 0-1
Goeido 1-0 hikiotoshi Takayasu 0-1
Toyonoshima 1-0 sukuinage Kotooshu 0-1
Kakuryu 1-0 uwatedashinage Kyokutenho 0-1
Aminishiki 1-0 tottari Kotoshogiku 0-1
Kisenosato 1-0 oshidashi Myogiryu 0-1
Harumafuji 1-0 okuridashi Shohozan 0-1
Hakuho 1-0 oshidashi Okinoumi 0-1